Jump to content
Dogomania

Kategorie wzrostowe w agility


IraKa

Recommended Posts

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja jeszcze nie mam wpisanego wzrostu w książeczce (a startujemy w 0 od kwietnia) i nikt do tej pory się nie przyczepił.
Podobno można zadzwonić do swojego oddziału ZK i jak będzie akurat tam jakikolwiek sędzia eksterieru to ma on uprawnienia do wpisania wzrostu w książeczce. :wink:
Ale jeszcze tego nie uczyniłam więc nie wiem jak to w praktyce wygląda :lol:

Link to comment
Share on other sites

Bzikowa, aby wpisać, trzeba najpierw zmierzyć. Nie wystarczy więc dostęp do sędziego, ale również musi być miarka.

IraKa, nie mamy pojęcia, czy nasz sędzia wozi ze sobą miarkę (większość raczej tego nie robi :evil_lol:), więc jeśli masz możliwość wymierzenia suczy w oddziale, to zrób to.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zakla']Btw, przy psie ewidentnie Largowym wzrost tez musi byc wpisany?[/quote]
W regulaminie agility FCI [nie wiem, jak w postanowieniach zkwp...] jest, ze

[QUOTE]Zaleca się psom startującym w klasie S i M wpisywać wzrost do książki pracy. Mierzenie psa może przeprowadzić zatwierdzony przez FCI sędzia eksterieru lub agility, potwierdzając wpis swoim podpisem.[/QUOTE]

Ale co ZK jeszcze o tym mysli, to nie wiem...

Jeszcze kwestia, czy ktos to sprawdza? ;)

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]W regulaminie agility FCI [nie wiem, jak w postanowieniach zkwp...] jest, ze [/QUOTE]
Dlatego ze nikt sie nie pcha do large jak nie musi aby konkurowac z borderami czy belgami, które jakby nie było są najmocniejsza grupa ras w tej klasie.
W medium i small jest problem ze pies na pograniczu wzrostu dwóch kategorii wzrostowej ma wieksza szanse w niższej kategorii wzrostowej.
Czyli tak naprawde chodzi o ochrone klasy small i medium. Aby w smallu nie biegały psy o wzroscie mediumowym, a w medium o wzroscie largowym.

Link to comment
Share on other sites

A ja jak mierzę Nexiora to raz wychodzi mi 43,5cm, raz 41cm, raz 42cm, raz było 44cm (staram się ją stawiać łapami prostopadle do podłoża) [img]http://static.dogomania.pl/forum/images/smilies/icon_cool.gif[/img] I co teraz? Sądzę, że nawet jakby mierzył ją sędzia dwa razy to raz by wyszło, że medium, a raz, że large [img]http://static.dogomania.pl/forum/images/smilies/evil_lol.gif[/img]

A tak całkiem off-top, to bez sensu jest to, że pies o wzroście 43,1cm musi skakać 65cm. Idiotyczny regulamin. Bo już między small a medium ta różnica nie jest taka duża (pies 35,1cm skacze max. 45cm).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Asti']A ja jak mierzę Nexiora to raz wychodzi mi 43,5cm, raz 41cm, raz 42cm, raz było 44cm (staram się ją stawiać łapami prostopadle do podłoża) :cool: I co teraz? Sądzę, że nawet jakby mierzył ją sędzia dwa razy to raz by wyszło, że medium, a raz, że large :evil_lol:

A tak całkiem off-top, to bez sensu jest to, że pies o wzroście 43,1cm musi skakać 65cm. Idiotyczny regulamin. Bo już między small a medium ta różnica nie jest taka duża (pies 35,1cm skacze max. 45cm).[/quote]
Teraz najlepiej aby ją wymierzył sędzia, który ma specjalna miarkę. Oczywscie dopiero jak będzie miec odpowiedni wiek.
Regulaminnie jest idiotyczny, a wysokosci w Large sa od 55 -65 cm i zazwyczaj sędziownie nie ustawiaja na maksymalna wyskosc. A psy w largach bez problemu daja sobie rade z tymi wysokosciami, nawet te mniejsze. NAsze wszystkie mediumy też skocza taka wysokosc. Natomiast zawsze jakis pies który przekroczy pół centymetra okreslona wysokosc będzie miał trudniej ale ten pół centymetra niższy będzie mieć przewage w swojej klasie wzrostowej.

