Jump to content
Dogomania

Urwis Muniek...


martynajot

Recommended Posts

Mam problem z moim dwuletnim cocker spanielem. Piesek jest uroczy, kochany i gdyby nie kilka szczegółów dotyczących jego zachowania, to byłby idealnym towarzyszem.
Muniek kilka razy zaatakował domowników. Nigdy nikogo nie ugryzł, ale rzuca się na nas, tak jakby chciał nas postraszyć (rzuca się z zębami, ale nawet nas nimi nie dotyka), przy tym warczy i ujada. Robi tak, kiedy na przykład ktoś zechce zgonić go z fotela, lub kiedy ktoś przechodzi obok niego, gdy ten je. Po takim zdarzeniu krzyczeliśmy na niego, zamykaliśmy w toalecie, ale sytuacja ciągle się powtarza. Zdarza mu się też "pilnować miski". To znaczy siada obok niej i wpatruje się w nią ślepo, gdy jest jeszcze pełna, bo on np. już się najadł i trochę zostało. Podkreślam, że mamy w domu kota i na początku myśleliśmy, że to ze względu na niego, ale teraz zaczął czatować przy misce, gdy widzi kogoś z domowników - ludzi. Mam zabierać mu miseczkę, gdy przestanie jeść, a jeszcze coś tam zostanie? Kilka razy nasz słodki Munio rzucił się na mniejszego, bądź równego sobie psa, nigdy na jakiegoś olbrzyma. Muniek denerwuje się również, gdy wykonujemy przy nim zwykłe czynności, takie jak czesanie, czy, że tak to nazwę - podmywanie krocza.
Co mam z tym zrobić? Czytałam jakieś psie encyklopedie i fora, ale nadal nie wiem, co począć. Myśleliśmy o kastracji, ale przecież on nigdy wcześniej się tak nie zachowywał. Zdarza mu się to gdzieś od dwóch/trzech miesięcy. To mój pierwszy pies, dlatego pewnie źle go wychowałam, po prostu jest rozpuszczony. Tylko, że teraz zaczynamy się bać, że Muniek przestanie nas, domowników, straszyć a zacznie rzucać się na nas z zębami, które są baaardzo duże i ostre.
Jakieś rady? Jak mam Muńkowi pokazać, że to ja tu rządzę?


Pozdraaawiam :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wspolpraca'][B]Z pośród ras, spaniele to psy najbardziej agresywne,[/B] szczególnie o umaszczeniu [B]brązowym[/B]. Polecam przed zakupem pieska poczytać o rasie która nas interesuje to zaoszczędzi późniejszych rozczarowan[/quote]


co za bzdura! spaniele o umaszczeniu złotym(!) mają agresję sprzężoną z genem warunkującym umaszczenie. Nie jestem genetykiem by to wytłumaczyć, ale nierozsądne krzyżowanie psów+ wielka moda na spaniele w latach 90 dały taki efekt. Psy z pseudo, szczególnie te złote, okazują się być agresywne. Niemniej jednak założycielka wątku popełniła kilka poważnych błędów wychowawczych i to między innymi procentuje.

pomijam kwestię zakupu psa, bo niestety w pl nadal kupowanie psa na targu to normalka więc, kwestia wyboru rasy i poznania specyfiki wybranej to nadal sfera marzeń...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='***kas']co za bzdura! spaniele o umaszczeniu złotym(!) mają agresję sprzężoną z genem warunkującym umaszczenie. Nie jestem genetykiem by to wytłumaczyć, ale nierozsądne krzyżowanie psów+ wielka moda na spaniele w latach 90 dały taki efekt. Psy z pseudo, szczególnie te złote, okazują się być agresywne. Niemniej jednak założycielka wątku popełniła kilka poważnych błędów wychowawczych i to między innymi procentuje.

pomijam kwestię zakupu psa, bo niestety w pl nadal kupowanie psa na targu to normalka więc, kwestia wyboru rasy i poznania specyfiki wybranej to nadal sfera marzeń...[/quote] Co jest bzdura? ze napisałem brązowe nie złote.Co ty chcesz tłumaczy? Czytałem o tym ze z umaszczeniem wiąże się ilość związków chemicznych występujących z mózgu, a odpowiadających za kontrolę agresji
Czy to zmienia fakt ze spaniele na podstawie badan przeprowadzonych w bodajże w Barcelonie są najbardziej agresywna rasa psów." Z netu -
Amat ze swoim zespołem przeanalizowała 1040 przypadków psów, które z powodu agresywnego zachowania trafiły do uniwersyteckiej kliniki weterynaryjnej w latach 1998-2006. Większość stanowili przedstawiciele ras cocker spaniel, rottweiler, bokser, Yorkshire terrier i owczarek niemiecki.
Dokładne przestudiowanie danych wykazało, że agresywne cocker spaniele potrafią atakować zarówno właścicieli jak i nieznajomych ludzi. Z kolei agresywne psy innych ras atakują przede wszystkim inne psy."

