Jump to content
Dogomania

Chyba chora trzustka


BeataG

Recommended Posts

No właśnie - czekam na wyniki badań, ale wszystko na to wskazuje. Te nawracające rozwolnienia i biegunki. A ja głupia jeszcze mu się do tego dołożyłam, bo przez to, że pies strasznie chudy, zaczęłam mu dawać karmę dla psów pracujących, czyli wysokotłuszczową. :evil: Chociaż może dzięki temu szybciej wyszło, bo dzisiaj się bardzo pogorszyło (do biegunki doszły wymioty) i musieliśmy pędem lecieć do weta.

Wyczytałam wszystkie (chyba) wątki o trzustce, już wiem, jak się leczy i czym się karmi. Ale mam pytanie - do tych, którzy też mają trzustkowy problem - czy są jakieś ograniczenia co do trybu życia (bieganie, zabawa, szkolenia, sport)?

Napiszcie o Waszych doświadczeniach.

Aha, bo to może być istotne, a w końcu nie wszyscy musieli czytać moje inne posty - pies ma prawie 2 lata, mix ONa z dogiem niemieckim, waży ok. 35 kg.

I jeszcze jedno - jak ta trzustka się ma do planów wykastrowania psa?

Link to comment
Share on other sites

Niekoniecznie musi być chora trzustka-zrób badania krwi i kału na enzymy-trypsynę i lipazę.

Przy małej przyswajalności tłuszczy przez organizm(za niski poziom lipazy)mogą być takie objawy o jakich pisałaś.

Głowa do góry-będzie dobrze :)

Co do kastracji-nie umiem powiedzieć-ale raczej jedynym przeciwwskazaniem może być chore serduszko-ze względu na narkozę.

Link to comment
Share on other sites

Sylwia, ale z tego, co zrozumiałam, te enzymy to właśnie trzustka produkuje. :( Badania już się robią, tzn. kału, o krwi na razie wetka nic nie mówiła. Pocieszyła mnie wprawdzie, że to może być jakaś infekcja żołądkowo-jelitowa, ale jednak te objawy (rozwolnienia i biegunki) występowały w mniejszym lub większym natężeniu od początku (tzn. odkąd trafił do schroniska). Względnie najlepiej było na niebieskiej Eukanubie i sprawdziłam, że z tych wszystkich karm, które Emil dostawał, ona ma najmniej tłuszczu.

Wiem, że może być tak, że wystarczy leczenie i dieta przez jakiś czas i to przyswajanie tłuszczów się unormuje. Ale może się również zdarzyć, że Emil będzie do końca życia na lekach i niskotłuszczowej diecie, więc chcę wiedzieć, jakie jeszcze ewentualne ograniczenia mogą mnie czekać w najgorszym wypadku.

Pocieszyłaś mnie z tą kastracją. Ale i tak psina musi najpierw nabrać lepszej kondycji. Jak już będzie wiadomo, co mu jest, to może łatwiej go też będzie podtuczyć. Bo teraz już rozumiem, że moje próby podtuczenia go karmą dla psów pracujących nic nie mogły dać, skoro on tego tłuszczu z tej karmy po prostu nie przyswajał.

Link to comment
Share on other sites

BeataG, strzelam trochę w ciemno, ale czy on był badany pod kątem giardii? To co prawda nie powiązane z tłuszczem, ale myślę, że jeśli te badania, które robisz wyjdą normalne, a giardii nie badałaś, to powinnaś zbadać.

Link to comment
Share on other sites

Flaire, to badanie ma być nie tylko pod kątem trzustki, pod kątem pierwotniaków i innych pasożytów też - to w ogóle było pierwsze, co wetce przyszło do głowy (jako że pies ze schroniska), te enzymy trzustki to ja sama "podpowiedziałam", bo zauważyłam pogorszenie po wysokotłuszczowej karmie.

Dbsst, jak badanie kału nie wystarczy, to oczywiście krew zrobimy. Ja dzisiaj tam byłam "z marszu" prosto ze spaceru. A pies był strasznie zestresowany, bo raz - pańcia kazała zrobić kupkę w domu na gazetę (a on z tych, co to się będzie męczyć, a w domu ani na chodniku nie zrobi), a dwa - całe śniadanko diabli wzięli. :D Na razie chodziło głównie o opanowanie ostrego stanu (antybiotyk i dieta), żeby się pies nie odwodnił. Teraz (do poniedziałku włącznie) zastrzyki antybiotyku i dieta, a jak na podstawie badania kału nie da się postawić diagnozy, to oczywiście będziemy działać dalej.