Link to comment
Share on other sites

No tak - sio z nim do L żeby był gorszy, bo w M będzie miał przewagę... ;) Wasze mediumy skoczą - a załóżmy czysto teoretycznie, że gdyby tak miały skakać cały czas wyższe tyczki, bo przykładowo by te pół centymetra przerosły. To byście cały czas takiego psa ciągali po L? ;) Bardziej bym się martwiła o zdrowie takiego psiaka, który jest na dolnej granicy, bo 22cm do tyczki a np. 10cm to jest duża różnica, obciążająca tegoż psa jednak.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Guciek']No tak - sio z nim do L żeby był gorszy, bo w M będzie miał przewagę... ;) Wasze mediumy skoczą - a załóżmy czysto teoretycznie, że gdyby tak miały skakać cały czas wyższe tyczki, bo przykładowo by te pół centymetra przerosły. To byście cały czas takiego psa ciągali po L? ;) [/quote]
A czy sugerujesz zebyśmy mieli go przemycic do medium? Chyba byłoby to nie fair. Regulamin jasno określa wzrost. I gdyby były to psy od 44 cm to te z 44 cm byłyby tez pokrzywdzone według tej samej logiki.


[QUOTE]Bardziej bym się martwiła o zdrowie takiego psiaka, który jest na dolnej granicy, bo 22cm do tyczki a np. 10cm to jest duża różnica, obciążająca tegoż psa jednak[/QUOTE]
A ja bardziej bym się martwiła o zdrowie dużych ciężkich psów w Largach. I moga miec nawet i wzrost 65 cm czy 70 cm to własnie dla nich będzie bardziej obciażajace skoki.
Druga sprawa, to ja nie widziałam jeszcze aby sedziowie ustawiali w largach przeszkody na 65 cm. A Ty? Wiec nie przyjmuj za pewnik ze na każdych zawodach przeszkody sa ustawione na maksa. A trenować można na mniejszych.
Na frisbee te same małe psy wykonuja dużo wyzsze skoki, oraz lądowanie z duzo wyższych wysokości i jakos żaden z przewodników nie martwi się czy pies tyle skoków wytrzyma i na takiej a nie innej wysokosci.

Natomiast o ile przewodnik faktycznie uwaza ze z jakiegoś powodu agility jest zbyt dużym obciążeniem dla psa to ma dwa wyjscia.
1/ startować w 0 gdzie są niższe wyskosci
2/ albo zmienić dysycpline. Posłuszeństwo, Obedience, taniec z psem, tropienie, IPO, canicros. Tam nie ma skoków. Co najwyzej jedna przeszkódka w obed czy IPO.

I jeszcze taka mała uwaga do Asti
[QUOTE]A tak całkiem off-top, to bez sensu jest to, że pies o wzroście 43,1cm musi skakać 65cm.[/QUOTE]

Aby pies skakał w Largach wystarczy mu 43 cm.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Druga sprawa, to ja nie widziałam jeszcze aby sedziowie ustawiali w largach przeszkody na 65 cm. A Ty? [/quote]

Kwalifikacje do MŚ Agility, Łódź, maj 2008. Wszystkie biegi kwalifikacyjne były rozgrywane na maksymalnych wysokościach dla danych klas wzrostowych. Chyba tam byłaś, czyżbyś nie zauważyła?

European Open - wszystkie biegi dla kategorii Large rozgrywane na hopkach ustawionych na 65cm.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marysia_i_gończy']Kwalifikacje do MŚ Agility, Łódź, maj 2008. Wszystkie biegi kwalifikacyjne były rozgrywane na maksymalnych wysokościach dla danych klas wzrostowych. Chyba tam byłaś, czyżbyś nie zauważyła?

