Jump to content
Dogomania

Sznaucer miniatura - Pytanie? Kupno?


Diakon_Frost

Recommended Posts

Agnieszko nie bardzo rozumiem... myślałam, że jak rodzice mają rodowód i urodzą się szczeniaki to ten rodowód zostaje dany także szczeniakom... Ty piszesz o psach hodowlanych... hodowlany to znaczy z rodowodem zdolny do rozmnażania?
Może inaczej zapytam, co musi "zrobic" szczeniak aby rodowodu nie dostac?

Link to comment
Share on other sites

Szczeniak - kazdy z miotu zgłoszonego do ZK dosteje metryke / rodowód.

Szczeniak nie dostanie rodowodu jesli rodzice albo jedno z nich nie jest hodowlane lub to drugi miot i nie został zgłoszony do ZKwP lub np. hodowaca został zawieszony.

Nie każdy szczeniak z metryka spełnia wymagania wzorca danej rasy - moze byc źle umaszczony, miec np. wade zgryzu , a to wyklucza go z dalszej hodowli.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='saana']Ty piszesz o psach hodowlanych... hodowlany to znaczy z rodowodem zdolny do rozmnażania?
Może inaczej zapytam, co musi "zrobic" szczeniak aby rodowodu nie dostac?[/quote]
To jest tak:
pies/suka, która ma rodowód żeby urodzić/zrobić dzieci, które też będą miały rodowód musi najpierw zrobić uprawnienia suki hodowlanej/psa reproduktora. Aby taki tytuł uzyskać musi zaliczyć wystawy -tak jak Agnieszka napisała. W przypadku niektórych ras rodzice muszą mieć zrobione prześwietlenia na dysplazję, testy psychologiczne. Oczywiście rodzicami dzieci musi być suka hodowlana i pies reproduktor (uprawnienia z obu stron) :lol: [B]W przypadku jakiejkolwiek innej konfiguracji rodziców szczeniak rodowodu/metryki mieć nie będzie!!![/B]

Wg mnie jeśli ktoś sprzedaje szczeniaki nierodowodowe po rodowodowych rodzicach (ale bez uprawnień do rozmnażania), to jest wysoce prawdopodobne że są oni obciążeni dysplazją, albo są sfiksowani psychicznie :eviltong:, bo przecież z jakiegoś powodu nie uprawnień do rozmnażanie nie mają.
Nie wierz jeśli ktoś będzie Ci wciskał że nie chciało mu się jeździć na wystawy-bo co innego ma Ci powiedzieć, że z rodzicami coś nie tak?, że nie wyglądają jak wyglądać powinny?, że są agresywne?, że mają chore stawy biodrowe?

Mam nadzieję że dobrze wytłumaczyłam, chociaż specjalista w tej dziedzinie ze mnie żaden ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kaja1290']witam. ja kupiłam pieska od tzw. pseudohodowcy. ludzie własnie utrzymywali sie z hodowli sznaucerów. piesek ma na imię Fido i wyrósł na pięknego pieska. nie ma rodowodu, nie jezdzi na wystawy ale dla nas jest naj w kazdym calu. kochamy go i powiem ze wygląda na sznaucera mimo swojego pochodzenia.[/quote]
czytam,czytam i dokladnie jak w kocim swiecie...mozna mowic,tlumaczyc i nic....:angryy:

Link to comment
Share on other sites

Powiedzmy, że rozumiem :)
Ale jeszcze jedno mnie interesuje... Jeśli szczeniak będzie po rodowodowych rodzicach ale, jak wspomniała Agnieszka, będzie np źle umaszczony to już rodowodu nie dostanie, tak? To mi właśnie o takiego szczeniaka chodzi... Wystawiac go przecież nie będę, ale będzie to na pewno piesek rasowy, choc bez rodowodu. Gdzie szukac takiego do kupienia?

