Jump to content
Dogomania

Umaszczenia basenji


Labradorka

Jakie jest Wasze ulubione umaszczenie basenji?  

186 members have voted

  1. 1. Jakie jest Wasze ulubione umaszczenie basenji?



Recommended Posts

[quote name='Asiaczek']Rozumiem, że znasz rodziców Twojej Francuski? W jakim są umaszczeniu?
Cieczka jesienna, a odbiór na przełomie lat?
Pzdr.[/quote]
jesli będe miec z tego miotu co mysle , to oba psy sa czarno-białe 8) jak chcecei to wam dam linka do hodowli z ktorej biorę Francuskę 8)
Pzdr
Villarica Siberians
PS: a w poprzednim poście chodziło mi o oczekiwanie na miot w Asiaczku :D
Pzdr

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...

[quote name='Asiaczek']Tutaj kłania się genetyka. Suka rudo-biała i pies trikolor = 50/50 w umaszczeniach. Pamiętaj o generalnej zasadzie: kolor rudo-biały "pasuje" do wszystkich umaszczeń. Natomiast krycia tzw. kolorowe mogą dać w efekcie umaszczenia nieuznane przez FCI, np. trikolor pręgowany, trikolor bez tzw. pestek melona nad oczami. Ja na razie nie będę ryzykowała takich kryć, bo po co nam pety? A jeśli nawet takich kolorów nieuznanych nie będzie w miocie, to dzieciaki z takiego połączenia będą niosły ten "nieprawidłowy" gen. I tak dalej...
Natomiast za jakieś 20-30 lat podejrzewam, że te wszystkie umaszczenia będą już uznane i wtedy nie będzie problemów.
Pzdr.[/quote]
Tricolor może występować też w odmianie mahoń. A co do krzyżówki rudego i tricolora- nie byłbym pewien , czy ten stosunek będzie zachowany.
Umaszczenie i psów związane jest z około 9-11 genami i ich około 30 wersjami ( tzw allelami wielokrotnymi). Dlatego też określenie barwy jest bardzo trudne - bo trzeba znać umaszczenie wielu przodków. Próbowałem określić je na stroach Basenji Pedigree, ale brak jest pełnej informacji o ubarwieniu przodków Twoich piesiaków.
Ale jak się więcej dowiem to oczywiście dam znać.
Zdrówko :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Asiaczek']Co masz na myśli pisząc "trikolor-mahoń"? Nie bardzomogę to sobie wyobrazić. Jezeli trafisz na zdjęcie takiego umaszczenia - wklej je tutaj. Chętnie je obejrzę.
pzdr.[/quote]
Przeglądałem amerykańskie strony o baskach i na kilku znalazłem taką informację, ale bez zdjęć.
Sam nie bardzo sobie wyobrażam taki kolorek ale, kto wie.
Zdrówko :lol:

Link to comment
Share on other sites

Jeśli można chciałam dodać coś od siebie do wypowiedzi Asiaczka na temat krycia suki rudej tricolorem... to nie jest tak, że stosunek będzie 50/50. W genetyce basenji ciekawostką jest to, że zdecydowanie dominującym kolorem jest rudo-biały! nawet krycie dwóch tricolorów może czasem dać miot samych rudzielców...
a jeśli chodzi o nieprawidłowe kolory to z tego co wiem od wieloletnich hodowców nie powinno się łączyć pręgowanego z tricolorem (bo istnieje ryzyko umaszczenia "trindle" u potomstwa, choć jeśli mam być szczera to taki piękny kolor, że może kiedyś FCI go uzna...) oraz czarno-białego z tricolorem (bo tricolory mogą mieć nieprawidłowe brązowe znaczenia)

Link to comment
Share on other sites

Witaj [b]Ypsylon[/b]! Sorki, że dopiero teraz "widzę Cię" na forum (Twój 18 post!), ale mam zaległości prawie 1,5-dniowe w odpowiedziach.

Dzięki za uzupełnienie. Myślę, że te nieuznane kolory, o których teraz piszemy, za kilkadziesiąt (20-30...) lat, a może wcześniej będą uznane. Tak to jest w przyrodzie. Bo po co przeciwstawiać się naturze?
Ale prawdą jest, że genetyka jest b. ciekawą gałęzią wiedzy!
Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

Myślę jednak że co innego tricolor pręgowany a co innego "marmurkowy"
Ten drugi nie wygląda ani ładnie ani ciekawie a raczej jak błąd w sztuce.

Co do pierwszych jestem za!
Ale nie jest nas dużo . Niektórzy hodowcy (patrz Konserwatywna Anglia i jej długie ręce) Uważają że basenji pręgowane to zupełnie odrębna rasa a nie basenji! Na argument za swoją wersją przytaczaja fakt iż jest to jedyne basenji które potrafi szczekac (oczywiście nie tak jak jamnik !!!! Ta nasza w domu jest świetna ! ) i podkreślają mocniejszą budowę czystej linni pręgowanego psa oraz słabiej zakręcony ogonek oraz to że wraz z przywiezieniem między innymi AVONGARA GANGURA nie przywieziono ich ojca - niby dlaczego ? bo byłoby widac że to nie "prawdziwe" basenji ?.
Proszę nie mylic z pieskami które już mają w rodowodzie mocno zakorzenione "prawdziwe" basenji !

pozdrawiam

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Madja - tak, to basenji, umaszczenie sobolowe, również nieprawidłowe...
GMK - ja też jestem za trindle, strasznie fajnie wyglądają:) Mam szczerą nadzieję, że FCI kiedyś uzna ten kolor...
Avongara Gangura to kontrowersyjny pies ale jeśli mam być szczera to ja się cieszę, że mam go w rodowodzie u swojego psa:) Amerykanie na całe szczęście dolali świeżej afrykańskiej krwi, co zmniejszyło choroby którymi basenji były dziesiątkowane... no i ten cudny pręgowany kolor, ja jestem zdecydowaną zwolenniczką pręgusków basenji:)
Brytyjczycy zawze byli "zamknięci" na wszystko co nie-brytyjskie... na całe szczęście FCI uznało pręgowany kolor...:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...