Link to comment
Share on other sites

na podstawie 1000 psów opierać sady o całej rasie:mdleje:, pomijam fakt, że 1040 psy w sumie przebadano(ONy, yorki, rotki też ) i na podstawie jednego artykułu, nie no świetnie. Rzetelne źródło informacji.
[I]Jestem ciekawa jak te badania wyglądały, jakie to były psy-rasowe z potwierdzonym pochodzeniem?[/I]-w innym przypadku takie badania są niemiarodajne.
Ponadto głoszenie takich "badan" pseudonaukowych to utrwalanie kolejnego mitu, w stylu "suka raz w życiu mysi mieć młode"
Pomijam fakt, że agresja ma różne podłoże, może być to agresja na tle dominacyjnym, jak i agresja lekowa, takich przypadków z wrodzoną agresją jest bardzo niewiele. Większość przypadków, to brak szkolenia i błędy właścicieli.
Spaniele to BARDZO trudna rasa. Bardzo łatwo je spaczyć. Mają niezwykle delikatną psychikę. Mało kto naprawdę zdaje sobie z tego sprawę.
Z tego tekstu nie wynika nic ponadto, że agresywny spaniel potrafi ugryźć człowieka. Natomiast inne, przez nich badane psy(innych ras) atakowały tylko inne psy.
[I]Kolejne pytanie: w jakich warunkach odbywała się konfrontacja?[/I]
możesz podać link do tego teksu? chciała bym przeczytać całość. :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='***kas']. :roll:[/quote]
Najbardziej agresywny pies świata? 24-05-2009 16:57 agresja · pies · cocker spaniel Niewinnie wyglądający ulubieniec dzieci, cocker spaniel, jest być może jednym z najbardziej agresywnych psów na świecie. Tak przynajmniej wynika z badań Marty Amat z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie. Amat ze swoim zespołem przeanalizowała 1040 przypadków psów, które z powodu agresywnego zachowania trafiły do uniwersyteckiej kliniki weterynaryjnej w latach 1998-2006. Większość stanowili przedstawiciele ras cocker spaniel, rottweiler, bokser, Yorkshire terrier i owczarek niemiecki. Dokładne przestudiowanie danych wykazało, że agresywne cocker spaniele potrafią atakować zarówno właścicieli jak i nieznajomych ludzi. Z kolei agresywne psy innych ras atakują przede wszystkim inne psy. Wśród cocker spanieli najbardziej agresywne są te o umaszczeniu złotym oraz samce. Potwierdza to wnioski z innych badań, w których również zauważono związek umaszczenia i płci z agresją u tej rasy. Zdaniem Amat przyczyną może być tutaj fakt, iż z umaszczeniem wiąże się ilość związków chemicznych występujących z mózgu, a odpowiadających za kontrolę agresji. Wielu specjalistów zwraca też uwagę, że za zachowanie psa odpowiada przede wszystkim jego właściciel.
Amat, badając wszelkie możliwe czynniki, stwierdza, że w 40% przypadków za agresję są odpowiedzialni właściciele, którzy nie uczą zwierzęcia posłuszeństwa, a ono próbuje dominować nad nimi i innymi ludźmi. Liczni eksperci sądzą, że pies po odpowiednim szkoleniu nie wykazuje zachowań dominacyjnych.
Autor: Mariusz Błoński
[url=http://klaudek.wordpress.com/2009/05/]maj

Link to comment
Share on other sites

[quote name='***kas']na podstawie 1000 psów opierać sady o całej rasie:mdleje:, pomijam fakt, że 1040 psy w sumie przebadano(ONy yorki rotki ) i na podstawie jednego artykułu, nie no świetnie. Rzetelne źródło informacji.
Jestem ciekawa jak te badania wyglądały, jakie to były psy-rasowe z potwierdzonym pochodzeniem?-w innym przypadku takie badania są niemiarodajne.
Ponadto głoszenie takich "badan" pseudonaukowych to utrwalanie kolejnego mitu, w stylu "suka raz w życiu mysi mieć młode"
Pomijam fakt, że agresja ma różne podłoże, może być to agresja na tle dominacyjnym, jak i agresja lekowa, takich przypadków z wrodzoną agresją jest bardzo niewiele. Większość przypadków, to brak szkolenia i błędy włascicieli.
Spaniele to BARDZO trudna rasa. Bardzo łatwo je spaczyć. Mają niezwykle delikatną psychikę. Mało kto naprawdę zdaje sobie z tego sprawę.
możesz podać link do tego teksu? chciała bym przeczytać całość. :roll:[/quote] Mogli bysmy powiedziec ze z badan wynika ze spaniele to trudne psy do prowadzeni, a nie najbardziej agresywne, ale nie wiemy jak te badania były przeprowadzane.
Z drugiej strony jakimiś statystykami, danymi, musimy się podpierać . Malo takich badan jest przeprowadzanych i to jest problem. A twoim zdaniem jaka rasa jest najbardziej agresywna? I może jakieś inne badania przeprowadzone na większej ilości piesków(bardziej wiarygodne) Bo mnie to interesuje

Link to comment
Share on other sites

A chocby owczarki Kaukaskie...
Ja tez sie nie zgodze z tymi badaniami,jakies pseudo naukowe powielanie bzdur:angryy:
Agresja zalezy naprawde od bardzo wielu czynnikow a u spanieli najczesciej za agresje odpowiada czynnik ludzki niestety.Spaniel to nie pluszowy mis,to pies wymagajacy konsekwencji i porzadnego wychowania...

