Jump to content
Dogomania

Alergia Pokarmowa??? - pomożcie


Taysha

Recommended Posts

Witam

Jezeli taki temat juz istnieje to bardzo przepraszam i przosze o pokierowanie mnie do niego.

Mam problem z moim psiakiem (DC 11,5 m-czny), polega on na tym ze psina jest uczulona na mieso, prawdopodobnie na drob i wolowine, ale nie moge tego zagwarantowac, to tylko moje obserwacje poniewaz po kazdym z tych mies dostaje niesamowitej biegunki.

Dlugo nie wiedzielismy ze Capo ma na to uczulenie poniewaz biegunka wystepowala u niego dosc czesto i to w godzinach przyjcia calej rodziny do domu po pracy wiec podejzewalismy ze to moze byc na tle nerwowym.

Po konsultacji z pierwszym wetem dowiedzielismy sie ze jedynym ratunkiem jest przerzucenia sie na karme Royala antyalergiczna, niestety karma jest tak droga ze nawet nie mam co o tym myslec, wedlug nie go innego rozwiazania nie ma.

Po konsultacji z pania "szkoleniowcem" dowiedzialam sie ze ona ze swoim rottwailerem tez miala taki problem ale rozwiazala go w ten sposob ze po takiej biegunce dieta - ryz z rosolkiem i stopniowo dodawane mieso - po kolei rozne i jak wystepowala biegunka to juz bylo wiadomo, dodam ze jej piesek ma juz 11 lat i problem sie wiecej nie powtorzyl. Ja rowniez tak zrobilam i dlatego wyzej napisalam ze wydaje mi sie ze w moim przypadku uczulenie jest na drob i wolowine.

Natomiast trzecia osoba z ktora rozmawialam, drugi bdb lekarz weterynarii powiedzial mi ze sama nie jestem w stanie tego ocenic na co on jest naprawde uczulony, ale mozemy zasugerowac sie moimi obserwacjami i poczekac jeszcze co bedzie, rowniez powiedzial ze faktycznie inwestycja w taka sucha karme bylaby ogromna dlatego narazie sprobujemy inaczej rozwiazac ten problem. Dodal rowniez ze problemy na jekie cierpi Capo (chce dodac ze dopiero teraz znacznie :roll: sie nasilily!!!) to znaczy: lzawiace oczka, problemy z gruczolami, wysypka pod pachami i w pachwinnach (wczesniej zdarzalay sie tylko odparzenia jak bylo goraco) oraz gdzieniegdzie pod sierscia miejsca z zarozowiona skora, gdzieniegdzie luszczaca sie to sa typowe objawy alergii a nie choroby.

I to mnie strasznie martwi bo staram sie jak moge zeby dobrze, zdrowo go karmic, nie przesadzam z iloscia jedzenia a tu taki klopot, a co gorsza siersc mu zmatowiala i narazie malutkie (ale zawsze :roll: ) przeswity mu sie robia tam gdzie sie dluzej drapie :(

Prosze moze ktos ma z czyms podobnym doswiadczenie i moze mi cos doradzic, bylabym bardzo wdzieczna

Link to comment
Share on other sites

Taysha a w jaki sposób karmisz psa?? tzn jaka to dieta?? Może przrzucisz się na BARF...znam pare osób u których psów stwierdzono alergie pokarmową , oczywiscie zalecana była dieta weterynaryjna dla alergików , najlepiej taka w cenie 250 zł. za worek :-? ale w momencie przestawienia tych psów na BARF ani nie było żadnych objawów alergii to jeszcze stan ogólny psa znacznie sie poprawił. :lol:

Jeżeli nie...to mam przepis na głodówke oczyszczającą, po której zaczyna sie stopniowo podawać jedzenie i wtedy własnie można wyłapać na co pies jest "uczulony".

Link to comment
Share on other sites

Taysha, te objawy skórne, które opisujesz, rzeczywiście wyglądają na alergię. Natomiast o tej biegunce troszkę za mało napisałaś, żeby można było coś konkretnego powiedzieć.

