Jump to content
Dogomania

Francuska postawa


soti

Recommended Posts

Przeszukałam internet, ale nie znalazłam żadnych wyczerpujących informacji. Właściwie to nie wiem skąd się bierze francuska postawa u młodego psa. Czy to z czasem mija? Co ma na to wpływ?
Dodam, że w nazym wypadku ta francuska postawa wynika z ułożenia łokci, które tak jakby wbijają się w klatkę piersiową a w efekcie łapki rozchodzą się lekko na boki... Zastanawiam się, czy jeśli pies nabierze mieśni, jeśli mu się rozbuduje klatka piersiowa, czy to zniknie? Albo przynajmniej się zmiejszy... Co można zrobić? A może nic nie można zrobić?

Link to comment
Share on other sites

[B]Soti[/B], zajrzyj na forum molosy.pl.
Wielu właścicieli szybko rosnących psów dużych ciężkich ras ma ten problem. To forum to kopalnia informacji o różnych zaburzeniach wzrostowych, a użytkownicy chętnie dzielą się swoją wiedzą.
Z "moich" doświadczeń (znajoma ma właśnie molosa, któremu w wieku kilku miesięcy zrobił się francuz) wynika, że często przyczyną jest zaburzenie równowagi wapniowo-fosforowej. Zanim więc zacznie się suplementować - trzeba zrobić psu badanie krwi pod tym kątem. Suplementowanie w ciemno może problem wręcz pogłębić.
Niestety suplementacja, nawet precyzyjnie dobrana nie zawsze pomaga. W znanym mi osobiście przypadku nie pomogło, owszem krzywizna się zmniejszyła, ale łapki psiaka nie są i nigdy nie będą całkiem proste.
Francuz (bądź skłonnośc do niego?) chyba też się dziedziczy. Pies znajomej mógł odziedziczyć to po mamie, ktora też ma francuza.

ps. Oburzonym faktem rozmnażania suki z francuzem wyjasniam, że w opisywanej przeze mnie rasie ta wada postawy nie dyskwalifikuje psa z hodowli, zwłaszcza, jeśli pies ma sporo cennych zalet.

Link to comment
Share on other sites

Mój DON ma postawę francuską.
Na podstawie zebranych przeze mnie informacji:
- zły stosunek Ca do P może, choć nie musi, przyczynić się do jej wystąpienia;
- może być dziedziczona;
- często występuje u psów o wąskiej klatce piersiowej (u ON/DON);
- według opinii wetów i hodowców - nie ma wpływu na komfort życia psa.

U nas suplementacja, mam nadzieję - na razie ;), niestety nie przyniosła poprawy...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mi-la']A możecie mi dać namiary na jakieś zdjęcie jak ta francuska postawa wygląda. Moja wyobraźnia jak czytam o tym jakoś nie pracuje.[/quote]
Francuz, to z wyglądu - z grubsza - odpowiednik postawy krowiej, tyle, że chodzi o przednie łapy.
Jak wygląda krowia postawa możesz zobaczyć np. tutaj (wejdź w zakładkę "Wzorzec rasy")
[URL]http://soraks.neostrada.pl/klubdoga/indexpl.html[/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dzięki za odpowiedzi - nie zauważyłam, że ktoś odpowiedział :)
Liczę, że właśnie jest to wina wąskiej klatki piersiowej i liczę, że z czasem kiedy zacznie przybierać masy mięśniowej mu się to naprostuje.

W ogóle obserwuję go z każdej strony w róznych sytuacjach i czasami mam wrażenie, że lewą łapę ma już prawie prostą i tylko prawa odstaje... zobaczymy...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

nie maja wplywu.
wcisniete lokcie a francuz w nadgarstkach to dwie roznewady postawy.poza granicznymi wypadkami kiedyto wynika z zaburzen przyswajania/niedoborow to przewaznei po prostu wada .podobniejak zbiezna[krowia]badz rozbiezna[beczka]z tylu nie wplywa na jakosc zycia ona.no chyba ze wada jest bardzo znaczna ale przewazniesa to po prostu wcisniete lokcie.jesli chodzi o przod;).jesli chodzi o ekspoatacje i obciazenia aparatu ruchu ona ma wplyw wprost proporcjonalny do skali wady:cool3:.tj.inaczej pracuja po prostu nozki.nie optymalnei sa obciazone stawy.dlatego jest to wada budowy.czyli:pies od tego nie bedzie cierpial katuszy ale jest to wada.:cool1:
ps.jesli pies jestpoza pewnym etapem wzrostu kosci dlugich-suplementacja tej wady u onow ma niewielki wplyw na likwidacje wady.tj.czytaj:mozna a i owszem jak trzeba ale w sumie to cudu nei bedzie.:).jest to neizaprzeczala cecha wad wrodzonych nei wynikajacych z zaburzen przyswajalnosci[tutaj powiedzialabym ze magnezjest wazny dosc]/niedoborow ostrych makroelementow.
sorry zazabranei glosu na forum eksperckim :D.nie wytrzymalam.jestem tylko czlowiekiem.:D.przypominam ze pisze tylko o onach ktore rosna dosc...specyficznie z powodu duzego zroznicowaniawzrostu kosci dlugich i krotkich..ta specyfika rasy jest zeklabym niespotykana nigdzie indziej jak tylko u onow.:D

Link to comment
Share on other sites

Och... to ja już nie wiem czy mój ma wciśnięte łokcie, czy to te nadgarstki...
Wine upatruję głównie w naszych sliskich kafelkach, na których pies sie po prostu rozjeżdża...
Mam tez taką słabą nadzieje, że to wina wąskiej klatki piersiowej i jak zacznie nabierac masy mięśniowej i jak zacznie się rozrastać to i łokcie pójdą w bok...

Nie - to jest wszystko zbyt skomplikowane dla mnie :shake:

Link to comment
Share on other sites

No własnie ja nie wiem co on ma...
Bo francuska postawa, czyli te łapki na zwnątrz to nie to samo, co wcisnięte łokcie, tak?
Więc nie wiem, czy on ma francuską postawę, czy po porstu te łapki zwrócione na zewnątrz są winą wciśniętych łokci, lub wąskiej klatki piersiowej...
Najzabawniejsze, że w ruchu wszystko jest normalnie (na moje niefachowe oko oraz na chyba bardziej fachowe oczy sędziów), tylko ten stój...

Link to comment
Share on other sites

soti-zrob fotke przodu jak stoi.najlepiej niech zatrzyma siez klusa do zdjecia przodu.a potem mozesz ustawic przod i zrobic drugie zdjecie.wrzuc tu albo mi na pw to ci wszystko wytlumacze.bo tak to obawiam sie ze sie nie dogadamy.odkop sobie temat historia rasy on-gdzies tam jest wsio.:cool3:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...