Jump to content
Dogomania

Niezrośnięty wyrostek łokciowy


Axusia

Recommended Posts

No wiec :
poczukuję informacji dotyczacych tego schorzenia.
Jesli ktos mi udzieli odpowiedzi na te pytania to bede baaardzo wdzieczna.
1. Czy np. znacie psy ktore powyzej 5-8 miesiaca 'zrosły sie' ?
2. Czy psy z usuniętym wyrostkiem maja duze problemy z aktywnym zyciem ?
3. Czy nie usuwanie wyrostka zawsze prowadzi do powaznych zmian w łokciu?
4. Czy sam niezrosnięty wyrostek oznacza już 'dysplazje łokcia' ? czy dopiero zmiany jakie wywoła są dysplazją ??
5. Czy jest jakies wyjscie z tej sytuacji - nie operacyjne ??

Bede wdzieczna za odpowiedzi

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1.nie
2.duze nie ale trzeba uwazac i nie moga byc w pelni obciazane
3.tak ale pewnie sa wyjatki
4.dla mnie tak ale dysplazje [jak sama nazwa wskazuje],jej stopien okreslaja zmiany w obrebie stawu
5.to zalezy od stanu stawu.
stosuje sie przy zmianach rowniez kwas hialuronowy.

Link to comment
Share on other sites

Czyli :
4. Jesli psiak ma to schorzenie bez zmian w stawie to na oficjalnym przeswietleniu bedzie miał wynik B czy juz C i D ?
I jeszcze taka opcja - psiak ma usuniete wyrostki i nie ma zmian w stawie łokciowym to tez dostanie wynik C, D czy jeszcze B ??

Dzieki za odp

Link to comment
Share on other sites

axusia-nie mam pojecia.nie ma literek w ed tylko cyferki.ja mialam zawsze wynik 0/0.jesli pies ma ingerencje chirurgiczna w staw to znaczy ze nei mozna w sumie okreslic jaka mialby dysplazje.czyli w sumie trzeba przyjmowac najgorsza opcje-ciezka dysplazje.robiac zabieg wykluczasz mozliwosc diagnozy bo staw juz jest zmieniony przez interwencje.dla mnie ot pies z dysplazja.to oznacza niehodowlany.
moze ci okreslic diagnostyk po operacji jaka dysplazje ma staw.ale ot juz jest niewymierne.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Axusia']Czyli :
4. Jesli psiak ma to schorzenie bez zmian w stawie to na oficjalnym przeswietleniu bedzie miał wynik B czy juz C i D ?
I jeszcze taka opcja - psiak ma usuniete wyrostki i nie ma zmian w stawie łokciowym to tez dostanie wynik C, D czy jeszcze B ??

Dzieki za odp[/quote]

Jeśli wysrostek jest ułamany lub choćby pekniety to jest to juz klasyfikowane na dysplazję.Je sli został usunięty i nie ma go na zdjęciu to tez jest to dysplazja.Wyrostek jest jednym z kryteriów oceny.

Link to comment
Share on other sites

Dzieki dziewczyny za odpowiedź ;)
To mam jeszcze jedno pytanie - jesli jest wynik łokci, ze jeden jest 0 a drugi no jest chory wiec zakładam, ze to bedzie 1 ( 0/1) to pies tez jest nie hodowlany ?
A co jesli pies doznał urazu i ma to schorzenie ??

Jeszcze raz dzieki za odp

Link to comment
Share on other sites

axusia-hodowlane sa psy 0/0.niestety nie udowodnisz ze pies przebyl uraz.zawsze juz bedzie "szemrany".bo nie wiadomo jaki by byl staw przed urazem.wyobraz osbie co by sie dizalo jakby kazdy przedstawial np.swiadectwo od weta ze zmiany wstawie sa spowodowane urazem:diabloti:.

Link to comment
Share on other sites

Dobra, juz kumam .. tylko .. jesli ocenia sie psy 0/0 to czemu na stronie KON pisze, ze ocenia sie tez A-normal itd. ??
Łokcie noch zugellassen to są juz łokcie z lekką dysplazją .. dla mnie osobiscie lepsze byłoby uznanie rzeczywiscie psa z nabytą wadą niz przyznawanie prawa hodowlanego psom z lekką dysplazją .. ale to tylko moje zdanie.

"Kwalifikacje HD/ED (Hüftegelenksdysplasie/Ellbogendysplasie) a- normal, a- fast normal, a- noch zugellassen są wpisywane do rodowodu i umożliwiają uzyskanie licencji hodowlanej SV oraz umożliwiają uzyskanie oceny VA (doskonały wyróżniony) lub oceny V (doskonały). Wyniki mittlere HD/ED (lekka dysplazja) i schwere HD/ED (ciężka dysplazja) nie kwalifikują do uzyskania licencji. "

Link to comment
Share on other sites

Podam ci przykład z zycia..
Suka w polsce ma 0/) stawy p[iękne..po roku i zdiagnozowanej kontuzji(skok o upadek,pęknięcie kości ) jedzie na ED do niemiec i dostaje noch zugellasen...bo ma anomalie na kości ale wyrostki i staw jest bez zarzutu i żadnych zmian mimo kontuzji nie ma.
To jest przykład że stawy albo sa ok albo nie.
Ja uwazam ze nie ma co kombinowac i szukac dziury w całym,zbierać zaswiadczenia..jeśli pies ma problem z przodem trzeba mu pomóc normalnie zyc..anie nie powinno się na nim hodowac.

