Jump to content
Dogomania

Zawody, fotki prawa autorskie i inne obyczaje w agility


zibiman

Recommended Posts

[quote name='LALUNA']I czego ten artykuł ma dowodzic?


[I]Kolejnym nieostrym wyjątkiem jest brak zgody jeśli osoba stanowi [B]fragment większej całości[/B]- zgromadzenie, [/I][COLOR=blue][U][B][I]impreza[/I][/B][/U][/COLOR][I] publiczna. Co to w praktyce oznacza? Bardzo często pojawiają się pytania ile osób stanowi zgromadzenie? Jest co prawda ustawa o zgromadzeniach publicznych, która przewiduje iż zgromadzenie to grupa [B]15 osób[/B].[/I]

Masz wątpliwosci czy była to impreza publiczna? Według tego artykułu była. Liczyła ponad 15 osób.

Czy możesz odpowiedzieć na zadanie pytanie, bo się nie doczekałam odpowiedzi.
Które to gazety wymagają zgody osób na zdjeciach z imprez?[/quote]

Te ktore przestrzegaja prawa.
Sa tez takie gazety (moze ich nie znasz) ze nawet wymagana jest autoryzacja mimo ze placa tym co pozuja do zdjec wiesz?
Przeczytaj uwaznie, czy naprawde nie rozumiesz tego co tam jest napisane. Nawet o tym fragmencie. Wskaz mi ktore ze zdjec jest fragmentem.
Ten artykul to jedna calosc i nie ma co wyciagac jednego zdania. Calosc stanowi wszystko na temat fotografowania. Jesli prawnik nie przemawia do Ciebie to juz naprawde nie mam wiecej pomyslow jak Cie przekonac.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[QUOTE]
Sa tez takie gazety (moze ich nie znasz) ze nawet wymagana jest autoryzacja mimo ze placa tym co pozuja do zdjec wiesz?
[/QUOTE]
Tak do playboya. :p
Ale chyba nie mówimy o rozkładówkach, ale o relacjach z imprezy.
Wiec jakie to gazety, skoro Ty je znasz. Możesz podać te tytuły?

[QUOTE]
Wskaz mi ktore ze zdjec jest fragmentem.

[/QUOTE]
No skoro Twój pies zajmował większosc zdjecia jak pisałeś, to Ty byłes tym fragmentem całosci.
No to w którym miejscu ten artykuł popiera Twoje racje. Mozesz zacytowac te fragmenty?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Tak do playboya. :p
Ale chyba nie mówimy o rozkładówkach, ale o relacjach z imprezy.
Wiec jakie to gazety, skoro Ty je znasz. Możesz podać te tytuły?


No skoro Twój pies zajmował większosc zdjecia jak pisałeś, to Ty byłes tym fragmentem całosci.
No to w którym miejscu ten artykuł popiera Twoje racje. Mozesz zacytowac te fragmenty?[/quote]

Mam wrazenie ze nie dalas rady przeczyta calosci i do konca. Rece opadaja.
Moze lepiej poczytaj o moim pomysle. To bylby super finish tej calej akcji i mega pozytek dla mlodej dziewczyny. I jaka dla niej motywacja. Liderzy chyba to rozumieja. A ja mowie (znaczy pisze zupelnie powaznie) W takiej sytuacji sam sie dorzuce jesli i Wy sie skrzykniecie. Bo ja urazy nie mam. "walcze" tylko o swoje prawa.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zibiman']A tak przy okazji wpadl mi jeszcze jeden pomysl. Jesli tak bardzo Wam zalezy na zdjeciach Ewy chyba jak dobrze pamietam, a ona nie ma swojego aparatu i pozycza go na kazde zawody, to moze byscie sie zlozyli po wartosc np. wpisowego i dziwczyna by juz nie musiala pozyczac, nie robila by tego za friko i jaki dobry uczynek byscie dla mlodej fotograficzki zrobili :-) To by bylo niesamowite.[/QUOTE]

:evil_lol:
[B][COLOR="DarkRed"]Zibiman REWELACYJNY POMYSŁ!!! To kiedy robisz te zawody???:multi: [/COLOR][/B]
Ja tam nie mam nic przeciwko aby opłata za zawody poszła na super nagrody!!! Jestem nawet za!!!
Super pomysł - szybko podaj termin abym mogła zarezerwować datę i zobaczyć jak wygląda impreza na "tip top" .
Kiedy, kiedy, kiedy ???

