Jump to content
Dogomania

kliker


KasiaR

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Np. weźmy, że chcę ukształtować dotykanie podkładki tylną łapą, kładę na podłodze podkładkę, mam kliker i psa i pies zaczyna kombinować (oczywiście pies, który zna zasady tej gry). Najpierw więc klikam jakąkolwiek interakcję z podkładką - dotykanie nosem, łapami, lizanie, drapanie, co mi tam pies ofiarowuje, bo chcę go upewnić, że ma robić coś w związku z tą podkładką. Szybciutko podnoszę kryteria, przestaje klikać zachowania "pyskowe", a klikam wyłącznie łapy, ponieważ już nie klikam pyska, to pies szybko przestaje go oferować (skoro za to nie płacą :) ) i dostaję dotykanie łapą podkładki, na razie przednią, ale za którymś razem pies jak się obracał, to przypadkiem musnął tylną - klik i jackpot (nagroda specjalna). Teraz już klikam zarówno przednie, jak i tylne łapy na podkładce, ale szybko przestaje klikać przednie i dostaję tylko tylne. Trochę rearanżuję sytaucję, daję podkładkę dalej i w końcu uzyskuję to, co chciałam - cofanie tak, aby dotknąć tylna łapą podkładki, w pełni świadome i dojście do zachowania końcowego zabrało na 5 sesji, czyli jakieś dwa dni).




Hej muszę przyznać,że to świetna zabawa. dziś znalazłam Twój post i od razu zaczęliśmy ze starszym boksiem ćwiczyć. Po 2 minutach wiedział już, że ma dotykać łapką, nie nosem. Też myślę, że 5-6 sesji wystarczy 5ciominutowych. Nie chcę żeby myślał, że to jakaś kara. W sensie, że w podreczniku do nauki szkolenia pozytywnego dowiedziałam się, że za długie ćwiczenie danej zabawy / polecenia kojarzy się psu z przymusem i karą. Więc troszkę jestem nie zorientowana. Czy przy trenowaniu w/w "cofania" na tym etapie bądź później powino się w trakcie 1 sesji ćwiczyć np. waruj? Skąd wiedzieć, że psu już się to nudzi i należy przestać bo moje są zawsze głodne wiedzy. Ale nei chciałabym przedobrzyć. (zanudzić). Jak często byłoby wskazane powtarzanie komendy "cofaj się" żeby nei zapomniał? Mam na myśli powtarzanie w pełni wyuczonej komendy. Podobnie jak innych" turlaj", "zdechł pies". I nie bardzo wiem gdzie dać 2 psa kiedy szkolę pierwszego.Dwóch jednocześnie nie zawsze się da :shake:

Link to comment
Share on other sites

1.Rozdzielaj psy i najlepiej używaj różnych klikerów - będzie jaśniej dla psów.
2.Powtarzasz co jakiś czas, to nie musi być specjalna podkładka a np. gazeta na podłodze, czy dywanik w łazience.
3. czas sesji zależy od psa - patrz na zwierza i modyfikuj czas, ja nie robię sesji ze stoperem, są w różnych długościach zależy jaki ja mam dzień, ja Su ma dzień, jak nam idzie, która to sesja tego zachowania itd



z klikerowych 'wpadek' - ostatnio ćwicząc dostawianie sucze się nakręciło i smycz zamiast targetować (wysyłam do smyczy i wracając ma się dostawić) wlokła za sobą:lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='aneczka23'] Jak często byłoby wskazane powtarzanie komendy "cofaj się" żeby nei zapomniał? Mam na myśli powtarzanie w pełni wyuczonej komendy. [/quote]


jesli pies jest czegos nauczony pozradnie, i szczegolnie jesli pozytywnie, kiedy wiedzial ze to świetna, radosna zabawa, zapamieta komende na dlugo. Na poczatku mozesz powtarzac czesciej, stopniowo zmniejszajac ilosc powtorek ;) i bedzie spoko.
ja tosce nauczylam juz dawno komendy Ukloń sie, podczas radosnej zabawy-kiedy ona przypadala na przednie łapy, ja klikalam i rzucalam smakolyk. Nauka tego trwala 30minut, a efekt bardzo trwaly. I bardzo zradko teraz ja uzywam. Czesto tez sama mi oferuje ukłon :)