Link to comment
Share on other sites

bodajże w Houston zrobiono spis pogryzień w całym stanie na przestrzeni kilku lat. Pogryzień ludzi przez psy.
przodowały w tym pity, rotki, owczarki, spaniele były na szarym końcu. jak się dokopię do tych statystyk, to wrzucę tu na forum.

Ponadto jak mozna porównywac psa wykazującego agresje lekową z psem z problemem agresji dominacyjnej?
Jest tak wiele czynników warunkujących agresje, zaczynając od genetycznego uwarunkowania, charakteru matki(pierwsze tyg. życia szczeniak, powiela i zapamiętuje wzorce zachowań matki, ale to przecież wiesz:diabloti:), socjalizacja(w jakich warunkach przebiegała i czy w ogóle), potem kwestia szkolenia, badz jego braku, potem czynnik ludzki-z jakimi ludźmi i jakie doświadczenia itd. itp.

Dlatego głoszenie takich "prawd objawionych" jest wysoce ryzykowne, by nie powiedzieć głupie :roll:.
Nie ujmując niczego Tobie, czy badaczom, oczywiście.


wysiliłam się trochę i przeczytałam kilka artykułów po ang. No i wnioski są takie, spaniele owszem zaliczane są do psów agresywnych, ze względu na "rage syndrome" -jednak uznawane to jest za pewnego rodzaju chorobę.
Dalej 1 na 5 osób zgłaszających pogryzienie, jest właścicielem jamnika (!) potem na liście ras agresywnych mamy cziłkę, rottweilera, pita, owczarka, ale tez np. chow chowa.
Niestety, nigdzie nie znalazłam cockera na szczycie listy. Nadal szukam statystyk z ilością pogryzień ;)


statystyki [url=http://www.dogforums.com/2-general-dog-forum/8689-dog-bite-statistics-breed.html]Dog Bite statistics by breed - Puppy & Dog Forums[/url]