Ale zakładając, że Twój pies jest alergikiem, to z jedzeniem ja bym zrobiła tak, jak radził Twój szkoleniowiec: zaczęłabym przez kilka dni od czegoś najprostszego, czyli samego ryżu (bez nawet rosołu, bo jeżeli rosół jest wołowy, a Twój pies ma alergię na wołowinę, to możesz mieć problem). Potem dodałabym olej i warzywa, bo te raczej mają mniejszą szansę dać psu alergię. A na koniec próbowałabym dodać białko. Jeżeli myślisz, że uczulenie jest na wołowinę i kurczaka, to tego na początek nie próbuj, tylko np. rybę, jagnięcinę, indyka. Do tego dodawałabym dobry preperat witaminowo-minerałowy dla psów. Proporcje 1/3 ryżu (mój wet woli dawać ziemniaki - nie wiem dlaczego, ale może dziś będę miała okazję się spytać), 1/3 warzyw, 1/3 mięsa.

Mój pies też ma skłonności do luźnych kup (tylko po "domowym" gotowanym jedzeniu - po karmie kupy ma super) i mój wet ostatnio wspomniał, że buraki mogą na to pomóc, ale jeszcze nie wypróbowałam.

Link to comment
Share on other sites

Zrobilam wlasnie tak jak mowisz Flaire z ta glodowka dwa tyg temy i wyszlo mi wlasnie ze moze jesc warzywa, podroby, wieprzowine, twarog ze smietana i ryz, po tym kupe ma ladna ale miekkom ale to chyba normalne bo gotowanych jedzeniach, tym bardziej ja mu je robie w formie gestych zupek.

Co jakis czas prubuje dodawac inne skladniki, np sprobowalam raz zamiast ryzu platkow kukurydzianych (moj drugi piesio zawsze je jada) i dostal takiego rozwolnienia :roll: sama woda, jak dam cos zle to znowu robi kupe woda. dostal wegielek, dieta (twarog z ryzem i smietana - w jego przypadku swietnie dziala na rozwolnienie razem z wegielkiem) i znowu oki.

Ale jakby z dnia na dzien po tych platkach siersc mu tak zmatowiala (nie wiem czy napewno po platkach) i w niektorych miejscach na karku pojawil sie lupierz lub rozowa skorka, i jeszcze jedno nagle zaczalmiec podrazniona skore od lancuszka szkoleniowego gdzie nigdy to sie nie zdarzalo (a nie szarpie ani ciagnie) a wole go nosic bo Capo miewa glupie pomysly i lepiej z lancuszkiem mi jest zareagowac, ale to zawsze moge zmienic w razie potrzeby.

Zlosnico 250 zl za worek dla 50 kg psa to chyba jedzonko na tydzien? a ile on ma kilo? choc wolalabym domowymi sposobami, capo zawsze duzo chorowali na poczatku kazdy wet chcial go lekami faszerowac, antybiotykami po malym skaleczeniu, az w koncu zaczelismy leczyc i pomagac mu domowymi sposobami i rezultaty byly lepsze za zwyczaj, po prostu nie znosze chemii, sama nie lecze sie takimi srodkami czyba ze juz musze i Capo tez, uwazam ze odpowiednio dobrane ziola, witaminki, pokarmy moga cuda zdzialac, ale jak widac nie w tym wypadku :(

Jeszcze jedno z witamin podaje mu tylko tran, vit C, teraz zaczelam podawac siemie lniane do posilkow w malych ilosciach z mysla o poprawie sierci, mam nadzieje ze to mu pomoze w odbudowie wlosa.

