Jump to content
Dogomania

Co robić, aby nie nauczyć szczeniaka gryzienia mebli i przedmiotów w domu?


Ajax

Recommended Posts

Witam, mam około 2-miesięcznego małego szczeniaczka rasy mieszanej. Jest ze mną od tygodnia. Zauważyłam, że ma on tendencję do obgryzania wszelkiego rodzaju dywaników i dywanów. Chciałabym od razu usunąć ten problem, bo jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć. Co mam robić? Ostatnio kiedy pies zaczyna coś obgryzać wystawiam go za drzwi pokoju w którym aktualnie przebywamy i zamykam drzwi. po 2-3 minutach mu otwieram, a on z powrotem biegnie obgryzać dywan. Próbuje także przekierowywać jego uwagę na zabawkę, ale kiedy się nią zainteresuje i głaszcze go i mówię ''Dobry pies'' , ''Dobry Ajax'' jako nagrodę to on zaczyna się interesować moją dłonią jako obiektem zabawy i znów obgryza dywanik. Co mam robić aby go oduczyć (a raczej nie nauczyć gryzienia dywanów/przedmiotów?

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Ajax napisał:

Witam, mam około 2-miesięcznego małego szczeniaczka rasy mieszanej. Jest ze mną od tygodnia. Zauważyłam, że ma on tendencję do obgryzania wszelkiego rodzaju dywaników i dywanów. Chciałabym od razu usunąć ten problem, bo jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć. Co mam robić?

Usunąć dywaniki i dywany. Takie są uroki życia ze szczeniakiem. Wyrośnie z tego. Na 99 procent.

Link to comment
Share on other sites

Widziałam w sklepach, że są specjalne preparaty odstraszające dla psów w sprayu. Gorzki smak ma zniechęcać pieski do gryzienia wszystkiego, co popadnie :)  Według tego, co pisze producent są nieszkodliwe dla zwierząt i ludzi, ale też powinien być "łagodny" dla przedmiotów - tylko przed spryskaniem całego dywanu, lepiej zrobić próbę na małej powierzchni. Tylko trzeba uważać, żeby preparat nie dostał się w ręce dzieci ;) Jest za to szkodliwy dla wodnych stworów, także z dala z nim od akwariów! Aha, nadaje się też do pryskania mebli, kabli elektrycznych i butów.

Spróbuj może tego i daj znać, czy podziałało ;)

Link to comment
Share on other sites

Zwinęłam dywan i chodniki. Serio. Poza tym za każdym razem, gdy Lemon zaczyna podgryzać np. meble mówię stanowcze nie i wsadzam mu do pyska gryzak lub zabawkę. I tak do skutku, czasami kilkanaście razy :) Nie wynoszę go, nie daję "kary", bo szczeniak po prostu podgryza i trzeba się z tym pogodzić. Sposób jest uciążliwy, ale skuteczny. Widzę to na przykładzie drapaka dla kota. Młody upatrzył go sobie szczególnie i spędziliśmy w tym miejscu mnóstwo czasu. On podgryzał, ja mówiłam "nie" i podsuwałam zabawkę. Teraz też podchodzi do drapaka, ale na moją reakcję sam odchodzi (wtedy dostaje nagrodę w postaci smakołyka). Nagroda jest także za puszczenie nogawki, ręki, oddanie "ukradzionej" skarpetki itp.

Mozolne to trochę, ale wierzę, że skuteczne. Tak pisze pani Mrzewińska, a jej wierzę:)

Link to comment
Share on other sites

Cztery godziny dziennie zajęcia dla szczeniaka w sesjach 15-minutowych plus wyprowadzanie dla fizjologii albo jeden 2-godzinny i osiem piętnastominutowych treningospacerów codziennie. Jest niejaka szansa, że resztę dnia szczeniak prześpi. Przeznaczenie dla zwierzątka  4 godzin dziennie w pierwszych trzech miesiącach od wprowadzenia do nowego domu daje solidne podstawy dobrego wychowania psa. A potem w następnych miesiącach to my przywykniemy do czterech godzin jakiegoś zajęcia z psem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...