European Open - wszystkie biegi dla kategorii Large rozgrywane na hopkach ustawionych na 65cm.[/quote]

No to wynik mamy 2 na kilkadziesiat innych które nie sa ustawianie na maksymalna wysokosc. To chyba niezbyt duzo w problematyce wysokosc a zdrowie. Czy jakis pies z tego powodu miał po tych zawodach problem ze stawami?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']A czy sugerujesz zebyśmy mieli go przemycic do medium? Chyba byłoby to nie fair. Regulamin jasno określa wzrost. I gdyby były to psy od 44 cm to te z 44 cm byłyby tez pokrzywdzone według tej samej logiki.[/QUOTE]

Tego nie napisałam, to Twoja interpretacja :)



[quote name='LALUNA']A ja bardziej bym się martwiła o zdrowie dużych ciężkich psów w Largach. I moga miec nawet i wzrost 65 cm czy 70 cm to własnie dla nich będzie bardziej obciażajace skoki.[/QUOTE]

O duże też się możesz martwić, ale nie zmienia to faktu, że ja pisałam o konkretnej sytuacji, małych psów ;) Kota ogonem zawracać nie musisz ;)

[quote name='LALUNA']Druga sprawa, to ja nie widziałam jeszcze aby sedziowie ustawiali w largach przeszkody na 65 cm. A Ty? Wiec nie przyjmuj za pewnik ze na każdych zawodach przeszkody sa ustawione na maksa. A trenować można na mniejszych.[/QUOTE]

Ja mam wysokiego psa z zerówek, który startował na raptem na dwóch zawodach, więc dużo okazji do patrzenia nie miałam ;) Za to Marysia Ci już odpowiedziała :)

[quote name='LALUNA']
I jeszcze taka mała uwaga do Asti

Aby pies skakał w Largach wystarczy mu 43 cm.[/QUOTE]

No przecież sama napisałaś, że Wasze M też mogą skakać L. To w takim razie nawet 42 mu starczy jeśli przewodnik ma takie widzimisię :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Aby pies skakał w Largach wystarczy mu 43 cm.[/quote]

Zasugerowałam się tym:

[quote]. Klasa Small: dla psów do 35cm (włącznie).
. Klasa Medium: dla psów do 43cm [b](włącznie)[/b].
. Klasa Large: dla psów od 43cm w kłębie.[/quote]

Z: [url]http://kafort.pl/php/fort_imprezy.php?id=15[/url]

Na obozie Fortowym też słyszałam czyjąś rozmowę i wyszło z tego, że pies, który ma równe 35 cm startuje w small.

*
A tak ogólnie to uważam, że wysokie skakanie też obciąza stawy. Ustawiłam dziś tyczkę na 65 cm i porównałam z Nex, jakoś nie napawa optymizmem. A przecież nie mam zamiaru do końca życia z psem startować w "zerówkach" albo zmieniać dyscypliny na inną, skoro to agility is my life ;) Uważam, że wg logiki, patrząc też na różnicę między S a M, to Large [b]mogłyby[/b] skakać 45-55cm. Nie rzucałabym się tak o to wtedy ;) Choć i tak dziwne jest to, dlaczego akurat od 43 cm są Large, taka dziwna liczba [img]http://static.dogomania.pl/forum/images/smilies/evil_lol.gif [/img]

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Tego nie napisałam, to Twoja interpretacja :smile:[/QUOTE]
Napisałas dokładnie tak
[QUOTE]Wasze mediumy skoczą - a załóżmy czysto teoretycznie, że [B]gdyby tak miały skakać cały czas wyższe tyczki, bo przykładowo by te pół centymetra przerosły. To byście cały czas takiego psa ciągali po L?[/B] ;-)[/QUOTE]

