Jump to content
Dogomania

Czym Karmicie Swoje Yorki?


iWoNai

Którą z wymiennionych karm polecicie ?  

76 members have voted

  1. 1. Którą z wymiennionych karm polecicie ?



Recommended Posts

Owczarnia,
Ja chce jak najlepiej. Nie mowie, ze znam sie na zywieniu psa, bo sie nie znam. Sadzilam, ze najlepiej bedzie dawac to, co dawala hodowczyni, przynajmniej na poczatku (Tosia jest u mnie od tygodnia). Pedigree to faktycznie takie g...? Jesli rzeczywiscie tak jest, to je wycofam. Wtedy dawalabym malej tylko Hill'sa z roznymi dodatkami. Skomplikowane to jest;)
Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pedigree to STRASZNE g.... Nie dość, że pies "ile zje, tyle wy...dali" :lol: (czyli zapychacz zwykły, żadnych wartości), to jeszcze z najgorszych możliwych badziewi robione i zapchane chemią w postaci napulchniaczy, czy jak to się tam zwie, barwników, zapachów i wszystkiego. Fuj.

Ja rozumiem, że Ty chcesz jak najlepiej. Dlatego z serca radzę: znajdź dobrego weta i z nim ustal dietę dla psiaka :). Ważne, żeby to był wet, który ma pojęcie o specyfice małych ras i zna się na żywieniu, a nie każdy dysponuje rzetelną wiedzą na ten temat.

Link to comment
Share on other sites

Moja mala tez duzo spala jak byla malutka, teraz ma 4m-ce i tez nie malo spi:))

Nie dziwie sie ze twoja psinka grymasi jak jej dajesz tyle roznych rzeczy,to oczywiscie ze woli wszytsko inne niz karme, ja wiem ze gdybym mojej dawala roznosci tez by nie chciala karmy:) dlatego bede sie starala do 10m-ca dawac tylko karme, czasami nie przecze dam jej troszke gotowanego kurczaczka,jajeczko albo jabluszko,ale to bardzo zadko i bardzo mala ilosc

Co do moczenia to mysle ze jak ma 11tyg to powinno sie moczyc, moja miala 3m-ce i faktycznie jeszcze prawie polykala, a to nie jest za zdrowe:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='owczarnia']Dlatego, że Fuzlak cierpi na kamicę, w dodatku dość późno wykrytą (niestety, nie od razu trafiłam na naszą obecną panią doktor, a poprzedni weterynarze leczyli tylko objawy, nie rozpoznając właściwej przyczyny). Gdyby jadł domowe jedzenie, jego nerki wyglądałyby znacznie gorzej. Ponieważ zaś był całe życie na bardzo dobrej jakościowo suchej karmie, nie było tak źle. Od momentu rozpoznania dostaje specjalistyczną karmę zapobiegającą tworzeniu się kamienia nerkowego i wspomagającą oczyszczanie owych nerek oraz całego układu moczowego. Żadnym domowym jedzeniem nie byłabym w stanie mu zapewnić czegoś takiego. A dodać należy, że pies jest wykastrowany, co nie pozostaje bez znaczenia - bez specjalnej diety byłby gruby jak beczka.[/quote]
W porzo, twoj pies chory, to i karm jego dietycznie, ale nie ucz wszystkich gospodarzy zdrowych psow, zebey oni karmili swoje tak jak ty:shake: co nie wolno choremu, wolno zdrowemu:multi: co ty na to?:razz:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='owczarnia']Eeee Pedigree Junior? I Ty to nazywasz złotym środkiem?... Ja bym to nazwała "złotym misz-maszem z dodatkiem g..., jakim jest Pedigree Pal", ale to już oczywiście Twoja sprawa. Dobrze by tylko było, żebyś to "wydaje mi się" jeszcze skonsultowała z wetem.

