Jump to content
Dogomania

sterylizować czy nie - ja juz nie mam sił tłumaczyc


Basia i Barni

Recommended Posts

Mam dość tłumaczenia wszystkim znajomym i obcym że STERYLIZACJA TO PODSTAWA.
Sąsiad ma shar-pei oczywiscie bez rodowodu . on uparcie twierdzi że jest rasowa.
na nic moje tłumaczenie że to KUNDEL W TYPIE RASY skoro nie ma na nią papierów.
oczywiscie czeka na jej pierwszą cieczkę z niecierpliwoscią bo chce ja dać pokryć :angryy:
mówię mu że jest dość psich nieszczesc na świecie i niech da już spokój z tą produkcją kundli- obraził się na amen bo jego pies to nie kundel.


nie mam poprostu siły ciagle tłumaczyć że jeżeli pies to z rodowodem albo ze schroniska.

ale mam tez na koncie pare sukcesów.
Sąsiadka ma boksera jak zwykle bez papierów:shake: JEJ mąż żył ze swiadomością że "suka to musi raz rodzic"- normalnie nóż się w kieszeni otwiera
podczas pierwszej cieczki chodził z patykiem i narzekał ze syn 10 letni nie daje sobie z nia rady odganiajac obce psy i boi sie ze go jakis ugryzie
wiec przypomniałam mu ze po sterylizacji problem zniknie.
Facet jest miłosnikiem żagli i mazur wiec opowiedziałam mu historie z zycia jak to widziałam nie raz na mazurach ludzi którzy zabrali swoja suke podczas cieczki na jacht i rano budzili sie z wielkimi gałami bo przy jachcie ujadało stado obcych psów -a włascicele suki musieli odpłynąć na inną przystań by ją wyprowadzic na spacer.
Ostatnio spotkałam sąsiadkę i powiedziała mi że niewie co sie stało ale mąż zgodził się na sterylizacje :multi:juz ją zapisali .
wiec nie trace nadzieji i uświadamiam dalej , mimo ze nie do wszystkich to dociera
Ciągle krązy stereotyp że psu odbiera się męskość a suka musi raz w życiu rodzić bo bedzie chora - ech szkoda

a wy jakie macie poglad na temat sterylizacji ?

Link to comment
Share on other sites

dokładnie - sterylizacja to podstawa - ja proponuję ludziom sterylki na mój koszt, a oni na mnie oczy wybałuszają :roll:

wkurza mnie ta niewiedza i głupota. Jak można rozumieć potrzebę ograniczenia porodów u kobiet, a pozostawać ślepym na tą samą sytuację u psów??

przepraszam, ale już lepiej jak się okazuje, że suczka ma ropomacicze, bo już znam kilka sytuacji, że dopiero wtedy znajomi wysterylizowali swoje "dziołchy". A wiem, że mój brat cioteczny szykował się mieć piękne szczeniaki :diabloti: ze swojej "rasowej" suni, na szczęście dostała ropomacicza i teraz żyje szczęśliwa bez ropomacicza i szczeniąt - sterylka uratowała jej życie!

może uderzać pod tym kątem? ostrzegać przed ropomaciczem? może to przekona niektóre osoby>??

Link to comment
Share on other sites

Że należy sterylizować suki w schroniskach, bezdomne, narażone na niepożądaną ciążę, mające zdrowotne wskazania do zabiegu (ciąże urojone i inne zaburzenia hormonalne, cukrzyca, itp.).

Nie widzę powodu sterylizowania zdrowych suk, których odpowiedzialni właściciele nie dopuszczają do zapłodnienia (wyjąwszy suki hodowlane), zwłaszcza że możliwe zdrowotne skutki sterylizacji nie są samymi zaletami w każdyn przypadku.

Oczywiście wywody o koniecznym jednym miocie każdej suki to wierutne bzdury. Z punktu widzenia zdrowia organizmu suka powinna albo rodzić regularnie, albo wcale. Jednorazowa ciąża wyrządza więcej szkody niż pożytku.

