Jump to content
Dogomania

Ranking 2008


Cyraneczka

Recommended Posts

Przypominam, że mieliśmy się zastanowić nad punktacją do tegorocznego rankingu.
Chodziło o to, żeby ujednolicić punkty za wystawy zagraniczne, które niejednokrotnie są dużo słabiej obsadzone niż wystawy w Polsce i nie ma sensu premiować ich dodatkowymi punktami tylko za to, ze ktoś miał kaprys pojechać do Czech, czy na Ukrainę, gdzie był sam w klasie i wygrał (nie mam tu oczywiście do nikogo zarzutów o takie zwycięstwa).
Z tego co pamiętam, mieliśmy ustalić coś w stylu punktacji za ilość konkurencji w klasie??? nie chcę tu strzelać i wymyślać. Ale uważam, że już najważniejszy czas na określenie reguł, żeby nie robić tego na koniec roku.

Co Wy na to???

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Cyraneczka']Przypominam, że mieliśmy się zastanowić nad punktacją do tegorocznego rankingu.
Chodziło o to, żeby ujednolicić punkty za wystawy zagraniczne, które niejednokrotnie są dużo słabiej obsadzone niż wystawy w Polsce i nie ma sensu premiować ich dodatkowymi punktami tylko za to, ze ktoś miał kaprys pojechać do Czech, czy na Ukrainę, gdzie był sam w klasie i wygrał (nie mam tu oczywiście do nikogo zarzutów o takie zwycięstwa).
Z tego co pamiętam, mieliśmy ustalić coś w stylu punktacji za ilość konkurencji w klasie??? nie chcę tu strzelać i wymyślać. Ale uważam, że już najważniejszy czas na określenie reguł, żeby nie robić tego na koniec roku.

Co Wy na to???[/quote]

A co z tymi ktorzy jezdza na wystawy zagraniczne znacznie mocniej obsadzane niz polskie i ze znacznie mocniejsza konkurencja niz w polsce ?
Przypominam ze nie ilosc na wystawach jest wazna a jakosc.
bedzie bardzo trudno przygotowac punktacje sprawiedliwa, bo ktos moze pjechac na wystawe gdzie beda same szczurki ale bedzie ich duzo i wygra, a inny moze byc na takiej gdzie beda trzy w jego klasie a beda to psy z najwyzszej polki.
Jesli w ten sposob to oceniamy ja bym znacznie zmniejszyla punkty za CACIBy bo wystarczy pojechac na wlasnie ukraine czy gdzies tam zgarnac ze dwa CACIBy bez konkurencji i juz sie jest w czolowce rankingu.

To takie male propozycje..

My w tym roku oficjalnie rezygnujemy z rankingu mimo ze Pegaso jest nadal zarejstrowany w Polsce i tak juz zostanie, uwazam ze nasz ranking ma sie nijak do tego jakiej jakosci psy wygrywaja badz sa w czolowce. A takze przy tej punktacji jaka mamy uwazam ze byloby niesprawiedliwe, bo wszystkie nasze wystawy sa zagraniczne.
To tyle z mojej strony powodzenia wszystkim w tegorocznym rankingu :)

Link to comment
Share on other sites

Masz rację Ewa z tymi punktami, dlatego poddałam tą kwestię pod dyskusję.

A może skoro to ranking polski, to brać tylko pod uwagę wystawy w Polsce?

Wystaw, gdzie są same szczurki, a dużo, to już raczej nie ma. Mogą być psy lepszej i gorszej jakości, ale i nasze psy też są lepszej i gorszej jakości przecież. Punktacja za CACIBy jest ok, bo u nas nie jest łatwo zdobyć CACIBA, a na zagranicznych wystawach o wiele łatwiej, więc chyba musimy pomyśleć jak te punkty przyznać.

Link to comment
Share on other sites

Gdybysmy mieli oceniac jakośc psów to dla kazdego by sie ona inaczej przedstawiala bo kazdy mimo ze wzorzec jeden to widzi go przez swoje okulary.

Kazdy mogl pojechac na slabiej obsadzona wystawe nikt mu tego nie bronil. Ilosc konkurencji tez jest bez sensu bo moze sie jakiemus mniej ładnemu psu trafic wygranie nawet w klasie 20 sztuk i bedze mial wiecej punktow niz piekny champion co byl sam w klasie bo konkurencja sie go boi:evil_lol: Jak wszedzie ranking to przedewszystkim liczba wygranych i nikt nigdy nie patrzy z kim sie wygralo w kazdym sporcie tak jest.