Link to comment
Share on other sites

(antybiotyk i dieta), żeby się pies nie odwodnił. Teraz (do poniedziałku włącznie) zastrzyki antybiotyku i dieta, a jak na podstawie badania kału nie da się postawić diagnozy, to oczywiście będziemy działać dalej.
ALE DLACZEGO ANTYBIOTYK JAK NIE MACIE DIAGNOZY???

A wiesz, jaki to antybiotyk? Jeżeli biegunka nie jest spowodowana zakażeniem bakteryjnym (ew. giardią itp. - zależnie od antybiotyku), to podawanie antybiotyku tylko pogorszy sprawę...

Link to comment
Share on other sites

Antybiotyk jest na ostry stan zapalny śluzówki żołądka i jelit. Ma na celu przede wszystkim zatrzymanie biegunki i wymiotów. Czyli działanie typowo objawowe i doraźne. Dopiero jak będzie wiadomo, jakie są przyczyny, to zacznie się leczenie. Nawet co do żarcia wetka powiedziała, że bez badań żadnej karmy mi nie może zalecić. Dzisiaj i jutro do popołudnia mamy ścisłą dietę, a od jutra ostrożnie kleik ryżowy z kuczaczkiem i marchewką w bardzo niewielkich ilościach 5 razy dziennie (tzn. jutro 2 a od soboty 5), żeby pies z głodu nie padł, ale równocześnie nie miał obciążonego żołądka.

I to samo z wodą, tzn. mam pilnować, żeby nie pił łapczywie i za dużo na raz. Ale to jest pod tym względem złoty pies - jak pani mówi "napij się wody", to pies posłusznie pije, jak mówi "wystarczy", to przestaje. :D

Tylko bida tak żałośnie patrzy, że pańcia michy nie daje ani żadnych nagródek. Tak mi go było szkoda, że po południu pozwoliłam mu położyć się koło mnie na łóżku. Z wrażenia najpierw prawie nie śmiał oddychać, ale w końcu wtulił mi pyszczek pod pachę i zasnął. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Antybiotyk jest na ostry stan zapalny śluzówki żołądka i jelit. Ma na celu przede wszystkim zatrzymanie biegunki i wymiotów.
:wallbash: Antybiotyki nie mają ŻADEGO działania przeciwzapalnego. Zatrzymają biegunkę i wymioty tylko i wyłącznie jeżeli są one spowodowane zakażeniem bakteryjnym (ew. pierwotniakiem, w przypadku niektórych antybiotyków - dlatego spytałam, jaki był użyty). Natomiast jeżeli biegunka nie jest spowodowany takim zakażeniem, to antybiotyk może tylko stan pogorszyć.

BeataG, podpisuję się również pod przedmówcą - nie rozumiem, dlaczego od razu nie została również zbadana krew. Jeżeli stan jest tak ostry, to przecież najważniejsze jest, żeby jak najszybciej odkryć przyczynę, a nie kroczek po kroczku. I jeżeli pies ma takie stany od początku, to dlaczego badania dopiero teraz???

Ale w ogóle, to ja wypisuję się z tego topiku, bo jak czytam o leczeniu stanu zapalnego antybiotykami to mnie szlag trafia, sorry :evil: .

Link to comment
Share on other sites

Flaire, TAKICH stanów pies nie miał od początku - miewał (też nie stale) rozwolnienia, ale nie biegunki (tzn. biegunkę miał 2 razy - jak się przestraszył jeża i jak zjadł kość). Wymiotów też wcześniej nie miał. Częstsze rozwolnienia zaczęły się po przestawieniu na karmę wysokotłuszczową, ale też nie od razu to wyłapałam, bo pies miał w tym czasie stresy, a wcześniej też każde rozwolnienie dawało się skojarzyć ze stresem. A były całe tygodnie, kiedy było OK.

W schronisku owszem - pies miał rozwolnienia i uprzedzono mnie o tym. Więc na początek go odrobaczyłam i było OK - do czasu.