Co do spania to mimo najszczerszych chęci Ci nie odpowiem, bo nie pamiętam. Ale raczej dużo.[/quote]
Jezeli dostac oryginal z Francji, to jeszcze pol biedy ten pedigree, ale jezeli wasz, produkowany w Polsce to:mad: :shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aya']Vici troche przesadzasz, mnie tez juz denerwowaly twoje posty i pewnie nie tylko mnie, o wyborach sie nie dyskutuje,kazdy robi co chce, powiedzialas swoje zdanie i chyba wystarczy a ty brniesz dalej, nie wazne co bedziesz pisala osoby ktore podaja karme swoim Yoreczka nie zmienia tego bo ty sadzisz ze jest rakotworcza no wez sie zastanow. Moja kolezanka ma yoreczka 14lat je Royal Canin od poczatku i jakos nic mu nie jest,jest zdrowy jak ryba i szczesliwy. Zreszta jak juz tak mowisz o tym ze jest rakotowrcza to gdzie to wyczytalas, moze jakies linki do wiarygodnego zrodla a nie z glowy..[/quote]
dziewczyno, czy ja cos na Royala mowilam?:mad: ja o Hill'sie i o Eucanubie jako szkodliwych i to w duzych ilosciach, kto karmi rok po roku, pisalam. Więc proszę nie oskarzac mnie za to, czego nie robilam, to mi chyba najbardziej nie podoba się:mad:

Link to comment
Share on other sites

Owczarnia napisała ze pies choruje od 1,5roku. Suchą karmę je cały czas. Czy to czasem nie ma jakiegoś związku? Co powiedziala wetka? Jaka mogła być przyczyna? Zreszta nie wiadomo zapewne jaka.
Czytałam gdzies kiedyś ze żywienie psa tylko sucha jest na dłuzsza metę niedobre. Poszukam tego gdzies w necie.
Ja rowniez posiadam sucha, ale tylko i wyłacznie kupuję Royal Cannin dla yorków. Innej nigdy w zyciu bym nie kupiła. Wet mi taka polecił wiec od poczatku kupuję. Mysle, że dobrze karmie swego psa. Aczkolwiek nie wiem czy ma dobrze zbilansowana diete, dodaje mu jednak codziennie witaminy z minerałami do jedzenia. I kropelke oleju winogronowego.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='marlena924']Gdy Toffi byl szczeniaczkiem weterynarz powiedzial mi takie cos: Mięsko i tylko mięsko. Jednak potem przeczytałam, ze lepsza jest sucha karma. No i tak, raz czytam, ze lepsze gotowane, a raz ze suche wiec daje i to i to...[/quote]


Marlena -złoty środek:evil_lol: tak samo jak ja .Kiedy Tiko był malutkim szczeniorkiem dopiero co przywiezionym do nowego domku ,karmiony był rozmoczoną karmą .w pierwszy dzień pobytu u nas dostał biegunkę (podobno ze stresu) Gdy zadzwoniłam do Pani od której go kupiłam i opowiedziałam co i jak , doradziła mi żebym ugotowała ryż z marchwką i kurczakiem i tylko to podawała przez kilka dni . To było lekarstwo :lol: kupki się uregulowały -zapewne przez ten ryż ,stąd wiem że takie jedzonko jest dobre dla Tikusia:cool3:

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=black]Na wypadek, gdyby się komuś nie bardzo chcialo przebijać przez cały (dlugi) artykuł Ann N. Martin z "Nexusa", przeklejam pewien fragment...[/COLOR]