Link to comment
Share on other sites

mysle ze ranking to wystaw polskich to tez niezbyt dobry pomysl, chocby dlatego ze na prawie kazdej wytsawie spotykamy tych samych sedziow ( wiec i zwyciezcy czesto podobni=) dwa zwarzajac na to jaka mamy obsade ostatnio ja bym osobiscie wolala wydac kase na wystawe zagrniczna gdzie sedziuje ktos do kogo warto jechac. Trzy i na nasych wytsawach konkurencja czesto slaba, zobacz chocby na te ktore beda najblizszy weekend Gorzow iLublin zdaje sie w Gorzowie 5 psow w Lublinie chyba glownie wszystko z jedenj hodowli.
Mysle ze cos takiego tez nie ma sensu.

[QUOTE]
Wystaw, gdzie są same szczurki, a dużo, to już raczej nie ma
[/QUOTE]

ale sie nadal jednak zdarzaja

Link to comment
Share on other sites

A ja jeszcze uwazam ze na nasz polski ranking to powinno sie troche spojrzec z przymruzeniem oka bo tak naprawde niewiele on wart a ma to byc tylko dodatkowa zabawa;) niektorzy biora go zbyt na powaznie i wlasnie dlatego powinnismy pojsc na luz chocby z tych wzgledow co Ewa napisala. Ma on byc tylko jakis urozmaiceniem, dodatkiem, niczym waznym w obecnym czasie.

Z reszta jejku ile z #1 psow w rankingach w USA to naprawde psy ktorym daleko do idealu, a tylko dzieki wtykom, znanym handlerom maja po 150 Bisów na koncie;)

Link to comment
Share on other sites

No, nie wiem...
Ja tylko podnoszę temat odpowiednio wcześnie, żeby tuz przed końcem sezonu komuś się nie przypomniało, kiedy już będzie za późno na zmiany zasad. Ja nie mam w tym interesu, wiec mi wszystko jedno :eviltong:. Ale pamiętam, ze kilka osób chciało zmiany, bo dotychczasowe naliczanie punktów było złe, zwłaszcza jeśli chodzi o wystawy zagraniczne.
Oczywiście flashka nie ma problemu, żeby ktoś pojechał na słabo obsadzona wystawę za granice i wygrał, ale po co, co mu to daje, prócz dodatkowych paru punktów. Szczególnie, kiedy i sędziowie na tych wystawach nie są żadną atrakcją.

Link to comment
Share on other sites

Wiesz Asia to jest dodatkowa zabawa, ale jednak trzeba ja zoorganizowac jak najbardziej profesjonalnie, bo jesli nie to po co sie w to bawic, jesli jeden pies uzbiera pare CACIbow zagranica bez konkurencji i wygrywa z takim ktory wygrywa rase czy grupe, tak byc nie powinno

Ja mysle ze moze sens by miala srednia z wystaw, chociaz wiadomo ze ktos moze pojechac n a dwie przypadkowe wystawy i wygrac. Ale mysle srednia bylaby tu znacznie lepiej widziana.
Nie wiem dla mnie poki co ten ranking jest zadnym odzwierciedleniem polskiego poglowia husky ;)
Ale jak pisalam my sie w tym roku wycofujemy takze wisi mnie czy za Cacib bedzie 50 punkow i za zagraniczne dodatkowe 100 :) a za wygranie BISa 20 :p

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cyraneczka']No, nie wiem...
Ja tylko podnoszę temat odpowiednio wcześnie, żeby tuz przed końcem sezonu komuś się nie przypomniało, kiedy już będzie za późno na zmiany zasad. Ja nie mam w tym interesu, wiec mi wszystko jedno :eviltong:. Ale pamiętam, ze kilka osób chciało zmiany, bo dotychczasowe naliczanie punktów było złe, zwłaszcza jeśli chodzi o wystawy zagraniczne.
Oczywiście flashka nie ma problemu, żeby ktoś pojechał na słabo obsadzona wystawę za granice i wygrał, ale po co, co mu to daje, prócz dodatkowych paru punktów. Szczególnie, kiedy i sędziowie na tych wystawach nie są żadną atrakcją.[/quote]