Link to comment
Share on other sites

[quote name='IraKa']:evil_lol:
[B][COLOR=DarkRed]Zibiman REWELACYJNY POMYSŁ!!! To kiedy robisz te zawody???:multi: [/COLOR][/B]
Ja tam nie mam nic przeciwko aby opłata za zawody poszła na super nagrody!!! Jestem nawet za!!!
Super pomysł - szybko podaj termin abym mogła zarezerwować datę i zobaczyć jak wygląda impreza na "tip top" .
Kiedy, kiedy, kiedy ???[/quote]

Nie zawody a wielkosc wpisowego to taki przyklad.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zibiman']
Ja mam spokoj i o to mi chodzilo. Ale sa tacy ktorzy robia zdjecia zgodnie z przyjetymi ogolnie zasadami i nie ma problemu. Wiec naprawde ja nie mam powodu do zmartwien. Nich Ci sie martwia co lamia prawo. A o tym wlasnie pisala jedna z dziewczyn. Ze to ja nie rozumiem prawa. Wiec nie chcialem by sie narazala. [/quote]
problem jest w tym ze pan nie może zrozumieć jakie sa ogólne zasady:roll:

[quote name='zibiman']
A tak przy okazji wpadl mi jeszcze jeden pomysl. Jesli tak bardzo Wam zalezy na zdjeciach Ewy chyba jak dobrze pamietam, a ona nie ma swojego aparatu i pozycza go na kazde zawody, to moze byscie sie zlozyli po wartosc np. wpisowego i dziwczyna by juz nie musiala pozyczac, nie robila by tego za friko i jaki dobry uczynek byscie dla mlodej fotograficzki zrobili :-) To by bylo niesamowite.[/quote]
mam własny aparat:p
nie mam obiektywu dobrego
na razie będę robić za darmo;)
i na zawodach raczej sie to nie zmieni

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ewka i haker']problem jest w tym ze pan nie może zrozumieć jakie sa ogólne zasady:roll:


mam własny aparat:p
nie mam obiektywu dobrego
na razie będę robić za darmo;)
i na zawodach raczej sie to nie zmieni[/quote]

Pisalas ze pozyczasz aparat,
To moze na obiektyw sie zrzucimy Wszyscy

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zibiman']Nie zawody a wielkosc wpisowego to taki przyklad.[/QUOTE]

Ale dlaczego nie za wpisowe? Zrobisz zawody, pokażesz wszystkim jak wzorcowo powinna przebiegać taka impreza. Na forum napiszemy Ci same superlatywy. Zdjęcia posprzedajesz, więc kasa za wpisowe może być na nagrody. :multi:
No naprawdę, pomysł rewelka . Tak trzymaj, tylko doprowadź do realizacji bo gadać to każdy potrafi a jak trzeba tyczkę na torze podnieść to ciężko dupkę z krzesełka podnieść;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='IraKa']Ale dlaczego nie za wpisowe? Zrobisz zawody, pokażesz wszystkim jak wzorcowo powinna przebiegać taka impreza. Na forum napiszemy Ci same superlatywy. Zdjęcia posprzedajesz, więc kasa za wpisowe może być na nagrody. :multi:
No naprawdę, pomysł rewelka . Tak trzymaj, tylko doprowadź do realizacji bo gadać to każdy potrafi a jak trzeba tyczkę na torze podnieść to ciężko dupkę z krzesełka podnieść;)[/quote]

Narazie jak tu napisali niektorzy jestesm za cienki, wiec nie bede sie rzucal na cos czego nie umiem. Ale kiedys niewykluczone.

