Jump to content
Dogomania

Sposób na walkę z pseudohodowlami - Urząd Skarbowy


G.Lindenberg

Recommended Posts

[quote name='G.Lindenberg']Te kwoty nie są duże, bo to dotyczy hodowli, które są akceptowane przez związki hodowców - [B][U]jak rozumiem, poza związkami hodować zwierząt rasowych nie można (z definicji).[/U][/B] I te niskie podatki to jest forma popieranie przez państwo hodowli rasowych zwierząt domowych. Oczywiście, każdy może sobie swoją hodowlę nazwać hodowlą zwierząt rasowych albo nawet surper albo hiperrasowych ale z punktu widzenia związków hodowców to nie są zwierzęta rasowe. Dlatego na ogół tacy pseudohodowcy mówią o "rasowych bez rodowodu" albo " w typie rasy". I tacy nierejestrowani w związakch hodowcy powinni nas interesować i Urzędy Skarbowe również - bo oni już powinni być rozliczani normalnym podatkiem dochodowym a nie tym łagodnym, specjalnym dla zwierząt rasowych.[/quote]

Czy gdzieś w przepisach prawnych jest to uregulowane? Oczywiście nie mówię o przepisach klubów czy związków - bo to są tylko wewnętrzne przepisy. Czy gdzieś jest określenie jakie zwierzę uważamy za rasowe? To by nam dużo ułatwiło.
W hodowlach psów jest łatwiej, bo jest ZK i coś tam jeszcze małego, ale hodowcy kotów mają masę różnych klubów/związków do wyboru. Jest nawet tak, że nie honorują rodowodów wystawionych przez inny klub. I jak tu zdefiniować "rasowy"? Dla jednego jest rasowy, bo ma rodowód, dla drugiego nie, bo rodowód jest nieakceptowalny?

Jeśli masz możliwość podpytaj o tą definicję "rasowości", bo to bardzo ważne w tej sytuacji.

Edit: mało tego, w "branży" kociej możemy sobie założyć własny klub i wystawiać rodowody.

Acha i jeszcze: czy jeśli pseudohodowca ma psy rasowe-rodowodowe, ale nie mają uprawnień hodowlanych, to wtedy szczeniaki są rasowe, czy w typie rasy?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Bazyliah']Czy gdzieś w przepisach prawnych jest to uregulowane? Oczywiście nie mówię o przepisach klubów czy związków - bo to są tylko wewnętrzne przepisy. Czy gdzieś jest określenie jakie zwierzę uważamy za rasowe? To by nam dużo ułatwiło.


Acha i jeszcze: czy jeśli pseudohodowca ma psy rasowe-rodowodowe, ale nie mają uprawnień hodowlanych, to wtedy szczeniaki są rasowe, czy w typie rasy?[/QUOTE]

Spróbuję ale może spytaj raczej na serwisie kocim miau, może tam będą wiedziec. A co do tego pseudohodowcy, to jeśli związek im nie da rodowodu, to nie będą rasowe. Dobrze mówię?

Link to comment
Share on other sites

A ja dziś skorzystałam ze wszystkich rad i byłam z rana u sąsiadów, którzy niestety ściągnęli dwie duże suki owczarki. Psy są na sznurach i łańcuchach pod gołym niebem od soboty. Nie mają możliwości schronienia, o ile mi wiadomo zamierzają zarabiać na młodych - dla nie znających sprawy wspomnę tylko, że zabrałam od nich 2 suki do sterylki i znalazłam im domy bo mieli miot za miotem i zabijali młode albo wywozili - szczególnie suki. Reszta psów zginęła rozjechana na drodze - szczeniaki i dorosła suka. Mają też setera w klatce, bardzo zaniedbanego, wychudzonego.
Zagroziłam im kontrolami, uświadomiłam, że zwierzęta w tym kraju mają prawa, powiedziałam o US i płaceniu podatku za sprzedaż szczeniaków. Powiedziałam, że suki mają mieć do końca tygodnia porządne budy.
Nie wiem czy zrobiłam dobrze, ale nie mogę już znieść głupoty tych konkretnych ludzi.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bazyliah']Czy gdzieś jest określenie jakie zwierzę uważamy za rasowe?[/quote]
Dotrzyj do zrodla listy ras, na ktore trzeba miec pozwolenie. Z tego co czytalam, pies "ma wygladac rasowo", a ocena nalezy do urzednika.. :evil_lol:
Nie ma definicji, ktora mowi, ze rasowy ma miec rodowod.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ulaa']Ada-jeje, może wypróbujemy opisany tutaj sposób na tym gościu, który wczoraj był z yorkami w lecznicy?
On jest bardzo skłonny do zwierzeń :diabloti:[/QUOTE]