#1 uszkodzenie ciała #2pogryzienie dziecka #3pogryzienie dorosłego #4pogryzienie śmiertelne #5 okaleczenie
Akita 48 32 14 1 39
Akita mix (inspecific) 1 1 0 0 1
Akita/Chow mix 3 3 0 0 3
Akita/Lab mix 1 1 0 0 1
Akita/terrier mix 2 1 0 0 1
Airedale/boxer 1 1 0 1 0 #
Airedale 1 1 0 1 0
Australian blue heeler 3 1 1 0 2
Australian cattle dog 1 1 0 0 1
Australian shepherd 6 4 0 0 1
Basset/GSD mix 1 1 0 1 0
Beagle 2 2 0 1 1 #
Belgian shepherd 4 1 3 0 1
Blue heeler 2 0 1 0 1
Border collie 1 0 1 1 1 #
Briard 2 0 1 1 0
Brittany spaniel 4 1 0 0 1
Bulldog (American 4 0 3 2 2
Bulldog (English) 16 8 3 1 9
Bull mastiff (Presa Canario) 30 10 13 6 16
Bull mastiff/German shepherd 2 1 0 1 0
Buff mastiff/Rottweiler 1 1 0 0 1
Boxer 31 6 12 2 12 #
Boxer mix 1 1 0 1 0
Cane Corso 4 1 2 1 3
Catahoula 3 0 1 0 1
Chow 49 34 12 6 32
Chow/husky mix 2 2 0 1 1
Chow/Labrador mix 4 4 0 0 3
Chox mix (other) 2 2 0 0 2
Cocker spaniel 1 1 0 0 1
Collie 3 3 0 0 3
Collie/retriever mix 1 1 0 0 1
Coonhound 1 1 0 0 0
Page 2 of 7
Dalmatian 3 3 0 0 3
Dalmatian/Akita mix 1 1 0 0 1
Dauschund 2 1 1 1 2 #
Doberman 11 7 4 3 7 #
Doge de Bordeaux 2 1 0 0 1
East Highland terrier 1 0 1 1 0 #
Fila Brasiero 1 1 0 0 1
German shepherd 63 42 17 7 38
German shepherd mix 31 21 7 6 19 #
German shepherd/husky mix 4 3 1 1 2
Golden retriever 6 6 0 1 4 #
Great Dane 24 5 4 2 9
Great Pyranees 1 0 1 1 0
Greyhound 1 1 0 0 1
Husky 39 23 4 13 8
Husky/Malamute mix 2 2 0 0 2
Husky/Labrador mix 1 0 1 0 1
Jack Russell terrier 2 1 1 1 0 #
Labrador 26 18 9 2 20 #
Labrador mix 10 9 1 0 9 #
Labrador/boxer mix 1 0 1 0 0
Lab-Doberman 1 1 0 0 1
Lab-St. Bernard 1 1 0 0 1
Malamute 8 7 1 3 3
Mastiff 16 11 4 4 9
Norwegian elkhound 1 0 1 0 1 #
Pit bull terrier 1110 495 397 104 608 #
Pit bull boxer mix 5 1 2 0 2
Pit bull/chow mix 5 2 3 1 3
Pit bull/Doberman/GSD/Lab 2 2 0 0 2
Pit bull/GSD mix 1 1 0 0 1
Pit bull/Lab mix 15 10 4 3 8 #
Pit bull/Rott. mix 39 7 3 2 8
Pit bull/Sheltie mix 1 1 0 0 1
Pit bull/Weimaraner mix 1 0 1 0 1
Pit mix unknown 3 2 0 0 2
Pointer mix 1 0 1 0 0 #
Pomeranian 1 1 0 1 0
Poodle 2 1 1 0 2 #
Pug 1 1 0 0 1
Pug/Rottweiler mix 2 1 0 1 0
Queensland heeler 3 0 1 0 1
Rottweiler 409 231 109 58 223 #
Rottweiler/chow mix 1 1 0 0 1
Rottweiler/GSD mix 13 7 5 2 10
Rottweiler/Labrador 7 6 1 0 7
Russian terrier 1 0 1 0 1
Saint Bernard 6 3 0 1 1
Sharpei 4 4 0 0 4
Sharpei/Rottweiler 2 1 0 0 1
Sharpei/unknown mix 1 1 0 0 1
Sharpei/Labrador 1 1 0 0 1
Springer spaniel 3 4 0 0 4
Tosa 1 1 0 0 1
Weimaeaner 1 1 0 0 1
Wheaten terrier 2 1 0 0 1
Wolf hybrid 71 65 3 18 43 #
Total: 2209 1142 658 264 1323

statystyki pochodzą z tej strony [url=http://www.dogbitelaw.com/]DOG BITE LAW - the most trusted and extensive resource for dog bite victims, parents of victims, and dog owners needing legal information.[/url]

:roll: wybaczcie, że nie przetłumaczyłam ras konkretnych, ale licze, że dacie rade sami ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='***kas']bodajże w Houston zrobiono spis pogryzień w całym stanie na przestrzeni kilku lat. Pogryzień ludzi przez psy.
przodowały w tym pity, rotki, owczarki, spaniele były na szarym końcu. jak się dokopię do tych statystyk, to wrzucę tu na forum.

Ponadto jak mozna porównywac psa wykazującego agresje lekową z psem z problemem agresji dominacyjnej?
Jest tak wiele czynników warunkujących agresje, zaczynając od genetycznego uwarunkowania, charakteru matki(pierwsze tyg. życia szczeniak, powiela i zapamiętuje wzorce zachowań matki, ale to przecież wiesz:diabloti:), socjalizacja(w jakich warunkach przebiegała i czy w ogóle), potem kwestia szkolenia, badz jego braku, potem czynnik ludzki-z jakimi ludźmi i jakie doświadczenia itd. itp.

Dlatego głoszenie takich "prawd objawionych" jest wysoce ryzykowne, by nie powiedzieć głupie :roll:.
Nie ujmując niczego Tobie, czy badaczom, oczywiście.


wysiliłam się trochę i przeczytałam kilka artykułów po ang. No i wnioski są takie, spaniele owszem zaliczane są do psów agresywnych, ze względu na "rage syndrome" -jednak uznawane to jest za pewnego rodzaju chorobę.
Dalej 1 na 5 osób zgłaszających pogryzienie, jest właścicielem jamnika (!) potem na liście ras agresywnych mamy cziłkę, rottweilera, pita, owczarka, ale tez np. chow chowa.
Niestety, nigdzie nie znalazłam cockera na szczycie listy. Nadal szukam statystyk z ilością pogryzień ;)


statystyki [URL="http://www.dogforums.com/2-general-dog-forum/8689-dog-bite-statistics-breed.html"]Dog Bite statistics by breed - Puppy & Dog Forums[/URL]