A co do tej akcji z obiektywem czy aparatem to mowie serio. NIech kazdy z Was sie zrzuci i ja tez sie dorzuce. I bedzie naprawde fajna sprawa dla dziewczyny i cala gorycz i energia przeleje sie na dobry cel :-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zibiman']Mam wrazenie ze nie dalas rady przeczyta calosci i do konca. Rece opadaja.
[/quote]

Ja przeczytałam. Dla zrozumienia tego tekstu na któy się powołujesz, dam Ci inny tekst. Pozwole sobie zaznaczyc fragmenty nad którymi powinienes sie skupić.
[I]Zgodnie z art. 81 ust. 2 pkt 2 u.pa.p.p. [B]nie wymaga zezwolenia rozpowszechnianie zdjęć osoby [/B]stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza. [B]Przepis ten ma na celu umożliwienie prowadzenia działalności dokumentacyjnej, sprawozdawczej czy informacyjnej.[/B] [SIZE=4][B]Tylko w tym celu może być zatem publikowany omawiany rodzaj zdjęć.
[/B][/SIZE]
W tym przypadku chodzi o zdjęcia, w których wizerunek osoby fizycznej stanowi jedynie element akcydentalny lub akcesoryjny przedstawionej całości, tzn. w razie usunięcia wizerunku nie zmieniłby się przedmiot i charakter przedstawienia (wyrok s. apel. w Krakowie z 19.12.2001 r., I ACa 957/01, TPP 2002/3/107).[/I]

Masz wyjaśnienie prawnicze i otrzeczenie w postepowaniu sądowym.
Wszystkie warunki zostały spełnione.
- była publiczna impreza
- była relacja z tej imprezy
- usuniecie Twojej postaci nie zmieniłoby w żaden sposób zdjecia które dalej relacjonowałoby impreze - już to świadczy ze byłeś tylko tłem dla relacjonowanej imprezy.

Co do odpowiedzi na moje pytanie, bo widzę ze sie nie doczekam. Zadna, ale to żadna gazeta nie żąda zgody osoby na zdjeciu, jezeli jest to relacja z imprezy. Bo zgodnie z tą wykładnia nie musi i jest zgodne z naszym prawem. Stąd też nie mozesz podac tytułów gazet.

[QUOTE]
Moze lepiej poczytaj o moim pomysle.
[/QUOTE]
To był mój pomysł. Tylko zmieniłeś formę tak jak z wykładnią prawa, na swoją korzysć. Parę stron temu proponowałam Ci abyś zasponsorował Ewie program i aparat. Ale nie miałes takiego gestu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='IraKa']Popatrz Ewa z oponenta i "agresora" adwokat Ci się zrobił:-o
Agility łagodzi obyczaje?:evil_lol:[/quote]

NIgdy nie bylem ani jednym ani drugim. Jedynie chodzi o prawo i dobre obyczaje. Ja do tej dziwczyny nic nie mam. Ale dbam o swoje dobro. A ze moge sie przyczynic do dobrej sprawy to tym bardziej fajnie. :-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Ja przeczytałam. Dla zrozumienia tego tekstu na któy się powołujesz, dam Ci inny tekst. Pozwole sobie zaznaczyc fragmenty nad którymi powinienes sie skupić.
[I]Zgodnie z art. 81 ust. 2 pkt 2 u.pa.p.p. [B]nie wymaga zezwolenia rozpowszechnianie zdjęć osoby [/B]stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza. [B]Przepis ten ma na celu umożliwienie prowadzenia działalności dokumentacyjnej, sprawozdawczej czy informacyjnej.[/B] [SIZE=4][B]Tylko w tym celu może być zatem publikowany omawiany rodzaj zdjęć.
[/B][/SIZE]
W tym przypadku chodzi o zdjęcia, w których wizerunek osoby fizycznej stanowi jedynie element akcydentalny lub akcesoryjny przedstawionej całości, tzn. w razie usunięcia wizerunku nie zmieniłby się przedmiot i charakter przedstawienia (wyrok s. apel. w Krakowie z 19.12.2001 r., I ACa 957/01, TPP 2002/3/107).[/I]

Masz wyjaśnienie prawnicze i otrzeczenie w postepowaniu sądowym.
Wszystkie warunki zostały spełnione.
- była publiczna impreza
- była relacja z tej imprezy
- usuniecie Twojej postaci nie zmieniłoby w żaden sposób zdjecia które dalej relacjonowałoby impreze - już to świadczy ze byłeś tylko tłem dla relacjonowanej imprezy.

