Jump to content
Dogomania

prawidłowe żywienie szczeniaka kundelka


Joanna od Tysona

Recommended Posts

Dzień dobry, 

potrzebuje porady od osób bardziej doświadczonych ode mnie. Parę miesięcy temu pojawił się w mojej rodzinie szczeniak, nieduży kundelek i chciałabym dowiedzieć się, czy karmię go prawidłowo. Obecnie Tyson ma 7 miesięcy, waży 6kg ( większy już raczej nie będzie) i jest typowym kanapowcem (mieszkam w bloku i wychodzę z nim kilka razy dziennie na spacery). Tyson dostaje 4 posiłki dziennie: o godzinie 6:00 zjada 1,5 saszetki (czyli 150 gramów) mokrej karmy z Doliny Noteci Premium dla małych ras junior, o 10:00 dostaje 40 gramów suchej karmy ACANA PUPPY SMALL BREED karma dla szczeniąt małych ras (ten posiłek nie zawsze zostaje zjedzony, zazwyczaj pochrupie trochę i zostawia), o 14:00 znowu zjada to co na śniadanie, czyli  1,5 saszetki (150 gramów) mokrej karmy z Doliny Noteci Premium i na ostatni posiłek o 18:00 dostaje znowu suchą karmę, tj.  40 gramów suchej karmy ACANA PUPPY SMALL BREED. Łącznie w ciągu dnia zjada 300 gramów mokrego jedzenia i 80 gramów suchej karmy. Czy takie żywienie jest dla niego prawidłowe? Chciałabym zacząć przyzwyczajać go do 2-3 posiłków dziennie, tylko zastanawiam się czy nie jest jeszcze na to za młody. Myślałam, żeby zacząć podawać mu rano o 6:00 dwie saszetki mokrego (łącznie 200g), a później o 14:00 i o 18:00 po 50-60gramów suchego. Zdaję sobie sprawę z tego, że się rozpisałam, ale jest to dla mnie ważny temat i proszę Was o poradę.

Joanna

Link to comment
Share on other sites

Zdrowy 7 miesięczny szczeniak spokojnie da sobie radę na dwóch posiłkach dziennie, więc możesz zacząć zmniejszać ich liczbę.

Mieszanie mokrego pokarmu z suchym generalnie nie jest polecane, między innymi właśnie przez trudności z obliczeniem dawkowania... tak na logikę, jeśli karmisz 50/50 to powinien jeść połowę zalecanej dawki mokrej karmy i połowę zalecanej dawki suchej karmy, ale nie sądzę żeby ktoś dał Ci gwarancję, że zapewnisz w ten sposób odpowiednią ilość składników odżywczych. :) Z głowy Ci nikt nie powie ile pies ma jeść, bo to zależy od karmy i od indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego.

Rozważałaś przestawienie go tylko na mokrą karmę?

Link to comment
Share on other sites

Suche karmy te niby lepsze są dużo droższe niż karma mokra zwłaszcza dla tak małego psa. Ja casłe życie karmię swoje psy naturalnie mięsem z dodatkami a bywało, że były to cztery rottweilery, milionerami nie bylismy a psy głodne nie chodziły. A suchą to kazały nam sobie jeść, jadły tylko z musu na wyjazdach na wystawy zagraniczne bo wtedy mięsa niestety brać nie mogłam.

I do dziś choć jestem na emeryturze i mam zawsze kilka psów i to większych nadal karmię je mięsem bo jest dużo tańsze od suchej a napewno dla psów dużo lepsze i zdrowsze.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...