Jump to content
Dogomania

Wystawianie Shiby


Ewson

Recommended Posts

Witam serdecznie!
Jestem dumną właścicielką Shiby, chciałabym spróbowac sił na poznańskiej miedzynarodowce, ale mam wiele pytań i wątpliwości.
Moja Shiba ma już troche ponad rok, w jakiej klasie powinna być wystawiana?W wieku 6 miesięcy miała mały wypadek-wpadła pod samochód(mieszkamy przy ruchliwej ulicy, a mała ciekawska Shiba zerwała sie ze smyczy, całe szczescie wszystko skończyło się dobrze, ale nie obeszło się bez blizn.Na tylnej łapce(dokładniej na środkowym paliczku) nie odrosła sierść.Czy taka blizna Nas dyskwalifikuje?Poza tym mała Yoko nie uczęszczała na żadne szkolenie, jest usłuchana, ale w domu :P i jak ma na to ochotę :) Jestem wystawowym laikiem i nie mam zielonego pojęcia o obowiązujących na wystawach zasadach.Czy jest to ciężki kawałek chleba=potrezbuję handlera, czy jestem w stanie sama ją wystawić?Czy są jakieś rzeczy , na które powinnam zwrócić szczególna uwagę?Przykro by było gdybyśmy w pierwszych 5minutach zostały zdyskwalifikowane.
Z góry dziękuję za pomoc :)

Link to comment
Share on other sites

W klasie młodzieży może być wystawiana. Jeśli ma Pani / Pan obawy co do wad powstałych na wskutek wypadków warto na wystawę przyjść z dokumentacją wypadku od weterynarza, jeśli tak nie była sporządzona, to trudno, można uprzedzić sędziego, że pies miał wypadek.

Jeśli chodzi o przygotowanie do wystawy - shiby są dość specyficzną rasą, w większości przypadków, jeśli nie były przyzwyczajane do tego, że są dotykane przez obce osoby, przyzwyczajane do tłumów, do dużej ilości obcych psów - na wystawach mogą reagować histerycznie.

Należy też nauczyć wcześniej shibę stania na stole :) to mała rasa, sędziowie dokonując oceny wymagają by postawić shibę na stole, niektóre psy które nie są tego nauczone, od razu chcą z niego złazić, rozjeżdżają im się łapy, itp. Warto na początek na stole rozłożyć jakiś materiał, żeby pies się nie ślizgał. Do tłumu można shibę przyzwyczaić jadąc z nią na dworzec, bo do większości centrów handlowych nas z nią nie wpuszczą. No i przede wszystkim należy prosić obce osoby o dotykanie i głaskanie shiby w trakcie spacerów.

A jeszcze jedno pytanie to jest pies czy suczka?

Link to comment
Share on other sites

Dziekuje za pomoc!
Suczka, na stole w miare potrafi stac....gorzej z obcymi ososbami.niektorym pozwala sie dotykac, innym nieszczegolnie.to nie jest agresja tylko lęk, czesto w takich sytuacjach obszczekuje. Jeśli chodzi o obecnośc tłumu, to powoli sie przyzwyczaja(mamy akurat remont ulicy, mnostwo robotnikow, dzwigow, koparek)-coraz lepiej sobie radzi. Słyszałam o szkoleniach przygotowujacych psa do wystawy(jednorazowe spotkania)sa oplacalne?dokumenty psa z wypadku moge wydobyc z kliniki, w ktorej byla leczona.A jesli chodzi o chodzenie po ringu?sa jakies okreslone zasady?
Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Witam Pani Ewo.
Cieszę się, że ma Pani ochotę spróbować na poznańskiej wystawie. Rady mojej poprzedniczki są bardzo cenne, dodałabym tylko pokazywanie zębów, z którymi to czasem u piesków różnie bywa. Ja np. wyleciałam z ringu ze swoją "8", bo miała za złe sędzi, że grzebie jej w pysku.
Samo chodzenie na ringu nie jest jakąś filozofią, ale już chodzenie przy nodze na ringówce /rudej!/ trzeba wcześniej potrenować. Technikę chodzenia na wystawie można podejrzeć na zdjęciach z wystaw, a jak iść na konkretnym ringu pokazuje sędzia.
Do wystawy jest jeszcze prawie dwa miesiące, więc można z Yoko potrenować w różnych ruchliwych miejscach. Mama Yoko trenowała na dworcu Centralnym, w tramwajach i z powodzeniem dała sobie radę. Wszędzie obowiązują też /malutkie/ nagrody, zwłaszcza od obcych ludzi.
Pozdrawiam. AnkaS-P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...