Jump to content
Dogomania

SETER IRLANDZKI MAHONIOWY


tristia

Recommended Posts

Nie moglam sie powstrzymac od napisania tego postu(bo jak to mozeliwe ze go tutaj jeszcze nie ma!!!!!)...:) Bo czy sa piekniejsze, bardziej kochajace od nich psy? Otoz nie ma!:)heh.... chcialam spytac czy sa na tym forum posiadacze seterow

PS nie znacie jakis stron z ogloszeniami o sprzeadazy szczeniat???

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

mam pytanie: jaka jest najlepsza ksiazka i strona internetowa o seterach irlandzkich (tylko nie mowcie ze seterkowo:) bo ta juz znalazlam. Aha i znacie moze jakis super poradnik na temat wychowywania szczeniaka (bez dzialu wybor hodowcy szczeniaka z miotu itp) samo szkolenie najlepiej. Czy to prawda ze malego setera tak trudno wychowac...???

Link to comment
Share on other sites

Witam, tu JJF znana też jako eR lub Babcia. Aktualnie właścicielka dwóch rudych. Żadnego super poradnika o wychowaniu szczeniąt nie znam, ale prawdę mówiąc nigdy nie szukałam. W kwestiach szkolenia korzystałam z 'Wyżłów' Dembinioka, które mają tę przewagę nad innymi książkami o wychowaniu psów, że dotyczą wyłącznie wyżłów, jak sama nazwa wskazuje. Do tej pory wychowałam trzy seterze szczeniaki na całkiem przyzwoite dorosłe setery i nie odczułam tego szczególnie boleśnie, a wręcz przeciwnie. Co nie znaczy, że się przy tym nie narobiłam jak dzika świnia, ale jeśli się nie lubi działalności wychowawczych, to seter jest po prostu niewskazany.

Link to comment
Share on other sites

A co do rankingu hodowców, to oficjalny nie istnieje. A nieoficjalnych jest tyle, ile hodowców i ludzi zainteresowanych rasą-każdy ma swój własny. Osoba hodowcy ma o tyle związek z charakterem, że jest niezbędna do prawidłowej socjalizacji szczeniąt. Jeśli tego zaniedba, to psy będą bojaźliwe, histeryczne i ogólnie słabo przystosowane do życia w społeczeństwie. Reszta zależy od tego, co szczeniaki odziedziczą po rodzicach - jeśli rodzice będą bardzo temperamentni, to jest duże prawdopodobieństwo, że potomstwo również. I na pewno w niektórych hodowlach są setery o większym, a w innych o mniejszym temperamencie. Ważne, żeby w żadnym kierunku nie przesadzić, bo zbyt spokojny seter, który w polu snuje się za właścicielem, to już nie jest seter, tylko pożałowania godny flegmatyk. Seter powinien byc wulkanem energii, ale pozytywnej - bez cienia lękliwości, agresji i histerii.

Link to comment
Share on other sites

Chapsikowo, po wysłaniu zaraz sobie pomyślałam, że nie pozostawisz tego bez komentarza. I nawet chciałam uzupełnić, że głównie o agresję w stosunku do ludzi mi chodzi, ale mi nie chciało pójść z niewiadomych przyczyn. A między psami, jak to między facetami, jedni się lubią bardziej, a inni mniej i czasem sobie muszą dać w ryj. Chociaż Chapsik ma tę potrzebę wyjątkowo często...

Link to comment
Share on other sites

W kwestiach szkolenia korzystałam z 'Wyżłów' Dembinioka, które mają tę przewagę nad innymi książkami o wychowaniu psów, że dotyczą wyłącznie wyżłów, jak sama nazwa wskazuje. Do tej pory wychowałam trzy seterze szczeniaki na całkiem przyzwoite dorosłe setery i nie odczułam tego szczególnie boleśnie, a wręcz przeciwnie. Co nie znaczy, że się przy tym nie narobiłam jak dzika świnia, ale jeśli się nie lubi działalności wychowawczych, to seter jest po prostu niewskazany.

Czy ta ksiazka dotyczy wychowania pod katem mysliwskim? bo ja takiej nie szukam...

Link to comment
Share on other sites

Podstawą szkolenia pod kątem myśliwskim są umiejętności przydatne każdemu psu i takie są tam zawarte w rozdziale 'Wychowanie i szkolenie wstępne'. Siadanie, warowanie, chodzenie przy nodze, reagowanie na gwizdek i znak ręką to nie są jakieś mysliwskie ekstrawagancje, tylko artykuły pierwszej potrzeby. A jeśli chodzi o rozdział 'Szkolenie użytkowe' to aportowanie (niekoniecznie przecież zwierzęcia), czy spokój przed uchodzącą zwierzyną, też są godne polecenia. Sposób szukania, ściąganie, wystawianie, może też sekundowanie - to są z kolei rzeczy, które wyżeł powinien robić sam z siebie i dobrze jest wiedzieć jak to wygląda, żeby zdawać sobie sprawę, co nasz pies robi w polu, bo to po prostu fajne jest.

Jest w tej książce sporo wiadomości nieprzydatnych w praktyce osobom niepolującym, ale dla poszerzenia wiedzy ogólnej można je wykorzystać.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Przepraszam Was bardzo ze tak dlugo nie pisałam ale nie miałam zbytnio możliwości:) Po pierwsze zepsul mi sie komputer(ale juz za pare chwil bedzie:)) a po 2 moj piesio wypelnia mi kazda wolna chwile. Jest uroczy!!! Za niedugo wysle wam z pewnosciaq zdjecia i zapewniam ze ladniejszego nie widzieliscie:P:P:) eh np dzisiaj nie spalam prawie wogole bo mojemu psiakowi sie godziny poprzestawialy tzn spal w dzien a w nocy chcial sie bawic. nie moglam mu odmowic:) tak wiec chcem mi sie troche spac alew nie jest tak zle.Nie sprawia wielu kllopotow nie placze w nocy (nawet pierwszej) sprawy natury fizjologicznej zalatwia poza domem choc zdarzaja sie male wpadki...:) heh czasem w snie sobie poszczekuje :) urocze:) je gotowane marchewki (czy to zle? moze mu zaszkodza) ale oczywiscie w malych ilosciach (tata robil salatke i mu zwedzil jedna i tak polubil marchew:)) aha i je jablka :) tez

koncze ale obiecuje ze jak bede miala kompa to napisze na 1000000% pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...