Jump to content
Dogomania

Kategorie wzrostowe w agility


IraKa

Recommended Posts

[quote name='Marysia_i_gończy']A to oznacza, że:
1. trzeba na takiej wysokości trenować[/quote]

Dokładnie o to chodzi! Więc nawet jeżeli sędziowie rzadko ustawiają taką wysokość to pies musi być na to przygotowany. To tak jak ze stołem - po co go uczyć psa skoro na zawodach w Polsce go nie ma? A jednak w Jedlińsku się pojawił...

Oczywiście można tak teraz rozstrząsać tę sprawę, że nierówne szanse ma też 35-cm i 42-cm pies, też w tej samej klasie, ale - po raz kolejny się powtórzę:eviltong: - 65cm to dla 43cm psa dużo.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Marysia_i_gończy']
a ja tylko udowadniam, że widziałaś, bo w Łodzi byłaś.
A skoro przegapiłaś takie ustawienie raz, to może i więcej razy...? :eviltong:
[/quote]
A moze Ty niedokładnie policzyłas.
[IMG]http://i294.photobucket.com/albums/mm93/Ka-Vanga/Czad_DSC_5863_01.jpg[/IMG]

Tak sie składa ze mam identyczne przeszkody, wiec mogłam sobie policzyć.
Otwory co 2,5 cm do pierwszego 8 cm. Jakby nie liczyc wychodzi maksymalnie 60 cm.
NA innym zdjęciu widac ze jeszcze też są wolne dziurki
[IMG]http://i294.photobucket.com/albums/mm93/Ka-Vanga/Nikita_DSC_5811_01.jpg[/IMG]
Wiec chyba jednak źle wymierzyłaś.

[quote]Poza tym może nie tylko ilość, ale też jakość przedstawionych przeze mnie zawodów ma znaczenie? European Open to nie są jakieś podwórkowe zawody, tam w jednej klasie biega więcej psów niż w całej Polsce razem wziętej :evil_lol: [/quote]
No już jedne zawody Ci do statystyki odpadły :lol:

A co ma za znaczenie ile psów biega? Na M Swiata też biega w jednej kategorii ponad setka. Tylko czego to ma dowodzic? Ze jakis kraj ma tyle psów? Z tego co widziałam to na EO przyjechały psy z róznych krajów.
I jezeli ten przykład miałby czegos dowodzić, to trzebaby było wziasc wszystkie psy zmierzyć, a potem zrobic statystyke które zwalały tyczki.
Mój briard ma 64 cm, ON mial 60 cm, a bordery jeszcze mniej. Zgadnij który najbardziej zwalał tyczki?



[quote]I żeby się liczyć, trzeba mieć psa, który maksymalną wysokość hopek będzie dobrze, płynnie i bez problemów skakał. A to oznacza, że:
1. trzeba na takiej wysokości trenować
2. spora część małych eLek ma przechlapane, bo cóż, dla nich jest to wysoko i już... tu oczywiście dużo zależy od psa, jeden będzie te 65cm skakał lekko i bez problemu, a drugi z wyraźnym wysiłkiem.
[/quote]

Zawsze na takiej samej wysokosci ćwiczysz?
Mój ON z briardem wystartował przy okazji międzynarodowych zawodów agility na Litwie w dwóch konkurencjach: potęga skoku i pokonanie ściany.
NIgdy z nimi nie ćwiczyłam tego, a agility na standardowych wysokosciach bez wygłupów.
ON zajeła 3 miejsce skoczyła około 1,20, tyczka była umieszczona na konstrukcji tak jak dla ludzi do skoku wzwyż. Czyli lada muśniecie i została zwalana. Ściane zaliczyła na ponad 2 metrach, była 5.
Briard nie doszedł tak daleko.
Z moich obecnych psów, to własnie mniejsza i drobniejsza borderka ma wieksza potege skoku. I nie ćwiczymy na maksymalnej wysokosci, a na zawodach zrzutki zdarzaja sie bardzo rzadko i zazwyczaj sa wynikiem jakis niedomówień w prowadzeniu, albo poslizgu.
A aby pies płynnie skakał musi być raz predyspozycje a dwa dobra technika skoku nabyta przez odpowiednie ćwiczenia. A to nie wystarczy ćwiczyć jedynie na maksymalnych wysokosciach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']A moze Ty niedokładnie policzyłas.
[URL]http://i294.photobucket.com/albums/mm93/Ka-Vanga/Czad_DSC_5863_01.jpg[/URL]

Tak sie składa ze mam identyczne przeszkody, wiec mogłam sobie policzyć.
Otwory co 2,5 cm do pierwszego 8 cm. Jakby nie liczyc wychodzi maksymalnie 60 cm.
NA innym zdjęciu widac ze jeszcze też są wolne dziurki
[URL]http://i294.photobucket.com/albums/mm93/Ka-Vanga/Nikita_DSC_5811_01.jpg[/URL]
Wiec chyba jednak źle wymierzyłaś. [/quote]

To Ty niedokładnie przeczytałaś. Napisałam:
[quote name='Marysia_i_gończy']Kwalifikacje do MŚ Agility, Łódź, maj 2008. Wszystkie [B]biegi kwalifikacyjne [/B]były rozgrywane na maksymalnych wysokościach dla danych klas wzrostowych.[/quote]
Egzaminy były rozgrywane na niższych tyczkach niż kwalifikacje.