Wetka przede wszystkim podejrzewa infekcję bakteryjną, w drugiej kolejności pasożyty, a dopiero w trzeciej nieprzyswajanie tłuszczu. A niewykluczone jest też wszystko razem. Nie wiem, jakie to zastrzyki, ale w każdym razie działają - pies nie ma biegunki i nie wymiotuje. A przedtem miał odruch wymiotny, nawet jak już nie miał czym, i biegunkę (po parę kropel żółtej wody, ale jednak cały czas coś tam w jelitach buzowało).

Antybiotyki jak najbardziej leczą stany zapalne - takie jak napisałaś. Więc skoro wetka podejrzewa infekcję bakteryjną, a wyniki badań może będą jutro, a może dopiero w poniedziałek, to nic dziwnego, że "zadziałała" antybiotykiem. Na marginesie dodam, że wczoraj w nocy i dzisiaj rano dawałam mu leki na zatrzymanie biegunki i nie pomogły. A po zastrzyku pies ma się znacznie lepiej i w tej chwili dolega mu tylko to, że jest wściekle głodny (cały czas chodzi wokół mnie, patrzy żałosnym wzrokiem i oblizuje się).

Link to comment
Share on other sites

u mnie bylo bardzo podobnie - suka ze schroniska miala co jakis czas rozwolnienia - czesto myslalam, ze cos zjadla...jak sie okazalo trzustka prawie nie produkowala amylazy do tego zapalenie jelita grubego - leki nie pomagaly, dopiero po karmie jelitowej Royal Canin bylo ok...badania robilam na trzustke (kal) i na robale, a wczesniej sprawdzalam watrobe...

Link to comment
Share on other sites

Antybiotyki jak najbardziej leczą stany zapalne - takie jak napisałaś.
Ja napisałam, że antybiotyki nie leczą stanów zapalnych. Antybiotyki zwalczają bakterie, bakterie wywołują stany zapalne, więc jeżeli dany stan zapalny jest skutkiem bakterii, to po usunięciu bakterii przez antybiotyk, stan zapalny zniknie, a jeżeli jest spowodowany czymś innym, to antybiotyk nie pomoże, bo nie leczy stanu zapalnego.
Więc skoro wetka podejrzewa infekcję bakteryjną,
Aaa, ale w tym poscie po raz pierwszy napisałaś, że wetka podejrzewała infekcję bakteryjną. Jak tak, to jej leczenie się zgadza i przepraszam za zamieszanie.

Wciąż jestem ciekawa, jaki to był antybiotyk, czy metronidazol?

Link to comment
Share on other sites

niestety nie wiem czy na tej karmie musi byc do konca, bo suni nie ma od miesiaca z nami :cry:

generalnie do konca, ale wiem ze pies moze "dojsc" do siebie po kuracji taka karma (ktora moze trwac pol roku, rok...) a potem wraca do gotowanego, ale oczywiscie chudego (biorac pod uwage chora trzustke)

dosc dlugo to trwalo wszystko - bo najpierw byly enzymy (leki) do gotowanego dawane, wczesniej metronidazol, potem leki na jelito, ale wszystko pomagalo na tydzien, a potem rozwolnienie wracalo - po karmie bylo super...

Link to comment
Share on other sites

Beata, trzymamy z Atreyem wszystkie kciuki, zeby Emil jak naszybciej stanal na lapy :kciuki: .

Podrap go pieszczotliwie za uszkiem i koniecznie powiedz, ze to od nas i ze przesylamy mu cale mnostwo uzdrawiajacych fluidow :D

Bedzie dobrze, po prostu musi!!!

Link to comment
Share on other sites

No właśnie miałam na myśli zapalenia bakteryjne, wiem, że np. wirusowych antybiotyk nie wyleczy. Nie wiem jaki antybiotyk, ale jak powinnam to wiedzieć, to się jutro dowiem. Albo pojutrze, bo jutro z racji egzaminu mogę zapomnieć zapytać.

Flaire, ja Cię rozumiem, ja na chłodno też jestem taka dociekliwa, muszę wiedzieć co i dlaczego. Ale tu było na gorąco, ja w ogóle nie byłam przygotowana na to, że będę lecieć do weta, nawet pieniędzy ze sobą nie miałam. I bardzo jej jestem wdzięczna, że od razu zadziałała, żeby się nie pogorszyło. Jak mu robiła ten zastrzyk, to obie jeszcze nawet nie wiedziałyśmy, kiedy mi się uda tę próbkę kału zdobyć, liczyłyśmy się nawet z tym, że może dopiero w poniedziałek - bo próbka musiała być świeża. Ja i tak mam obawy, czy to nie za długo trwało, zanim z nią wróciłam i czy ta ilość wystarczy. Niewykluczone, że trzeba będzie to badanie powtarzać. A chyba bym zwariowała, jakby pies miał mi się tak męczyć cały weekend.

