Jump to content
Dogomania

jak często można kryć suki?


aga1215

Recommended Posts

Ponieważ po wpisaniu w wyszukiwarce nie otrzymałam odpowiedzi (wyświetliły mi się wszystkie topiki z tej strony :( ) to czy ktoś z hodowców mógłby mi odpowiedzieć, jak często w hodowli kryje się suki ( nie uwzględniam problemu ewentualnego braku amatorów na szczeniaczki, chodzi mi o stronę genetyczną (biologiczną :oops: ))
dzięki za odpowiedź

Link to comment
Share on other sites

jesli chodzi o taka strone biologiczna to raz na rok to chyba najczesciej jak mozna kryc oczywiscie wszystko trzeba uzaleznic od stanu zdrowotnego suczki. Jedna czuje sie swietnie po przepisowaych 6 miotach inna moze miec tylko jeden miot bo bardzo ciezka znosi ciaze

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cardi']przepisy ZK przewiduja ze suka moze miec miot raz na rok czyli np jeden w 2000 jeden w 2001 itd[/quote]

Cardi, mnie chodzi o ewentualne minimalne odstępy czasowe pomiędzy miotami zdrowej suki - pytam przez czystą ciekawość ( :oops: ) - sama mam psa, którego nie przewiduję rozmnażać ( ze schroniska, bez papierów)

dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Minimalny odstęp to rok. Ciąża, poród i karmienie to bardzo ciężka praca. A w przepisach jest rzeczywiście rok kalendarzowy, co przy porodzie jesienią daje możliwość następnego wiosną. Szanujący się hodowca nie pokryłby tak suki, ale niestety wiele suk rodzi o wiele za często.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='Beata&Poświata']No dobrze, a co myślicie o hodowcach, którzy w myśl przepisów rozmnażają sukę w innym roku kalendarzowym, ale cieczka po cieczce???
Czyli pół roku przerwy między cieczkami, a biorąc pod uwagę okres ciąży, karmienia ten okres się drastycznie skaraca?[/quote]

Właśnie ostatnio myślałam o tym, jest to wg mnie ewidentna luka w przepisach. Ja bym u mojej suni tak szybko do ponownej ciąży nie dopuściła. Ten przepis dopuszcza dwie ciąże pod rząd, na szczęście suka musi po drugiej mieć dłuższą przerwę.
Według mnie 6 ciąż rok po roku to zdecydowanie za dużo, a to właśnie dopuszczają polskie przepisy. Właściwie 7, jak dobrze policzyć. Podobno w Niemczech suka może być jedynie trzy razy kryta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[quote name='malko'][quote name='Beata&Poświata']No dobrze, a co myślicie o hodowcach, którzy w myśl przepisów rozmnażają sukę w innym roku kalendarzowym, ale cieczka po cieczce???
Czyli pół roku przerwy między cieczkami, a biorąc pod uwagę okres ciąży, karmienia ten okres się drastycznie skaraca?[/quote]

Właśnie ostatnio myślałam o tym, jest to wg mnie ewidentna luka w przepisach. [/quote]

Tłumaczenia są różne. Że niby hodowca ma prawo do przecunięcia sezonu rozrodu - choć przecież mógłby przeczekać półtora roku.
Po miocie gdzie był raptem jeden szczeniak, krycie po pół roku nie jest wielkim obciążeniem. Ale przecież jeśli taka bylaby sytuacja, to na prośbę hodowcy komisja hodowlana moglaby wyrazić zgodę na takie krycie. Nie potrzeba przepisu.
Może być też taka śmieszna sytuacja - nieprzepisowa, że suka spłata figla i urodzi jeden miot 1 stycznia, a z drugim się pospieszy i urodzu np. przedwcześnie 31 grudnia - czyli dzień za wcześnie i taki przepis jeden miot na rok bierze w łeb.
Ja uważam, że ten przepis powinno się zmienić. Ze jeśli suka była kryta jesienią, to może rodzić w przyszłym roku ale powiedzmy nie szybciej niż 9 miesięcy po poprzednim porodzie. Bo właśnie czasem bywa tak, że suka dostaje cieczkę 4 miesiące po porodzie 7-szczeniakowego miotu albo po cesarce i znowu jest kryta.
Niestety wiele zależy od sumienia hodowcy.
Pozdrawiam Hania

Link to comment
Share on other sites

Kiedyś było w przepisach (nie wiem czy w komentarzu czy w samych przepisach), że 1 rok w roku kalendarzowym, i nie wczęsniej niż po 10 msc od poprzedniego.
Natomiast teraz jest tak, że jeżeli hodowca ma 2 mioty w roku (może tak raz byc w karierze suki jak hodowca poda sensowny powód np. okazyjny dostęp do super reproduktora ) to cały nastepny rok suka nie może zostać dopuszczona do krycia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...