Jump to content
Dogomania

Jak oduczyć psa aportowania


avehella

Recommended Posts

Hej, 

Parę miesięcy temu kupiłam dom, a byli właściciele zostawili mi swojego psa - 10-cioletniego owczarka niemieckiego. Po pierwsze, zauważyłam, że gdy wchodzi do kojca wieczorem jeść, zaczyna się kręcić wokół siebie. Po drugie, gdy w dzień śpi pod domem - zrywa się nagle za swoim ogonem i szczeka. Po chwili jakby się orientowała, że to bez sensu i przestaje. Ale po trzecie, najważniejsze, nie potrafi spędzać z ludźmi czasu inaczej jak tylko przynosząc zabawkę, szyszki lub stary 60 cm gruby kij do aportowania. Stoi wtedy obok, wzrok na kiju i nie ma zmiłuj, nic nie odwróci jej uwagi, chyba że zobaczy jakiś ruch i pomyśli, że może jednak cokolwiek jej rzucę. Kij jest dla niej w ogóle jakimś totalnym skarbem i nawet nie potrafi mi go oddać - gdy tylko go odkłada, a ja wyciągam rękę - od razu go zabiera, w jakimś dziwnym amoku.

Chciałabym bardzo nawiązać z nią relację. Gdy po spaniu wypuszczam ją z kojca, witam się z nią, przytulam, a ona co? Odbiega i przynosi pierwszą lepszą rzecz do rzucenia.

Pomóżcie, proszę. Jest bardzo mądra, reaguje na komendy, których ją nauczyłam, ale nie potrafię nic zrobić z jej zafiksowaniem na tym nieszczęsnym kiju. Chciałabym, żeby mogła po prostu ze mną pobyć.

Link to comment
Share on other sites

Specem nie jestem ale jak dla mnie to jest psia potrzeba trzymania czegoś w pysku- silny instynkt chwytania. Też mam taki przypadek w domu :) Osobiście zaczęłabym od wychodzenia na spacer z kijem w pysku

To krecenie się wokół siebie, wskazuję na psia nudę i jest dość niepokojącym sygnałem. Pies potrzebuje więcej zajęć i kontaktu z człowiekiem 

Link to comment
Share on other sites

Dnia 9.06.2020 o 21:39, avehella napisał:

Gdy po spaniu wypuszczam ją z kojca, witam się z nią, przytulam, a ona co? Odbiega i przynosi pierwszą lepszą rzecz do rzucenia.

Ona nie potrzebuje czułości, tym bardziej w formie niepojętej dla psa - potrzebuje pracy. Ucz ją nowych zachowań zamiast rzucania patyków - idealnego chodzenia przy nodze, zmian pozycji na odległość,  czołgania się, warowania przy każdym przedmiocie, szukania celowo gubionych przedmiotów i co tylko chcesz -  koniecznie zacznij od nauki oddawania do ręki wszystkiego, co ma w pysku. Rzut aportowy może być dla niej nagrodą za godzinę innej pracy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...