Link to comment
Share on other sites

oj, ale upilnowanie suczki to ciężka sprawa... :shake:
wiem ile przypadkowych zapłodnień było u znajomych, którzy są naprawdę na poziomie, a suczki traktują jak członków rodziny. Przyznają, że po tej sytuacji najłatwiej jest dziewczyny obciachać.

moja suczyna, Stonka po sterylce czuje się po prostu wyśmienicie, niesetety, jest sto razy bardziej żywiołowa niż przed nią :cool3:

Link to comment
Share on other sites

moje zdanie jest takie

[FONT=Arial Black]STERYLIZOWAĆ WSZYSTKIE KUNDLE [/FONT]

zrozumieją to własciciele którzy chcą psa do kochana a nie rozmnażania.
skoro piszesz że pilnowanie suki to wystarczy to powiedz mi po co jej cieczka skoro przynosi ona wiecej szkody niż pożytku ?

jeżeli boisz się ze kundelki wyginą to wierz mi że nie ale ograniczymy psie nieszczescia

z osiedla facet wziął sukę szczeniaka - miał wysterylizować sukę oczywiscie tego niezrobił , podczas cieczki puszczał ją samą po osiedlu na efekt nie trzeba było długo czekać - sytuacja powtórzyła się dwukrotnie- zapytałam się go czemu ją nie wysterylizuje ?

odpowiedz była prosta : po co? przecież ona nie daje psom , bo jak pies chce ją obskoczyć ona szybko siada taka jest inteligentna :-o

a jej 3 ciąże ????? skąd się wzięły? pyłki ją zapyliły czy zmiana pogody?

pan tylko wzruszył ramionami - szkoda słów

więc trzeba być mądrzejszym
nie mówie tu o sterylizacji psów którym grożą powikłania ze względu na wiek, stan zdrowia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Basia i Barni']moje zdanie jest takie

[FONT=Arial Black]STERYLIZOWAĆ WSZYSTKIE KUNDLE [/FONT]
zrozumieją to własciciele którzy chcą psa do kochana a nie rozmnażania.
skoro piszesz że pilnowanie suki to wystarczy to powiedz mi po co jej cieczka skoro przynosi ona wiecej szkody niż pożytku ?

jeżeli boisz się ze kundelki wyginą to wierz mi że nie ale ograniczymy psie niesz
więc badz ty mądrzejsza[/QUOTE]

Najpierw Ty wzbogać swoją wiedzę i poczytaj wątki:
[url]http://www.dogomania.pl/forum/f104/rzetelne-za-przeciw-sterylce-31832/[/url]
[url]http://www.dogomania.pl/forum/f104/chce-wysterylizowac-moja-sunie-przed-pierwsza-cieczka-czy-nie-za-wczesnie-101108/[/url]
[url]http://www.dogomania.pl/forum/f104/cieczka-po-sterylizacji-114157/[/url]
[url]http://www.naiaonline.org/pdfs/LongTermHealthEffectsOfSpayNeuterInDogs.pdf[/url]
gdzie znajdziesz sporo informacji na temat możliwoch negatywnych skutków zdrowotnych sterylizacji.

Wtedy zacznij twierdzić (jak wynika z Twoich słów), że każdy kto suki nie wysterylizował, to rozmnażacz i osoba nieodpowiedzialna.

Suki można upilnować, tylko trzeba chcieć i mieć trochę wyobraźni.

Gdzie ja dałam do zrozumienia, że kundle wyginą :-o Albo że cieczka, to więcej szkody niż pożytku?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']
Wtedy zacznij twierdzić (jak wynika z Twoich słów), że każdy kto suki nie wysterylizował, to rozmnażacz i osoba nieodpowiedzialna.

Suki można upilnować, tylko trzeba chcieć i mieć trochę wyobraźni.

[/quote]

z tym się zgadzam - być może mój ton wypowiedzi był zbyt ostry .
głównie chodzi mi o włascicieli nieodpowiedzialnych ,bez wyobrazni , którzy twierdza ze suka musi miec raz młode.

a nie możesz liczyć na to że każdy bedzie odpowiedzialny jak ty

bo mówiłam ze niektórzy uwielbiają cytować słowa" jak suka nie da to pies nie weznie"

