Jump to content
Dogomania

Groźny... ale tylko z pozoru ???


Marta !!!

Recommended Posts

Spotkała mnie przed chwilą na spacerze dziwna rzecz i chciałam się z wami podzielic, spytać co o tym myslicie.. :)

Otóż byłam z Grafciem jak zwykle na wieczornym spacerku, trasa dobrze nam znana.. No i jak zwykle po drodze mijamy dwa domy, w których po sąsiedzku mieszkaja dwa bardzo groźnie wyglądające, ujadające w niebogłosy ONki.. Przez płot wydaje sie jakby chciały zjeść wszystko co się rusza..

Graf biega luzem (bo to spokojna okolica) gdy nagle patrze a furtka jednego z ONów uchylona, wybiega ściekle najezony, szczekający pies..

Ja panika, boję się,że bedzie tragedia-wołam Grafa do siebie.. A mały głuptas jak zawsze do zabawy.. ON zgupiał chyba, Graf chciał się z nim bawić, zaczął go gonić (ONek nadal zjeżony) a ten z pozoru bardzo pewny siebie, groźny pies z ogonem pod siebie biegiem za swój płot :o :o :o I znów ujada.. :-?

Wyglądało to tak, jakby czuł się pewnie jedynie na swoim terenie a cała ta sytuacja, to że Graf się go nie przestraszył, mało tego-chciał sie bawi- mocno go zaskoczyła.. :wink:

Dziwne nie??

Czy to faktycznie taka pozorna pewność siebie?

Co o tym myslicie??

Link to comment
Share on other sites

gdzieś czytałam, że psy głośno szczekające, warczące i wyglądające, jakby za chwilę miały zjeść :wink: tak naprawdę się boją i chcą się tylko bronić. Psy w istocie pewne siebie, zrównoważone, dominujące nie mają takich tendencji, są spokojne, wiedzą czego chcą, atak poprzedza jedynie krótkie, ciche warknięcie, także nie zawsze widać po nich ich zamiarów.

Link to comment
Share on other sites

Ten przykład doskonale by to potwierdzał.. ;)

A swoją drogą jak gadałam z innymi boksiarzami (bałam sie że mój maluch jest zbyt strachliwy i wogóle) to oni też twierdzili,ze pies pewny siebie o dobrej psychice wcale nie musi szczekac jak najęty i warczec na wszystko co się rusza.. On reaguje tylko wtedy kiedy musi.. :)

Link to comment
Share on other sites

Niestety..mój ONek jest grozny ale tylko pozornie..,na tresurze P.O.(pies obronca)biegnac za pozorantem ogladał się za mna czy biegnę go bronic..niezle ..co?A ..poważnie..tak-niestety wina to zlej socjalizacji psa..jest grożny ze strachu..ale zmieniam to u niego.i..skutkuje :lol:

Link to comment
Share on other sites

U mnie Rocki przez plot tez szczeka przy nas rowniez popisuje sie :wink: jak widzi ze ktos do nas idzie, wposzczamy go uspokaja sie-obserwuje.Mysle ze Rocki za siatka by nikogo nie zaatakowal wogole by nie wyszedl, kozak u siebie-moze ale to dobrze ze nie uwaza ulicy za swojej.

Mysle ze ten ON mogl poprostu pilnowac wejscia do siebie sytuaja mogla by wygladac inaczej gdybys Marto z Grafem przekroczyla ow furtke.

Link to comment
Share on other sites

Moje psy są doskonałymi przykładami tych dwóch, skrajnych typów:

Agro- szczeka na wszystko, co się rusza, często warczy, strasząc ludzi. Lecz gdy wejdzie do nas człowiek pewny siebie, który wydaje mu się silniejszy od niego i wogóle, to-w nogi! :lol: Dużo z nim pracuję i staram się go oduczyć szczekania.

Aza-pies spokojny, poważny i zrównoważony, bardzo żadko szczeka, jeszcze żadziej warczy, nie lata jak szalona do furtki za każdym razem, gdy ktoś idzie ulicą. Ale wystarczy, że pojawi się dla niej realne zagrożenie, jakieś niebezpieczeńswo, to zawarczy bardzo krótko i cicho, tak że nawet trudno to usłyszeć- i błyskawicznie do ataku!...

Link to comment
Share on other sites

Rocky pewności mieć nie mogę ale wątpię by ten pies faktycznie był taki groźny.. W każdym razie wyglądało to zabawnie (jak juz na chłodno to sobie odtworzyłam).. Ten wielki, groźny pies wybiega zjeżony na zewnatrz żeby pogonić mojego malucha a jak Graf nie reaguje to biegiem niemalże z odkulonym ogonem "na swoje" i znów szczeka.. :roflt:

Gdyby faktycznie był tak wsciekły i pewny siebie (wyglądał jakby naprawde chcial go zaatakowac) to chyba nie zwiałby tak szybko jak tylko Graf zaczął za nim biec co?? :hmmmm:

Link to comment
Share on other sites

to oni też twierdzili,ze pies pewny siebie o dobrej psychice wcale nie musi szczekac jak najęty i warczec na wszystko co się rusza

Dobrze socjalizowany i wychowany pies w ogóle nie powinien przejawiać takich zachowań :wink: A pewnośc siebie psa nie ocenia się po jego agresji lub jej braku - to tak na marginesie.

Przypadek ONa jest bardzo prosty - pies nie jest pewny siebie, przejawia agresje ze strachu (brak socjalizacji). Czuje sie pewniej "na swoim". Dla mnie ta sytuacja wcale nie jest śmieszna, bo gdy twój pies zacząłby przed tamtym uciekać to zadziałałby instynkt pogoni i sytuacja mogłaby wyglądać nieciekawie.

Malgos - skoro twój pies nie ma predyspozycji do szkolenia obronnego (brak pewności siebie) to po co go szkolisz do PO ??? Masz psa agresywnego ze strachu i uczysz go atakować ludzi ? Brawo... brak słów :evil:

Link to comment
Share on other sites

Mysle ze ten ON mogl poprostu pilnowac wejscia do siebie sytuaja mogla by wygladac inaczej gdybys Marto z Grafem przekroczyla ow furtke.

zgadzam sie tu z rockim, mysle, ze jest to typowy objaw tzw. agresji terytorialnej. moze on sie poprostu poczuwa do pilnowania swego terenu, zwlaszcza, ze pewnie spedza na dworze cale dni, a za plotem, zwlaszcza bez swych wlasicieli, traci cala swoja "odwage".

Link to comment
Share on other sites

Witaj. Dokładnie taką samą, IDENTYCZNĄ sytuację opisywał Lorenz w, bodajże "I tak człowiek trafił na psa" (chyba że mi się tytuły pomyliły). Tego typu zachowanie psów, szczekają jak szalone, kiedy odgradza je na stale płot i kompletne oszołomienie, kiedy znika pszeszkoda, interpretuje w kategoriach granic. Muszę bronić swego terenu (jest on na stale ogrodzony), znika stały element i ... nie wiem co zrobić... Śmigam znowu za płot i... jestem na swoim terenie, więc powraca zachowanie. Wiem, że Lorenz w dzisiejszych czasach nie cieszy się zbytnią poczytnoscią (sama uważam, że jest wart wiele), ale przedstawiona przez Ciebie sytuacja jest identyczna więc... może cos w tym jest. Jeszcze jedno. Mogłam pomylić tytuły bo czytałam kilka jego książek, ale wydaje mi się, że to własnie ta. Pozdrawiam bardzo!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...