Teraz jest OK, pies nie ma żadnych odruchów wymiotnych ani biegunkowych, zachowuje się zupełnie normalnie, tyle że jest wściekle głodny i nie może zrozumieć, dlaczego nie dostał michy ani nagród na spacerze i po spacerze. Wieczorem nawet go nie spuszczałam ze smyczy, bo bałam się, że mógłby jednak gdzieś coś "przekąsić". On wprawdzie normalnie bardzo dobrze reaguje na "fe", no ale normalnie nie jest głodny.

Link to comment
Share on other sites

niestety nie wiem czy na tej karmie musi byc do konca, bo suni nie ma od miesiaca z nami :cry:

Strasznie mi przykro Agnes! :cry: To nie męczę Cię już dłużej, dzięki, że mimo to odpowiedziałaś na mój post.

Kyane, najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że Emil w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest chory. Ciągle zagląda do łazienki, czy przypadkiem oprócz michy z wodą nie pojawiła się ta z żarciem, staje pod regałem, na którym stały dropsy jogurtowe (schowałam je, żeby go nie drażnić, ale ma dobrą pamięć). I jak go chwalę i mówię, że jest dobrym pieskiem, to patrzy na mnie, jakby chciał powiedzieć "no dobra, pogadałaś sobie, a gdzie konkrety?" :lol:

Link to comment
Share on other sites

Beato,

Axel ma chora trzustkę. Zawsze był szczupłym psem (ON-ek, a wazy ok.28-29kg) , lecz niepokoiły mnie te ciągłe rozwolnienie. POjechałam z winikami (robione w innej klinice) do mojego weta. Dla pewności powtórzył badania watrobowe, ale odrazu kierował swe podejrzenia na trzustke. I trafił. Wyniki były poza skalą :o

Zapisał Axlowi Kreon- podawane 2x dziennie. Na poczatku dostawał kreon 25000 jedn. później 10000jedn.

Kupki zrobiły się prawie odrazu ładne i bardziej związane.

Z jedzeniem nie było takiego problemy , jak u Ciebie, ponieważ gdy chorował na wątrobę (dużo czasu temu) dosatawał karme senstiv; później dla seniorów (obecnie po chorobie ma jedzenie gotowane: ryż+mięso mielone z jagnięciny+ jagnięcina z puchy Animonda).

Nigdy również nie pokazywał, że jest chory, że trzustka go boli. Do teraz -mimo wieku 16-lat- jest psem-rozrabiakom, broi, ustawia koty w domu, rząda rzucania piłki; jest poprostu pełen energii.

Trzymam mocno kciuki za Twojego diabełka!

Link to comment
Share on other sites

Beata jezeli twoj psiaczek jest wycieczony choroba bo wszystko przez nieg przelatuje to popros weta o recepte na rexorubie jest to homeopatyczny lek przeciw demineralizacji. naprawde polecam odbudiuje troszke psiaka.

wszystko bedzie dobrze

Link to comment
Share on other sites

Beatko,niezaleznie jak antybiotyk bedzie podany....czy w iniekcji,czy doustnie działa tak samo....wyjaławia organizm(bakterie)...i to badanie wtedy wydaje się bez sensu...W tej kolejności oczywiście.. Chyba,ze to badanie ma inny cel ?Strawność?.Wydaje mi się,że o to Flaire chodziło....

Pozdrawiam Ania

Link to comment
Share on other sites

Flaire, przecież antybiotyk jest podawany pozajelitowo.
To co? Pomyśl o tym tak: gdzie znajdują się te bakterie, które ten antybiotyk ma zwalczać?
Beatko,niezaleznie jak antybiotyk bedzie podany....czy w iniekcji,czy doustnie działa tak samo....wyjaławia organizm(bakterie)...i to badanie wtedy wydaje się bez sensu...W tej kolejności oczywiście.. Chyba,ze to badanie ma inny cel ?Strawność?.Wydaje mi się,że o to Flaire chodziło....
Dokładnie tak.

Ale najważniejsze: napisz, jak się Emil czuje, bo przecież musi wyzdrowieć, żeby na treningi chodzić!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...