Nie chce mi się szperać w cudzych fotkach, więc jedyna moja, na której widać otworki:
[IMG]http://img116.imageshack.us/img116/7923/imgp4693bb7.jpg[/IMG]

i powiększenie, żeby nie było wątpliwości:
[IMG]http://img117.imageshack.us/img117/3919/imgp4693zoomxr6.jpg[/IMG]

Jak widać - brak wolnych dziurek wyżej. I to na przeszkodzie podwójnej.

[quote name='LALUNA']No już jedne zawody Ci do statystyki odpadły :lol:[/quote]

Więc nic mi ze statystki nie odpadło.

[quote name='LALUNA']A co ma za znaczenie ile psów biega? Na M Swiata też biega w jednej kategorii ponad setka. Tylko czego to ma dowodzic? Ze jakis kraj ma tyle psów? Z tego co widziałma to na EO przyjechały psy z róznych krajów.[/quote]

A dlaczego mieliby przyjechać z jednego kraju?? :crazyeye: Przecież te zawody mają rangę Mistrzostw Europy, więc jak z jednego kraju?? :crazyeye:

A jakie ma znaczenie ile psów biega?
A takie, że znaleźć się w pierwszej dziesiątce w konkurencji 15 psów z jednego kraju, a znaleźć się w pierwszej dziesiątce w konkurencji 350 psów z całego świata to zupełnie coś innego.
A takie, że takich zawodach możesz zobaczyć dużo psów, różnych ras i różnych wzrostów.
A takie, że większość małych eLek w takim gronie jest niekonkurencyjna.

[quote name='LALUNA']I jezeli ten przykład miałby czegos dowodzić, to trzebaby było wziasc wszystkie psy zmierzyć, a potem zrobic statystyke które zwalały tyczki.[/quote]

I czego miałoby to dowodzić? To, że tyczka zostaje na swoim miejscu, to jedno. A to, jaki jest bieg, na ile jest szybki, płynny i sprawny i jak się ma do biegów konkurencji to inna sprawa. Jeszcze inną jest to, ile pracy przewodnik włożył w to, żeby pies nie zrzucał.

[quote name='LALUNA']Mój briard ma 64 cm, ON mial 60 cm, a bordery jeszcze mniej. Zgadnij który najbardziej zwalał tyczki?[/quote]

A po co miałabym zgadywać? I na podstawie czego? Zrzucanie bądź nie tyczek jest funkcją wielu czynników, wzrost jest tylko jednym z nich. Jednym z wielu.

[quote name='LALUNA']Zawsze na takiej samej wysokosci ćwiczysz?[/quote]

Nie. To zależy, co ćwiczę. I po co. Chociaż często ćwiczę na tej samej. O ile w ogóle ćwiczę :evil_lol:

[quote name='LALUNA']Mój ON z briardem wystartował przy okazji międzynarodowych zawodów agility na Litwie w dwóch konkurencjach: potęga skoku i pokonanie ściany.
NIgdy z nimi nie ćwiczyłam tego, a agility na standardowych wysokosciach bez wygłupów.
ON zajeła 3 miejsce skoczyła około 1,20, tyczka była umieszczona na konstrukcji tak jak dla ludzi do skoku wzwyż. Czyli lada muśniecie i została zwalana. Ściane zaliczyła na ponad 2 metrach, była 5.
Briard nie doszedł tak daleko.[/quote]

A co to ma do rzeczy? Agility nie jest konkursem na potęgę skoku. Una wskakuje z miejsca, bez rozbiegu na metrowy stół - I CO Z TEGO?

[quote name='LALUNA']A aby pies płynnie skakał musi być raz predyspozycje a dwa dobra technika skoku nabyta przez odpowiednie ćwiczenia. A to nie wystarczy ćwiczyć jedynie na maksymalnych wysokosciach.[/quote]

A z tym to się nawet zgodzę :lol:

Konkludując, bo Laluna wciąga mnie w odbiegające od sedna sprawy potyczki słowne :eviltong:
[B]Moim zdaniem[/B] dobry bieg agility to nie tylko "wszystkie tyczki w górze" (ba! jak dla mnie może być dobry bieg z disem, ale to inny temat ;)), ale także płynność i tempo. I z moich obserwacji wynika, że większość psów, które ledwie przekraczają granicę klasy large, nawet przy świetnych predyspozycjach fizycznych i dobrym treningu nie są w stanie dorównać psom trochę większym, ponieważ skakanie wysoko kosztuje je zbyt dużo wysiłku. W sumie to ciekawe, że te kilka cm potrafi zrobić taką różnicę, ale jak dla mnie jest ona zauważalna gołym okiem. Proszę też zwrócić uwagę, że użyłam słowa "większość", co oznacza, że dopuszczam (a nawet znam) wyjątki :lol: Nie chodzi także o to, aby pies był bardzo duży - wtedy jest mniej skrętny i zwinny. Tak pi razy oko idealny wzrost do klasy large to 48 - 55cm. A wszystko to moim skromnym, niedoświadczonym zdaniem :oops:

Link to comment
Share on other sites

[quote]Więc nic mi ze statystki nie odpadło. [/quote]
Owszem odpadły. Skoro na zawodach tylko część biegów jak twierdzisz było rozgrywanie na maksymalnych a pozostałe nie, to znaczy ze nie mozna ich wziaść do statystyki całosci jako zawody. Wszak sama przyznajesz ze inne biegi na tych zawodach były na mniejszych wysokosciach.

