Jump to content
Dogomania

odpowiednie zywienie


Aireedhelien

Recommended Posts

Uprawiam dość pokrewny zawód do wetów i swoje wiem na temat alergii.

Ja natomiast swoje wiem na temat zywienia zwierząt bo robiłam z tego specjalizacje, ale nie o tym :wink:

Piszesz, że psy nie radzą sobie przy diecie wysokobiałkowej z wydalaniem azotu w postaci amoniaku. Jak wiesz nadmiar aminokwasów (przy diecie wysokobiałkowej) jest metabolizowany głównie przez wątrobę, w której dochodzi do dezaminacji aminokwasów w wyniku czego powstaje amoniak. Amoniak jako silnie toksyczny zostaje zdetoksyfikowany do postaci mocznika. Dzieki tej postaci azot może zostać wydalony bezpiecznie z organizmu. Trzeba podkreślic tez, że nadmiar azotu może być uzyty w postaci nietoksycznego jonu amonowego do syntezy aminokwasów endogennych.

Jesli byłoby tak jak sugerujesz to co "drugi" pies (bo stwierdzenie przez wetów przebiałczenia jest dość częste) musiałby cierpieć na swego rodzaju niewydolność wątroby.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Widzę, że wśród fachowców są rozbieżne poglądy na temat "przebiałczenia". Wszyscy weter., których znam zwracali uwagę na ilość białka w diecie i nawet podawali zalecone ilości 10g/kg mc./na dobę dla dorosłego psa. Ja na tym się nie znam i nie będę polemizował, oparłem się na opiniach wetów.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Wszyscy weter., których znam zwracali uwagę na ilość białka w diecie i nawet podawali zalecone ilości 10g/kg mc./na dobę dla dorosłego psa.

10g/kg m.c. to chyba chodzi o ilość mięsa a nie białka. Jesli by było tak jak wynika z Twojego postu to dla psa o masie np. 30 kg trzeba by było wg tego przelicznika 300g białka co w postaci miesa (ok. 20% białka) daje około 1,5 kg :o

Pozdrowionka :D

Link to comment
Share on other sites

Aireedhelien

ups :oops: zapomniałam,

Co do skorupek jaj: jesli podajesz mieszankę mineralno-witaminową to podawanie skorupek z jaj jest niekonieczne a w wiekszych ilościach mogłoby byc szkodliwe.

Co do jajek: niektórzy dają tylko żółtko bo w białku jest awidyna, która wiąże wit. H zawartą w żółtku i tworzy się wtedy niewchłanialny kompleks. Awidynę mozna unieczynnić poprzez ścięcie białka.

Ja podaję psu 2 jaja dziennie w całości (oprócz skorupek) na surowo, ponieważ zaburzenia we wchłanianiu wit. H mogą nastapić w przypadku podawania 15-20 jaj dziennie. Nikt jednak tyle jajek nie podaje.

Poza tym w flora jelit jest w stanie częsciowo wytworzyć wit. H dlatego jej niedobór występuje sporadycznie np. przy długotrwałej kuracji antybiotykami.

Białko występujące w jaju kurzym jest najwyższej wartości biologicznej. Wg Thomasa-Mitchella BV białka jaja kurzego wynosi 100. Do niego porównuje się wartość białka zawartego w innych składnikach karm lub pasz i tak np. kazeina ma 90, mięso około 75-80 a kukurydza 45.

Jesli pies nie cierpi na alergię na białka wystepujące w jaju kurzym np. owomukoid, owoalbumine, owotransferyne to jajo będzie znakomitym źródłem wysokiej jakości białka o wzorcowej zawartości aminokwasów egzogennych i nie nalezy z niego rezygnować.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Sylwio,

jaja przepiórcze górują nad kurzymi tym, ze bardzo rzadko wywołują reakcje alergiczne (jeśli masz boksiki alergiki to polecam), poza tym mają porównywalną wartość białka ale mniej tłuszczu co ma duże znaczenie w profilaktyce chorób serca ale w przypadku człowieka nie psa. Tak jak jaja kurze zawierają duzo karotenu, oraz wit. z grupy B.

Aireedhelien,

serca mają białko lepszej wartości niż mięso mimo tego, że jest go (białka) mniej. W sercach jest około 16-17% białka w wątrobie 18-19%, podczas gdy w wołowinie 20-21%.

Serca możesz zatem podawać codziennie jednak zalecałabym zwiększenie dawki o około 5 dkg więcej niż mięsa.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Sylwio,

wszystko zalezy od psa - trzeba do kazdego podejść indywidualnie.

Jeden zje na surowo i będzie sie miał dobrze drugi dostanie biegunki.

Moje dostają wątróbkę gotowaną bądź duszoną z ziołami bo po prostu tak wolą natomiast serca dostają raz na surowo a drugim razem gotowane albo duszone z ziołami (zalezy ile mam czasu :wink: )

Pozdrowienia dla pręgusków :D

Link to comment
Share on other sites

:D

Taaak-ja AM tez bede chwalic i wielbic :D Za wspaniale przepisy dla mojego potwora :D

Od jakis 2 msc daje potorowi tylko surowe (i mieso i jajka i warzywa)-wczesniej byl na gotowanym.

Musze przyznac, ze nawet wet go nie poznal, kiedy Coris poszedl z moja siostra po witaminy (nie widzial go jakies 3-4 msc) :lol: :D

Podawalam duzo miesa-ponad 1,5 kg dziennie, poniewaz nie chcial jesc z makaronem.

Teraz (od tygodnia)sam zaczal sie napraszac o powrot klusek, wiec nieco zmienilam proporcje-zmniejszylam miecho do 1 kg lub nawet mniej, ale daje w to miejsce wiecej makaronu i warzyw.Micha znika w przeciagu 5 minut :D Zima chyba idzie :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

poza tym mam pytanie. w zwiazku z zima mam zwiekszyc dawki jedzenia??? jak tak to czego???

Nie trzeba zwiększać dawki jedzenia na zimę, szczególnie, ze nasze boksiki nie mieszkają w zimie na zewnątrz w budach. Nie potrzebna im jest zatem dodatkowa porcja jedzenia na utrzymanie ciepłoty ciała. Zwłaszcza szczeniaka nie powinno się przekarmiac ze względu na niebezpieczeństwo przeciążenia stawów i kręgosłupa.

Jesli jednak jest to pies dorosły i duzo podczas zimy "pracuje" tzn. biega po wysokim sniegu, ciągnie sanki (moje ciągną mnie na nartach :wink: ) to mozna mu zwiększyć nie tyle ilość co kaloryczność jedzonka - mniej wypełniaczy, więcej białka i tłuszczu. To samo zresztą tyczy żywienia psów o podwyższonej aktywności w innych porach roku.

Pozdrawiam serdecznie

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...