Co do odpowiedzi na moje pytanie, bo widzę ze sie nie doczekam. Zadna, ale to żadna gazeta nie żąda zgody osoby na zdjeciu, jezeli jest to relacja z imprezy. Bo zgodnie z tą wykładnia nie musi i jest zgodne z naszym prawem. Stąd też nie mozesz podac tytułów gazet.


To był mój pomysł. Tylko zmieniłeś formę tak jak z wykładnią prawa, na swoją korzysć. Parę stron temu proponowałam Ci abyś zasponsorował Ewie program i aparat. Ale nie miałes takiego gestu.[/quote]

Tak tak, Twoj pomysl jasne. hehe. Co Ty wygadujesz. To ty mi wcisnelas sponsorowanie najpierw programu a teraz i aparatu.

Naprawde mylisz fakty. I poczytaj jeszcze raz. Co by sie stalo gdyby ze zdjecia usunieto moj wizerunek? Czy by zaklocil calosc czy nie?
A co do playboya to chyba glodnemu chleb na mysli :-)

NO tak ale jesli chodzi juz o to zebys sie dorzucila drobna czesc to nie jestes chetna. To tez duzo mowi.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zibiman']Pisalas ze pozyczasz aparat,
To moze na obiektyw sie zrzucimy Wszyscy[/QUOTE]

Sorki, to jest niesmaczne a wrecz obrzydliwe. Moze najpierw zapytaj sie Ewy czy ma ochote aby ktos na nia robil zrzutke. I zamiast tracic energie na paplanie na dogo popaplaj w swoim srodowisku/klubie na temat zorganizowania jakichkolwiek zawodow. Wszyscy chetnie pobiegaliby w Warszawie.

ps. aparat byl moj bo mi sie nie chcialo tym razem robic fotek. I w zasadzie nic Ci do tego.

Link to comment
Share on other sites

Nie mieszając się do meritum dyskusji wypowiem się tylko jako praktyk co do praw autorskich, wykorzystania wizerunku, itp. oraz praktycznych implikacji. W trakcie imprez masowych/ publicznych, takich jak imprezy sportowe, strajki, manifestacje, zgromadzenia, koncerty, oraz w interpretacji również wystawy psów, zawody itp. - zdjęcia z imprez można robić dowolnie i używać dowolnie. Żeby posłużyć się konkretnym przykładem- w trakcie strajku ktokolwiek może robić zdjęcia, i mimo, że na zdjęciu jest widoczna tylko jedna osoba- można z takim zdjęciem robić co się chce. Zresztą na tym się opiera cała fotografia reporterska, 'gazetowa' że tak powiem. Na tej zasadzie również można robić zdjęcia na imprezach masowych, mimo, że ktoś może nawet wrzeszczeć, że nie chce mieć zdjęć.
Autoryzacja i zgoda na publikację jest potrzebna, kiedy zdjęcie nie jest robione w trakcie imprezy masowej, ale jest to zdjęcie osoby niepublicznej w 'sytuacji prywatnej'- czyli np. portret zrobiony nad rzeką wymagałby zgody na publikację, rybak sfotografowany w łódce na środku jeziora- wymaga zgody na publikację.
Przyjmuje się również, że w przypadku innego wykorzystania komercyjnego zdjęć z imprezy publicznej niż 'reporterskie', a więc np. umieszczenia ich w albumie, zalecane jest uzyskanie zgody, bo to chroni przed nieprzyjemnościami (aczkolwiek w sądzie sprawa nie jest przesądzona).

A z mojego własnego przykładu- na zawodach można bulla i moje durne miny sfotografować ile się chce i wstawić na portal/ do gazety (do czego serdeczenie zachęcam wszystkicjh fotografów:cool3:), ponieważ jest to impreza masowa. Prawie ta sama sytuacja, też hopki, też tor, ale my sami na naszym terenie i zdjęcia do albumu- muszę podpisać zgodę na wykorzystanie wizerunku i na korzystanie w sposób komercyjny ze zdjęć nam zrobionych.