Link to comment
Share on other sites

Jeśli rodzice będą mieli uprawnienia i będą legalnie dopuszczeni to każdy szczeniak z takiego miotu dostaje metrykę/rodowód, co najwyżej może mieć wpis że on sam jest niehodowlany (czyli, jeśli byś chciała rozmnażać to JEGO dzieci nie otrzymają rodowodu).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='olinafm']Jeśli rodzice będą mieli uprawnienia i będą legalnie dopuszczeni to każdy szczeniak z takiego miotu dostaje metrykę/rodowód, co najwyżej może mieć wpis że on sam jest niehodowlany (czyli, jeśli byś chciała rozmnażać to JEGO dzieci nie otrzymają rodowodu).[/quote]
W kotach przy takim wpisie a rozmnazaniu zwierzecia, kiedy dojdzie to do hodowcy odrazu interweniujemy jak sie da.
Mamy bardzo szczegolowe umowy kupna sprzedazy,oraz kary pieniezne.
Rozmnazanie kota ktory jest "na kolanka" jest zlamaniem umowy....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='saana']Powiedzmy, że rozumiem :)
Ale jeszcze jedno mnie interesuje... Jeśli szczeniak będzie po rodowodowych rodzicach ale, jak wspomniała Agnieszka, będzie np źle umaszczony to już rodowodu nie dostanie, tak? To mi właśnie o takiego szczeniaka chodzi... Wystawiac go przecież nie będę, ale będzie to na pewno piesek rasowy, choc bez rodowodu. Gdzie szukac takiego do kupienia?[/quote]

Dostanie, kazdy szczeniak, który ma metryke ma prawo do rodowodu - tzn. jesli zapiszesz sie do ZKwP, opłacisz składki, zarejestrujesz psa. Tylko w takim przypadku ten rodowód ma znaczenie tylko dla Ciebie, bo tam masz podane rodowód właznie z IV pokoleniem (w metryce sa tylko podanie rodzice). Czasem (akurat wyjatkowo spotykane w sznaucerach - np. czekoladowo-kremowy u średniaków)) kolor inny niz dopuszczony automatycznie wyklucza z hodowli (np. pszeniczny czy czarno-srebrny Czarny Terier Rosyjski - jedynym dopuszczonym kolorem jest czarny).

Bardzo często hodowcy wpisuja w metryki zapis niehodowlany - ale jest to decyzja hodowcy i szczaniak może miec zarówno jakąs wadę jak równiez może byc zupełnie zdrowy, nie miec wad, a tylko nie rokowac wystawowo i hodowca nie chce, aby taki szczeniak trafił na wystawę.

Jeśli dopiero planujesz zakup szczeniaka - to przegladaj ogłoszenia - chocby na gratce - często podrośniete szczeniaki (nawet rokujace wystawowo) mozna kupic za 700-800 zł.

Napisz cos więcej o sobie, w jakim miescie mieszkasz itp (moze byc na priv) i jakiego psa i kiedy szukasz ;) bedzie łatwiej cos znaleźc.

silviassib - to niezupełnie jak u kotów: [URL="http://www.zkwp.pl"]www.zkwp.pl[/URL] - poczytaj regulaminy ;) i prosze nie mieszaj niepotrzebnie :cool3::cool3:.

Link to comment
Share on other sites

Agnieszko szukam przede wszystkim psa (nie suczki), szczeniaka, najlepiej do 6 miesięcy. Kolor hmmm nie czarny, ale z elementami białego czyli chyba pieprz i sól lub czarno-srebrny. Jestem ze śląska, ale mogę dojechac po pieska do 300 km. CHyba nie mam zbyt wygórowanych wymagań? :)

A jeszcze o tym rodowodzie... jeśli hodowca sprzeda mi takiego szczeniaka bez rodowodu, to mając metrykę mogę ubiegac się o rodowód w ZKwP? Bo rodowód to w sumie tak naprawdę do czego jest potrzebny? Tylko jeśli bym chciała wystawiac psa na wystawach lub rozmnażac go, tak?

Link to comment
Share on other sites

Szczeniaki z hodowli zarejestrowanych w ZKwP dostają metryki, a te hodowca przekazuje nowemu włascicielowi. Jesli chcesz psa zarejestrowac w Związku Kynologicznym, to wtedy po dokonaniu niezbednych opłat oddajesz metrykę z zwiazku i czekasz na wyrobienie rodowodu.

Metryka nie traci wazności i psa mozna zarejestrowac w dowolnym czasie.