[quote]
A takie, że znaleźć się w pierwszej dziesiątce w konkurencji 15 psów z jednego kraju, a znaleźć się w pierwszej dziesiątce w konkurencji 350 psów z całego świata to zupełnie coś innego.
A takie, że takich zawodach możesz zobaczyć dużo psów, różnych ras i różnych wzrostów.
A takie, że większość małych eLek w takim gronie jest niekonkurencyjna.
[/quote]
No i lokata w takich zawodach ma znaczenie statystyczne jaki wzrost najlepiej predysponuje psa do skakania na przeszkodach agility ?? :crazyeye::lol:

Oczywscie ta konkurencja 350 psów to była ta wyselekcjonowana z najlepszych psów z całego świata?
Czy moze na te zawody mógł kazdy sie zapisać? Nawet z A1?

Na M Świata moze nie ma tylu psów, bo jest wymóg i co do ilosci psów z danego kraju i co do kategorii która pies musi posiadac.
Ale nie znaczy ze tam sa psy gorsze bo jest ich zdecydowanie mniej tak o 1/3. A i tak pamietam ze swojego czasu w pierwszej 15 miescił sie bardzo mały border ze Słowacji R Lukaca.
NA MSwiata był 19/ 135 miał błędy na huśtawce.

Jezeli podajesz jakies zawody i maja one służyc dowodem tego ze psy mniejsze maja problemy ze zrzutakami czy pokonaniem przeszkody, to powinny zawierac konkretne statystyki co do wzrostu psa i czy miał problemy ze zrzutkami.
Akurat jakies miejsce czy brak miejsca w tym przypadku nie zawsze oddaje wiarygodnie zaleznosc wzrostu psa. Tym bardziej ze punkty karne za błedy nie musza byc z powodu zrzutki.
Wiec dalej nie widze zwiazku.
Szczególnie ze belgi sa wyższe a w statystyce bordery je wyprzedzaja.
[quote]I czego miałoby to dowodzić? To, że tyczka zostaje na swoim miejscu, to jedno. A to, jaki jest bieg, na ile jest szybki, płynny i sprawny i jak się ma do biegów konkurencji to inna sprawa. Jeszcze inną jest to, ile pracy przewodnik włożył w to, żeby pies nie zrzucał. [/quote]
Ano tego ze wzrost nie zawsze ma wpływ na to jaka jest skocznosc danego psa.
A własnie tutaj to rozważalismy. Czy pies w dolnych granicach kategorii large musi miec problem ze skokami.
A pies który ma naturalna dobra technikę skoku zawsze bedzie lepszy od tego którego wyciągał przewodnik bo zwalał tyczki od początku.
[quote]A po co miałabym zgadywać? I na podstawie czego? Zrzucanie bądź nie tyczek jest funkcją wielu czynników, wzrost jest tylko jednym z nich. Jednym z wielu. [/quote]
No i tu dochodzimy do sedna.
Agility jest takim fajnym sportem bo wymaga precyzji i szybkosci.
I tylko w połączeniu tych dwóch rzeczy mozna osiagnac zadowalajacy wynik. A to troche wiecej niż rozważanie że regulamin FCI jest zły bo ma zły podział kategorii wzrostowych. I psy które maja 43 cm, sa pokrzywdzone w tym regulaminie od psów które mają więcej cm.
Do tego jeszcze powinny dołaczyc wszystkie psy powyzej 65 cm ze sa zbyt duze i sa pokrzywdzone w stosunku do tych mniejszych w ich kategorii.
A psy na krótkich nózkach sa pokrzywdzone od tych co maja dłuzsze nózki.
[quote][B]Moim zdaniem[/B] dobry bieg agility to nie tylko "wszystkie tyczki w górze" (ba! jak dla mnie może być dobry bieg z disem, ale to inny temat ;-)), ale także płynność i tempo. [/quote]

A moim zdaniem dobry bieg to taki gdzie nie ma błędów i pies jest najszybszy z bezbłednych biegów. O dobrym biegu z dyska regulamin nie mówi.


[quote]Konkludując, bo Laluna wciąga mnie w odbiegające od sedna sprawy potyczki słowne :eviltong:[/quote]
Laluna tylko twierdzi ze ktoś ułożył regulamin FCI i skoro przez lata tak funkcjonuje i nikt go nie zmienił to znaczy ze problem musi być znikomy.
Dla Laluny jest to obojetne jaki jest podział wzrostowy i wedle życzenia mozecie go zmieniac jak chcecie. Tylko najlepiej od razu do FCI bo obawiam sie zażaleń na dogomanii to oni nie czytaja.

[quote]Tak pi razy oko idealny wzrost do klasy large to 48 - 55cm. A wszystko to moim skromnym, niedoświadczonym zdaniem :oops: [/quote]

[IMG]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4c/ChowChow2Szczecin.jpg/250px-ChowChow2Szczecin.jpg[/IMG]

48-51 cm
To ten będzie idealny pies agility w largach. :lol: ;)

A co Cira, Kryski udamy ze nie istnieją bo nie mieszczą sie we wzroscie idealnego psa do agility.