a jeżeli ktos jeździ po tytuły Ch. bo taką ma fantazję:loveu: u nas pełny luzik :pjeździmy na wystawy po CACe ;)CACIBów nie potrzebujemy :eviltong:a przede wsztstkim chcemy zwiedzić zobaczyć nowe miejsca.Fajnie jak wygramy w doborowej stawce i u super sędziego - satysfakcja ogromna i tylko tyle...:lol: Jak się nie ma co się lubi, lubi się co się ma...
Ranking to tylko zabawa-międzynarodowe wystawy zagraniczne są ważne ze względu na promowanie i pokazywanie NASZYCH PIĘKNYCH POLSKICH PSÓW I HODOWLI:loveu::loveu::loveu: dzięki Zw.Europy rozpoznawalna jest hodowla Arktogea, dzięki Ewie Sądeckie Pieszczochy w Hiszpanii i oby tak dalej i więcej:loveu::loveu::loveu::loveu: jak zamkniemy się w naszych czterech ścianach nikt nie będzie o Nas wiedził...pokazujmy,jeździjmy jak naj dalej !
Nie zniechęcajmy!wielu z nas dopiero raczkuje w kierunku podboju ringów zagranicznych ale wszystko przed nami na początek niech będzie Ukraina,Białoruś nabierzemy doswiadczenia,pewności siebie a potem Kanada,USA...

Link to comment
Share on other sites

moja propozycja:
1/nadal dodatkowe punkty za zagranice - 20p (to nie jest wiele:roll:)
(motywacja aby jeździć,pokazywać,wygrywać)
2/dodatkowe punkty za ilośc psów w stawce ( tu niestety nie mamy wpływu na jakość:shake:) naj prościej jeden pies pokonany jeden punkt np. wygrana rasa w stawce 80 SH daje dodatkowe 80p. ,wygrana klasa w stawce 7 SH - 7 punktów itd.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='SYLWIA:)']moja propozycja:
1/nadal dodatkowe punkty za zagranice - 20p (to nie jest wiele:roll:)
(motywacja aby jeździć,pokazywać,wygrywać)
2/dodatkowe punkty za ilośc psów w stawce ( tu niestety nie mamy wpływu na jakość:shake:) naj prościej jeden pies pokonany jeden punkt np. wygrana rasa w stawce 80 SH daje dodatkowe 80p. ,wygrana klasa w stawce 7 SH - 7 punktów itd.[/quote]

Ja się z tym zgodzę, mimo tego że jeszcze nie wystawiam. Ale bym zrobił różnicę np. za zajęcie od 1 do 3 miejsca za wystawę zagraniczną 20p, a za następne lokaty po 10p. Te 20p. było by wyróżnieniem jakimś.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='husky_strzegom']Ja się z tym zgodzę, mimo tego że jeszcze nie wystawiam. Ale bym zrobił różnicę np. za zajęcie od 1 do 3 miejsca za wystawę zagraniczną 20p, a za następne lokaty po 10p. Te 20p. było by wyróżnieniem jakimś.[/quote]


tu jest tabela z punktacją do tej pory obowiązującą:
[URL]http://www.siberianhusky.pl/rankpl06.htm[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='piotrjan'][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3]Na świecie jest bardzo mało rzeczy idealnych . Tabela z punktacją do takich ideałow nie należy . Pomimo tego uważam , że lepszej bez totalnej wojny nie wymyślimy .[/SIZE][/FONT][/quote]

I tutaj akurat Piotrze zgadzam się z Tobą w 100%:cool1:

Link to comment
Share on other sites

No to skoro wiekszość osób jest zgodnych, ze stary ranking jest ok, to nie trzeba w takim razie go zmieniać :).
Ale jeżeli jednak ktos ma jakieś sugestie, to dobrze by było wprowadzić innowacje do, powiedzmy" końca czerwca, czy lipca, nie później.
Ja myślę, że stary ranking ma dość logiczną i łatwą do obliczania punktację. Uzależnianie punktów od ilości konkurencji byłoby czasem nierealne, bo nie zawsze wiadomo ile psów w danej klasie było zgłoszonych, a ile faktycznie dojechało, szczególnie za granicą.

Link to comment
Share on other sites

Zeszłoroczna tabelka jest ok,ja jedynie mam zastrzeżenia co do przeliczania ilości w jakośc.tego u nas nie ma,
ktoś mógł pojechac na 30wystaw i miec srednie wyniki ale ma tyle samo punktów co osoba bedąca tylko na 10 wystawach ale kasująca bisy i inne waz ne tytuły.
przydał by się przelicznik z ilości w jakosc.
np.można by było wynik punktowy dzielić przez ilość wystaw na których bylismy-wtedy wychodzi adekwatna ilość punktów co do ilości wystaw..

