Jump to content
Dogomania

Cieczka


Nata

Recommended Posts

Czyzby nikt z doswiadczonych hodowcow nie byl w stanie mi odpisac??? Jestem troche zaklopotana bo u mojej suni pare dni po kryciu wyciek byl bardzo krwawy Znajoma mnie pociesza, ze nie trzeba na to patrzec, bo u roznych suk roznie to przebiega, ale ja mimo wszystko troche sie martwie Chyba nie pozostanie mi nic innego jak czekac 4 tyg:) i wszystko stanie sie jasne

Link to comment
Share on other sites

Hej !

Skoro nikt, to moze sprobuje.... Czytalam swego czasu w jednej ze starszych (tzn wydanie w poczatkach lat 80tych) pozycji tez o cieczkach, ze czasami ok dnia 13-15, czyli pod koniec cieczki pojawia sie ciemne plamienie. W moim przypadku, tez podobnie, jak i Ty bylam ciut nawet przerazona, bo to sie tez pojawilo po kryciu. Tzn prawdopodobnie bylo i w poprzednim cyklu, ale jak to po pierwszym kryciu, wiec tym bardziej ogladalam sunie z kazdej strony :)

Troche w pierwszej chwili zmylil mnie ten opis 9-13 dzien, ale czytajac kolejny raz dotarmo do mnie, ze to chyba czas krycia, a nei opis dnia zmiany krwawienia.

Pozdrawiam

Asia i moloski

Link to comment
Share on other sites

13-15 dzien to nie koniec cieczki ale jej srodek, u wielu suk termin krycia.

Dlaczego krylas 9-13 dzien? - robilas badania ze to okres plodny?, suka stała? Jak wygladalo krycie? Suka pozwalala sie pokryc?

Proponuje natychmiastowa wizyte u lekarza ( moze to byc jakies mechaniczne uszkodzenie w trakcie krycia) gdyz absolutnie nie jest to normalne.

Link to comment
Share on other sites

Ksiązki książkami, ale tak naprawdę u każdej suki można obserwować indywidualny przebieg cieczki. Czy obserwowałaś przebieg poprzednich cieczek? Mam nadzieję, że nie kryłaś prz pierwszej cieczce.

W literaturze można spotkać dokładne opisy przebiegu poszczególnych faz cieczki oraz ich objawów - m.in. koloru wydzieliny ze sromu. U mojej suki te opisy wzięły w łeb. Najlepszy opis znalazłam w jednym z czasopism, gdzie przebieg cieczki jest charakteryzowany przede wszystkim na podstawie zachowania suki. Np. moja sunia do ostatniego dnia rui jeszcze krwawi, cieczka trwa dokładnie 20 dni, w tym ruja 7 dni, acieczkę ma z regularnością zegarka co 6 miesięcy.

A u mojej znajomej suka miała cieczki co 9 miesięcy a ruja trwała zaledwie 3 dni. Ibądź tu mądrym.

To, czy sunia jest w ciąży (mam nadzieję, że planowanej) można stwierdzić za pomocą badania USG.

Na przszłość radzę założyć kalendarzyk cieczek - można te zapiski prowadzić w książeczce zdrowia. Wtedy łatwo stwierdzić co sią aktualnie dzieje i porównać z okresami wcześniejszymi a nie a tym co podaje literatura.

Link to comment
Share on other sites

Zdecydowanie radzę wizytę u weta!

Jakikolwiek wyciek po kryciu, a zwłaszcza tego koloru, to bardzo niepokojące zjawisko.

Sprawdź też temperaturę - jeśli jest podwyższona idź do weta jak najszybciej.

Link to comment
Share on other sites

Co niektorzy mnie chyba nie do konca zrozumieli Naczytalam sie troche ksiazek (jedne bardziej inne mniej madre) i generalnie wywnioskowalam, ze odpowiedni okres do krycia jest wtedy gdy cieczka ma kolor rozowy (i tak bylo u mnie i kolor cieczki i odstawianie ogona wzorcowo po 9 dniu) ale ze i taki powinien pozostac do konca cieczki, a tymczasem u mnie mam wrazenie, ze wydzielina jest ciemniejsza niz wczesniej. Moze zbytnio panikuje (to pierwsza ciaza mojej dziewczynki) Przyznam z wielkim bolem, ze wczesniej az tak tego wszystkiego nie analizowalam (teraz wiem, ze blad) przy wczesniejszych cieczka Uszkodzenie raczej eliminuje (zbyt duzo doswiadczonych osob bylo obecnych) Myslalam, ze moze jakis hodowca moze mi powiedziec czy z kryciem wszystko ok, czy wybralam dobre dni, czy moze bylo zbyt wczesnie,czy moze to jakies zmieny hormonalne Generalnie sama nie wiem jakiej odpowiedzi oczekuje :roll: Jestem tym wszystkim strasznie przejeta I jeszcze jedno moj niejadek stal sie zarlokiem w ciagu ostatniego tygodnia - to tez pewnie hormony

A uwaga, ze moze krylam przy pierwszej cieczce jest nie na miejscu

Link to comment
Share on other sites

Co niektorzy mnie chyba nie do konca zrozumieli przejeta

A uwaga, ze moze krylam przy pierwszej cieczce jest nie na miejscu

Nie obrażaj się. Podałas tak ogólną informacje, że bardzo różnie można było ją zinterpretować.