I szczerze mówiąc, to ja nie spotkałam się z wyraźnie inną interpretacją w innym krajach europejskich- dlatego relacje z wystaw psów pojawiają się np. w gazetach, czy na stronach klubowych, mimo, że nikt nie autoryzuje zdjęć się tam pojawiających.

To tyle ode mnie a propos praw do wizerunku:cool1:

Link to comment
Share on other sites

Sajko, a nie można było wczoraj :mad:

tyle nerwów niepotrzebnie :cool3:

Mam jeszcze dla Ciebie jako organizatora następnych zawodów propozycje, wydrukuj kilka takich fotek na kartce samoprzylepnej A4 i zaproponuj każdej osobie zgłoszonej na zawody ( najlepiej 2 sztuki - z tyłu i z przodu ):evil_lol:

[IMG]http://spieprzajdziadu.com/pics/sobecka.jpg[/IMG]

ewentualnie dla pań takie kolczyki [IMG]http://chce.to/content/pasazerka/85479.AF29417D-6A7B-475A-BE56-7CFA179A89A7.jpg[/IMG]



a tak na poważnie:
[CODE]Zgodnie z art. 81 ust. 2 pkt 2 u.pa.p.p. nie wymaga zezwolenia ....... Przepis ten ma na celu umożliwienie prowadzenia działalności [COLOR="Red"]dokumentacyjnej, sprawozdawczej czy informacyjnej[/COLOR]. Tylko w tym celu może być zatem publikowany omawiany rodzaj zdjęć.
[/CODE]

i o to też chyba chodziło Zbyszkowi, aby fotki były na forum agilitowym jako relacja z zawodów, a nie np na forum zoofilów czy innych wariatów. Do tego momentu jest wszystko klarowne, tylko nie wiem czemu Zbyszek wymyślił sobie że którykolwiek z naszych agilitowych fotografów mógłby (chciałby) wykorzystywać te zdjęcia do innych celów. Nie wiem czy taki był zamiar ale jako osoba czytająca wypowiedzi Zbyszka odebrałem to jako atak na dziewczyny, które naprawdę poświęcają dużo czasu na te nieszczęsne fotki. Chyba każdy miał trochę racji ale wszystko było zbyt agresywnie opisane. Tak dla przykładu to powiem że 2 tyg temu przeglądając stronkę ze śmiesznymi fotkami zobaczyłem zdjęcie Uli z Asti z zawodów z jakimś bardzo głupim podpisem.

A co do oceny postępów agilitowych, to troszkę przesadziliście wszyscy razem wzięci, weźcie pod uwagę że są osoby które mieszkają na agilitowym pustkowiu, które niekoniecznie mają kasę na obozy, nie maja klubu, przeszkód ani trenera, nie mają nawet osoby która mogłaby na nich z boku popatrzeć, ale uczą sie, trenują i też z czasem odnoszą sukcesy. Więc takie licytowanie sie łapkami, czasem , pucharami jest moim daniem niesportowe i nie na miejscu.
Ale to tylko moja opinia i napewno nikogo nie będe do niej na siłe przekonywał :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='PATIszon']Ale przeciez to juz wczoraj ktos na pisal przytaczajac konkretny przepis...:niewiem:[/quote]
Pisało o tym wiele osób i dla wszystkich jest to jasne, jedynie tylko Pan Zbigniew nie może się do tego przekonać i jestem pewny że wciąż obstaje przy swoim stanowisku że (skoro on jest na zdjęciu to do niego należą prawa rozporządzania tą fotką)
ehhhh..

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]
A co do oceny postępów agilitowych, to troszkę przesadziliście wszyscy razem wzięci, weźcie pod uwagę że są osoby które mieszkają na agilitowym pustkowiu, które niekoniecznie mają kasę na obozy, nie maja klubu, przeszkód ani trenera, nie mają nawet osoby która mogłaby na nich z boku popatrzeć, ale uczą sie, trenują i też z czasem odnoszą sukcesy. Więc takie licytowanie sie łapkami, czasem , pucharami jest moim daniem niesportowe i nie na miejscu.
[/QUOTE]
Ito licytacja i przechwałki wyszły od Zbyszka.

