Jump to content
Dogomania

Szczekanie i wycie - czyli został sam w domu


Idi

Recommended Posts

Witam , 

Od niedawna jesteśmy szczęśliwymi właścicielami pieska Yorshire Terrier.  Przez tydzień szczeniak miał czas żeby się z Nami zapoznać , z nowym miejscem zamieszkania, staraliśmy się też uczyć go samodzielności oraz zostawania samego. Oczywiście nie spodziewaliśmy się , ze będzie super grzeczny , ale nie sądziliśmy , że taki mały piesek w tak ogromnym stopniu może cierpieć kiedy zostaje sam. Po tygodniu niestety czas wracać do pracy , a niestety nasz mały Idefix strasznie zniósł rozłąkę, piszczał, skomlał, szczekał. Zdaje sobię sprawę , że tydzień to mało czasu aby nauczyć go pewnych zachowań , nie mniej jednak zgłaszam się z prośbą o rady dotyczące odpowiedniego pokierowania szczeniakiem. Przezytałam sporo artykułów , książek , wzmianek w tym temacie. Proszę jednak o informacje jakie Wy macie doświadczenia z pieskami i jak radzicie sobie z tym problemem . Dzięki !

 

Link to comment
Share on other sites

Żaden szczeniak nie powinien być zostawiany w samotności przez wiele godzin - dla takiego malucha w naturze byłby to wyrok śmierci. Szczenięta dorastają  w grupie rodzinnej - nie zdecydowałabym się na kupno szczeniaka, gdybym po tygodniu musiała zostawiać go samego na wiele godzin. Pozostaje szukać kogoś znajomego, czy profesjonalnej, płatnej usługi opieki nad szczeniakiem na kilka godzin dziennie. Tego rodzaju usługi , popularne w wielu krajach (daycare),  mogą przecież być dostępne i u nas.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

To zależy na ile godzin - już szczeniaka  można przyzwyczajać do bardzo krótkiej samotności, poczynając dosłownie od chwili, od pozostawania na moment w drugim pokoju, od pozostawania za uchylonymi, a potem zamkniętymi drzwiami od mieszkania. Tak, aby szczeniak np 3-miesięczny spokojnie został przez pół godziny, godzinę,  a dorosły pies także przez 8 godzin. Psy małych ras na ogół dłużej uczą się czystości - po prostu muszą częściej oddawać mocz

Moim zdaniem, zostawianie psa codziennie na 10 godzin jest dla zwierzęcia dyskomfortem ze względu na fizjologię. Chyba że przestawimy własny cykl dnia - znajoma każdego dnia nad ranem wychodziła z psem na trzy godziny (4-7 rano); jej pies spał w dzień gdy ona była w pracy, ale to trochę trudne dla właściciela. 

Każdego szczeniaka można i trzeba od pierwszego dnia w nowym domu w zabawie uczyć rozumienia tego, czego właściciel będzie wymagać od dorosłego psa.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Zatem zaczynamy pracę nad pozostawaniem samego w domu. Długie spacery przed pracą to dla mnie żaden problem, ważne aby podczas nieobecności piesek jak najmniej ucierpiał :) Za miesiąc zaczynam pracę na zmiany i będzie zostawał max 2-3 razy w tygodniu sam. Dziękuję za rady :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...