A mówiąc poważnie, agility nie da rady zamknąć w idealnym wzroscie, psy mniejsze będą doskonale sobie radzic, psy większe nie muszą.
Bo 55-65 cm to wysokosc która nei jest jakas szczególnie dużą. I pies który bedzie czysto skakał 60 cm poradzi sobie z 5 cm wyzej. Pies który straca 60 bedzie strącał i 55 bo widocznie źle skacze, lub jest źle prowadzony.
Pytanie było czy pies sobie poradzi, czy jest to zdrowe teraz nagle zeszliśmy czy ma szanse na wygrywanie.
Zawsze ma szanse i nie przekreslałabym tak łatwo psa Agaty tylko dlatego ze nie miesci sie w idealnym wzroście psa do agility.
Bo ten wywód takie wnioski sugerował.
Co do zdrowia, wniosek ze nalezy zawsze trenowac na tak wysokich przeszkodach jest nie trafiony szczególnie zdrowotnie.
Niekiedy warto trenowac na niższych aby było zdrowiej. Kiedy trenujemy na maksymalnych przeszkodach a kiedy na niższych zależy od wielu czynników. I napewno nie zachęcałabym Agate aby trenowała na maksymalnych wysokosciach, szczególnie ze obecnie pies ma 8-9 miesiecy a i później skoro pies ma problemy z taka wysokoscią. Bo widocznie najpierw musi psa nauczyc dobrze skakac a dopiero potem pchac w wyzsze przeszkody.

Link to comment
Share on other sites

No śmiech na sali :lol: Laluna, przeczytaj czasem CAŁOŚĆ i postaraj się zrozumieć CAŁOŚĆ, nawet, jak się z nią nie zgadzasz :eviltong:

[quote name='LALUNA']Owszem odpadły. Skoro na zawodach tylko część biegów jak twierdzisz było rozgrywanie na maksymalnych a pozostałe nie, to znaczy ze nie mozna ich wziaść do statystyki całosci jako zawody. Wszak sama przyznajesz ze inne biegi na tych zawodach były na mniejszych wysokosciach.[/quote]

Jakbyś nie zauważyła, pisałam to OD SAMEGO POCZĄTKU. Mam zacytować siebie jeszcze raz??
[quote name='Marysia_i_gończy']Kwalifikacje do MŚ Agility, Łódź, maj 2008. Wszystkie[B] biegi kwalifikacyjne[/B] były rozgrywane na maksymalnych wysokościach dla danych klas wzrostowych. Chyba tam byłaś, czyżbyś nie zauważyła?[/quote]
Pierwszy mój post w tym temacie, z wyraźnym zaznaczeniem, które biegi, a więc chyba nietrudno się domyślić, że nie wszystkie.

Co suma sumarum oznacza, że nie zauważyłaś na tych jednych zawodach wysokości ustawienia tyczek. Co z kolei oznacza dla mnie, że w temacie tego, jakie wysokości tyczek są ustawiane na zawodach jesteś świadkiem niewiarygodnym.

Jak również cała Twoja argumentacja dowodzi, że nie za bardzo zrozumiałaś, o co mi chodzi. Bo nie chodzi mi o ilość zawodów, nie o tworzenie wielkiej statystyki, ale o to, że duże i ważne zawody (np. EO) są rozgrywane (pewnie też nie zawsze, ale trzeba się z tym liczyć) na maksymalnej wysokości. Więc jeśli chce się startować w dużych i ważnych zawodach i ma się ambicje coś tam wywalczyć, trzeba mieć psa, które te 65cm będzie skakał bez problemu i będzie przy tym, za przeproszeniem, zapierdalał. I jak już mówiłam, większość małych psów largowych nie jest w stanie temu sprostać. A dokładniej - nawet, kiedy te pieski dają z siebie wszystko, i tak są wolniejsze od tych troszkę większych.

Jeszcze się odniosę do kilku fragmentów ;)
[quote name='LALUNA']Oczywscie ta konkurencja 350 psów to była ta wyselekcjonowana z najlepszych psów z całego świata?
Czy moze na te zawody mógł kazdy sie zapisać? Nawet z A1?[/quote]

Ależ to bardzo łatwo sprawdzić:
[quote]
[B][B]The following countries will send entries through their respective National Organisation, so no entries sent directly to the organiser by individual competitors of these countries can be accepted.[/B][/B]
[B]
[LIST]
[*]Austria
[*]Belgium
[*]Croatia
[*]Czech Republic
[*]France
[*]Germany
[*]Great Britain
[*]Italy
[*]Luxembourg
[*]Netherlands
[*]Slovenia
[*]Slovakia
[*]South Africa
[*]Spain
[*]Switzerland
[*]United States of America
[*]Hungary
[*]Portugal
[*]Russia
[*]Canada[/LIST][/B][/quote]
Źródło: [URL="http://www.agility-eo.de/eo-2008/html/default/d7ea941a17d43457011817f7fc98005f.en.html;jsessionid=BB7791FA59877A88E116E177B6B90E09"]oficjalna strona EO[/URL]
Jak widać sporo krajów, nie tylko europejskich, przeprowadza kwalifikacje, żeby na te zawody wysłać najlepszych z najlepszych. Polska nie, z Polski może pojechać kto chce (chociaż jest ograniczenie ilościowe).