Link to comment
Share on other sites

dziewczyny, dajcie spokój! przecież wszystkim nam o to samo chodzi! ;)

ja tam też jestem w ciemno za sterylką, ale Martens po prostu wierzy w ludzi, zresztą może i są tacy, którzy upilnują, nie wiem, ja po prostu w to nie wierzę, bo nie znam takich sytuacji. A literatura ciekawa, jak będę miałą chwilę czasu to poczytam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rodzice Maciusia :)']dziewczyny, dajcie spokój! przecież wszystkim nam o to samo chodzi! ;)

ja tam też jestem w ciemno za sterylką, ale Martens po prostu wierzy w ludzi, zresztą może i są tacy, którzy upilnują, nie wiem, ja po prostu w to nie wierzę, bo nie znam takich sytuacji. A literatura ciekawa, jak będę miałą chwilę czasu to poczytam.[/quote]

dokładnie tak :p

Link to comment
Share on other sites

Ja nie tyle wierzę w ludzi, co widzę, że jest coraz więcej osób, które borykają się z problemami zdrowotnymi u suk, właśnie po sterylce. Jakiekolwiek badania na ten temat są robione dopiero na zachodzie; u nas jeszcze będzie trzeba na nie poczekać bo nawet nie ma takiej populacji sterylizowanych suk w Polsce, żeby móc rzetelnie określić jakies ryzyko. Niemniej jednak jest to ingerencja w równowagę hormonalną, i wystarczy zapytać ginekologa, by dowiedzieć się, jak powazne konsekwencje ma takowa u kobiet. U suk jest to mniej drastyczne z e względu na nieco inny cykl płciowy, ale jednak zdarzają się problemy.

Ale niestety w Polsce w ogromnej większości przypadków sterylizacja to jednak mniejsze zło - gdy mamy do czynienia z osobami, które w nosie mają jakiekolwiek pilnowanie, czy wręcz celowo, niepotrzebnie dopuszczają sukę.

A pilnowanie ludzie różnie pojmują - ja nie wyobrażam sobie puszczenia suki bez smyczy w czasie cieczki (choćby nie wiem jak posłusznej), zostawienia jej choć na chwilę samej na podwórku, czy nawet nie zamkniętym na klucz mieszkaniu, przy oknie otwartym nisko na parterze... Może dlatego mi się jakoś udało :roll:

Link to comment
Share on other sites

Dlaczego tylko kundle? Dlaczego nie sterylizowac wszystkich psow bez uprawnien hodowlanych? W koncu co za roznica, czy nieodpowiedzialny wlasciciel puszcza swoja rasowa, czy nierasowa suczke na samotne spacery podczas cieczki? Tak czy tak, urodza sie kundle? Czy uznajemy tylko rasowosc psow z ZK czy z wszystkich organizacji zajmujacych sie hodowla psow? A co jesli we wsi powstanie stowarzyszenie zrzeszajace "hodowcow psow z Pcimia Dolnego" i postanawia wydawac rodowody? Czy pies z metryka, to pies rasowy, czy uznajemy tylko psy z rodowodem? A jesli ktos adoptuje psa z tatuarzem? Noooo rodowod raczej ma (bo tatuarz), ale przeciez nie ma rodowodu? A co jesli tatuarz jest nieczytelny i nie jestesmy w stanie udowodnic rasowosci psa?

No i ja sie pytam, dlaczego niby ktos mialby za mnie decydowac o losie moich psow (2 psy, 2 suki, w tym jedna kundel) czy mam przeprowadzac zabieg, ktory zwierzak moze przyplacic zyciem, badz powaznymi schorzeniami? Zaznaczam, ze najstarszy ma 10 lat, najmlodsza suka 2,5, zadne nie jest w stanie pochwalic sie ani jednym potomkiem.

Link to comment
Share on other sites

a co można zrobić z takim zachowaniem,chyba nic...
[url=http://www.pupile.com/psy/dina32]siberian husky | dina32[/url]
[url=http://www.pupile.com/Psy/linda5]siberian husky | linda5[/url]
i to na dodatek suczka ze schroniska,planowany miot i żeby tego było mało to haszczaki,psy,które często są w schronisku,bo jest to trodna w wychowaniu rasa,co do pierwszego nie wiem czy jest suką hodowlaną,jakoś nie widać,ale druga napewno nie,smutne,ale prawdziwe i jescze niby samiec ma być rodowodowy