Link to comment
Share on other sites

My z małym ćwiczymy klikerowo od początku - mam go 2 miesiące. Starszy półtoraroczny zapoznał się z blaszką 5 mies. temu. Nie ćwiczymy właśnie takich skomplikowanych komend, ale odkąd znalazłam nowe wyzwanie dzięki Waszym postom to chciałam się zmobilizować czasowo i urozmaicić im zabawę o właśnie ciekawe sztuczki. to "Ukłoń się" też brzmi rewelacyjnie. starszy jest max pojętny, jak zobaczył podkładkę to robił niemal identycznie jak Koleżanka wyżej opisywała. Po kolei oferował mi kolejne poziomy wtajemniczenia jakby dokładnie wiedział o co chodzi. Natomiast mały póki co chyba nie bardzo kuma tego typu zabawe. Klikerem nauczyłam go " Do mnie", "Siad", "leżeć". Ale np staram sie teraz "daj łapę" Czekami czekam, podkładam mu moją rekę pod nos żeby skumał. Za rusz nie wyciaga łapki, a już z 2 tyg codziennie próbujemy. Jeżeli chodzi o podkładkę, to wygląda to tak. Leży gazeta, mały się nie ruszy. Podkładam mu pod nos, potem rzucam, wciąż nic, nawet wzrokiem nie rzuci w tamtą stronę tylko jak malowane cielątko wlepia ślipka we mnie. Pokazuje mu reką, nic. Nie wiem, może mam mu tam smaka rzucać i jak weźmie to klik i jeszcze jeden smakołyk. Taka nagroda za zjedzenie smaka? A może 4 mies pies jest za mały na takie zaawansowane szkolenie; /

Link to comment
Share on other sites

Ja niechcący z Hexą zrobilam chodzenie między moimi nogami i przez to popsułam przechodzenie tyłem przez nie :roll: (już nam prawie wychodziło). Wygląda to tak że suńka nie chce mi stamtąd wyjść i co ja krok zrobię to i ona, i do tyłu i do przodu. A zaczęłam od "akuku" i "tup tup" :evil_lol:. I tak sobie wędrujemy razem przez pokój, ja z psicą między moimi krótkimi nóżkami, za nic nie da się stamtąd wygonić :shake:, ja muszę kombinować żeby jakoś psa wydostać.. Od dłuższego czasu dół szkoleniowy mamy :oops:.

[B]Bzikowa[/B] jestem pod wrażeniem, kilka razy filmik oglądałam :loveu::loveu:.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='WŁADCZYNI']
My z Su szlifujemy chodzenie do tyłu - ja się cofam a ona między moimi nogami idzie do tyłu. Wszystko fajnie tylko moje kolana nie najlepiej to znoszą:placz: i chyba zaczne na rękach chodzić :cool3:[/quote]

czemu kolana? od chodzenia do tyłu?

my szlifujemy podobną rzecz, zostawiam psa ok 2 metry od siebie a pies się odwraca zadkiem i cofa w moim kierunku - tylko, że u niego wygląda to nie tak, że po prostu się cofa równo do mnie tylko zarzuca zadkiem żeby trafić między moje nogi, fajnie to robi ale jeszcze nie zawsze nam wychodzi - chociaż nauczyć było łatwiej niż kiedyś myślałam ;)

Link to comment
Share on other sites

kolana wogóle są popsute a ruch do tyłu jakoś wybitnie im nie służy, choć może to wina tabletek, które zaczełam brać...ehh normalnie pozostało mi się zutylizować:evil_lol:

'wsteczny' wygląda tak że Su pędzi, w ostatniej chwili odwraca się tak że wpada tyłeczkiem między moje nogi i sobie tuptamy do tyłu:loveu:

I coś tam drneło z dostawianiem się - teraz pędzi, obraca się i tak zarzuca tyłkiem żeby mnie puknąć w nogę, jak nie zdąrzy wyhamować to po prostu we mnie wpada. Ale i tak jest lepiej bo wie o co mi chodzi - czyli wreszcie tępa pańcia pokazała o co chodzi:cool3:

Link to comment
Share on other sites

Przyszłam się poradzić bardzie doświadczonych, bo my kilkerowo bardzo początkujące.