[COLOR=black]"Na początku stycznia 2002 roku otrzymałam list od studenta Uniwersytetu Illinois, który prosił mnie w nim, abym zasugerowała mu i jego kolegom, co mogliby zrobić w sprawie dziewięciu psów, które są trzymane w pomieszczeniu laboratoryjnym bez okien na uniwersytecie. Psy miały chirurgicznie wszczepione w bok kaniule (*3) umożliwiające pobieranie próbek strawionego pokarmu. Prowadzone na nich badania dotyczyły karmienia psów surowymi i utylizowanymi zwierzęcymi odpadami, takimi jak "szyje drobiowe, podroby i zmielone pióra". Aż do roku 2002 badania te były finansowane przez spółkę Iams (producenta karmy Eukanuba - przyp.), zaś obecnie przez przemysł sojowy i Ministerstwo Rolnictwa USA.[/COLOR]
[LEFT][COLOR=black]Od lat zdawałam sobie sprawę z tego, że psy i koty są używane do badań z zakresu medycyny człowieka, czego nie popieram, ale nigdy nie przyszło mi do głowy, że przemysł, który utrzymuje, że jego troską jest dobre samopoczucie zwierząt domowych, mógłby stosować tak barbarzyńskie metody. Wkrótce okazało się, że to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Firma Iams notorycznie prowadziła takie badania.[/COLOR]
[COLOR=black]Dwie organizacje zajmujące się ochroną praw zwierząt - amerykańska W Obronie Zwierząt (In Defense of Animals) i brytyjska Uncaged - opisują niektóre eksperymenty prowadzone na zwierzętach. Firma Iams tłumaczy się, że mają one na celu podtrzymanie jej haseł żywnościowych, którymi reklamuje swoje produkty.[/COLOR]
[COLOR=black]Iams prowadziła następujące eksperymenty na psach i kotach:[/COLOR]
[COLOR=black]*1 Dwudziestu ośmiu kotom nacięto żołądki, aby sprawdzić efekty żywienia ich błonnikiem, po czym uśmiercono je. (Uniwersytet Stanu Nebraska i Iams Company; A.R. Bueno i inni, [I]Nutrition Research, [/I]vol. 20, nr 9, str. 1319-1328, r.2000).[/COLOR]
[COLOR=black]*2 Dwadzieścia cztery młode psy wprowadzono rozmyślnie w stan zapaści nerek w następstwie inwazyjnych eksperymentów, a następnie uśmiercono je. (Uniwersytet Stanu Georgia i Iams Company; J.V. White i inni. [I]American Journal of Veterinary Research, [/I]vol. 52, nr 8, str. 1357-1365, r.1994).[/COLOR]
[COLOR=black]*3 Trzydziestu jeden psom usunięto nerki, aby zwiększyć ryzyko zapaści na chorobę nerkową, następnie uśmiercono je, a ich nerki poddano sekcji. (Uniwersytet Stanu Georgia i Iams Company; D.R. Finco i inni, [I]American Journal of Veterinary Research, [/I]vol. 55, nr. 9, str. 1282-1290, r.1994).[/COLOR]
[COLOR=black]*4 Osiemnastu psom wycięto kości przednich i tylnych łap i poddano je naprężeniom aż do złamania, aby ustalić wpływ diety na ich łamliwość. (Uniwersytet Stanu Winsconsin i Iams Company; T.D. Crenshaw i inni, [I]Proceedings of 1988 Iams Nutritin Symposium).[/I][/COLOR]
[COLOR=black]*5 Uśmiercono dziesięć psów w celu zbadania wpływu błonnika występującego w diecie. (Uniwersytet Stanu Mississippi i Iams Company; R.K. Buddington i inni, [I]American Journal of Veterinary Research, [/I]vol. 60, nr. 3, str. 354-358, r.1999).[/COLOR]
[COLOR=black]*6 W drodze chemicznej zniszczono nerki osiemnastu szczeniaków płci męskiej, wkładając do ich penisów cewniki i karmiąc je eksperymentalną karmą, następnie szczenięta zabito. (Uniwersytet Stanu Kolorado i Iams Company; G.F. Grauer i inni, [I]American Journal of Veterinary Research, [/I]vol. 57, nr 6, str. 948-956, r.1996).[/COLOR]
[COLOR=black]*7 Dwadzieścia osiem kotów wprowadzono chirurgicznie w stan zapaści nerek. Koty te zdechły w czasie trwania eksperymentu lub zostały zabite w celu zbadania wpływu na nie podawanych im protein. (Uniwertet Stanu Georgia i Iams Company; [I]Proceedings of 1988 Iams Nutritin Symposium).[/I][/COLOR]
[COLOR=black]*8 Piętnastu psom rozcięto brzuchy i do jelit wprowadzono dreny, których zawartość odpompowywano co 10 minut przez dwie godziny, następnie zabito je. (Uniwersytet Stanu Nebraska i Iams Company; J.E. Hallman i inni, [I]Nutritin Research, [/I]vol. 16, nr. 2, str. 303-313, r.1996).[/COLOR]
[COLOR=black]*9 Szesnastu psom otwarto brzuchy i usunięto im część jelit. (Uniwersytet Prowincji Alberta i Iams Company; [I]Journal of the American Society of Nutritional Sciences, r.1999.[/I][/COLOR]
[COLOR=black]*10 Zdrowym szczeniętom, kurczakom i szczurom usunięto kości i chrząstki w celu zbadania rozwoju kości i stawów. (Uniwersytet Prude i Iams Company; [I]Proceedings of 2000 Iams Nutritions Symposium).[/I][/COLOR]