Rodowód jest Ci potrzebny tylko do tego, tak jak napisałas - chyba ze chcesz miec to oficjalnie "na papierze" ;).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='silviassib']W kotach przy takim wpisie a rozmnazaniu zwierzecia, kiedy dojdzie to do hodowcy odrazu interweniujemy jak sie da.
Mamy bardzo szczegolowe umowy kupna sprzedazy,oraz kary pieniezne.
Rozmnazanie kota ktory jest "na kolanka" jest zlamaniem umowy....[/quote]

Juz mi ktos o tym kiedys mowil, ze nawet sterylizuja kotki i kastruja koty przed sprzedażą, zeby nie dopuscic do pozniejszego rozmnazania. Oczywiscie chodzi tu tylko o to , aby nie bylo konkurencji na rynku. Wiem to od osób, ktore w tym "siedzą", wiec prosze nie zaprzeczac, ze tak nie jest. Bardzo trudno jest kupic kotkę, którą bedzie mozna w przyszlosci rozmnozyc.

Link to comment
Share on other sites

Osobek, co Ty za bzdurki wypisujesz, jaka znow konkurencje :crazyeye:?
Owszem byla polityka sterylizowania zwierzat niehodowlanych przed osiagnieciem dojrzalosci plciowej w USA, jednak i oni powoli sie z tego wycofuja, ze wzgledu na problemy zdrowotne zabiegu w tak mlodym wieku.
A wymog sterylki w przypadku zwierzecia niehodowlanego jest, by nie dopuszczac do powielania wad w budowie/wygladzie/charakterze w danej rasie.
By eliminowac osobniki, ktore wraz z dana wada moga przekazac np.obciazenia genetyczne.

Link to comment
Share on other sites

a taka, ze masz kotke hodowlana- masz kocieta- sterylizujesz mlode-inni nie maja.

bardzo bym chciala zeby to byly bzdury. a mowienie o wadach genetycznych itp to niestety mydlenie oczu.

A ze sterylizacji przed pierwsza cieczka nikt sie nie wycofuje, a nawet staje sie coraz bardziej ona popularna w Europie.

Link to comment
Share on other sites

Wracając do kupna psiaka to z tymi podrośnietymi to prawda można taniej kupic. Wiem z pewnych źródeł ze nawet taniej niż u niektórych pseudo. Rozejrzyjcie się a na pewno znajdziecie. Ja przewertowałam allegro i gratke i kilka takich ogłoszen widziałam. PODKRESLAM PIES RODOWODOWY NIE Z PSEUDOHODOWLI.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam Was serdecznie!
Od pewnego czasu rozważam zakup psiaka. Wzięłam pod uwagę swoje i dzieci doswiadczenia, upodobania, warunki mieszkaniowe itp... i spośród ogromu możliwości wybrałam sznaucerka miniaturkę. I tak własnie zaczęłam przeglądać ogłoszenia. Poczytałam, że takiego psiaka można kupić za 300-500 zł, ale .... skąd niby mam wiedzieć cóż to z niego wyrośnie? Niestety rasowe pieski to 1000 wzwyż. No i zaczął się dylemat. I tak trafiłam do Was - na forum. Poczytałam troszkę i dylemat zniknął, sprawa stała się jasna - piesek ma być z hodowli. Teraz pozostała kwestia finansów - jednak to spory jednorazowy wydatek. W tym wątku znalazłam informację, że jest szansa na kupno psiaka nieco taniej a jednak na pewno rasowego - z metryką. I tak przeglądam nadal ogłoszenia, ale także postanowiłam dołączyć do forum. Liczę na Waszą pomoc zarówno w znalezieniu sznaucerka w rozsądnej odległości, jak i wszelkich informacjach niezbędnych do wychowania i troski o takiego malucha (nie znam tej rasy).
Jestem z Lublina, więc tu dużego wyboru nie ma. Co prawda do Warszawy mogłabym dojechać, tylko tu zastanawiam się jak taki psiak zniesie podróż busikiem (obecnie nie mam samochodu).
Za wszelką pomoc gorąco dziękuję.
Pozdrawiam użytkowników. Asia

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję Agnieszko :)
Tak włąśnie robię...tzn dokładnie to zaglądałam na allegro i na alegratkę, przeważnie z woj. lubelskiego ale i mazowieckiego. Jakiś czas spoglądam na te ogłoszenia, ale wtedy patrzyłam na te psiaki za 300-400 zł. Dopiero jak poczytałam Wasze wypowiedzi, spojrzałam na sprawę zupełnie inaczej (jakoś wcześniej nie odbierałam tego pod tym kątem) i przyznałam Wam rację. Tak też postanowiłam nie zasilać tego grona i wziąć pieska z hodowli, ale jak na razie szukam cierpliwie :)

