Jump to content
Dogomania

Pudel średni, czy duży- oto jest pytanie.


Tarane

Recommended Posts

Witam wszystkich zgromadzonych na forum o pudlach. Już od długiego czasu borykam się z decyzją, którą odmianę wybrac. Sprecyzuje może moje oczekiwania wobec poszukiwanego delikwenta, oto one:
-zrównoważony;
-nieszczekliwy;
-posłuszny;
-najlepiej żeby nie miał ciągot do samodzielnych wypraw, ani do ganiania za dziką zwierzyną( spacerowalibyśmy po pobliskich polach, gdzie nie trudno o zające, bażanty itp.-niestety pola przecinają drogi)
-dobry kontakt z innymi psami (np.na spacerkach, czy będąc z wizytą u przyjaciół)-chodzi o to, by nie był awanturnikiem;
Dodam, że najbardziej przypadły mi do gustu średniaki. Niestety bardzo mało jest ich hodowli w Polsce, dlatego zaczęłam zastanawiac się również nad pudlem dużym. Napiszcie proszę jakie są różnice charakterologiczne w przypadku obu odmian pudla. Zdążyłam dowiedziec się już co nie co na temat średniaków i wszyskie pożądane cechy, które wymieniłam powyżej wydaje się, że owa "wielkośc" posiada, ale chciałabym jeszcze skonfrontowac te wiadomości z "żywą wiedzą" jaką posiadają hodowcy na temat pudli obu wielkości. Aby było ciekawiej dodam, iż interesują mnie pudle we wszystkich umaszczeniach oprócz czarnego. O jakim kolorze psa wybiorę o tym zadecydują wiadomości jakie zdobędę od użytkowników tego forum. Mam nadzieję, że mi w tym pomożecie, bo z tego co zdążyłam się dowiedziec kolor psa ma wpływ na jego charakter. Nie wiem ile w tym prawdy, ale nie raz o tym słyszałam i chciałabym dowiedziec się ile jest w tym prawdy. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Witam również. Owszem wiem co nieco o pielęgnacji włosa tejże rasy i ile zachodu ona wymaga. Jakiś czas temu sporo szperałam w sieci w poszukiwaniu tychże informacji. Nie powiem, że jestem zwolenniczką takiej ilości zabiegów, bo widywałam już pudle ostrzyżone po prostu na króciutko, jedynie z pozostawionym długim włosem na uszach i takie najbardziej mi się podobają. Powiem tak preferuję psy duże, ewentualnie średni, miałam stycznośc z przedstawicielami tejże rasy, tylko z miniaturami. Nigdy osobiscie nie poznałam ani żadnego średniaka, ani pudla dużego. Uważam jednak, że wspólną cechą całej rodziny pudli jest posłuszeństwo i podatnośc na szkolenie. Jedni uważają, że sa to psy pro rodzinne, inni są zdania, że obierają sobie za przewodnika jedną osobe. Podobno średniaki i duże są o wiele spokojniejsze i nie szczekliwe(a to dla mnie ważne). Jaka jest prawda, tego i innych rzeczy może zdołam sie z owego forum dowiedziec. A jak już przekonam się, że to właśnie pudel mugłby umnie w domu zagościc, wówczas będę martwiła się co z włosem- czy brac psa wystawowego, a może na tzw. kanapę.;)

Ps. Bywa, że miewam komplikacje z odpisaniem na dogo, więc proszę o cierpliwośc, gdybym zbyt długo nie odpisywała. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem, czy ktoś z pudlarzy ma tu różne odmiany, ale co do ciągot do ganiania zwierzyny, uważam, że KAŻDY pies to ma a przecież pudel to rasa z zasady polująca... Ja mam pudla od 3 tygodni i już gania za każdym ptaszkiem :evil_lol: Pudli dużych jest jeszcze mniej niż średnaików więc chyba nie masz za dużego wyboru. Pudel duży mniej szczekliwy?? Mniej aktywny?? Słyszę na amerykańskim forum i widzę u mojego wręcz odwrotność.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

wielkość. o innych różnicach nie słyszałam, zwłaszcza że granica wzrostu jest dość płynna (nie przeglądałam rodowodów u dużych i średniaków, ale np po toyach rodzą się miniatury a po miniaturach rodzą się średniaki ;) mój pies niby miniatura - podejrzewany że wyrośnie na średniaka, ma w rodowodzie miniatury toye i średniaki ;) - jego brat wyrośnie na toya, bo jest maleńki, a dwie siostry są raczej miniaturami, a moje bydlątko jest o połowę większy od sióstr ;) )

Link to comment
Share on other sites

Mysle ,ze jest tak jak ktos juz pisal-miedzy typowym srednim a duzym nie ma specjalnie roznicy.Generalnie miniaturki bywaja bardziej szczekliwe i chlopcy czasem sa nadpobudliwi seksualnie ale to tez nie regula.Mi sie bardzo marzy kiedys duzy pudel bo lubie duze psy.Teraz mam Lola, ktory jest sredniakiem ale raczej z dolnej granicy no i on jest niestety bez rodowodu.Nastepny bedzie chyba duzy z rodowodem ale to dopiero za pare lat ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[QUOTE]hej, z tego co piszecie, kupujac miniaturkę, nie moge miec pewnosci, ze bedzie to miniaturka, bo moze zrobic sie z niego sredniaczek?:> [/QUOTE]

kupując miniaturę dostajesz miniaturę ;) ja dostałam wyrośniętą miniaturę z zastrzeżeniem że na 90% wyrośnie na średniaka ;) ale mogłam brać siostrę Lennego i miałabym miniaturkę ;) a tak ma średniaka, za których chodziłam pół roku, a później jako że nie udało się znaleźć nic ciekawego zdecydowałam się jednak na miniaturę - więc dla mnie wybór największego szczeniaka z miotu, prawie pewnego przerosta był dość oczywisty :P

Link to comment
Share on other sites

[quote name='majakaaa5']a, to dobrze, bo troche sie wystraszylam:) ja chcę miniaturkę, ale wcale nie tak prosto znalezc teraz szczeniaki! w dodatku z okolic wielkopolski. Moze znasz jakies hodowle?[/QUOTE]
W wielkopolsce to akurat sporo pudli. Jak będziesz kupować miniaturę i chcesz żeby była naprawdę miniaturą to koniecznie spytaj o wielkość rodziców bo u nas jest sporo pudli chodzących na wystawach w miniaturach, a bedących delikatnie mówiąc w górnej granicy wzrostu (a nie rzadko po prostu przerośniętych, bo nie masz obowiązku przepisywania psa jak przerośnie i potem jest tak że 30 cm miniatura wygląda na karzełka przy reszcie stawki ;) ). Także warto popatrzeć w rodowód psiaka pod kątem wielkości.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...