[COLOR=black]*11 Szesnaście psów poddano inwazyjnemu badaniu bakterii w jelitach. (Uniwersytet A&M w Teksasie i Iams Company; M.D. Willard i inni, [I]American Journal of Veterinary Research, [/I]vol. 55, nr. 5, maj 1994).[/COLOR]
[COLOR=black]*12 Dwudziestu czterem kotom usunięto żeńskie organy i części ich wątroby, następnie tuczono je i głodzono. (Uniwersytet Stanu Kentucky i Iams Company; W.H. Ibrahim i inni, [I]American Journal of Veterinary Research, [/I]vol. 61, nr 5, maj 2000).[/COLOR]
[COLOR=black]*13 Pięćdziesięciu sześciu suczkom usunięto ich żeńskie organy w celu badania beta-karotenu. (Uniwersytet Stanu Washington i Iams Company; B.C. Weng i inni, [I]Journal of Animal Science, [/I]vol. 78, str. 1284-1290, r.2000).[/COLOR]
[COLOR=black]*14 Szesnastu psom wielokrotnie rozcinano brzuchy, aby pobrać wycinki jelit. (Uniwersytet A&M w Teksasie i Iams Company; M.D. Willard i inni, [I]Journal of Veterinary Medical Association, [/I]vol. 8, str. 1201-1206, r.1994).[/COLOR]
[COLOR=black]*15 Sześciu psom wprowadzono do jelit dreny, przez które odprowadzano płyny w celu zbadania przyswajania różnych rodzajów mąki. (Uniwersytet Stanu Illinois i Iams company; S.M. Murray i inni, [I]Journal of AnimalScience, [/I]vol. 77, str. 2180-2186, r. 1994).[/COLOR]
[COLOR=black]*16 Rozmyślnie okaleczono trzydzieści psów, usuwając z ich ciał płaty skóry w celu zbadania wpływu diety i różnych jej składników na gojenie ran. (Uniwersytet Auburn i Iams Company; M.A. Mooney i inni, [I]American Journal of Veterinary Research, [/I]vol. 59, nr 7, str. 859-863, r.1999.[/COLOR]
[COLOR=black]*17 Otwarto brzuchy pięciu psom i do ich jelit wprowadzono dreny w celu zbadania wpływu błonnika. (Uniwersytet Stanu Missouri i Iams Company, [I]Journal of Animal Science, [/I]vol. 74, str. 1641-1648, r.1996).[/COLOR]
[COLOR=black]*18 Dwudziestu ośmiu psom usunięto część jelita grubego w celu zbadania wpływu błonnika. (Uniwersytet Stanu Missouri i Iams Company, [I]Journal of Animal Science, [/I]vol. 75, suplement 1, str. 136, r.1997).[/COLOR]
[COLOR=black]*19 Szesnastu psom wycięto część jelit i układu immunologicznego w celu zbadania wpływu błonnika. (Uniwersytet Prowincji Alberta i Iams Company; [I]Proceedings of 1998 Iams Nutrition Symposium).[/I][/COLOR]
[COLOR=black]*20 Pięciu psom wycięto tkanki z jelita cienkiego i grubego w celu zbadania wymogów przewodu pokarmowego. (Uniwersytet Stanu Illinois i Iams Company; [I]Proceedings of 1998 Iams Nutrition Symposium).[/I][/COLOR]
[COLOR=black]We wrześniu 1999 roku firma Procter & Gamble (P&G) wykupiła firmę Iams i wydała kodeks etyki. Występująca w Internecie organizacja Animal People zainteresowana ochroną zdrowia i dobrem zwierząt domowych doniosła w czerwcu 2001 roku, że firma P&G wyraziła gotowość zaprzestania prowadzenia doświadczeń na zwierzętach, z chwilą gdy zostanie opracowana i zatwierdzona alternatywa takich badań.[/COLOR]
[COLOR=black]W roku 2002 aktywista z organizacji Ruch na Rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt (PETA) infiltrował jedno z laboratoriów firmy Iams w USA. To, co tam znalazł, wołało o pomstę do nieba - psy i koty trzymano po pół roku w małych klatkach, zaś psom wycinano struny głosowe, aby nie mogły warczeć i szczekać. Latem zwierzęta cierpiały z powodu nieznośnego gorąca, a zimą z powodu przejmującego zimna. Nagrania wideo ukazują, jak badacze rzucają psy na cementową podłogę po wycięciu im znacznych kawałków ich mięśni. Okrucieństwo trwało nieustannie. Koty zamykano w pomieszczeniach zbudowanych z pustaków z drewnianymi ściankami i podestami nabijanymi gwoździami - było to miejsce odpoczynku zwierząt. Aktywista PETA widział, jak jedna z takich ścianek upadła na kota i zabiła go.[/COLOR]
[COLOR=black]Możecie być państwo pewni, że Iams nie jest jedyną firmą, która dopuszczała się tak okrutnych praktyk. Oprócz niej była także Rolston Purina jeszcze przed wykupieniem jej przez Nestle, Hill's Pet Nutrition będąca własnością Colgate-Palmolive, Pedigree Pet Foods należąca do Marsa i Alpo Pet Foods przed wykupieniem jej przez Nestle. Te firmy to tylko kilka przykładów przedsiębiorstw zaangażowanych w doświadczenia na zwierzętach."[/COLOR][/LEFT]