Link to comment
Share on other sites

[quote name='galadria']Zeszłoroczna tabelka jest ok,ja jedynie mam zastrzeżenia co do przeliczania ilości w jakośc.tego u nas nie ma,
ktoś mógł pojechac na 30wystaw i miec srednie wyniki ale ma tyle samo punktów co osoba bedąca tylko na 10 wystawach ale kasująca bisy i inne waz ne tytuły.
przydał by się przelicznik z ilości w jakosc.
np.można by było wynik punktowy dzielić przez ilość wystaw na których bylismy-wtedy wychodzi adekwatna ilość punktów co do ilości wystaw..[/quote]

Tak, ale pamiętaj, że liczy się wyniki tylko z 7 wystaw - tych najlepszych.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cyraneczka']Tak, ale pamiętaj, że liczy się wyniki tylko z 7 wystaw - tych najlepszych.[/quote]

Rozmiem,
tylko nie raz były sytuacje że ktoś bedąc na 7 wystawach( bez szczegółnych osiągnięc,bez bisówi innych ważnych tytułów) mała np 200pt
a osoba która zaliczyła 3 wystawy Kończąc na bisie miałą 190pt.
Pierwszy w rankingu bedzie pies z wiekszą ilością wystaw a nie z lepszymi osiągnięciami,
jest to nieadekwatne do osiągnięć tylko do ilości wystaw.
ten ranking to fajna zabawa ale często nie daje rzeczywistych wyników.
podam przykład,z rankingu 2007r(dotyczy on suk klasy szcvzeniąt (czyli mojego psa)
podaje akurat ten przykład by nikt nie zarzucił mi że mam komuś za złe wygranie wąsnej klasy.tu choć dotyczy to mojej suni tez nie jest dla mnie istotne ,BO UWAŻAM RANKING ZA DOBRĄ ZABAWĘ ale idealnie pokazuje przekłamujący wynik co do osiągnięc

k.szczeniąt suczki

1...WINTERFROST'S EXCLUSIVE 285(7WYSTAW)
2..ANDROMEDA GIDELSKIE SANIE 120 (7 WYSTAW)
3..SERET STAR OF WOLF POINT 110 (3 WYSTAWY)

...mam tu na myśłi lokate 2 i 3 ,oczywiście piotr wygrał bezapelacyjnie.wyjdzie to również dzieląc jego ilość punktów przez ilość wystaw na jakich zdobył te punkty.:)

..dzielenie wyników przez liczbę wystaw które brało sie pod uwage daje rzeczywisty wynik osiągnięc.to taka moja mała dygresja..:)

Link to comment
Share on other sites

Wyniki najbardziej zblizone do rzeczywistosci daloby podsumowanie WSZYSTKICH wystaw w jakich pies bral udzial i podzielenie punktow przez ilosc, ale przy zalozeniu minimalnej ilosci wystaw (np minimum 5 lub
7). Ale... z drugiej strony... czy ludzie beda na tyle uczciwi, aby sie przyznac, ze ktos np za granica zaliczyl tyly? :cool3: Wtedy niestety srednia leci w dol:roll:
Wiem, ze Ranking to zabawa, ale nie dla wszystkich. Niektorzy traktuja rzecz bardzo powaznie i jezdza na wystawy niemal glownie w tym celu, lokaty rankingowe dopisuja do osiagniec. Nie mowie, ze to zle, ale jednak nie do konca dla wszystkich jest to tylko zabawa.
Sprawiedliwy Ranking to taki, ktory odzwierciedla rzeczywistosc. Jeden pies potrzebuje do Top Ten 7 wystaw, a drugi aby sie tam znalezc 27 aby miec z czego wybrac te 7. A to przeciez w zaden sposob nie odzwierciedla rzeczywistosci.
Ponoc ZKwP przymierza sie do opracowania jednolitego Rankingu dla wszystkich ras. Ale te podloski slyszalam 2 lata temu ;)
Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

siła wykonawcza dostosuje się do wytycznych... powiem tylko, że...
Dam sobie jednak rękę uciąć, że punktacja - jaka by nie była - nigdy nie zadowoli wszystkich, zwykle im bliżej końca sezonu - te "nieidealne" punkty stają sie jeszcze bardziej "nieidealne" ;-) Zabawa zabawą, ale widzę też jakie emocje co roku Ranking wywołuje... :)