Jak pisałam wydzielina z pochwy jest sprawą bardzo indywidualną. A z kryciem jest tak (przynajmniej według tego artykułu, który czytałam) - najważniejsze, to uchwycenie pierwszego dnia rui. Za pierwszy dzień uważa się ten, kiedy suka "staje". Najlepiej mieć zaprzyjaźnionego psa (na smyczy), do którego możesz się zbliżyć ze swoją sunią. Gdy suka ustawia się jak do krycia, zadziera mocno ogon na bok i podnosi srom, to oznacza, że ruja się zaczęła. Według autora tego artykułu najlepszym dniem do krycia jest drugi lub trzeci dzień z ewentualnym powtórzeniem czwartego lub piątego dnia.

Ja mam o tyle komfortową sytuację, że mam też psa (dużo starszego), który moją sunią zaczyna się interesować dokladnie pierwszego dnia rui. Gdy zastosowałam się do rad zawartych w tym artykule (też pierwsze w życiu krycie (kryłam trzeciego i czwatrego dnia rui), to efektem było siedem wspaniałych szczeniąt, czego i tobie życzę.

A tak wogóle to nie panikuj tylko cierpliwie czekaj. Wzmożony apetyt może świadczyć, że "coś" się dzieje. Czeka cię wiele wspaniałych przeżyć związanych z porodem i odchowaniem szczeniaków, ale to pewnie temat na wiele innych postów. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze raz zachęcam do rozwiania swoich wątpliwości poprzez wizytę u weta. Mam za sobą 5 kryć i tyleż szczęśliwych porodów u własnych suczek. Za każdym razem po 2-3 dniach od krycia zupełnie zanikała wydzielina z pochwy - było sucho! Podobnie wyglądało to u 3 innych suczek, którym towarzyszyłam w kryciu , porodzie i odchowie szczeniat.

Nata --> wizyta u weta rozwieje Twoje obawy lub pozwoli uchwycić problem w momencie kiedy jest jeszcze do opanowania.

Link to comment
Share on other sites

Samym kryciem sie nie przejmuje, bo mialam "fachowa" pomoc:) i wszystko wskazywalo na to, ze suka jest w rui, bo i pies byl bardzo zainteresowany i wydzielina jasniejsza i sunia zdecydowanie stawala i odchylala ogon Wiec mam nadzieje, ze pod tym wzgledem wszystko ok (poza tym nie bedzie tragedii jesli krycie okazaloby sie puste) Zmartwilo mnie natomiast to, ze wyciek zmienil kolor moim zdaniem na nieco ciemniejszy Teraz mam juz w ogole zamazany obraz sytuacji, bo moja druga suczka tez dostala cieczke i juz przestala "sledzic" wszystkie plamki Kryta sunia zachowuje sie normalnie, jest energiczna, ciagle szaleje i sporo wcina (w stosunku to tego co bylo wczesniej), zadnych niepokojacych objawow Troche mnie uspokoila znajoma, ktora twierdzi, ze sa suczki ktore maja bardziej krwawe cieczki i to jest sprawa indywidualna

Poczekam na dalszy bieg wydarzen, oby wszystko bylo ok :)

Link to comment
Share on other sites

Ja tez radze wizyte u weterynarza. Przy Kryciu wydzielina powinna byc slomkowa i nie powinno po kryciu wystapic krwawienie.

Alojzyna!

Termin krycia idealnie i dokladnie mozna okreslic tylko przez badanie progesteronu. Inne metody pozwalaja tylko orientacyjnie okreslac termin krycia. Moja najstarsza suka stoi przez prawie cala cieczke i pozwala sie kryc a badania progesteronu pokazuja ze najlepszy termin krycia to 15- 16 dzien. I sa szczeniaki zawsze, minimum 7 sztuk. ;-) Gdybym kierowala sie tym kiedy suka zaczyna stac ( ok 5 dzien) i kryla kilka dni potem w zyciu bym sie szczeniat nie doczekala.

A skoro mozna zrobic proste badanie to po co tak gdybac i sie zastanawiac? Przeciez po to mamy postep techniki i medycyny ;-) ;-) ;-)

Link to comment
Share on other sites

Termin krycia idealnie i dokladnie mozna okreslic tylko przez badanie progesteronu. Inne metody pozwalaja tylko orientacyjnie okreslac termin krycia. ......

A skoro mozna zrobic proste badanie to po co tak gdybac i sie zastanawiac? Przeciez po to mamy postep techniki i medycyny ;-) ;-) ;-)

Zgadzam sie z Tobą, tylko nie zawsze jest możliwe zrobienie takich badań. Nie znam w Rzeszowie lecznicy robiącej progesteron- to raz, a dwa jeżeli jadę do krycia 800 czy 1000 km, to mogę (czekając na wyniki badań) nie zdążyć dojechac na czas. Długa podróż też czasem na tyle stresuje sukę ,iż może nieco zmienić przebieg cieczki...