Zdaje się, takie dochodzą mnie sygnały, że dla prowadzących pseudohodowle to tylko część nieopodatkowanych działań. Do tego dochodzą rozmaite inne interesy, które prowadzą też w tzw. szarej strefie. Przypuszczam, że mało dla kogo pseudohodowla jest jedynym nielegalnym źródłem utrzymania, więc mają pewnie więcej powodów, żeby się obawiać Urzędu Skarbowego.

Link to comment
Share on other sites

Mogę coś podpowiedzieć ? Słuchajcie każdy US ma obowiązek sprawdzić donos niestety udowodnienie przestępstwa podatkowego w tym przypadku nie jest proste . Działalność gospodarcza musi mieć charakter ciągły . Jak to udowodnić ? Nawet jeżeli ta sama osoba sprzedaje duże ilości różnych psiaków zawsze może się tłumaczyć ,że tylko pomaga znajomym a psiaki do niego nie należą , bez umowy kupna - sprzedaży trudno komuś udowodnić własność. Zresztą kij ma dwa końce i kiedy kupujemy coś co należy do majątku osobistego innej osoby np.psa to jeżeli wartość transakcji przekracza 1000 PLN ( np. parka bulków )to na [COLOR=Red]KUPUJĄCYM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/COLOR]
ciąży obowiązek podatkowy i obowiązek złożenia deklaracji PCC - podatku od czynności cywilno prawnych :angryy: . Jeżeli za pośrednictwo w sprzedaży nie osiąga się korzyści majątkowych to ...... prawie wolontariat . KSIĘGOWA .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dorota w-l']Nawet jeżeli ta sama osoba sprzedaje duże ilości różnych psiaków zawsze może się tłumaczyć ,że tylko pomaga znajomym a psiaki do niego nie należą , bez umowy kupna - sprzedaży trudno komuś udowodnić własność. [/quote]
Chyba, ze sprzedaje przez Allegro. Mysle, ze US guzik obchodzi, czy robi to w swoim imieniu czy w czyims, skoro kasa trafia do sprzedajacego.
[quote name='dorota w-l']Zresztą kij ma dwa końce i kiedy kupujemy coś co należy do majątku osobistego innej osoby np.psa to jeżeli wartość transakcji przekracza 1000 PLN ( np. parka bulków )to na [COLOR=red]KUPUJĄCYM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! [/COLOR][COLOR=#000000]ciąży obowiązek podatkowy i obowiązek złożenia deklaracji PCC - podatku od czynności cywilno prawnych [/quote][/COLOR]
Hm. Sugerujesz, ze jesli kupie rodowodowego yorka za 2000, to mam zaplacic podatek? Pierwsze slysze.. Mozesz podac jakis konkretny przepis?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Edzina']Chyba, ze sprzedaje przez Allegro. Mysle, ze US guzik obchodzi, czy robi to w swoim imieniu czy w czyims, skoro kasa trafia do sprzedajacego.
[/COLOR]
Hm. Sugerujesz, ze jesli kupie rodowodowego yorka za 2000, to mam zaplacic podatek? Pierwsze slysze.. Mozesz podac jakis konkretny przepis?[/QUOTE]
Ustawa o podatku cywilnoprawnym [url]http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20000860959&type=3&name=D20000959Lj.pdf[/url]