Flaire bylabym wdzieczna gdybys porozmawiala ze swoim wetem :fadein:

Link to comment
Share on other sites

Flaire bylabym wdzieczna gdybys porozmawiala ze swoim wetem :fadein:
Taysha, chętnie, ale dokładnie o co chcesz, żebym się go zapytała? Bo zdiagnozować psa na odległość to on raczej nie będzie chciał... Ale jak masz jakieś konkretne pytania ogólne, to jak najbardziej się zapytam.
Link to comment
Share on other sites

Taysha - moja blondyna jest na pewno uczulona na drob i makaron - wlasnie po ktoryms z tych dwoch skladnikow zawsze ma biegunke, czasami tez wymioty. Nie uczula jej wolowina.

Amstafce znajomej wet zalecil gotowane ryby i ziemniaki - alergia ustapila.

poza rzadka choroba [ajuszkiego - nie wiem jak to sie poprawnie pisze :oops: ] nie wiem dlaczego, ale odradza sie generalnie wieprzowine.

A probowalas jakichs tabletek typu Dermatex - z NNKT, biotyna, cynkiem i wit.B? Mojej blondi to pomoglo w szybszym pozbyciu sie zmian skornych. Teraz znowu jej wyszlo kilka nowych krost, ale pomoglo wapno.

Wiem, ze Rotti karmila swoje charciska ryzem/makaronem z miesem z nutrii [nie jest drogie, zeberka z nutrii ok.4zl/1kg], niektorzy daja tez konine [ja ze wzgledow emocjonalnych nie potrafilabym].

Link to comment
Share on other sites

nie wiem dlaczego, ale odradza sie generalnie wieprzowine.

mi tez ja odradzali wszyscy a jakos po niej Capo czuje sie najlepiej, tak mysle

A probowalas jakichs tabletek typu Dermatex - z NNKT, biotyna, cynkiem i wit.B? Mojej blondi to pomoglo w szybszym pozbyciu sie zmian skornych. Teraz znowu jej wyszlo kilka nowych krost, ale pomoglo wapno..

oj nie, wogole nie slyszalam o nich

Wiem, ze Rotti karmila swoje charciska ryzem/makaronem z miesem z nutrii [nie jest drogie, zeberka z nutrii ok.4zl/1kg], niektorzy daja tez konine [ja ze wzgledow emocjonalnych nie potrafilabym].

jezeli to by bylo dla niego dobre to bym potrafila i moze faktycznie sprobuje, ale musze sie jeszcze do tego psychicznie przygotowac :roll:

Link to comment
Share on other sites

Taysha, baaardzo trudno cokolwiek poradzić przez internet. Nie widzieliśmy tej biegunki, ani nie znamy dokładnie jej historii - tak naprawdę nie znamy tej historii nawet w przybliżeniu. Niemniej rozmawiałam, jak prosiłaś, z moim wetem/ tak ogólnie o aleregiach pokarmowych. Powiedział przede wszystkim, że aleregie pokarmowe rzadko przejawiają się tylko biegunką - z reguły są również objawy skórne. Jeżeli u Ciebie nie ma objawów skónych (wysypki, swędzenia), to należy upewnić się, że biegunka nie jest powodowana jakąś inną, nie alergiczną reakcją. Tak więc mój wet odsyła Cię do dobrego weta, który podejmie się przeprowadzenia odpowiednich badań w celu ustalenia powodu biegunki. Może to rzeczywiście alergia, ale niekoniecznie.

Z drugiej strony, jeśli ustaliłaś jednoznacznie, że suka reaguje biegunką na drób i wołowinę (a jak to ustalić - już pisaliśmy) - to nie podawaj jej drobiu ani wołowiny i problem z głowy, nie?

Link to comment
Share on other sites

siersc mu tak zmatowiala (nie wiem czy napewno po platkach) i w niektorych miejscach na karku pojawil sie lupierz lub rozowa skorka, i jeszcze jedno nagle zaczalmiec podrazniona skore od lancuszka szkoleniowego gdzie nigdy to sie nie zdarzalo (a nie szarpie ani ciagnie) a wole go nosic bo Capo miewa glupie pomysly i lepiej z lancuszkiem mi jest zareagowac, ale to zawsze moge zmienic w razie potrzeby.