[quote name='LALUNA']Na M Świata moze nie ma tylu psów, bo jest wymóg i co do ilosci psów z danego kraju i co do kategorii która pies musi posiadac.
Ale nie znaczy ze tam sa psy gorsze bo jest ich zdecydowanie mniej tak o 1/3. [/quote]

Na EO też jest ograniczenie co do ilości psów z danego kraju i ilości psów łącznie.

[quote name='LALUNA']A i tak pamietam ze swojego czasu w pierwszej 15 miescił sie bardzo mały border ze Słowacji R Lukaca.
NA MSwiata był 19/ 135 miał błędy na huśtawce.[/quote]
Napisałam wyraźnie wcześniej:
[quote name='Marysia_i_gończy']I z moich obserwacji wynika, że [B]większość[/B] psów, które ledwie przekraczają granicę klasy large, nawet przy świetnych predyspozycjach fizycznych i dobrym treningu nie są w stanie dorównać psom trochę większym, ponieważ skakanie wysoko kosztuje je zbyt dużo wysiłku. W sumie to ciekawe, że te kilka cm potrafi zrobić taką różnicę, ale jak dla mnie jest ona zauważalna gołym okiem. [B]Proszę też zwrócić uwagę, że użyłam słowa "większość", co oznacza, że dopuszczam (a nawet znam) wyjątki[/B] :lol:[/quote]



[quote name='LALUNA']Jezeli podajesz jakies zawody i maja one służyc dowodem tego ze psy mniejsze maja problemy ze zrzutakami czy pokonaniem przeszkody, to powinny zawierac konkretne statystyki co do wzrostu psa i czy miał problemy ze zrzutkami.[/quote]

Nie podaję żadnych zawodów na dowód tego, że mniejsze psy mają problemy ze zrzutkami. Ba! Ja w ogóle nie twierdzę, że mniejsze psy mają problemy ze zrzutkami!
Podałam EO jako przykład zawodów, na których tyczki były ustawione na 65cm. I jako przykład zawodów wysokiej rangi.

[quote name='LALUNA']Agility jest takim fajnym sportem bo wymaga precyzji i [B]szybkosci.[/B]
I tylko w połączeniu tych dwóch rzeczy mozna osiagnac zadowalajacy wynik.[/quote]

I tu dochodzimy do sedna.
Agility jest takim fajnym sportem, że wymaga precyzji i szybkości. Że można się w nie bawić z psami różnych ras i wielkości. Ale na pewnym poziomie rozmiar ma znaczenie ;)
Wyobraź to sobie tak - macie w klubie pyrka. Pyrki generalnie skoczne są. No to wyobraźmy sobie, że pyrek miał pecha i wyrósł do 43cm i biega w large. Sędzia na zawodach ustawia 65cm. Czy pyrek ma szanse być szybszy od np. Maca?
Nawet można zrobić taki eksperyment :lol: ustawić torek, pyrkowi dać hopki wyższe o 22cm niż jego wzrost w kłębie (żeby miał takie warunki, jak large z granicznej wysokości), Macowi ustawić 65cm i zobaczyć, który będzie szybszy.
Wzięłam za przykład pyrka, bo Anti dobrze biega, pyrki są skoczne etc. Ale i tak stawiam na Maca. Na zawodach rangi European Open w szranki stają setki psów takich jak Mac i szybszych. I cóż, większość małych nie da rady.

[quote name='LALUNA']
[IMG]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4c/ChowChow2Szczecin.jpg/250px-ChowChow2Szczecin.jpg[/IMG]

48-51 cm
To ten będzie idealny pies agility w largach. :lol: ;)[/quote]

Zasygnalizowałam w którymś miejscu, że nie tylko o wzrost chodzi:
[quote name='Marysia_i_gończy']Zrzucanie bądź nie tyczek jest funkcją wielu czynników, wzrost jest tylko jednym z nich.[B] Jednym z wielu.[/B] [/quote]
Jednym z wielu jeśli chodzi o zrzucanie tyczek i o ogólne predyspozycje do agility także. Ale myślałam, że to wiesz...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Zawsze ma szanse i nie przekreslałabym tak łatwo psa Agaty tylko dlatego ze nie miesci sie w idealnym wzroście psa do agility.
Bo ten wywód takie wnioski sugerował.
Co do zdrowia, wniosek ze nalezy zawsze trenowac na tak wysokich przeszkodach jest nie trafiony szczególnie zdrowotnie.
Niekiedy warto trenowac na niższych aby było zdrowiej. Kiedy trenujemy na maksymalnych przeszkodach a kiedy na niższych zależy od wielu czynników. I napewno nie zachęcałabym Agate aby trenowała na maksymalnych wysokosciach, szczególnie ze obecnie pies ma 8-9 miesiecy a i później skoro pies ma problemy z taka wysokoscią. Bo widocznie najpierw musi psa nauczyc dobrze skakac a dopiero potem pchac w wyzsze przeszkody.[/quote]

A kto przekreśla mojego psa? :razz:
Narazie trenuję na 30-35cm, więc nie jest to maksymalna wys. ani large, ani medium.