Link to comment
Share on other sites

Brawo SaJo!
:multi:
Nareszcie ktoś napisał te parę słów ktore trochę może pokazują inny obraz niż lukrowana laureczka jaką tak wygodnie jest przekazywać, operując bardzo prsotymi haslami-sloganami...
:roll:

Czytam:
[QUOTE]
"zresztą może i są tacy, którzy upilnują, nie wiem, ja po prostu w to nie wierzę, bo nie znam takich sytuacji. "
[/QUOTE]

To niezwykle ciekawe; z racji uprawianego zajęcia stykam się z dużą ilością właścicieli psów. :lol: I szczerze mówiąc ani razu nie zdarzył mi się przypadek "nieupilnowania", tj. wszyscy ci ludzie w czambuł, jak leci, jakoś dająradę upilnować swoje zwierzątka.
A nie, sorry - raz - jakieś circa about dwanascie lat temu... byłą taka pani ktorej mąż "nie upilnował".
:lol:
Faktem jest że to jest sytuacja w mieście.
No ale też i spory odsetek psów żyje w warunkach miejskich... :lol:

Ja z kolei to w ogole drastyczny przypadek - psy od lat trzydziestu niemal, stado mieszanej płci od lat piętnastu - w mieszkaniu, nie w kojcach - i żadnych wpadek.
:evil_lol:
Jakoś nie wierzę w to że "upilnowanie" jest aż takie trudne. ;)

Link to comment
Share on other sites

mnie udało sie upilnować swoje psy w czasie cieczki suki, choć nie ukrywam, że będzie sterylizowana.

najgorsze w tej całej paranoi konieczności posaidania przez sukę raz szczeniat, najgorsze jest to, że niektórzy weterynarze sami tak doradzają właścicielom :shake: ostatnio rozmawialam ze "znajomym" na ten temat. jego suka miała przez wiele lat ciąze urojone, po każdej cieczce. weterynarz powiedział, że to dlatego, iż każda suka musi mieć raz w życiu szczenięta..no i miała..ale ciąże urojone nie ustąpiły..a wet nawet nie wspomniał o tym, żeby ją wysterylizować..a było to kilka lat temu, więc chyba nie w tak bardzo zacofanych czasach :shake:

Link to comment
Share on other sites

znam przypadek suki wzietej ze schroniska bez sterylizacji -włascicel obiecał ze ja wysterylizuje a to ze ma cos z głową to i juz 2 razy młode miała - szczeniaki rozdał i po osiedlu chodzi teraz 5 kopi jego suki.
jestem juz tak wyczulona na sterylizacje psów ze szok,
na moim osiedlu 80 % ludzi ma psa jak nie 2 .i jak widze psa w typie rasy tzn : po rodowodowych rodzicach ale bez papierów- i pytają sie czy moje psy nie pokryją ich suk to mnie szlag trafia.
proponuja zarobek- czysty zarobek

MÓJ PIES SOBIE POCIUPCIA I DOSTANE KASE ZA JEDNEGO SZCZENIAKA -CZYSTY ZYSK

Link to comment
Share on other sites

[quote name='smerfetka123']a co można zrobić z takim zachowaniem,chyba nic...
[url="http://www.pupile.com/psy/dina32"]siberian husky | dina32[/url]
[url="http://www.pupile.com/psy/linda5"]siberian husky | linda5[/url]
i to na dodatek suczka ze schroniska,planowany miot i żeby tego było mało to haszczaki,psy,które często są w schronisku,bo jest to trodna w wychowaniu rasa,co do pierwszego nie wiem czy jest suką hodowlaną,jakoś nie widać,ale druga napewno nie,smutne,ale prawdziwe i jescze niby samiec ma być rodowodowy[/quote]

a tego juz nawet nie komentuje ale potwierdza to tylko co napisałam wyżej

Link to comment
Share on other sites

:evil_lol:Basia i Barni, warto otworzyć oczy trochę szerzej.
Myślisz że w hodowlach FCI jest tak super?
:shake:

Tak naprawdę to romnażać warto psy ktore mają doskonały charakter i - eksterier.... hm... - tu juz się waham, zważywszy choćby na filmy BBC o tym, jak karykaturalnie przerobiono wiele ras dzięki tej właśnie superhodowli "samych najczystszych rasowo" i "najpiękniejszych" egzemplarzy. A że ludzie mają fioła i zaczynają rozne cechy wyolbrzymiać, z wszystkim przesadzają, zamiast trzymać się zasady "złotego środka" - to mamy to, co mamy... :evil_lol:

Hodowcy psow z papierami strzelają intensywnie gole do własnej bramki niestety. Dopóki środowisko samo się nie oczyści, dopoki kolesiostwo i obłędne dbanie o własne interesy oraz realizowanie własnych chorych ambicji kosztem psów będzie miało miejsce - to nie wyeliminuje się problemu pokątnych rozmnażaczy. :eviltong:
Niestety.

P.S. Tu link do krotkiego topiku na przyklad:
[URL]http://www.dogomania.pl/forum/f889/niezdrowe-wystawy-czyli-psy-rodowodowe-pod-lupa-serial-bbc-119537/[/URL]

P.S.2 NIe chodzi mi o popieranie puppy farms i innych tego typu chorych koszmarnych miejsc i działań. Ino o ideologiczną naiwność jaka nieraz towarzyszy czy to akcji "rasowy=rodowoowy", czy to namawianiu na sterylkę. A zwłaszcza na sterylkę przymusową, wszystkiego co na drzewa nie ucieka, bo pan X czy pani Y są nieodpowiedzialni.

Powinna być penalizacja (wysokie oplaty) za fakt rozmnożenia swojej suki.
Ale te opłaty powinny dotyczyć wszystkich, także hodowców psów rasowych. Wówczas naturalną koleją rzeczy dowiemy się, kto faktycznie hoduje bo ma takie hobby i myśli o uszlachetnianiu (?) rasy - a kto z chęci zysku.
Jak tak to kochasz - doplacaj. :evil_lol:
I tyle.

Link to comment
Share on other sites

Powinna być penalizacja (wysokie oplaty) za fakt rozmnożenia swojej suki.
Ale te opłaty powinny dotyczyć wszystkich, także hodowców psów rasowych. Wówczas naturalną koleją rzeczy dowiemy się, kto faktycznie hoduje bo ma takie hobby i myśli o uszlachetnianiu (?) rasy - a kto z chęci zysku.
Jak tak to kochasz - doplacaj. :evil_lol:
I tyle.

zdecydowanie się z tobą zgadzam

wiem że w hodowlach z papierami też sie robi przekręty
np suka oficjalnie rodzi raz na rok a nie oficjalnie 2 razy

wiec juz sama niewiem co myslec o sterylizacji

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

[quote name='daglo']najlepszym wyjsciem z tej stragicznej sytuacji jest obowiazkowa sterylizacja.
[/QUOTE]

Może by i była, gdyby taki przepis miał choć cień szans na zatwierdzenie :roll: i na to, by nie stał się kolejnym przepisem tylko na papierze.

To, że ktoś jest przeciwko obowiązkowej sterylizacji, nie znaczy, że jest przeciwko sterylizacji w ogóle.

Link to comment
Share on other sites

Zauwazcie jednak ze psy rasowe sie przewaznie wybraniaja, rzadko kiedy trafiaja do schronisk a jesli juz to schybko znajduja nowych wlascicieli.

Niestety kundelki te najbardziej zmiksowane zapelniaja schroniska, a wlasciciele korzy dopuszczaja swoje suki w najlepszym przypadku podrzucaja szczeniaki do schroniska i w podskokach odchodza aby ponownie swobodnie rozmnazac. Natomiast te szczeniaki niestety zabieraja szanse starszym pieskom na adopcje.

Nie wierze ze ludzie pilnuja swoje psy, bo oprocz nielicznych wyjatkow zbyt czesto dochodzi do rozmnazania kundelkow i jedynym najlepszym wyjsciem z tej stragicznej sytuacji jest obowiazkowa sterylizacja.