Taysha pisała o problemach skórnych też, więc problemy Capo (nie suki tylko dorodnego samca :wink: ) nie kończą się na biegunce tylko, ale również dochodzi wysypka, łupież, zaróżowienia...

Taysha - Luna miała alergię na niektóre suche karmy :-? i przerzuciłam się na Royala Sensible podawanego z oliwą z oliwek - zmiana natychmiastowa (tylko, że ona nie miała biegunek, tylko łupież i drapała się bardzo zwłaszcza w pupkę i uszka, a biegunki były tylko po wołowinie - to po prostu przestałam jej dawać) - sierść lśni teraz jak nigdy, nic jej nie jest też po innych karmach, które zawierają ryż i jagnięcinę (jagnięcina jest bardzo polecana dla alergików) - można znaleźć tańsze karmy od Royala z tymi składnikami - bo jakbym miała takiego Capo tym karmić to też bym nie wydoliła :wink: Luna to je jak ptaszek więc spoko, worek mi na długo starcza :fadein:

Aha no i jak było gorzej z sierścią i drapaniem to podawałam jej wodę z wapnem i to pomagało

Link to comment
Share on other sites

Taysha pisała o problemach skórnych też, więc problemy Capo (nie suki tylko dorodnego samca :wink: ) nie kończą się na biegunce tylko, ale również dochodzi wysypka, łupież, zaróżowienia...
Sorki, widzisz, przez internet łatwo o czymś takim zapomnieć :wink: .

Jeżeli pies samiec :wink: ma potwierdzoną alergię pokarmową, to masz właściwie dwie możliwości: albo tę, o której już pisaliśmy (zacząć od jednego składnika, powoli po jednym dodawać kolejne i obserwować, czy objawy występują), albo zrobić testy alergiczne (któe czasami niezbyt się sprawdzają w praktyce - słyszałam o psie, które ma według tych testó alergię na wszystko). Jak uda Ci się wykryć, na co ta alergia, to tych pokarmów unikasz i koniec...

Link to comment
Share on other sites

dziekuje bardzo dziewczyny za rady, nie wiem co dodać bo Malawaszka juz wytlumaczyla za mnie, dziekuje. Podsumowujac; wydaje mi sie ze wiem na co jest uczulony, moj wet powiedzial zeby czekac jeszcze, nie podaje mu uczulajacych pokarmow i problemem nie jest biegunka bo ona znika tylko problemy skorne (ale dzisiaj jakby odrobinke lepiej wygladal :) ), dzieki :D

Link to comment
Share on other sites

problemem nie jest biegunka bo ona znika tylko problemy skorne (ale dzisiaj jakby odrobinke lepiej wygladal :) )
No to chyba jest lepiej, bo w pierwszym poscie w tym topiku pisałaś głównie o biegunce, a o problemach skórnych wspomniałaś tylko raz pod sam koniec...

Porozmawiaj może z wetem na temat tych testów alergicznych - jak pisałam, różne są o nich opinie, ale jeżeli nie da się opanować reakcji skórnych tak drastycznym ograniczeniem pokarmu, jak podawanie samego ryżu, to jednak warto o nich pomyśleć.

Link to comment
Share on other sites

Porozmawiaj może z wetem na temat tych testów alergicznych - jak pisałam, różne są o nich opinie, ale jeżeli nie da się opanować reakcji skórnych tak drastycznym ograniczeniem pokarmu, jak podawanie samego ryżu, to jednak warto o nich pomyśleć.

poczekam jeszcze z 1,5 tygodnia bo wtedy wypada termin szczepienia a poki co karmie go codziennie tym samym (ryz+serca) :wink: mam nadzieje ze pomoze

Link to comment
Share on other sites

Zapomniałam Ci jeszcze napisać, że również pytałam się weta o tę wieprzowinę. Powiedział, że woli inne mięso głównie dlatego, że z reguły ma mniejszą zawartość nasyconych tłuszczów - np. w przypadku wołowiny, łatwo oddzielić tłuszcz od mięsa, podczas gdy w wieprzowinie, samo mięso jest po prostu bardziej tłuste. Ale jeśli karmisz chudą wieprzowiną, to nie ma to specjalnie znaczenia.