#1 uszkodzenie ciała #2pogryzienie dziecka #3pogryzienie dorosłego #4pogryzienie śmiertelne #5 okaleczenie
Akita 48 32 14 1 39
Akita mix (inspecific) 1 1 0 0 1
Akita/Chow mix 3 3 0 0 3
Akita/Lab mix 1 1 0 0 1
Akita/terrier mix 2 1 0 0 1
Airedale/boxer 1 1 0 1 0 #
Airedale 1 1 0 1 0
Australian blue heeler 3 1 1 0 2
Australian cattle dog 1 1 0 0 1
Australian shepherd 6 4 0 0 1
Basset/GSD mix 1 1 0 1 0
Beagle 2 2 0 1 1 #
Belgian shepherd 4 1 3 0 1
Blue heeler 2 0 1 0 1
Border collie 1 0 1 1 1 #
Briard 2 0 1 1 0
Brittany spaniel 4 1 0 0 1
Bulldog (American 4 0 3 2 2
Bulldog (English) 16 8 3 1 9
Bull mastiff (Presa Canario) 30 10 13 6 16
Bull mastiff/German shepherd 2 1 0 1 0
Buff mastiff/Rottweiler 1 1 0 0 1
Boxer 31 6 12 2 12 #
Boxer mix 1 1 0 1 0
Cane Corso 4 1 2 1 3
Catahoula 3 0 1 0 1
Chow 49 34 12 6 32
Chow/husky mix 2 2 0 1 1
Chow/Labrador mix 4 4 0 0 3
Chox mix (other) 2 2 0 0 2
Cocker spaniel 1 1 0 0 1
Collie 3 3 0 0 3
Collie/retriever mix 1 1 0 0 1
Coonhound 1 1 0 0 0
Page 2 of 7
Dalmatian 3 3 0 0 3
Dalmatian/Akita mix 1 1 0 0 1
Dauschund 2 1 1 1 2 #
Doberman 11 7 4 3 7 #
Doge de Bordeaux 2 1 0 0 1
East Highland terrier 1 0 1 1 0 #
Fila Brasiero 1 1 0 0 1
German shepherd 63 42 17 7 38
German shepherd mix 31 21 7 6 19 #
German shepherd/husky mix 4 3 1 1 2
Golden retriever 6 6 0 1 4 #
Great Dane 24 5 4 2 9
Great Pyranees 1 0 1 1 0
Greyhound 1 1 0 0 1
Husky 39 23 4 13 8
Husky/Malamute mix 2 2 0 0 2
Husky/Labrador mix 1 0 1 0 1
Jack Russell terrier 2 1 1 1 0 #
Labrador 26 18 9 2 20 #
Labrador mix 10 9 1 0 9 #
Labrador/boxer mix 1 0 1 0 0
Lab-Doberman 1 1 0 0 1
Lab-St. Bernard 1 1 0 0 1
Malamute 8 7 1 3 3
Mastiff 16 11 4 4 9
Norwegian elkhound 1 0 1 0 1 #
Pit bull terrier 1110 495 397 104 608 #
Pit bull boxer mix 5 1 2 0 2
Pit bull/chow mix 5 2 3 1 3
Pit bull/Doberman/GSD/Lab 2 2 0 0 2
Pit bull/GSD mix 1 1 0 0 1
Pit bull/Lab mix 15 10 4 3 8 #
Pit bull/Rott. mix 39 7 3 2 8
Pit bull/Sheltie mix 1 1 0 0 1
Pit bull/Weimaraner mix 1 0 1 0 1
Pit mix unknown 3 2 0 0 2
Pointer mix 1 0 1 0 0 #
Pomeranian 1 1 0 1 0
Poodle 2 1 1 0 2 #
Pug 1 1 0 0 1
Pug/Rottweiler mix 2 1 0 1 0
Queensland heeler 3 0 1 0 1
Rottweiler 409 231 109 58 223 #
Rottweiler/chow mix 1 1 0 0 1
Rottweiler/GSD mix 13 7 5 2 10
Rottweiler/Labrador 7 6 1 0 7
Russian terrier 1 0 1 0 1
Saint Bernard 6 3 0 1 1
Sharpei 4 4 0 0 4
Sharpei/Rottweiler 2 1 0 0 1
Sharpei/unknown mix 1 1 0 0 1
Sharpei/Labrador 1 1 0 0 1
Springer spaniel 3 4 0 0 4
Tosa 1 1 0 0 1
Weimaeaner 1 1 0 0 1
Wheaten terrier 2 1 0 0 1
Wolf hybrid 71 65 3 18 43 #
Total: 2209 1142 658 264 1323

statystyki pochodzą z tej strony [URL="http://www.dogbitelaw.com/"]DOG BITE LAW - the most trusted and extensive resource for dog bite victims, parents of victims, and dog owners needing legal information.[/URL]

:roll: wybaczcie, że nie przetłumaczyłam ras konkretnych, ale licze, że dacie rade sami ;)[/quote]
Jeszcze dodam ze przy małych rasach ludzie przyzwalają na agresje, no bo co taki mały piesek zrobi, ludzie nie widza w tym problemu, jak pit by warknąć na właściciela to właściciel bierze to na poważnie bo sie liczy z konsekwencjami.Psom małych ras przyzwala się być agresywnym.

