Jump to content
Dogomania

Skandale sędziowskie


nice_girl

Recommended Posts

Oczywiscie,ze czesto narzekaja osoby,ktore przegrywaja (mam tu na msyli osoby przegrywajace slusznie),ale nie tylko.Ja narzekam na sedziow,u ktorych wygrywam takze.Moj starszy pies ma stromo katowany przod widoczny "golym okiem",a w opisach czesto mam "doskonale katowany przod".To jak ja moge o takim sedzim powiedziec,ze jest dobry?

Jestem pasjonatem rasy,interesuje mnie tylko ta jedna jedyna.Nie szkoda mi czasu czy pieniedzy na jezdzenie i ogladanie.Bywam na wielu zagranicznych wystawach tylko po to,by popatrzec,doiwedziec sie czegos.

Teraz dla przykladu jade do Sztokholmu w grudniu bez psow.Staje na glowie,by zakupic lub w jakis sposob sciagnac jakakolwiek literature o rasie (roczniki,ksiegi championow itp.).Nie patrze w ogole na tytuly,bo wiem jak sie je zdobywa.Czemu ja tak moge,a sedziowie od czasu do czasu nie?W sumie nie powinno mnie dziwic slabe ocenianie mojej rasy,bo sedziowie widza tylko to,co chodzi po naszych ringach.A prosze mi wierzyc,mamy jedne z najslabszych psow w Europie tej rasy.

Wzorzec sam w sobie jest dosc lakoniczny,ale istnieja liczne opracowania pisane przez hodowcow z 40-letnim stazem.Warto by po nie siegnac,naprawde nie jest to trudne i nie zajmuje duzo czasu.

Obydwa moje psy sa championami,starszy "liczy czas" na intera,mlodszy jeszcze ma na to czas.Nie narzekam na brak osiagniec,wiec w moim przypadku to nie o to chodzi.

Cenie sobie sedziow z pasja,ale to nie wystarczy - potrzebna jest takze wiedza.Malo ktory polski sedzia wie,ze u goldena osadzenie szyji jest istotne,ze powinien miec klab,jak powinien sie ruszac itp.A to sa podstawy!

Albo sekretarzujac u jednego z sedziow (baaardzo milego i kulturalnego) slysze :' no niestety,suczka nie jest zbyt dobra,ale dam pani bdb,na hodowlanke wystarczy".A takie psy nie powinny byc rozmnazane!

Gdy w mojej rasie wychodza na ring championy to nie wiadomo - smaic sie czy plakac.A to jest wina sedziow.Nie mozna byc zbyt poblazliwym,po to jest wzorzec i skala ocen.Zdaje sobie sprawe,ze czesc sedziow nie zaryzykuje zbyt ostrej oceny,by byc lubianym i zapraszanym.Ale nie o to w tym przeciez chodzi.Pan chyba sedziuje I grupe,skoro pisze Pan o Redlickim.Nie wiem jak jest w pierwszej,ale w VIII sedziowanie jest tragiczne.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dorota: masz racje: za duzo sie rozdaje ocen bdb, nie mowiac juz o wyzszych...jak psiak ma wade dyskwalifikujaca to jak mozna mu dawac bdb?

hehehe, u mojej szeltie tez jakos ani 1 sedzia nie zauwazyl tego co ma zle;))))a ma mega zle;)))i to mnie zawsze rozbawialo w opisach , jak mowili, ze wlasnie to ma perfekcyjne:))))))))))))))))))))))))ale podobno od tego jest handler, zeby ukryc wady:)))no to mi sie udalo:))))))

Link to comment
Share on other sites

pani orsini to nie chodzi o kapowanie ale skoro piszesz o błędach to pisze się głupi a nie gupi, poza tym zalogowałem żeby odpowiadać na wasze pytania rozsądnie i nie musze podawać swojch danych. [Moderator :evilbat: ]Proponuję wydać opinię innych ludzi czy mam zostać na forum czy nie??a do twojego zdania wcale nie zamierzam sie ustatkować.a co do problemu to zastanów się nad jakimś dobrym lekarzem..Czy ktoś się ze mną zgadza???