Link to comment
Share on other sites

No bo tak wlasnie jest. Zaglebilem sie nieco w temat. I oto znalazlem orzeczenie konretnego sadu w Krakowie i to Sadu Apelacyjnego.

[LEFT][B][FONT=Arial][SIZE=2][COLOR=#ff0000][FONT=Arial][SIZE=2][COLOR=#ff0000][FONT=Arial][SIZE=2][COLOR=#ff0000]I ACa 957/01[/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=2][FONT=Arial][SIZE=2] wyrok s.apel. 2001.12.19[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][/B][/LEFT]
w Krakowie
TPP 2002/3/107
I. Przepisy art. 81 i 83 prawa autorskiego chronią wyłączną kompetencję osoby portretowanej do decydowania o rozpowszechnianiu jej wizerunku. Dobrem chronionym jest a[B][COLOR=Red]utonomia każdej osoby w zakresie swobodnego rozstrzygania, czy i w jakich okolicznościach jej wizerunek może być rozpowszechniony[/COLOR][/B]. W konsekwencji dla oceny naruszenia tego dobra nie jest doniosłe ustalenie, jakie inne interesy niż tylko ochrona własnej autonomii uzasadniają odmowę osoby portretowanej udzielenia zezwolenia na rozpowszechnianie jej wizerunku.
II. Osoba przedstawiona na zdjęciu fotograficznym (lub innym materialnym nośniku jej wizerunku) [B]może dowolnie ograniczyć zakres zezwolenia na jego rozpowszechnianie:[/B] zezwolić na publikację tylko w oznaczonym czasopiśmie i/lub tylko w związku z oznaczonymi okolicznościami (np. w związku z określonym tekstem artykułu prasowego), wyznaczyć granice czasowe publikacji itp.
III. Dla zastosowania art. 81 ust. 2 pkt 2 prawa autorskiego rozstrzygające znaczenie ma ustalenie w strukturze przedstawienia relacji między wizerunkiem osoby (lub osób) a pozostałymi elementami jego treści; rozpowszechnianie wizerunku nie wymaga zezwolenia, jeśli stanowi on jedynie element [B]akcydentalny lub akcesoryjny[/B] przedstawionej całości, tzn. [B]w razie usunięcia wizerunku nie zmieniłby się przedmiot i charakter przedstawienia[/B].

I wyobrazcie sobie teraz na podstawie punktu III ze usuwacie mnie ze zdjecia. Czy potem to powoduje ze dalej mozna uzyc to co zostanie jako "dokumentacja imprezy" czy co kolwiek innego?
A po drugie punkt drugi okresla dokladnie moje prawa jesli jest to zdjecie wizerunku ze mna i jestesm tam na pierwszym - glownym planie. Przeciez Tu nie ma co dalej dewagowac. Moze naprawde nie umiemy wszyscy dokladnie czytac.



Naprawde nie chce tu nikogo obrazac itp. To jest ewidentne. Jesli poszukacie sobie zdjecia na ktorym widnieje ja to spytajcie sie jakiegos prawnika czy on uzna ze ja mam prawa autorskie do tego i czy jest to tylko AKCYDENTALNA czesc calego zdjecia.
No chyba ze uznacie mnie za taka kruszynke to wtedy zupelnie zmienia to postac rzeczy :-)


Ale na powaznie.

Wiem jak trudno Wszystkim to zaakceptowac ale tak jest.

Pisalem juz wczesniej przyklad. Jesli tor przeszkod bylby ustawiony pomiedzy tlumem na imprezie a ja biegam tam z moim psiakiem to wtedy nie ma problemu, a nie jak na zdjeciu jestem ja pies kawalek np. slalomu i trawa.
Lub robicie zdjecie ze na calym zdjeciu widac caly tor, widownie, sekretariat itp i gdzies tam ja w oddali z psiakiem na jakiejs przeszkodzie. To wtedy jest dokumentacja i nie ma problemu.