Link to comment
Share on other sites

Strasznie uogólniasz. Nie każdy na to przyzwala, tak samo, jak nie każdy pies należący do pitt buli musi być "krwiożerczą bestią", jak je rysuja media. Mam małego psa i nie pozwalam mu być agresywnym, a babkę, która ma agresywną pinczerkę i puszcza ją luzem, za kazdym razem opieprzam, bo jej suka rzuca się na psy i ludzi.

Link to comment
Share on other sites

Zakup był przemyślany. Czytałam dużo o spanielach, spotkałam się z opinią, że są to psy urocze, ale trudne. Mimo to zdecydowałam się na takiego psa. Muniek jest złotym spanielem, ale nie wierzę w jakieś teorie dotyczące tego, że złote spaniele są wyjątkowo agresywne. Wiem, że wina tkwi w moim postępowaniu. Jest rozpuszczony, ale nigdy nie pozwalałam mu na agresywne zachowanie (gdy tylko warknął był zamykany w łazience, dostała mu się reprymenda słowna), chciałam je jakoś zlikwidować, ale po prostu nie mam pomysłu. Chciałabym to naprawić. Nie sądzę jednak aby mój pies był agresorem, był w jakiś sposób "ułomny", posiadał zły gen, bo gdyby tak było to pewnie jego naganne zachowanie występowałoby wcześniej (w mniejszym stopniu, ale z pewnością jakoś by się to ujawniło) a nie dopiero po ponad 2 latach (Muniek jest z czerwca 2007r.). Może to ma jakiś związek z chęcią dominacji nad domownikami, a nie z badaniami, z których wynika, że są to psy agresywne. Są trudne, może lubią dominować, a agresja pojawia się wtedy, gdy ludzie zawodzą.

Link to comment
Share on other sites

Programy pana Cesara Millan napawano odpowiedzą wam na dużo problemów ze złymi nawykami, fobiami czy agresja u psów.[IMG]http://www.youtube.com/watch?v=KGK6KMDOykw&hl=pl[/IMG][IMG]http://video.google.com/videoplay?docid=2076540059563844366&ei=8OS4SoZCyeb4BtCp2IoC&q=cesar+dog+whisperer&hl=pl&client=firefox-a#[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sybel']Może rozważ kastrację? Jeśli chce dominować, kastracja go wyciszy, ale nie zrobi mu krzywdy pod względem charakteru - moje trzy psy są po kastracji i naprawdę są cudownymi kompanami, choć miały potrzebę dominacji.[/QUOTE]

Sybel, myślałam o tym. Postanowiłam zrobić ten krok, jeśli nie będę mogła sobie jakoś z nim poradzić. Może jakoś mi się uda go poskromić ;). Narazie stosuję metodę zabierania miski, kiedy skończy jeść. Wychodzę pierwsza, gdy idziemy na spacer. I koniec ze spaniem w łóżku - najważniejsze postanowienie! :)

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dobra decyzja :D
Co do kastracji, to jest to szybki zabieg, po którym pies nawet nie orientuje się, że czegoś ubyło. Przez jakiś czas nie widac efektów, bo hormony dość powoli parują. Istnieje ryzyko, że pies zacznie tyć, co spotkało psa mojego parttnera, ale Ami był kastrowany, jak miał chyba 10 lat. Moje były młodsze, wię żaden nie przytył - są zbyt aktywne, by im się udało skluskować :D
W sumie po pół roku pies jest wyciszony, spokojny, jesli idzie o dominację.
Co do miski - u mnie pies nauczył się, że pakuję mu rękę do michy w ten sposób, że dawałam mu obiad dłonią po troszku do miski. Dobrze mu się kojarzyło, choc trzeba sie było ubrudzić wrzucając po trochu. Muszę zaznaczyć, że pies, gdy do mnie trafił, miał rok, był z pseudohodowli masowej, bez socjalizacji, zagłodzony i chory. Na początku rzucał się na każdą rękę, gryzł się z moją suką o jedzenie, było tak źle, że rozważałam uśpienie go. W końcu został wykastrowany i to naprawde pomogło.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='martynajot']Zakup był przemyślany. Czytałam dużo o spanielach, spotkałam się z opinią, że są to psy urocze, ale trudne. Mimo to zdecydowałam się na takiego psa. Muniek jest złotym spanielem, [I]ale nie wierzę w jakieś teorie dotyczące tego, że złote spaniele są wyjątkowo agresywne.[/I] Wiem, że wina tkwi w moim postępowaniu. Jest rozpuszczony, ale nigdy nie pozwalałam mu na agresywne zachowanie ([I]gdy tylko warknął był zamykany w łazience, dostała mu się reprymenda słowna[/I]), chciałam je jakoś zlikwidować, ale po prostu nie mam pomysłu. Chciałabym to naprawić. Nie sądzę jednak aby mój pies był agresorem, był w jakiś sposób "ułomny", posiadał zły gen, bo gdyby tak było to pewnie jego naganne zachowanie występowałoby wcześniej (w mniejszym stopniu, ale z pewnością jakoś by się to ujawniło) a nie [I]dopiero po ponad 2 latach [/I](Muniek jest z czerwca 2007r.). Może to ma jakiś związek z chęcią dominacji nad domownikami, a nie z badaniami, z których wynika, że są to psy agresywne. Są trudne, może lubią dominować, a agresja pojawia się wtedy, gdy ludzie zawodzą.[/quote]


