Jump to content
Dogomania

Jak oswoić psa ze smyczą?


kwk

Recommended Posts

Przygarnąłem bezdomnego jamnika półtora tygodnia temu... Już się chyba zdążył względnie zadomowić jednak mam pewien problem... Pies boi się straszne smyczy... nie wiem co robili mu jego poprzedni właściciele ale chciałbym go nauczyć chodzenia na niej... On w momencie zakładania obroży sztywnieje, boi się i przy nadażającej się okazji próbuje się z niej wyrwać...

Próbuje go oswoić z samą obrożą zakładając mu ją po domu... ale on wtedy chowa się do swojego kąta i jest jakiś "nie swój".

Żyję w Warszawie i smycz jest raczej bardzo potrzebna do codziennych spacerów... już raz wyskoczył mi pod samochód...

Proszę o jakąś poradę... Jak oswoić go ze smyczą?

Link to comment
Share on other sites

Z tego, co napisał(a/e)ś, obecnie problem sprawia już sama obroża, a nie smycz. Nie jestem normalnie zwolenniczką szelek dla jamników, ale może w Twoim przypadku właśnie szelki rozwiązałyby problem, podczas gdy pies przyzwyczaja się do obroży?

A co do obroży, to ja brutalnie ubrałabym go (chojnie nagradzając smakołykami), pobawiłabym się z nim (chojnie nagradzając smakołykami) i już nie zdejmowała. W końcu się przyzwyczai. Ale dopóki się nie przyzwyczai do obroży, nie prowadź go, o ile to tylko możliwe, na smyczy za tę obrożę.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Moja Runa też boi się smyczy, ale tylko krótkiej, gdy idzie na zwykłej, to ciągnie jak szalona, ale widać że była kiedyś bita smyczą, bo ma takie odruchy ucieczkowe i uległościowe, gdy przez przypadek wyżej podniosę rękę ze smyczą, gdy chcę ją np. przyciągnąć. Może Twój też był bity smyczą i moze też zadziała długa 5-ciometrówka? Życzę powodzenia!

Link to comment
Share on other sites

Uzupełniając wypowiedź Flaire proponuję, aby założyć psu obrożę przed posiłkiem (gdy już jest przygotowany i pies wie, że go dostanie). Za pierwszym razem można przygotować coś extra (np. kawałki kurczaka) - co przezwycięży opór psa. Zakładasz obrożę, stawiasz miskę i wychodzisz. Co więcej nie ma michy bez obroży na szyi!
Pomysł z szelkami też jest wart przemyślnenia.

Dodam ponadto, że warto dokładnie obejrzeć skórę psa na szyi czy nie ma jakichś zmian, blizn itp.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Tofcia smyczy nie lubi.
Gdy wychodzimy na spacer i biorę do ręki smycz z przypięta obrożą, żeby ją na Tofci zapiąć ona kuli się i robi uniki. Aby ją do siebie w takim momencie przywołać muszę mieć pod ręką przysmak i zapinam obrożę , kiedy go zajada. Dodam, że Tofcia nie ma złych skojarzeń ze smyczą. Jest z nami od 7 tygodnia swojego żyćka a w czasie kwarantanny po szczepieniach przyzwyczajałam ją do obroży i smyczy.
Czy mogę zrobić coś, żeby jednak psica zaakceptowała to, że wychodzimy na spacer na smyczy i żeby zamiast uciekać cieszyła sie ze spaceru? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...