PS. Jeżeli można ,chętnie poprosiłabym o adres weta w Krakowie , gdzie robisz badanie progesteronu i orientacyjne ceny. Po jakim czasie jest wynik ?

Link to comment
Share on other sites

Ja tez radze wizyte u weterynarza. Przy Kryciu wydzielina powinna byc slomkowa i nie powinno po kryciu wystapic krwawienie.

Ależ nie jest to regułą. Jak pisałam moja sunia krwawi przez całą cieczkę, nawet w czasie rui i dopiero po zakończeniu rui pojawia się słomkowa (żółta wydzielina). Poza tym krycie w żaden sposób nie przerywa przebiegu cieczki. Przecież po kryciu suka nadal jest chętna aż do zakończenia rui. A zatem również krwawienie, jeżeli takowe nadal trwa jest czymś normalnym.

Alojzyna!

Termin krycia idealnie i dokladnie mozna okreslic tylko przez badanie progesteronu. Inne metody pozwalaja tylko orientacyjnie okreslac termin krycia.

Zgadzam się, ale w moim mieście nie można go zrobić. Poza tym jest ono konieczne wtedy, gdy cieczki mają nieco nietypowy przebieg, lub gdy dwa krycia (podczas dwóch kolejnych cieczek - różnymi psami) nie dają rezultatu. Czasami warto zaufać naturze.

Link to comment
Share on other sites

Termin krycia idealnie i dokladnie mozna okreslic tylko przez badanie progesteronu. Inne metody pozwalaja tylko orientacyjnie okreslac termin krycia. ......

A skoro mozna zrobic proste badanie to po co tak gdybac i sie zastanawiac? Przeciez po to mamy postep techniki i medycyny ;-) ;-) ;-)

Zgadzam sie z Tobą, tylko nie zawsze jest możliwe zrobienie takich badań. Nie znam w Rzeszowie lecznicy robiącej progesteron-

A p.Sowa nie robi takich badań? :hmmmm:

Moja hodowczyni nie robi takich badań.Za to ma domek(sama mieszka w bloku), gdzie u sąsiadów jest pies, na którym sprawdza cieczkę.I keidy jej suka nadstawia tyłeczek do psa i pies jest bardzo zainteresowany to znaczy,ze to jest ten dzień.

jesli o chodzi o te testy.ktoś juz pisał na forum co było kiedy zaufał tylko tym wynikom, a nie naturze.Byćmoze było to spowodowane, ze wynki źle wet odczytał, ale wg niego suka już była po owulacji, ale jej włąsciciel pojechał jednak na krycie , z którego były piękne szczenięta :roll:

Link to comment
Share on other sites

nice-girl- Znam dr Sowę, bywam u niej z sunią na USG przed i po kryciu, ale testów niestety nie robi (przynajmniej nie robiła jeszcze w maju).

Flaire - Jeżeli wyniki są natychmiast, to jest rewelacja.Muszę w takim razie namówić dr Sowę by się tym zajęła. Może to nie są aż takie duże koszty ? Ile ta "przyjemność" badania kosztuje u Ciebie ?

Link to comment
Share on other sites

Flaire - Jeżeli wyniki są natychmiast, to jest rewelacja.Muszę w takim razie namówić dr Sowę by się tym zajęła. Może to nie są aż takie duże koszty ? Ile ta "przyjemność" badania kosztuje u Ciebie ?
Mój test był trochę inny i robiony w USA. Już dwa razy próbowałam wyczerpująco odpowiedzieć na Twoje pytanie (np. wyjaśnieć różnicę między tymi testami), ale za każdym razem komp zjadł mi niodwracalnie odpowiedź, więc już dalej nie próbuję :evil:
Link to comment
Share on other sites

Uuuuu.... To mnie zmartwiłaś. Do tego co jest teraz w USA, może brakować nam w Rzeszowie tak z 10 latek lekko licząc...

2 lata temu szukałam wszelkich wieści o testach progesteronowych,ale uzyskałam info (od Pani Ani Nalazek) , że owszem robi w swojej hodowli takie testy ,ale wyniki są po 24 godzinach...

Link to comment
Share on other sites

Dobra, spróbuję jeszcze raz...

Są (co najmniej) dwa rodzaje testów. Jeden daje dokładny poziom i musi być robiony w laboratorium, więc zajmuje dłużej. Drugi daje tylko odpowiedź "tak" lub "nie" na pytanie, czy poziomprogesteronu podskoczył. Musi więc być powtarzany kilkakrotniem (co najmniej dwa razy) żeby dokładnie wyłapać moment, kiedy "tak" zmienia się na "nie" . Ten drugi test jest prosty, każdy wet by go potrafił przeprowadzić :wink: i nie tak bardzo drogi (chociaż jak trzeba przeprowadzać kilka razy, to wszystko się mnoży). Problem w tym, że musi być przechowywany w chłdzie, więc przesyłka byłaby droga :( .

Tutaj znajdziesz opis jednego z testów.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...