Nie opowiadajac sie za sterylizacja przytakujemy eutanazji ogromnej ilosci zdrowych i czesto mlodych pieskow ktora obecnie ma miejsce.
Mowicie ze sterylka to be... a eutanazja to co, ok?
Lepiej zabijac czy nie dopuszczac do rozmnazania?
Ciekawe za czym bylyby te biedne cierpiace pieski ktore musza zginac zeby zrobic miejsce kolejnym bezmyslnie rozmnozonym:p

Link to comment
Share on other sites

Bo to jest bardzo czesto tak, ze poza czubek nosa wlasnego psa sie nie wiekszosc osob sie nie wychyla (nie mowie tu o osobach, ktore psy sa w stanie upilnowac). Bo sterylka to meczenie, a na pytanie czy 4-5 lat zycia w schronisku dla psa, ktoremu szczeniaki odebraly dom to nie jest meczenie, nie uzsykuje zadnej odpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

w schronisku nie raz spotkałam się z ludźmi, którzy nie chcieli kaleczyć swoich zwierząt poprzez sterylizację ale głośno mówili o tym że nie zamierzają rozmnażać swoich psów

pomyślałam że można zebrać by drastyczne zdjęcia skutków NIE sterylizacji
jakieś choroby typu ropomacicza itp
pomoglibyście mi zebrać całą dokumentację???
może ktoś dysponuje jakimi zdjęciami?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='rotek_']w schronisku nie raz spotkałam się z ludźmi, którzy nie chcieli kaleczyć swoich zwierząt poprzez sterylizację ale głośno mówili o tym że nie zamierzają rozmnażać swoich psów
[/QUOTE]

Teoretycznie nie ma w tym nic złego. Tylko niestety ludzie często przeliczają się z tym zamiarem upilnowania.

Linki nie dla wrażliwych - ropomacicze :cool1:
[url]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4e/Pyometra_post_OP.jpg[/url]
[url]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/00/Pyometra_annotated.JPG[/url]
[url]http://www.vetsurgerycentral.com/images/urogenital/pyometra/pyometra.jpg[/url]
[url]http://www.fao.org/docrep/003/t0756e/T0756E80.jpg[/url]
[url]http://3.bp.blogspot.com/_BnJ93YeEwCk/SGv3AqwH4kI/AAAAAAAAAnE/vriVG7j7jJ0/s320/20080314pyometra_vet_costs_high_spay_inexpensive_ToaPayohVets.jpg[/url]

Link to comment
Share on other sites

chodziło mi bardziej o coś takiego
[url=http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://www.therios.strefa.pl/porady/ropomacicze_04.jpg&imgrefurl=http://www.therios.strefa.pl/porady/ropomacicze.html&usg=__cqI-MDTj6NsosH_eicpeMhnrBEM=&h=285&w=234&sz=17&hl=pl&start=1&tbnid=7r270ACqkZfFUM:&tbnh=115&tbnw=94&prev=/images%3Fq%3Dropomacicze%26gbv%3D2%26hl%3Dpl%26sa%3DG]Wyniki Szukania w Grafice Google dla http://www.therios.strefa.pl/porady/ropomacicze_04.jpg[/url]

kiedy ludzie widze ze z ciała zwierzęcia wycieka krew itp może to ich ruszy
ropomacicze to jedna z chorób która zwiększa się u niewysterylizowany suk...
a jeszcze coś innego????:oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[quote name='daglo']Zauwazcie jednak ze psy rasowe sie przewaznie wybraniaja, rzadko kiedy trafiaja do schronisk a jesli juz to schybko znajduja nowych wlascicieli.[/quote]
A bardzo przepraszam. Jestemm od dalmatów i staramy sie wyłapywać je z schronisk coby nie dostały się w niepowołane ręce. Ciachamy wszystko o ile jest taka możliwość (względy zdrowotne czasami nie pozwalają ale to czasami już takie przypadki że amory im nie w głowie :roll:).

A co upilnowania suczki to ja znam taki przypadek. Mój znajomy podczas cieczki swojej suki (onki) dzielnie kroczy z kijem w ręku. A za nim cały szereg adoratorów (roztrzęsionych kurdupli co to już nawet nie pamiętają kiedy ostatnio ceś jedli :roll:). Sunia oczywiście nie jesrt spuszczana z smyczy. I tak przez dwa tygodnie co pół roku. No i jeszcze te brudzienie w domu po ścianach. No ale na sterylkę nawówić się nie dał od 5 lat.
Oj ludzie potrafią sobie życie utrudniać :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...