[quote] Wyniki najbardziej zblizone do rzeczywistosci daloby podsumowanie WSZYSTKICH wystaw w jakich pies bral udzia[/quote]
gorzej w przypadku, kiedy pies X na 5 wystawach międzynarodowych zdobył BOB na Ukrainie, pies Y 5xBOB na międzynarodówkach w Polsce. Sytuacja prawie fikcyjna, ale zawsze każdy ma własną gradację prestiżu wystaw, która powinna być brana pod uwagę... ;-)

Wyciąganie średniej z wyników też wydawało mi się rozwiązaniem optymalnym, ale... przy nielicznie obstawionych krajówkach, gdzie husky jest 5-7 - a coraz częściej się takie stawki trafiają - BOB jest w zasięgu ręki każdego... Wystarczy trafić w sezonie na 5-6 takich wystaw i będzie łatwiej, niż pojechać na 5-6 mocniej obsadzonych krajówek i tam wygrać. Więc dalej - powinno być brane pod uwagę:
*liczba konkurencji w klasie - gdy punktujemy CWC czy Zw.ML
*liczba konkurencji w rasie - w walce o CACIB czy BOB
*wystawy zagraniczne? Współczynnik uwzględniający stan populacji w danym kraju zagranicznym? Wygrać w Kazachstanie a w Hiszpanii to jest różnica... Dalej...
Minusy za kilkukrotne BOB u tego samego sędziego?
Może zwyżki punktów ze względu na miejsce zamieszkania, bo przecież, aby dojechać z Helu na jakąkolwiek wystawę jest się do tyłu już na starcie, bo pies zmęczony podróżą itd., ktoś z południa Polski ma rzut beretem na wystawę zagraniczną, z Warszawy już trochę dalej...
Współczynnik uwzględniający roczny dochód wystawcy, bo przecież to nie fair, że ktoś może sobie pozwolić tylko na 3 wystawy zamiast 7 w roku... ;-)

Podawane w nawiasie ilości wystaw przy punktach zdobytych przez psy - są właśnie po to, by każdy mógł od razu rozeznać się w sytuacji - jeśli jakiś pies zdobył tyle samo punktów na mniejszej ilości wystaw, to nie trzeba długo kombinować by dojść do wniosku, ze był w sezonie lepszy. Jeśli tylko spojrzy się na Ranking bardziej poglądowo, całościowo.

Tak czy inaczej ja się dostosuję do wymogów ogółu...
Totalna wojna? W tej materii może cel uświęciłby środki, więc w razie czego nie mam nic przeciwko totalnej burzy mózgów ;)

Link to comment
Share on other sites

Osobiście jestem za drobnymi zmianami w punktacji, ale nie teraz.
Przypominam, że jesteśmy już w środku sezonu wystawowego, więc zmiana reguł w czasie gry byłaby nie fair (pisałam o tym pod koniec zeszłego roku, ale nie było większego odzewu) :roll:
Sugeruję ewentualnie przedyskutowane zmiany wprowadzić do rankingu za 2009 rok.
Moje propozycje to:
- zniesienie punktacji za udział w wystawie zagranicznej
- dodanie punktacji za ukończenie championatu
- zmniejszenie ilości punktów za CACIB'a, bo uważam, że 45 to zdecydowanie za dużo

Link to comment
Share on other sites

Może jakoś rozwiąże Wasz konflikt :) Mam tutaj gotowa punktacje z katalogu Lubelskiego - podliczyli sobie cały poprzedni sezon wystawowy i zrobili ranking najlepszych psów ze swojego oddziału lubelskiego w 3 kategoriach - JUNIORZY (osiągnięcia z sezonu w klasie szczeniat i mlodziezy) , SENIORZY oraz WETERANI.

Tutaj link:
[URL]http://img133.imageshack.us/img133/3554/img3454by3.jpg[/URL]
Tylko troszkę słabej jakości zdjęcie, bo w złym świetle robione, ale mam nadzieje, ze kto chce to zobaczy.

Link to comment
Share on other sites

McDzik, ta punktacja jest przedpotopowa (promuje psy, które jeżdżą dużo na wystawy i niekoniecznie wygrywają)- w latach 90's taką mieliśmy.
Po kilku latach poszliśmy o krok do przodu, a teraz zastanawiamy się, jak iść jeszcze dalej.
Ale dziękujemy za chęci.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...