[LEFT]:-( :shake: [/LEFT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='chantal11']Owczarnia napisała ze pies choruje od 1,5roku. Suchą karmę je cały czas. Czy to czasem nie ma jakiegoś związku? Co powiedziala wetka? Jaka mogła być przyczyna? Zreszta nie wiadomo zapewne jaka.
Czytałam gdzies kiedyś ze żywienie psa tylko sucha jest na dłuzsza metę niedobre. Poszukam tego gdzies w necie.
Ja rowniez posiadam sucha, ale tylko i wyłacznie kupuję Royal Cannin dla yorków. Innej nigdy w zyciu bym nie kupiła. Wet mi taka polecił wiec od poczatku kupuję. Mysle, że dobrze karmie swego psa. Aczkolwiek nie wiem czy ma dobrze zbilansowana diete, dodaje mu jednak codziennie witaminy z minerałami do jedzenia. I kropelke oleju winogronowego.[/quote]
Oj, nie ma to jak detektywistyczna żyłka...:evil_lol:

Owczarnia napisała, że 1,5 roku temu (około) [B]wykryto[/B] u Fuzlaka kamicę. Nie wymagam żeby ktokolwiek pamiętał moje posty tutaj sprzed półtora roku, ale w kilku ostatnich wyraźnie o tym pisałam, że późno wykryta, i że [B]tylko dzięki temu, że jadł stale suche[/B], a nie "ludzkie", jego nerki wyglądają jako tako. Późno wykryte, też pisałam, dlatego że niestety nie od razu trafiliśmy do naszej doktór. Wracając do sedna: kamica nerek to choroba [B]wrodzona i dziedziczna. [/B]Objawy - teraz to wiem - miał od maleńkości. Ale niestety, kolejni weci - też o tym pisałam - leczyli tylko te objawy, nie umiejąc lub nie chcąc dociekać przyczyny. Btw, Fuzlak jadł właśnie Royal Canin dla yorków do momentu, kiedy przeszedł na "Urinary" (też Royal Canin) dla nerkowców. W temacie witamin proponowałabym nie przesadzać i skonsultować z wetem. Można zrobić więcej szkody niż pożytku nieprzemyślanym podawaniem preperatów witaminowych.


[B]Aya
[/B]Widać dostałaś zły kubeczek :shake:... Powinno być mini junior, jeśli taką dajesz karmę.