Link to comment
Share on other sites

Orsini ja Cie proszę zebys Ty trzymała poziom i nie ublizała, skoro Ci ktos ublizył nie reaguj tym samym poziomem, skoro Pan Pysio stwierdził równie zpod moim adresem ze jestem do bani to moge powiedziec przykro mi ale co do tej oceny nie ma podstaw mam nadzieje ze jego sedziowanie nie jest równiez zgodne z ta opinia. Poza tym mam tu kilka zastrzezen odpowiadajc na post niech Pan czyta uwaznie odpowiedzi, po drugie jesli Pan personalnie chce odpowiedzi to informuje Pana ze ja godze sie z przegrana bo nie mam materiału na championa i sie zgadzam z opinia sedziów, jaka dostaje. Niestety smieszy mnie fakt jak staje obok mnie pies odbiegajacy bardzo od wzorca a on wygrywa bo sedzia radzi sie drugiej sedziny co nic nie wie na temat rasy albo włascicielem jest hodowca znajomy. Nie uwazam swojego za psa za ideał, wiem jakie bledy popełanim podczas wystawiania i pracuje nad tym, krytyke sedziego ktory jest dla mnie ok i wiem ze interesuje sie rasa biore gleboko do serca. Na podstawie niektorych opini poprawiłam bledy - pies zaczyna odnosic sukcesy.

Link to comment
Share on other sites

Dentystow tez nie lubie :wink: U goldena braki zebowe sa dopuszczalne - jest to tak naprawde w duzym stopniu wynik ewolucji psowatych :D

Pewne zeby sa nieuzywane (np.P1) i w przyrodzie zaczynaja zanikac.

Orsini,teoretycznie taki jest cel przygotowania i wystawienia psa,by ukryc jego wady.Sama to przeciez robie.Ale celem sedziego jest nie dac sie oszukac.

Link to comment
Share on other sites

to chyba mówi wiele..

Nie.Chodzi Ci o to,ze skoro Francuz napisal,ze ruch jest ok to musi byc ok?Bo u mnie to tak nie dziala.Czy w ogole jakakolwiek rasa ma miec zbiezny tyl lub przod lub wasko go prowadzic?Chodzi mi o wzorzec.

nie chodzi może o tego frnacuza.. ale o vice przewodniczącą klubu akit która nie miała zarzutu do zbieżnego chodu.. wzorzec okryeśla tylko że ruch ma być swobodny i wydajny ...

Link to comment
Share on other sites

Dorota wiem:)))i dlatego zawsze schodzac z ringu sie smialam:))bo wystarczylo dotknac psa:))))nic wiecej:))))moze sie boja, ze gryzie?:))))

ale ja np. za ugryzienie bym od razu wywalala z ringu, ze nie do oceny, a u nas sie bawia z tymi psami nie wiadomo po co i na co:))))))

no moj wzorzec nie przewiduje brakow zebowych, nawet za brak P1 jest obnizenie oceny

Link to comment
Share on other sites

"Pysio" napisał: Po takich waszych wypowiedziach to nie ma sędziego który jest godny szacunku.

**********************************************

No przepraszam- chyba wyraźnie napisałam o sędziach, których szanuję.

Piszę o tych, którzy mnie oceniali, o innych sędziach się nie wypowiadam- jestem asystentem w II grupie, więc właśnie nie wypada.

Wreszcie na prawdę zaczniemy używać wzorców ras i podejżewam że okolo 90%waszych piesków nie nadaje się do jakiejkolwiek oceny.

***********************************************************

O niczym innym nie marzę.

Gosia

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem Panie Pysio jak ma Pan w sten sposób wypowiadac sie i ublizac Pani orsini to swiadczy to o Pana poziomie. Nie zmaierzam czytac takich debilizmów, skoro Pan sedzia nawet prywatnie nie potrafi trzymac fasonu to wspołczuje wyobrazam sobie Pana oceny i zal mi wystawców.

Pysio nie pasuje do osoby starszej, wie Pan ze w internecie nie jest nikt anonimowy a po IP mozna dotrzec do kazdego :lol: , wystarczy kilka minut albo godzin

Link to comment
Share on other sites

nie chodzi może o tego frnacuza.. ale o vice przewodniczącą klubu akit która nie miała zarzutu do zbieżnego chodu.. wzorzec okryeśla tylko że ruch ma być swobodny i wydajny ...