To nie jest teoria wyssana z palca. "Rage syndrome" to potwierdzone naukowo zjawisko. Jednak nie nam oceniać jak to się ma do Twojego psa.

Zamykanie psa w łazience za warknięcie, to chyba nie najlepszy pomysł:roll:
Dostałaś linki, poczytaj. Przede wszystkim musisz ustalić przyczynę tego warczenia. Kiedy w jakich sytuacjach, co je poprzedza, na kogo warczy. to są bardzo ważne szczegóły.
To nigdy nie jest tak, że piesek nie sprawia żadnych problemów ,a potem nagle z kosmosu pojawia się agresja. Z reszta, najlepsze co możesz teraz zrobić to skontaktować się z dobrym szkoleniowcem. W kwestii agresji, trudno cokolwiek doradzić przez internet, trzeba zobaczyć naocznie konkretną sytuacje.
Ale z tego co możesz już zacząć robić, to nauka posłuszeństwa, intensywna praca dla psa i dla Ciebie.
Spacery, gdzie go wymęczysz, nie tylko aportowaniem, i bieganiem, ale też nauką komend.
Resztę masz w podanych linkach. :roll:
życzę wam owocnej współpracy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='martynajot'] Wychodzę pierwsza, gdy idziemy na spacer. I koniec ze spaniem w łóżku - najważniejsze postanowienie! :)[/QUOTE]
Cyrk z przepychankami przy drzwiach i nie spanie w łóżku jeszcze żadnego psa na swiecie nie nauczyły podporzadkowania człowiekowi.

Odpusc sobie teorie dominacji i zacznij wychowywac psa od podstaw póki nie jest za późno.
Dostałaś linki gdzie opisano dokładnie jak pracować z psem ale uwazam ze najlepszym rozwiazaniem byłby szkoleniowiec który pokazałby jak uczyc zwierzaka i jak sie z nim porozumieć

Link to comment
Share on other sites

U mnie nie ma cyrku przy drzwiach :|
Wystarczy psa wyhamować i czeka grzecznie.
Jest wiele szkół, które mówią rózne rzeczy. Ja na przykałd opieram się na doświadczeniu z całkiem sporym stadem psów wziętych z ulicy, które przewaliło się przez mój dom, a także na doświadczenaich mojego partnera i znajomych psiarzy, którzy w 95% mają psy z problemami wyniesionymi z poprzednich domów. Innym wyjściem jest zapoznanie się z książką Zapomniany język psów, która ma kilka fajnych uwag. Co do szkoleniowców, to trzeba poszukac sprawdzonego. Mi raz weterynarz polecił faceta, który ma stado psów w domu, a jego teoria brzmi: "jak dostanie porządnego kopa w bebech, to będzie wiedział, gdzie jego miejsce. Wszystkie moje psy wiedzą, że jak ja idę, one mają zejść mi z drogi".
Dodam tylko, ze facet hoduje yorki, teriery miniaturki i grzywacze, a więc niewielkie psy z małym "bebechem".

Link to comment
Share on other sites

Kopaniem i biciem spaniela by nauczyl co najwyzej atakowania czlowieka :angryy:
Podstawowe pytanie,pies jest bez papierow?
Jesli tak to niestety malo doczytalas o rasie:shake:
U takich psow o wiele wiele czesciej zdarzaja sie problemy...

Teraz to juz za pozno.
Ja mialam z oim mase problemow.
Powiem Ci co najpierw powinnas zrobic.
Pierwsze co bez czego wogole nie zaczynala bym czego kolwiek to kastracja!!!
Naprawde to rzadna krzywda dla psa a efekty widac.
Nastepnie to wywal Fishera do kosza i wybierz sie do naprawde dobrego szkoleniowca.
Wiele bledow na pewno popelniliscie i pies korzysta z tego jak moze.
Nauczyl sie zwyczajnie i najprosciej na swiecie ze warczenie,gryzienie daje efekt i korzysta z tego pelna geba.
Zacznij od podstaw u dobrego szkoleniowca!!!
Nigdy nie wchodz w konflikt z psem.
Spaniel bedzie walczyl,one sa dosyc uparte i bedzie sie odgryzal.
Jak mi ktos powiedzial-spaniel moze dostac raz w tylek,pozniej bedzie walka:-(
Ja oczywiscie nie stosuje zadnych tego typu rzeczy ale raz popelnilam blad i doszlo do konfrontacji...
Pogryzione rece to nic milego naprawde:-(
Zacznij z psem pracowac,codziennie 2 godz conajmniej cwiczen.Ma byc musztra by pies sie zmeczyl.
Zacznij uczyc go znaczenia slowa dobrze i nie.
Radze tez poczytac art na Onet.pl w dziale Pies -Pani Zofii Mrzewińskiej.
Mi ona wiele pomogla i naprawde polecam sluchac jej rad!!