Jak do tej pory zauważyłam, że suczek jest chyba nieco więcej (przynajmniej w tych województwach). Miałam i sukę i psa (nie sznaucera) i tak naprawdę, to sama nie wiem, na jaką płeć zdecydować się - każda ma swoje wady i zalety. :)
Chociaż tu nasuwa mi się pytanie. Mieszkam w kamienicy, piętro niżej sąsiedzi mają psy.... czy biarąc suczkę w tej sytuacji nie narażę nas wszystkich na "atrakcje" nie do wytrzymania?

Sznaucerek odpowiada mi pod względem charakteru (przynajmniej z tego co poczytałam na kilku stronach opisów ras w necie), pod względem wielkości, wyglądu jak i "niegubienia" włosa. I dopóki myślałam o psiaku za 300 zł, to nie było tak wielu pytań. Teraz, gdy zdecydowałam, że będzie to piesek z hodowli, pojawiają się nowe pytania.
Troszkę poczytałam, troszkę mi się rozjaśniło, ale ... no własnie. Niewiele wiem na temat rasowych psów, tych metryk, rodowodów itp ( poza tym, co przeczytałam tutaj). Niewiele wiem na temat strzyżenia/trymowania sznaucerów (poza tym co udało mi się znaleźć w necie - jednak to nie to samo co rozmowa z kimś, kto zna to z życia :)
Starałam się poczytać jakieś informacje na temat tej rasy, ale w necie jest taki ogrom sprzecznych wiadomości, że trochę pogubiłam się w tym.
Także wszelkie podstawowe istotne informacje chętnie poczytam :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='AsiaK69'] Starałam się poczytać jakieś informacje na temat tej rasy, ale w necie jest taki ogrom sprzecznych wiadomości, że trochę pogubiłam się w tym. Także wszelkie podstawowe istotne informacje chętnie poczytam :)[/quote]

Oby wszyscy nowi forumowicze mieli takie podejście jak Ty:loveu:. Oprócz czytania rozejrzyj się po wystawach. Sznaucery są dość szczekliwe (podobno "odmiana" amerykańska jest spokojniejsza pod tym wzgledem). Na wystawie zwracaj dużą uwagę na psychikę psów, duzo rozmawiaj z wystawiającymi, szukaj takich hodowli, w których hodowca utrzymuje kontakt z nabywcami, pomaga im w przygotowaniach do wystaw, w problemach wychowawczych itp. Są tacy hodowcy. Kupując katalog (czy pożyczając na chwilę w trakcie wystawy) zorientujesz się z jakich hodowli pochodzą wystawiane psy, możesz popytać np: o rodzeństwo miotowe, czy z poprzednich miotów. Trochę psiaków tej rasy startuje np: w agility czy obi. Jak trafisz na prawdziwych pasjonatów rasy to zostaniesz zasypana taka ilością informacji, jaką nie uzyskasz z żadnych książek czy gazet kynologicznych, bo niestety Polska to pod tym względem pustynia.
W każdym razie życzę powodzenia i nie spiesz się, naprawdę czasami warto poczekać. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Bardzo, bardzo Wam wszystkim dziękuję :)

No i stało się :)
Piesek jest w domu, córka jest przeszczęśliwa, a i on wygląda na zadowolonego :)
Widać, że czuje się jak u siebie a córkę wręcz uwielbia okazując to całym swoim małym psim ciałkiem.

I już widzę, że decyzja o wzięciu psiaka z hodowli była bardzo dobrą decyzją :)
Wyraźnie widzę różnicę między psem z hodowli a takim .... "dzikim".
Szybko pojmuje o co chodzi, szybko się uczy - nawet mnie zaskakuje, że aż tak szybko. Nie mamy problemów z niszczeniem rzeczy, brudzeniem. Prawdziwa przyjemność z posiadania takiego psiaka :)

Z okazji świąt chciałam Wam wszystkim złożyć najserdeczniejsze życzenia. Zdrowych, pogodnych i radosnych Świąt Wielkiej Nocy.

Asia

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...