Chciałam z suczem świadomość zadu poćwiczyć no i za nic nie mogę jej przekazać o co mi chodzi :shake:
Próbowałam tej metody, ze dostawiam się do psa od jego prawej strony i rękę ze smakiem odciągam tak, że pies robi tylna nogą krok w moja stronę. I tu właśnie pojawia się problem, nie umiem kliknąć w odpowiednim momencie :roll:
Jest może jakaś inna metoda ? Taka mniej skomplikowana ?;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Iza.']Przyszłam się poradzić bardzie doświadczonych, bo my kilkerowo bardzo początkujące.

Chciałam z suczem świadomość zadu poćwiczyć no i za nic nie mogę jej przekazać o co mi chodzi :shake:
Próbowałam tej metody, ze dostawiam się do psa od jego prawej strony i rękę ze smakiem odciągam tak, że pies robi tylna nogą krok w moja stronę. I tu właśnie pojawia się problem, nie umiem kliknąć w odpowiednim momencie :roll:
Jest moze jakaś inna metoda ? Taka mniej [B]skąplikowana[/B] ?;)[/quote]
to jest skomplikowane, prościej jest postawić coś na ziemi, jakąś wysoką książkę np. i klikać jak dotknie jej tylną łapą ;)

u mnie jest taki problem, że on nie rozumie, że można na coś stanąć tyną łapą właśnie, próbowałam też z dotykaniem targetu ale za chiny nie może złapać o co chodzi :cool1: cofanie do tyłu na ścianę nie działa- więc co jeszcze?

no i jak nazwać komendę, gdzie pies obraca się i wskakuje tyłem między nogi? nie mam pomysłów

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Tinka:)']to jest skomplikowane, prościej jest postawić coś na ziemi, jakąś wysoką książkę np. i klikać jak dotknie jej tylną łapą ;)

u mnie jest taki problem, że on nie rozumie, że można na coś stanąć tyną łapą właśnie, próbowałam też z dotykaniem targetu ale za chiny nie może złapać o co chodzi :cool1: cofanie do tyłu na ścianę nie działa- więc co jeszcze?

no i jak nazwać komendę, gdzie pies obraca się i wskakuje tyłem między nogi? nie mam pomysłów[/quote]

Aleście się mnie uczepiły ostatnio z tymi błędami no :lol: Zawsze miałam problemy z ortografią, a teraz jak nie mam mozilli chwilowo to już w ogóle tragedia, uzależniłam się normalnie:evil_lol:


Moja Luna nawet przednia dotykać nie chce, więc z tylną możne być jeszcze większy problem, ale spróbujemy;)

Link to comment
Share on other sites

Ja niedawno zaczęłam robiż wjazd pod nogi.
Tu początki:
[url=http://www.youtube.com/watch?v=owgvb95BB5o]YouTube - początki ósmek tyłem[/url]
Przepraszam za brak dźwięku ale coś się z aparatem porobiło...
Marley też nie rozumie, że w ogóle mozna stanąć na coś tylną łapą. Ale jest coraz lepiej.
Samo cofanie zajęło nam prawie 100 sesji. Z tym, że one były coraz krótsze bo psu sie zaczynało nudzić.

Teraz dąże do ósemek tyłem i slalomu.

Link to comment
Share on other sites

Też się zastanawiałam nad kółeczkami tylnymi łapami. Ale teraz brakuje nam czasu bo uczymy się wjazdu, wchodzenia do pudła (coraz mniejszego), stawanie tylnymi łapami na książce. I jeszcze powtarzamy wszystko do obi, a na spacerach naprawiam chodznie przy nodze...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...