Laluna, nie wiem, ile ma w kłębie Viola albo Wendy, ale dajmy na to, że - powiedzmy - 48cm-50cm. I teraz dajemy jej tyczki o 22cm więcej niż ma w kłębie - 70-72cm. Nie sądzę, żeby była zachwycona ;) Po pierwsze szybkość na pewno nie będzie taka, jak na standardowej wysokości, a po drugie trudnej psu skakać skomplikowane sekwencje, pod ciasnym kątem. Wiem, wychodzi na to, że strasznie tu walczę, bo być może będę miała psa, który nawet jeśli będzie miał dużą potęgę skoku, to będzie musiał włożyć dużo wysiłku w tak wysokie skoki. Ale Marysia takiego psa nie ma i mnie rozumie :)
Swoją drogą - pomyśl, Laluna - obniżając wszystkim Large'om tyczki o 10cm Twoje psy też by na tym skorzystały:razz::evil_lol:

Przykład chow-chowa mnie powalił :lol:

[quote]Pytanie było czy pies sobie poradzi, czy jest to zdrowe teraz nagle zeszliśmy czy ma szanse na wygrywanie.[/quote]

Bo w agility chodzi o to, żeby było szybko i bezbłędnie. Jeśli takie wysokie skoki u małego Large'a są zdrowe to patrz zdanie poprzednie, jeśli nie, to dlaczego jest taki regulamin? Skoro psy w klasie Large skaczą 55-65cm to nikt nie powinien się rzucać o to, że ktoś trenuje cały czas na 65cm. Bo taki jest regulamin, który - wydaje mi się - powinien brać pod uwagę zdrowie psa.

Ogólnie to mam takie zdanie jak Marysia.

Link to comment
Share on other sites

Marysiu bo chyba troche sie mijamy to jeszcze raz. Cały topic wział sie stad ze Agata uwazała ze jej pies nie da rady skakac bo jest za mały i niektózry uwazaja ze nie będzie to zdrowe dla psów w dolnej granicy largów. Ty nagle wychodzisz że psy większe mają wiekszą szanse niz te mniejsze, aby wygrywac zawody i za przykład dajesz EO.
Tam mysle ze najpierw nalezałoby pomyślec aby zaczac wygrywac z tymi 15 w kraju. Ale chyba nie o to tutaj chodziło.
Biorac szczeniaka Agata tak naprawde nie wiedziała jakiego wzrostu będzie i ma takiego a nie innego. Kategorie wzrostowe są szytwne i nikt poza FCI nie jest w stanie ich zmienić.
I rozwazanie czy jeden centymetr czy dwa cosby zmienił jest troche bez sensu. Przeciez Agata z tego powodu nie odda psa, ani sobie nie wymieni.
Natomiast wyrokowanie jaki pies bedzie najlepszy i wygrywał w agility, jest troche śmieszne bo to nie o wzrost chodzi.
Zawody które sa rozgrywane na maksymalnych przeszkodach są tak sporadyczne ze pies skaczacy czysto 60 cm da sobie rade.
Czy wygra jest to i tak loteria która zalezy od wielu wielu innych rzeczy.
Wymyslanie teoretycznych przykładów, typu a co by było gdyby nasz pirenejczyk urósł wiecej i zmierzył sie z Mackiem jest takie sobie gdybanie i filozofowanie. Tak samo jak to jakiego wzrostu psy sa idealne do agility, czy jakie będa najszybsze.
JAk widac Cir, Kryska nie miesciła Ci sie w idealnym wzroscie i wygrywa z tymi z Twojego idealnego wymiaru. Nie tak dawno Czeszka była z belgiem 4 w M Swiata i tez nie miesciał się w idealnym wzroscie.
A wiele z idealnego wzrostu sa wolniejsze i niedokładne.
Natomiast skoro tak Cie ciekawi zależnosc wygrywanie i wzrostu mozesz zaczac prowadzic statystyke naszych krajowych zawodów wraz z wielkosciami przeszkód i wielkosciami psów na koniec roku bardzo chetnie poczytam które psy o jakim wymiarze wygrywaja a które nie.
I chetnie udziele Ci informacji jaki maja wzrost nasze klubowe psy.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Laluna, nie wiem, ile ma w kłębie Viola albo Wendy, ale dajmy na to, że - powiedzmy - 48cm-50cm. I teraz dajemy jej tyczki o 22cm więcej niż ma w kłębie - 70-72cm. Nie sądzę, żeby była zachwycona ;-) Po pierwsze szybkość na pewno nie będzie taka, jak na standardowej wysokości, a po drugie trudnej psu skakać skomplikowane sekwencje, pod ciasnym kątem. Wiem, wychodzi na to, że strasznie tu walczę, bo być może będę miała psa, który nawet jeśli będzie miał dużą potęgę skoku, to będzie musiał włożyć dużo wysiłku w tak wysokie skoki. Ale Marysia takiego psa nie ma i mnie rozumie :smile:
Swoją drogą - pomyśl, Laluna - obniżając wszystkim Large'om tyczki o 10cm Twoje psy też by na tym skorzystały:razz::evil_lol:[/QUOTE]
Agata, regulamin FCi jest taki a nie inny. Organizator moze poprosic sędziego aby dostosował trudnosc toru do rangi zawodów. Wobec czego masz świadomy wybór zgłoszenia albo nie psa na konkretne zawody gdzie mozesz domyslic sie ze będa zbyt trudne i pojechac na łatwiejsze.
Nie bardzo rozumiem Twojej walki o zmiane wysokosci przeszkód albo moze rozszerzenie klasy medium o mniejsze wzrosty.
Na dogomani nic z tych rzeczy nie wywalczysz. Są takie a nie inne. Bo taki jest regulamin. I albo go zaakceptujesz albo nie bedziesz startować. Akceptujac go mozesz zaczac kombinowac jak ułatwic Twojemu psu.
Sporadycznie skaczac maksymalne wyskosci nawet gdy trafisz raz na rok na takie zawody nie narazisz psa na utrate zdrowia. Natoamist trenujac non stop takie wysokosci owszem. Szczególnie jak będziesz co chwila próbowac z tak młodym psem sprawdzac czy da sobie rade.