A jesli ktos chcialby moje zdjecie opublikowac to wtedy MUSI miec moja zgode. A forma zgody to juz inna kwestia - moze byc nawet ustna w postac slowa "TAK"

I Tyle w tym temacie.

I przypomne ze chodzi tu wylacznie tylko o moja osobe. Kazdy zgodnie z tymi przepisami ma prawo rozporzadzac swoim wizerunkiem jak chce. Sami zreszta zaczeliscie juz wydawac na to zgody i to z zasrzerzeniem ze na "Stronach agilitowych". Wiec nie ma co chyba tematu dalej drazyc. Udezyc sie jedynie w piers i wyciagnac wnioski ale nie te zlosliwe i szydercze itp tylko tak jak to faktycznie jest.
Zrozumiale dla mnie jest to ze sie dziwice, ale nie zrozumiale jest to dla mnie ze nie mozna uszanowac tego ze ja sobie nie zycze aby bez mojej zgody publikowac moje zdjecia.

Pozdrawiam

A w PS
Abstrahujac od przepisow, czy naprawde nie wystarczy ze nie chce? Czy musi byc ta cala dyskusja i wywolywanie przepisow. Jesli nie chce to mozna to uszanowac i juz a nie na sile robic przepychanke przepisami itp. Nie wspomne o tym ze niektorzy grozili ze bede robic mi fotki bez wzgledu na granice przyzwoitosci i granice prawne.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Po pokazach w Poznaniu zdjecie naszego psa zostało umieszczone nie tylko w gazecie, ale takze na wystawie fotograficznej we Wrocławiu. ( dobrze pamiętam Robert?)
Zdjecie to zajeło chyba trzecie miejsce, jakas nagrodę.[/quote]
No to mnie ubodło na wskroś. :mad:
Nie trzecie a pierwsze w konkursie BZWBK Press Foto 2007, w kategorii sport- zdjęcie pojedyńcze.

O zdjęciu dowiedziałem się przypadkiem spacerując z rodzinką po wrocławskim rynku, kiedy zatrzymaliśmy się pooglądać wystawę a tu patrzę :crazyeye: no mój pies oddajacy skok obok koła. Jak się potem okazało wystawa objechała całą polskę i nie był to mój jedyny kontakt z tą fotką. Rok później pojawiała się na wielkim telebimie podczas międzynarodowej wystawy psów w Rzeszowie.
Tu jest o konkursie i ta fotka:
[url=http://www.bzwbkpressfoto.pl/07/]BZWBK Press Foto 2007[/url]

No zdjeciu jest tylko pies więc nie ma tu już w ogóle mowy o jakichś prawach, autor z tego co pamiętam za to zdjęcie dostał 2000 pln, a ja dumę że to mój pies tego dokonał ( i nie był to jego ostatni raz:lol:) choć już nigdy nikt tego tak nie uwiecznił.
[URL="http://www.bzwbkpressfoto.pl/07/wynikigaleria/sp/bsp1.jpg"]
[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Twoje zastrzeżenie już wszyscy fotografujący, którzy zajrzeli do tego wątku, uznali i zgodzili się więcej Cię nie fotografować. Nikt Ci aż tak bardzo na złość nie będzie robił, mimo że raczej nie groziłoby to żadnymi sankcjami prawnymi :diabloti:.

Na uwagę jednak zasługuje fakt, że swoje zastrzeżenie zgłosiłeś już po fakcie. Konkretnie kiedy okazało się, że na oryginał zdjęcia musisz trochę poczekać, bo wcześniej jakoś Ci nie przeszkadzało, że Twoje zdjęcia są na dogo - nota bene chciałam zwrócić uwagę, że nawet jeśli się ma program do katalogowania zdjęć, to poszczególne zdjęcia wyszukuje się w nim na ogół manualnie, tzn. trzeba przynajmniej uważnie przejrzeć miniatury, przy 3200 raczej nie trwa to 5 minut.

