Jump to content
Dogomania

praca o psach pracujacych!


Monis_t

Recommended Posts

Airedale Terriery były używane na wojnach (np. pierwsza wojna światowa) w charakterze łączników, jak również do wyszukiwania rannych żołnierzy. Jeśli znasz angielski i wpiszesz do google airedale terrier war to znajdziesz sporo ogólnych informacji, które możesz potem użyć do dalszych, bardziej konkretnych poszukiwań.

Link to comment
Share on other sites

Ale o historii psów wojennych czy o obecnych czasach? bo to nadal bardzo rozległy temat.

Ja się głównie zajmuje psami ratowniczymi, a wiadomo, że pionierami w ratownictwie były wojskowe psy sanitarne. Jest dość sporo opracowań na temat historii psów używanych do odnajdywania rannych w czasie wojny. Był to moment kiedy testowano różne metody szkolenia, różne metody powiadamiania swojego przewodnika o odnalezionej osobie. Ja mam książkę, w ktorej jest seria fotografii z 1903 roku przedstawiajaca po kolei etapy pracy psa z bringslem.

Jeżeli chodzi o czasy obecne to miałam przyjemność odwiedzić dwa ośrodki wojskowe związane z wykorzystaniem psów w Szwecji. Było to niezmiernie ciekawe doświadczenie, bo Szwedzi pod wzgledem przygotowania psów są niezwykłymi perfekcjonistami, ich psy na dzień dzisiejszy pracują w różnych krajach (głównie chodzi o psy wyszukujące miny). Widziałam też film przedastawiający ewolucję szkolenia psów wojskowych w tym kraju, od samych początków do planów na przyszłość.

A tak BTW..

Na innej starej fotografii mam zdjęcie pierwszych psów pracujących w Szwecji, jest to ni mniej ni więcej a 7 airedali pracujących w armii (mało, która rasa ma tak piękną historię, prawda Flaire? :D ).

Pozdrawiam serdecznie

Link to comment
Share on other sites

Na innej starej fotografii mam zdjęcie pierwszych psów pracujących w Szwecji, jest to ni mniej ni więcej a 7 airedali pracujących w armii (mało, która rasa ma tak piękną historię, prawda Flaire? :D ).
:D

Z tą pierwszą wojną światową jest o tyle ciekawie, że Airedale Terriery pracowały DLA OBYDWU STRON! Nie tylko w armii angielskiej (w końcu to angielska rasa), ale również w niemieckiej (a Niemcy mają przecież tyle swoich ras! Sprawdzały się z dwóch powodów: po pierwsze, bo są nieustraszone, a po drugie, bo bardzo wytrwałe i odporne na ból. Nawet bardzo ciężko ranne docierały do celu.

Ja jestem z natury pacyfistką, więc nie mogę powidzieć, że jestem z tego dumna. To znaczy, jestem dumna z walorów rasy, natomiast niesłychanie mi przykro, że człowiek w ten sposób wykorzystuje swoich przyjaciół - posyła psy na straty w obronie swoich racji, które z psami nic nie mają wspólnego :( .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Hej
Piszę pracę mgr o psach w Straży Granicznej a konkretnie o ich wyborze do służby i warunkach w jakich przebywają:lol: Mam pytanie:
1.Czy pisał ktoś podobną pracę
2. Czy znacie może jakąś literaturę o psach w służbie nie musi być koniecznie w SG

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...