Link to comment
Share on other sites

No dobra, nie było obowiązku.
Jednak dysplazja zazwyczaj jest problemem zdrowotnym - pies kuleje, boli go. Leczy sie to i ? no własnie taki hodowca co robi ?
podchodzi do tego " nie trzeba to mam to gdzies, niech bedzie repem i przekazuje" ??
czy moze zastanowi sie " skoro moj pies to ma, to moze to przekazac wiec lepiej nie robic repa " ? .. ja chyba postąpiłabym tak.

Link to comment
Share on other sites

axusia...:razz::lol:
twoj pies ma luszczke rogowki.jest zarabisty.va i trele morele.v na bsp....:diabloti:
a ty go odsuwasz bo przeciez generalnie ma wade genetyczna.slepnie i musi dostawac kropelki itak dalej.odsuwasz go bo slyszalas ze za dwa lata wejda badania.a moze nie.:roll::evil_lol:
tak trzeba.jasne.
zrobilabys to?watpie.:evil_lol:
skad wiesz ze pies kulal.skad wiesz ze uran wildsteiger land nie mial dysplazji stawow lokciowych?albo luszczki.albo chorej trzustki?no to co robimy?:diabloti:

Link to comment
Share on other sites

Uwierz lub nie, ale pewnie bym psa odsuneła od hodowli ;)
Jak psiak ma dysplazje to predzej czy pozniej kulec bedzie - bo sie robiom zmiany i piesa to booli. Nie ma bata.
Moze ja jestem dziwna, ale jesli choroba jest genetyczna to dla mnie juz jest wada. Choc owszem chec i pokusa byłaby co by ciagnac hodowle na ów psiaka.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Axusia mi powiedziano, ze jak wystepuje dysplazja to jest ona na ogol obustronna, moze byc troche mniejsza w drugim lokciu ale jakas tam jest. Haga ma stwierdzona dysplazje, ktora sie ujawnila dopiero w zeszlym roku czyli jak miala 4 lata. Biega i bawi sie normalnie, odpuscilysmy agility, freesbe juz tylko tak czasem po kilka rzutow, pileczka raczej normalnie. Codziennie dostaje jakis wspomagacz i tak pewnie do konca zycia. Jesli chodzi o hodowanie to ja bym nie dopuscila do tego zeby miala mlode, szkoda byloby mi tych wlascicieli ktorzy potem sie dowiaduja ze ich pies jest chory i bedzie mial ograniczenia w zyciu.

Link to comment
Share on other sites

Cortina - Twoja suka ma dysplazje lokci ? niezrosniety wyrostek ?
bo to tez ma duze znaczenie, bo jest kilka dysplazji lokcia jak pewnie wiesz i lepczy sie je inaczej i inaczej troche sie objawiaja i inaczej jest z nimi jesli chodzi o dalsze zycie psa.

Najsmieszniejsze jest to, ze w PL nikt nie wymaga ED i mozna spokojnie rozmnazac takiego psa, czy sukę. Jedni nie robią ED - nie wiedza nawet czy ich pies to ma, a drudzy robią i nawet ze złym wynikiem rozmnazaja - bo przeciez nikt nie wymaga - zarowno ZK jak i 'nasze klubiki' podchodza do tej sprawy tak samo.
Jest potwierdzony przypadek suki z dysplazją lokci ( DONka) ktora wynik HD-A i jest dalej kryta ... i dlatego smiem twierdzic, ze cos takiego tez nazwac mozna pseudohodowlą - bo ani to dobre dla rasy, ani dla samej suki ( i jej szczeniat ktore tez dostaja dysplazje lokcia, nie wszystkie ale kilka juz bylo).

Link to comment
Share on other sites

od kiedy sv wprowadizlo przeswietlenie ed ony bezwzglednie powinny byc przeswietlane i dopuszcozne do hodowli tylko z czystymi stawami.
niektorzy hodowcy przeswietlali wczesniej tak jak teraz niektorzy hodowcy robia badania serca czy oczu.
po prostu po psach nieprzeswietlanych nie kupuje sie szczneiat i tyle.tak jak po suce bez ipo itd.:cool1:

Link to comment
Share on other sites

to jak w temacie :placz: znalazlam jedna z fotek które dostalam na płytce po operacji źaby
[IMG]http://img29.imageshack.us/img29/431/23333321qq.jpg[/IMG]

moj pies w wieku 7 mcy mial stwierdzone w lewym łokciu : niepołaczenie wyrostka łokciowego dodatkowego , fragmentacje przyśrodkowego wyrostka dzióbiastego ,oraz niedopasowanie powierzchni stawowych w obu stawach łokciowych (bardziej nasilone w lewym).

i wiadomo wszystko sie moze zdarzyc , przykro ze trafilo na nas ,ale juz po diagnozie i po operacji dowiedzialam sie od hodowcy zupelnie milo i z usmiechem , ze babka źaby ,,miala chyba to samo , bo ona tez jak pobiegala wiecej to jej sie zaraz taka gula na łokciu robila " . niedawno zas doczytalam wsrod wypowiedzi hodowców ON o tym ze tajemnicą poliszynela bylo swego czasu ze kolejny przodek z tej samej strony jakby papiera ,zostal sprzedany do Polski i potem stal sie wzietym reproduktorem bo ..... sami sie domyslcie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...