Jump to content
Dogomania

Nadopiekuńcza starsza "siostra"


roluna

Recommended Posts

Hej!

Nie udało mi się znaleźć podobnego tematu, więc wybaczcie za ew dubel.

Mam mały problem, podwójny. Pod moim dachem są dwie suczki, jedna 10-cio letnia psina Roksi i przybłęda sprzed pół roku, niespełna roczna Luna.

Psiaki się kochają, ganiają razem, bawią, sypiają wtulone w siebie. Problem zaczyna się na spacerach, zwłaszcza wspólnych. Zawsze towarzyska Roski odgania od młodej każdego psa, który zechce się do niej zbliżyć, nawet jeśli chwilę wcześniej z tym samym psiakiem się bawiła, nawet jeśli go dobrze zna.

Luna odkąd do nas trafiła (a jej przeszłość nie jest do końca znana), była psiakiem bojaźliwym. W mieszkaniu czuła się panią, ale podwórko to tragedia. O spacerze nie było mowy, chyba że Roksi tupta tuż obok. Do obcego podejdzie, ale jeśli ktoś się nią interesuje ucieka, nierzadko z piskiem, chociaż ktoś tylko przypadkiem się do niej zbliżył. Psów innych niż Roksi też się boi, nie podejdzie, ucieka. 

Próbowałam samotnych spacerów, ale Luna jest wtedy jeszcze bardziej przerażona, nawet w miejscach, gdzie zazwyczaj czuje się pewnie.

Chcę, by była w stanie zaakceptować inne psy w swoim otoczeniu. Za kilka lat, kiedy Roksi zabraknie mam plan sprowadzić drugiego psiaka. 

 

Nie wiem, jak DOBRZE się zabrać do socjalizacji Luny i pracy nad nadopiekuńczością starszej. Ma ktoś jakieś doświadczenia, rady?

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Roksi w Waszym stadzie rządzi i czuje się za Was odpowiedzialna. Musisz przejąć rolę przewodnika, pokazać Lunie, że może na Tobie polegać, a Roksi, że zwalniasz ją z roli przewodnika i Ty ją od teraz obejmujesz. Spacery osobne jak najbardziej - szczególnie potrzebne dla relacji Twojej z Luną, a podczas nich ćwiczenia na pewność siebie. Czeka Was dużo pracy, najlepiej skontaktować się z trenerem w okolicy, który obejrzy zachowanie psiaków i pokaże Ci jak masz działać. U mnie była generalnie taka sama sytuacja, bardzo ciężko jest zapanować nad dwoma psami jednocześnie, dopiero gdy uda Ci się ułożyć relacje z każdym z osobna, możesz próbować wdrażać nowe zasady będąc i z Roksi i Luną. 

Link to comment
Share on other sites

Roksi weszła w rolę matki młodej suńki. Proponuję, aby na wspólnych spacerach, także w domu, młodsza sunia widziała, że Roksi reaguje na Twoje polecenia i jest za to nagradzana. Kontakty z innymi psami możliwe są, o ile tamte psy są pod kontrolą i koncentrują się na właścicielach = wspólny trening byłby lepszy niż wspólna zabawa. Podobnie nikt obcy nie powinien zbliżać się do młodej, najpierw powinna podejść Roksi i dopiero za jej przykładem młoda.

Gdzie mieszkasz, czy masz w okolicy jakieś psie szkółki?   

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...