Wiec nie bardzo rozumiem co chciałas przez to wyrazić. Bo jakby przerósł te pół centymetra i miał dokładnie 43 cm to sam regulamin każe im biegać w Large, wiec musialyby być zapisane do large czy chciałyby czy. I jedyne co by mogły zrobić to albo wogóle nie startowac, albo cały czas w 0.
W tej chwili CHI coś pisała ze bull powinien być w large ale biega wyłacznie jako pies próbny w innej kategorii wzrostowej bo dla niego sa za wysokie. I to własnie jest wybór przewodniczki która ma nietypowa rasę do agility i musi rozważyć jak moze wpłynac agility na zdrowie.
[QUOTE]O duże też się możesz martwić, ale nie zmienia to faktu, że ja pisałam o konkretnej sytuacji, małych psów ;-) Kota ogonem zawracać nie musisz ;-)[/QUOTE]
To nie jest kota ogonem, ale przede wszystkim problem niektórych ras, bez względu czy startują w medium, smallu czy largach.
Takie psy jak buldogi, mopsy, pekińczyki mogłyby kiepsko znosić agility i to nie koniecznie będzie związane ze skokami ale z aktywnosicą przy cieplejszej pogodzie.
Natoamist zdecydowanie w largach będzie wiekszy problem z psami cieższymi dużymi i jest to wiadomo od dawna. I własnie dlatego Francja wprowadziła rozdział dla większych psów na klasę molosów.
Czyli nie przejeła się tymi ze wzrostem 43 cm ale tymi większymi. A biorac pod uwagę doswiadczenie Francji w agility i ilosć psów jakie u nich ćwicza maja wystarczajaco doswiadczenia, aby zadecydować w jakim przedziale wzrostowym jest największe zagrozenie zdrowotne.
[QUOTE]Ja mam wysokiego psa z zerówek, który startował na raptem na dwóch zawodach, więc dużo okazji do patrzenia nie miałam ;-) Za to Marysia Ci już odpowiedziała :smile:[/QUOTE]
Owszem wyszło jedne zawody w Polsce i jedne gdzieś daleko od nas.
Czyli trafiajac raz do roku w Polsce na takie zawody, wychodzi to naprawdę mało tym bardziej że mało osób jeździ na wszystkie zawody w roku.
[QUOTE]No przecież sama napisałaś, że Wasze M też mogą skakać L. To w takim razie nawet 42 mu starczy jeśli przewodnik ma takie widzimisię :evil_lol: [/QUOTE]

Nie, nie pisałam tak ze moga skakac, ale że potrafią skoczyc taka wysokość.
Kazdy pies ma cos takiego jak potęge skoku.
Natomiast majac 42cm będą biegac w mediumach.
Uwaga do Asti była taka ze nie przeczytała uważnie regulaminu agility.
Regulamin jasno mówi że psy od 43cm biegają w Largach.
Natomiast w mediumach od 35 cm i ponizej 43cm.

Czyli wniosek taki ze nawet jak bedzie miała 43 cm to będzie w largach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Asti']Zasugerowałam się tym:

[/quote]

Lepiej szukać po oficjalnych szkołach bo tam sa aktualne regulaminy.

[URL]http://www.zkwp-szkolenie.pl/dyscypliny/agility/agility_regulaminy/regulamin_agility_fci_2007.pdf[/URL]

[quote name='Asti']
A tak ogólnie to uważam, że wysokie skakanie też obciąza stawy. Ustawiłam dziś tyczkę na 65 cm i porównałam z Nex, jakoś nie napawa optymizmem. A przecież nie mam zamiaru do końca życia z psem startować w "zerówkach" albo zmieniać dyscypliny na inną, skoro to agility is my life ;) Uważam, że wg logiki, patrząc też na różnicę między S a M, to Large [B]mogłyby[/B] skakać 45-55cm. Nie rzucałabym się tak o to wtedy ;) Choć i tak dziwne jest to, dlaczego akurat od 43 cm są Large, taka dziwna liczba [IMG]http://static.dogomania.pl/forum/images/smilies/evil_lol.gif [/IMG][/quote]

A frisbee do jakiej wysokości pozwolisz psu wyskakiwac? Do 45 cm?

Nex ma w tej chwili 8 miesiecy i to jak będzie radzić sobie z dana wysokoscia bedzie wiadomo jak ukończy swój wzrost. Wiec ma jeszcze szanse aby troche się wyciągnać.
A regulamin agility obowiązuje w całym FCI i nam nie decydowac co należy zmienic. Są delgaci kazdego kraju którzy moga dac propozycje zmian. Jednak widocznie nikt nie widzi takiej potrzeby skoro od lat niewiele sie zmieniło. Widocznie dotyczy to małego procentu psów i wobec całości nei jest to tak istotne. Tak samo jak nie wprowadzono do podziału FCI klasy molosów.

Link to comment
Share on other sites

[quote]A frisbee do jakiej wysokości pozwolisz psu wyskakiwac? [/quote]

Do bezpiecznej [img]http://static.dogomania.pl/forum/images/smilies/evil_lol.gif[/img]

W takim razie, jak Nex będzie miała równe 43 cm to będę startowac tylko na zawodach Fortowych ;) (żart oczywiście). Narazie dwa razy z rzędu wyszło mi 42 cm w kłębie u niej.