Wydajny czyli z dlugim wykrokiem :) Wydaje mi sie,ze ruch swobodny zaklada dobra prace konczyn tylnych i przednich,a wiec nie moga byc zbiezne.Zazwyczaj psy wasko chodzace nie nie ruszaja sie wydajnie i swobodnie (przynajmniej w mojej rasie).A nie ma jakiegos opracowania do wzorca??

Zaciekawilo mnie jak diabli :wink:

Link to comment
Share on other sites

Wreszcie na prawdę zaczniemy używać wzorców ras i podejżewam że okolo 90%waszych piesków nie nadaje się do jakiejkolwiek oceny.

***********************************************************

O niczym innym nie marzę.

Gosia

ja tez!!!!:)))))))))))))))))))

jak w zeszlym roku sedziowal nas w katowicach portugalczyk to rozdawal na lewo i prawo oceny db i bdb. Przygotowal sobie przed ocena 3 stosiki wstazeczek z czego tych niebieskich bylo bardzo malo. I mial racje!!!:))))))))))))

Link to comment
Share on other sites

aha, i w nastepnym roku do niego z szetlandka sie juz nie udalam (bo mi ocenial co innego), bo on by byl chyba 1wszym sedzia, ktory by widzial co jest w niej nie tak:)))))w ogole to zauwazylam, ze te szelciaki to kuleja z ocena-bo sa oceniane wg. wzorca colakow:))))no coz:))))

Link to comment
Share on other sites

puz: ale on moze sprytniejszy jest i poszedl do kafejki internetowej?:))))i wtedy Ip nic nam nie da:))))

ale teraz to mnie zaciekawilo kto to jest:))))))))))))moze te IP to dobry pomysl....:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

to przedewszystskim namiar na miasto, skoro sedziuje I gr to z danego odziału nie? ale zarty zartami skoro sie Pan ujawni to bedzie mi bardzo milo moze pojdzie Pan sladami Pani Marzeny Tkaczz legionowa fajna kobieta, poradzi wysłucha doradzi, sprawdzi, brakuje sedziego ktory pojdzie sladami Pani Marzenki

Link to comment
Share on other sites

nie chodzi może o tego frnacuza.. ale o vice przewodniczącą klubu akit która nie miała zarzutu do zbieżnego chodu.. wzorzec okryeśla tylko że ruch ma być swobodny i wydajny ...

Wydajny czyli z dlugim wykrokiem :) Wydaje mi sie,ze ruch swobodny zaklada dobra prace konczyn tylnych i przednich,a wiec nie moga byc zbiezne.Zazwyczaj psy wasko chodzace nie nie ruszaja sie wydajnie i swobodnie (przynajmniej w mojej rasie).A nie ma jakiegos opracowania do wzorca??

Zaciekawilo mnie jak diabli :wink:

w języku polskim nic nie znajdziesz.. jeśli znasz nimiecki poszukaj na stronie klubu akit chba www.akita.de (ale głowy nie dam za ten adres)

Link to comment
Share on other sites

cos jeszcze pusio pisal o alkomacie...hmmm, chyba nie trzeba miec alkomatu, zeby wiedziec , ze jakis sedzia jest pod wplywem???jak np. ma prowadzic konkurencje na finalach,ale nie jest w stanie i tak prawie co wystawe...ja mu tam wodki nie zaluje, ale moze po wystawce?na kolacji..albo nie, bo potem wsiadzie jeszcze za kolko i pojedzie.

No albo jak ktos czerwony jak burak i do tego smierdzi alkoholem...to niby od czego?glowa go bolala i lyknal A-Mol czy jak sie ten lek na wodce nazywa?:)))watpie szczerze mowiac:)))OK, to sa tylko pojedyncze osoby, ale sa i wszyscy o tym wiedza, wiec chyba cos jest nie hallo?

zostac sedzia jest bardzo trudno, z roku na rok trudno,ale jak juz zostaniesz to dozywotnio???czy moze zdazylo sie , ze kogos na amen odwolali?ale nie zawiesili na pare lat a definitywnie wykluczyli ze swych szeregow?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...