A co do pytania hipotetycznego czy moim psom byłoby łatwiej skakac przeszkody o 22 cm wyższe to powiem Ci tak.
Najłatwiej skoczyłoby sie Violce która ma jakies 48 cm, Wendy która ma 51 gorzej, briardowi który ma 64 cm fatalnie , znajomej leosce która miała 68cm najgorzej bo tutaj decyduje jeszcze masa i gabaryty psa.

[QUOTE]Bo w agility chodzi o to, żeby było szybko i bezbłędnie. Jeśli takie wysokie skoki u małego Large'a są zdrowe to patrz zdanie poprzednie, jeśli nie, to dlaczego jest taki regulamin? Skoro psy w klasie Large skaczą 55-65cm to nikt nie powinien się rzucać o to, że ktoś trenuje cały czas na 65cm. Bo taki jest regulamin, który - wydaje mi się - powinien brać pod uwagę zdrowie psa.[/QUOTE]

W agility chodzi o bezbłednosc i predkosc. W takiej to jest dokładnie kolejnosci o czym wiele osób zapomina.
A co do regulaminu. Regulamin nie narzuca Ci jak masz trenować.
To już kwestia rozsądku własciciela. Jak puscisz szczeniaka bez asekuracji na pędzie po kładce regulaminowej FCI to też mu moze nie wyjsc na zdrowie. Jak puscisz buldoga w upał po torze regulaminowym tez moze nie wytrzymac treningu.
A jak raz do roku trafisz na wyzsze przeszkody i Twój pies będzie musiał skoczyc pare razy to i tak będzie to mniej niżbys codziennie trenowała na takiej wyskosci po kilkadziesiat takich skoków. I to jest taka mała róznica.

Link to comment
Share on other sites

[quote]Cały topic wział sie stad ze Agata uwazała ze jej pies nie da rady skakac bo jest za mały [/quote]

Radę to ona da (raczej), bo jest skoczna (zobaczymy, co będzie z techniką skoku), ale wcale mi się to nie podoba, że być może będzie musiała large skakać.
Topic wziął się stąd, że napisałam, że regulamin jest idiotyczny i małe large nie powinny tak wysoko skakać:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]że napisałam, że regulamin jest idiotyczny i małe large nie powinny tak wysoko skakać:evil_lol:[/QUOTE]
Wiec sie pociesz ze w jednym będziesz miała lepiej w innym gorzej.
Wady: Twój pies jak trafi sporadycznie na wysokie przeszkody, bedzie miec gorzej niz te wyższe
Zalety: mniejszy pies ma lepszy wykrok do pokonywanie stref wejsciowych i zejsciowych.
- jest bardziej zwrotny

Teoretycznie gdyby se tak pogdybac to, aby było bardziej sprawiedliwie, to smalle powinny miec inne wymiary strefówek ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote]Nie bardzo rozumiem Twojej walki o zmiane wysokosci przeszkód albo moze rozszerzenie klasy medium o mniejsze wzrosty.
Na dogomani nic z tych rzeczy nie wywalczysz. Są takie a nie inne. Bo taki jest regulamin. I albo go zaakceptujesz albo nie bedziesz startować. Akceptujac go mozesz zaczac kombinowac jak ułatwic Twojemu psu. [/quote]

Wiem, że nic nie zdziałam. Do FCI nie napiszę, bo moja znajomośc angielskiego nie jest aż tak dobra, żeby prawidłowo się wysłowić ;) Mój jeden e-mail i tak by nic nie dał. Chciałam raczej poznać zdanie innych.

[quote]Szczególnie jak będziesz co chwila próbowac z tak młodym psem sprawdzac czy da sobie rade.[/quote]

Nigdzie nie napisałam, że ustawiam Nex tyczki sprawdzając, czy da sobie radę. Skaczę z nią głównie na 30cm. Napisałam, że PORÓWNAŁAM stacjonatę z tyczką na 65cm z Nex. To, że jest skoczna wywnioskowałam z życia z nią. Po prostu. Bo Nex trzeba chronić przed tym, żeby nie wskakiwała na parapety, stoły itd.