[B]Berek
[/B]To wszystko jest oczywiście bardzo poruszające, ale co ma właściwie na celu udowodnić?... Zaraz można poszukać czegoś o okrutnym losie kurczaków, lub krówek czy świnek, które zarżnięto abyś Ty mogła podać je swojemu psu... Nie rozumiem. Jestem całym sercem za poprawieniem losu zwierząt, za wprowadzeniem całkowitego zakazu uprawiania bezmyślnego okrucieństwa, prawa do humanitarnej śmierci, sankcji, kontroli i tak dalej. Ale tu rozmawiamy o żywieniu, chyba że ja czegoś nie rozumiem?...

Link to comment
Share on other sites

Owczarnio - jak zapewne widzisz w moim poście, piszę tam że to TEŻ jest jeden z aspektow na jaki NA PEWNO warto zwrocić uwagę przy wyborze.

Jeden z... - a nie główny i jedyny.
:lol:

Inny aspekt jest taki... piszesz jak to Twój piesek co i rusz po zjedzeniu czegoś emmm "normalnego" przypłacał to problemami jelitowymi (żołądkowymi).
Hm.
To dość typowe zjawisko - coś w rodzaju "wyjalowienia" przewodu pokarmowego u psów żywionych karmami przemysłowymi...

Dlatego np. są kłopoty z przestawieniem na jedzenie naturalne psow sprowadzonych z zagranicy, głównie z krajów zachodnich.
:evil_lol: :razz:

Link to comment
Share on other sites

[B]Berku[/B] - ja rozumiem, że napisałaś to jako "jeden z", ale w dalszym ciągu nie odpowiedziałaś na moje pytanie: co miało to na celu udowodnić?...

Że przewód pokarmowy się wyjaławia?... Poprzez opisanie martyrologii Bogu ducha winnych stworzeń w laboratoriach badawczych znanych firm produkujących między innymi karmy dla zwierząt?... Wybacz, nie chwytam tego yyy toku myślowego (z całym szacunkiem i bez uśmieszków).

Że się wyjaławia, to całkiem możliwe. Nie wiem, czy u mojego sensacje ówczesne wynikały z wyjałowienia, bo "eksperymentów" zaprzestałam kiedy Fuzlak był jeszcze bardzo młody, nie wiem, ale nie miał chyba jeszcze pół roku. Aczkolwiek nie przeczę, że wyjaławiać się może, i nie widzę w tym prawdę powiedziawszy nic specjalnie złego. A czy ludziom się nie "wyjaławia"? Wystarczy popatrzeć na mnie - wegetarianka od blisko pięciu lat, niechbym teraz zjadła kotleta. Pobyt na "intensywnej terapii" ;) murowany. Podobnie każdy, kto zdrowo i lekko się odżywia, a nagle wciągnie jakąś tłustą i ciężkostrawną rzecz - już "leży". A i nawet ci, co jedzą przeciętnie, od czasu do czasu "ustrzelą" się jakąś niezbyt świeżą zapiekaneczką, prawda? Tak więc - bo, jak sądzę, do tego zmierzasz - jeśli mój Fuz nawet byłby karmiony wyłącznie frykasami domowej roboty, i tak po spożyciu jakiegoś śmietnikowego "przysmaczku" mur-beton miałby sraczkę jak stąd do Nowego Jorku ;). Inna sprawa, że nie zwykłam puszczać go na "śmietnikowe łowy", a to, co mu się raz na jakiś czas uda skubnąć gdzieś na jakimś spacerze (rzadko bo rzadko, ale wiadomo) jakoś do tej pory przeżywał bez większych perturbacji ;).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='agnes & maja']w jakich znowu spisach? ja się tylko pytam o karmę ACANA a nie o jakieś spisy.[/quote]
ja ci ladnie doradzilam, nie rozumie twoich wyrzutow:mad: w spisach w mojej glowie:eviltong: ja uwazam, ze u nas na Litwię tylko kilka rodzajow karm są dobre i tyle, Acana jest jedna z nich

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vici i Jeannie']ja ci ladnie doradzilam, nie rozumie twoich wyrzutow:mad: w spisach w mojej glowie:eviltong: ja uwazam, ze u nas na Litwię tylko kilka rodzajow karm są dobre i tyle, Acana jest jedna z nich[/quote]
wobec tego dziękuję bardzo i przepraszam ale nie robię wyrzutów ,poprostu się nie zrozumiałyśmy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...