Trudno.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Do bezpiecznej :evil_lol:[/QUOTE]
Czyli jakiej tak w centymetrach? :razz:
I oczywscie zadnych odbić od przewodnika, ani skoków przez. :lol:

[QUOTE]W takim razie, jak Nex będzie miała równe 43 cm to będę startowac tylko na zawodach Fortowych ;-) (żart oczywiście). Narazie dwa razy z rzędu wyszło mi 42 cm w kłębie u niej.

Trudno. [/QUOTE]
I tak by Ci nie wydało, bez żartów. Bo to ze Fort ma na stronie taki regulamin, nie znaczy ze robi według niego. Oznacza jedynei to ze ma stronkę nie zaktualizawana a zawody robi według aktualnego regulaminu. ;)
Z Nex masz jeszcze około roku aby ja zmierzyć. Moze za rok będzie to ze 2-3 cm więcej.

Link to comment
Share on other sites

Narazie odbić nie robimy, a overy tylko przez nogę położoną na ziemi albo przeze mnie, gdy leżę. Wyskoki do frisbee też robimy, ale nisko. Gdy będzie starsza znacznie rozszerzymy to, co robimy, choć i tak frisbee mamy odłożone na jakiś czas. Zresztą... tak dywagować można na temat każdego sportu. W każdej dyscyplinie jest coś, co może spowodowac kontuzję. Powyginane nadgarstki w flyballu...

Moim skromnym zdaniem po prostu dla psa w dolnej granicy L jest trudno skakać maksymalne wys. tej klasy. Na forum agility założyłam kiedyś "bardzo ambitny" temat o tym, ile najwyżej skoczy nasz pies, takie rekordy. Teraz oczywiście wiem, że to bez sensu, ale skoki 65cm u psa 43cm też można do takiego rekordu zaliczyć :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marysia_i_gończy']Kwalifikacje do MŚ Agility, Łódź, maj 2008. Wszystkie biegi kwalifikacyjne były rozgrywane na maksymalnych wysokościach dla danych klas wzrostowych. Chyba tam byłaś, czyżbyś nie zauważyła?

European Open - wszystkie biegi dla kategorii Large rozgrywane na hopkach ustawionych na 65cm.[/quote]

[quote name='LALUNA']No to wynik mamy 2 na kilkadziesiat innych które nie sa ustawianie na maksymalna wysokosc. To chyba niezbyt duzo w problematyce wysokosc a zdrowie. Czy jakis pies z tego powodu miał po tych zawodach problem ze stawami?[/quote]

Laluno - obracasz kota ogonem. Napisałaś wyraźnie, że:
[quote name='LALUNA']Druga sprawa, to[SIZE=3] [B]ja nie widziałam jeszcze[/B][/SIZE] aby sedziowie ustawiali w largach przeszkody na 65 cm. A Ty? [/quote]
a ja tylko udowadniam, że widziałaś, bo w Łodzi byłaś.
A skoro przegapiłaś takie ustawienie raz, to może i więcej razy...? :eviltong:

Poza tym może nie tylko ilość, ale też jakość przedstawionych przeze mnie zawodów ma znaczenie? European Open to nie są jakieś podwórkowe zawody, tam w jednej klasie biega więcej psów niż w całej Polsce razem wziętej :evil_lol: I żeby się liczyć, trzeba mieć psa, który maksymalną wysokość hopek będzie dobrze, płynnie i bez problemów skakał. A to oznacza, że:
1. trzeba na takiej wysokości trenować
2. spora część małych eLek ma przechlapane, bo cóż, dla nich jest to wysoko i już... tu oczywiście dużo zależy od psa, jeden będzie te 65cm skakał lekko i bez problemu, a drugi z wyraźnym wysiłkiem.

Podobny problem zresztą mogą mieć właściciele małych piesków eSkowych.

Tak czy siak wydaje mi się, że rozbija się to o to, czego chcemy, na jakim poziomie chcemy konkurować, ale z moich obserwacji wynika, że małe eLki w wielu przypadkach są niekonkurencyjne. Ale pisząc to zdanie patrzę nie tylko na nasze podwórko ;)

Pozdrawiam
Marysia i Una (eLka standardowa ;))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...