[quote]A co do regulaminu. Regulamin nie narzuca Ci jak masz trenować.
To już kwestia rozsądku własciciela. Jak puscisz szczeniaka bez asekuracji na pędzie po kładce regulaminowej FCI to też mu moze nie wyjsc na zdrowie. Jak puscisz buldoga w upał po torze regulaminowym tez moze nie wytrzymac treningu.
A jak raz do roku trafisz na wyzsze przeszkody i Twój pies będzie musiał skoczyc pare razy to i tak będzie to mniej niżbys codziennie trenowała na takiej wyskosci po kilkadziesiat takich skoków. I to jest taka mała róznica.[/quote]

Jasne. Ale napisałam jasno, że regulamin powinien ustalać wysokości bezpieczne dla psa. Zdrowego, przeciętnego psa, bo np. z Kulką trenuję teraz na 10cm ;)

Laluna, ja wiem, o co Ci chodzi, ale... No dobra, już się nie będę powtarzać :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Wiec sie pociesz ze w jednym będziesz miała lepiej w innym gorzej.
Wady: Twój pies jak trafi sporadycznie na wysokie przeszkody, bedzie miec gorzej niz te wyższe
Zalety: mniejszy pies ma lepszy wykrok do pokonywanie stref wejsciowych i zejsciowych.
- jest bardziej zwrotny

Teoretycznie gdyby se tak pogdybac to, aby było bardziej sprawiedliwie, to smalle powinny miec inne wymiary strefówek ;)[/quote]

Podsumowując (bo do całkowitego porozumienia raczej nie dojdziemy:razz:): agility jest niesprawiedliwe:cool3:

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Podsumowując (bo do całkowitego porozumienia raczej nie dojdziemy:razz:): agility jest niesprawiedliwe:cool3:[/QUOTE]
Napewno nie dojdziemy. :lol:
JAk troche postartujesz tu i ówdzie to dojdziesz do innego wniosku. Agility ze wszystkich innych dyscyplin jest najbardziej sprawiedliwie, no chyba ze wyscigi łapały by sie przed nimi. Bo tam wszystko jasne. Wygrał ten co sie melduje pierwszy na mecie.;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='PATIszon']I inne odleglosci miedzy przeszkodami:cool3:[/quote]

PATIszon a czyje interesy bedziesz teraz bronic? Samlli czy large :razz:
Bo nie wiem co Ci blizej serca. Jakby co to sie spotkami gdzies na medium :evil_lol:

Smallom mozna dać nmiej tylko nie wiem czy przewodnik sie wyrobi, no chyba ze chodzi Ci o to coby się mniej nabiegał.
A Largom zdecydowanie dać wiecej. Ja tam wole torki z wiekszym rozmachem a nie przeszkody na gromadzie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']PATIszon a czyje interesy bedziesz teraz bronic? Samlli czy large :razz:
Bo nie wiem co Ci blizej serca. Jakby co to sie spotkami gdzies na medium .[/quote]
Ja niczego nie bronie, ja teoretyzuje.....jak Wy :cool3:

A blizej serca mam Keniusie, to tak z fizyki wynika (chyba ze sie pudel na mnie uwali to wtedy ja mam blizej:evil_lol:)

:drinking:

Link to comment
Share on other sites

A ja tak, żeby pomieszać ;), podam Wam przykład pewnego psa w USA. Po pierwsze, w USA według regulaminu AKC jest 5 (a właściwie 6) kategorii wzrostowych, przy czym każdemu wolno startować w wyższej kategorii, nie wolno tylko w niższej. Otóż pies, o którym chciałam napisać, prawie całą swoją (bardzo wybitną) karierę skakał na poprzeczkach wyższych niż musiał - i wygrywał, pomimo że był najniższy z konkurencji (i mógł skakać o kategorię niżej). Dopiero gdy się zestarzał zaczął biegać w swojej właściwej kategorii - i nadal wygrywać!

Dodatkowo, gdy piszę, że w AKC jest 6 kategorii wzrostowych, to powinnam dodać, że ta szósta, najwyższa (65 cm), jest opcjonalna, w tym sensie, że żaden pies nie ma obowiązku się zgłaszać w tej kategorii, bo wszystkie psy kwalifikują się do tej niższej (60 cm). Natomiast do kategorii 65 cm każdy może się zgłosić jeśli tak woli. :)

Z tego może wynikać, że nie wszystkie psy skaczą optymalnie na najniższych dozwolonych tyczkach. ;) A w każdym razie, że niektórzy przewodnicy wolą, by ich psy skakały wyżej niż muszą.

Link to comment
Share on other sites

JA to mam szczęscie( jezeli chodi o Vigora, bo na Zu nie moge narzekać)....Vigo nigdy nie wyglądał, na Larga,ale jednak....i choć ma 48 cm, to skacze ok.10 cm nad tyczką Larg'ową i nie zwala:razz: :-o a na medium czasem mu sie zdarzyło.... Jestem bardzo ciekawa, jaka bedzie Zuzu (BC)....:roll:

A tak wogole, to z tego co słyszałąm to na zawodach sędzia moze ustawić tyczki ( o Large chodzi;)) od 65 cm, do 70 cm tak???? Bo w Legnicy te tyczki taki sie "niskie" wydawały, a w Łącku, duzo tj.wyzsze....ale to moze, byc tylko zludzenie, bo hopki są troche inaczej zbudowane...

Ogoleni chciałam sie dowiedzieć, czy tak jest z tymi tyczkami, ze 65-70 cm ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...