Odnośnie tego szczegółu. Mamy na przykład takie Twoje zdjęcia:

[url]http://i39.tinypic.com/a2rvq8.jpg[/url]

albo takie:
[url]http://i41.tinypic.com/2dse0eb.jpg[/url]

Kwestią interpretacji jest, na ile usunięcie Ciebie z tego zdjęcia zmieni jego wymowę. Zwykle głównym tematem zdjęć agilitowych jest jednak pies, a jeśli przewodnik też jest w kadrze to zwykle właśnie bywa to akcydentalnie. IMHO nie sposób uznać, że to Ty jesteś głównym tematem zdjęć z zawodów, niezależnie od zajmowanego miejsca w kadrze.

Na wielkich agilitowych imprezach typu EO czy MŚA zdjęcia zawodników są robione, publikowane na stronach internetowych organizatorów i nigdy jako zawodniczka nie byłam proszona o wyrażanie na to zgody. Był tu wyżej przytaczany przepis, że zawodnik na zawodach staje się osobą publiczną podczas wykonywania swoich funkcji, przypuszczam, że właśnie z tego to wynika.

[QUOTE]czy on uzna ze ja mam prawa autorskie do tego i czy jest to tylko AKCYDENTALNA czesc calego zdjecia. [/QUOTE]

Ochrona wizerunku, a prawo autorskie do zdjęcia to dwie różne kwestie, mimo że reguluje je ta sama ustawa.

Link to comment
Share on other sites

dot Neo

No i tu sie z Toba zgodze, Bo ja ciagle pisalem o moim wizerunku a nie o psie.

A co do psa, kota, konia i innego pupiala to jest kwestai juz moralnosci, kultury itp. Jak widac dookola malo kto sie tym przejmuje i to jest MEGA przykre. Bo nie chodzi o to zeby jakas kase tutaj zbijac na tym, ale o to zeby ktos uszanowal przez zwykle pytanie wlasnie Ciebie jako Wlasciciela. To nawet samochod szanuja i zaslaniaja nr rejestracyjny. A psiaka nie. I to jest smutne. :-(
Tak sobie mysle, ze jak by podszedl do Ciebie fotograf i by sie spytal to napwno bys mu powiedzial Tak i bylbys jeszcze bardziej dumny bo bylbys swiadomy tego co sie z tym zdjeciem dzieje i gdzie jest publikowane.

Link to comment
Share on other sites

a co do Rauni
to nie dokonca tak jest.
Bo jesli osoba pozujaca ma zaplate za pozowanie, to prawo do rozpowszechniania wizerunku i prawo autorskie jest w rekach fotografa. Inaczej jest to sprawa sporna raczej na korzysc tego ktogo przedstawia wizerunek.
A co do zdjec ktore wylinkowalas, To pierwsze EWIDENTNIE przedstawia mnie plus mojego psa. Widzisz tam jakis tlum z tej imprezy publicznej? Bo ja jakos nie. Usun mnie z tego zdjecia i zobacz czy dalej mozesz w takiej postaci z taka duuuza dziura w zdjeciu przedstawic to jako np. dokumentatcje imprezy, czyli ile bylo zawodnikow, jaka fekfencja publicznosci, jakie firmy byly oboecne itp itd. Drugie to kewestia tego jak podchodzi do drugiej osoby fotograf.

A tym "niedostaniem" zdjec to nie tak jak myslisz.
Poprostu zastanowilo mnie to dlaczego nie moge dostac zdjecia na ktorym jestem ja i na zrobienie ktorego nie wyrazilem zgody. I dlatego wywolalem ten temat szczegolnie kiedy czytam "ze osoba robiaca zdjecia nie panuje na ta iloscia ktora przerabia" To mnie zastanowilo i popchnelo do poruszenia tego tematu. Inni fotografowe zachowali sie inaczej i mam zdjecia psa ze soba w roli glownej i nie bylo z tym zandego problemu a i wiem gdzie one sa jeszcze.

Poza mna ktos inny tez moze byc w podobnej sytuacji nawet o tym nie zdajac sobie sprawy ze jego wizerunek jest tu czy tam i wogole nic o tym nie wie. Moze Tobie i innym tu osobom nie robi to roznicy, ale sa tacy, co niekoniecznie sie wypowiadali, ze im to robi roznice . Trzeba czasami szerzej spojrzec na sprawe.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...