Nigdy nie bij psa po ataku-jak tak zrobisz jeses przegrana.
Pies straci zaufanie,nauczy sie gryzc mocniej i tyle z tego bedzie...
Nie zabieraj psu miski,zamiast tego po prostu karm go z reki,przechodzac obok psa rzucaj mu smaki do miski.Ale podstawa to karmieni z reki!!
Naucz psa ustepowania,niech przychodzi kiedy TY chcesz a nie kiedy on tak chce.Zabawa tak samo,tylko kiedy Ty chcesz.
Nie ma wymuszania,zebrania.

U mnie to pomoglo...
Ale glownie wszystko zalezy od tego jak Ty bedziesz psa traktowac i jak bedziesz z nim pracowac.
Trzeba sie za niego wziasc bo problem bedzie narastal:shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='martynajot']Zakup był przemyślany. Czytałam dużo o spanielach, spotkałam się z opinią, że są to psy urocze, ale trudne. Mimo to zdecydowałam się na takiego psa. Muniek jest złotym spanielem, ale nie wierzę w jakieś teorie dotyczące tego, że złote spaniele są wyjątkowo agresywne. Wiem, że wina tkwi w moim postępowaniu. Jest rozpuszczony, ale nigdy nie pozwalałam mu na agresywne zachowanie (gdy tylko warknął był zamykany w łazience, dostała mu się reprymenda słowna), chciałam je jakoś zlikwidować, ale po prostu nie mam pomysłu. Chciałabym to naprawić. Nie sądzę jednak aby mój pies był agresorem, był w jakiś sposób "ułomny", posiadał zły gen, bo gdyby tak było to pewnie jego naganne zachowanie występowałoby wcześniej (w mniejszym stopniu, ale z pewnością jakoś by się to ujawniło) a nie dopiero po ponad 2 latach (Muniek jest z czerwca 2007r.). Może to ma jakiś związek z chęcią dominacji nad domownikami, a nie z badaniami, z których wynika, że są to psy agresywne. Są trudne, może lubią dominować, a agresja pojawia się wtedy, gdy ludzie zawodzą.[/quote]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Zdziwię Cię, ale umaszczenie spaniela ma związek z jego charakterem. [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Złote spaniele mają zazwyczaj najbardziej dominujący charakter, czarne są mniej dominujące, a kolorowe najmniej.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Poza tym czasem u cocker spanieli (i nie tylko) występuje choroba psychiczna tzw. rage syndrom (syndrom szaleństwa), objawiająca się nagłymi, niekontrolowanymi atakami, po których następuje wyciszenie, tak jakby pies żałował tego co przed chwilą zrobił. Choroba ta ujawnia się w różnym wieku. Można ją leczyć fenobarbituranami (lekami przeciwpadaczkowymi), ale kurację trzeba prowadzić do końca życia psa.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Słyszałam o spanielce, u której choroba ujawniła się w wieku 3 lat. W wieku 4 kat sunia została uśpiona ponieważ nie można już było z nią bezpiecznie przebywać, a w domu były małe dzieci (sunia gryzła do krwi nawet, gdy się ją choćby dotknęło w np. czasie snu).[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Spaczony charakter spanieli (nierasowych z pseudohodowli) jest spowodowany m.in. modą na rasę, bezmyślnym rozmnażaniem agresywnych osobników (pseudohodowcy piszą czasem w opisie rodziców, że np. pies ma typowy spanielowy charakter, to nie wróży nic dobrego, bo według nich spaniel ma być wrednawy). A jak jeszcze taki pseudospaniel trafi na niedoświadczonego/nieodpowiedzialnego właściciela, to wiadomo jak się to kończy... :shake:[/FONT][/COLOR]

[quote name='martynajot']Sybel, myślałam o tym. Postanowiłam zrobić ten krok, jeśli nie będę mogła sobie jakoś z nim poradzić. Może jakoś mi się uda go poskromić ;). Narazie stosuję metodę zabierania miski, kiedy skończy jeść. Wychodzę pierwsza, gdy idziemy na spacer. I koniec ze spaniem w łóżku - najważniejsze postanowienie! :)[/quote]
A nie lepiej zapobiegać niż leczyć?

Poza tym teoria dominacji zdecydowanie do mnie nie przemawia. Psy to nie wilki. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...