Link to comment
Share on other sites

oj o tym ze wieprzowina jest tlusta to nie wiedzialam :( ale czesciej jada podroby wiec chyba zle nie jest ale nastepnym razem poprosze o chuda i sprawdze ta jagnięcine.

a skoro juz tu mowimy o zywieniu to ja sie zapytam czy cukier w malej ilosci do jedzenia mozna podawac? to znaczy ja mu robie ryz ze smietana twarozkiem i cukrem a bez cukru nie chce jesc a z cukrem to przysmak, nie codziennie ale co pare dni, albo na sniadanko

Link to comment
Share on other sites

Taysha powiedzial:

lece dzis po oliwe, a poki co dodam szczypte wanilii

Z tą oliwą to w miarę rozsądnie bo powoduje "luźniejsze stolce", a z tego co pisaleś wcześniej nie jest to pożądane w przypadku Capo.

Jesli mogę coś doradzić to nie zmieniaj za często podawanych pokarmów bo zanim wyeliminujesz to co mu nie szkodzi powinnaś prowadzić dana dietę eliminacyjną przez ok. 2 tyg. na kazdy skladnik. (Chyba, ze cos ewidentnie uczula to natychmiast odstaw.) Ze swoich doswiadczeń wiem że chuda wieprzowina jest OK, tylko nie przesadzaj z iloscia podrobow (tak jak przy innym mięsie). Uwazaj tez na "dojadanie" od rodzinki między posilkami :wink: . Jak ma być np. bez drobiu to pozostalosci czy warzywa z rosolu tez nie moga być dawane.itp. Dla pocieszenia powiem ci ze jesli ma mieć lergię to "najlepiej"jesli jest ona na skladniki pokarmowe. Mozna wyeliminować okreslone pokarmy, trudniej jest przy alergii wziewnej (np. na pylki czy pleśnie) czy kontaktowej. Jednak kazdą alergię trzeba leczyć bo nie leczona powoduje powiklania w popstaci min. grzybicy, gronkowca, zapalenia uszu, oczu itp.

Pozdrawiam i trzymam kciuki.

Niufa

Link to comment
Share on other sites

Na razie dostaje to samo jedzonko, rodzina nie dokarmia go niczym, dostaje tez troche suchej karmy na kolacje.

A tak wogole to uczulony jest na pylki jeszcze na szczescie tylko w niektorych okresach.

Niufo napisalas ze kazda alergie trzeba leczyc, to znaczy chodzi tylko o wyeliminowanie tych nie pozadanych pokarmow czy cus jeszcze??

Link to comment
Share on other sites

Niufo napisalas ze kazda alergie trzeba leczyc, to znaczy chodzi tylko o wyeliminowanie tych nie pozadanych pokarmow czy cus jeszcze??

Jesli jestes w stanie wyeliminować wszystko to OK, ale jest to praktycznie niemozliwe. Niestety alergia ma to do siebie, ze alergeny ulegają zmianom, tzn. zaczyna uczulać coś co bylo dobrze tolerowane :evil: , lub przestaje uczulac to co jest obecnie :D , Dlatego min. testy alergiczne nie sa miarodajne w 100%.

Myslę te, ze nie dokladnie sie wyrazilam-alergia jest chorobą nieuleczalną (tak samo jak u ludzi). Mozna tylko lagodzic jej objawy i nie dopuszczać do powiklań. Leczenie objawowe nie jest zbyt uciazliwe i kosztowne :wink: , leczenie powiklań jest upiornie drogie i przewlekle. :evil:

W powaznych stanach podawane są leki antyhistaminowe (temat byl juz na dogomanii) ale zawsze wszystko pod kontrola lekarza wet. Mozna z alergią calkiem dobrze zyć, tak w przypadku ludzi jak zwierząt. Pozdrawiam, Niufa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...