Ale podatku, który płaci kupujący od towarów i usług powyżej 1 tys. zł, nie płaci się wg art. 2 ust. 4 "jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania
tej czynności jest:
a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
b) zwolniona z podatku od towarów i usług(..)".
Chodzi o VAT. Czyli, jeśli jest to normalna firma, która płaci VAT - to sie tego podatku cywilnoprawnego nie płaci. Jeśli jest zwolniona z VATu (a wydaje mi się, że hodowle legalne, jako dział specjalny prod. rolnej, są z VATu zwolnione) to też się nie płaci. Ale to musi być firma!!! Jeśli kupuje się psa od osoby prywatnej powyżej 1000 zł to pewnie ten podatek trzeba zapłacić, ale on wynosi 1% ;)
[B]dorota w-l[/B] [I]Mogę coś podpowiedzieć ? Słuchajcie każdy US ma obowiązek sprawdzić donos niestety udowodnienie przestępstwa podatkowego w tym przypadku nie jest proste . Działalność gospodarcza musi mieć charakter ciągły . Jak to udowodnić ? [/I]
Doroto, nie martw się za Urząd Skarbowy. Jak pisałem w innym miejscu - chodzi o to po pierwsze, żeby gość się wystraszył. Czy US udowodni czy nie - zawsze to jest dodatkowy kłopot dla pseudohodowcy. Po drugie - pseudohodowla jest przypuszczalnie tylko jednym z niezarejestrowanych źródeł dochodu i przy okazji US pewnie znajdzie jeszcze coś ciekawego dla siebie :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='G.Lindenberg']Ustawa o podatku cywilnoprawnym [URL]http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20000860959&type=3&name=D20000959Lj.pdf[/URL][/quote]
No dobrze. Ale jak rozumiec w takim razie zapis w Rozdz. 3 art.6, ze podstawe opodatkowania stanowi wartosc rynkowa rzeczy? A gdzie kwota z umowy?

Odpowiedz dziewczyny z miau:

"Cytuję za stroną ehandel.pit.pl. Należałoby jeszcze gdzieś sprawdzić tę informację, ale wydaje się sensowna - zawsze w przypadku hodowli była mowa tylko o jednym podatku, który płaci hodowca.
"Inne przychody: Zwierzęta
Hodowla i chów zwierząt poza gospodarstwem rolnym stanowi dział specjalny produkcji rolnej. Dochody z takiej działalności mogą być opodatkowane na podstawie księgi przychodów i rozchodów, albo też według tzw. norm szacunkowych dochodu rocznego. Normy takie określa minister finansów w rozporządzeniu. Wynoszą one np.:

* hodowla psów rasowych: 27zł od sztuki stada podstawowego;
* hodowla kotów rasowych: 10zł od sztuki stada podstawowego;
* hodowla ryb akwariowych: za 1 dm3 akwarium 0,90zł.

Warto dodać, że hodowla ryb akwariowych w akwariach o łącznej objętości do 700dm3 nie podlega opodatkowaniu.

[B]Sprzedaż zwierząt nie podlega PCC, zwierzęta nie są rzeczami.[/B] Sprzedaż częstotliwa zwierząt podlega jednak podatkowi VAT 7%, chyba że sprzedawca skorzysta ze zwolnienia podmiotowego (do 10'000€).""

Link to comment
Share on other sites

No cóż wkleję to co ma być mojej stronie. Proszę o niekopowiawanie zawartych tu informacji. Mam nadzieje że nieco rozwikłam spory na temat różnych podatków związanych z hodowlą, sprzedawaniem- nabywaniem i posiadaniem psów. Myślę że z racji zawodu podane przeze mnie informacje są dość wiarygodne. Pozdrawiam Doradca Podatkowy 1644.

Pomysł z donosami jest jak najbardziej skuteczny, oby nie zabrakło chętnych do ich pisania w tym poruszonym temacie.

Miłej lektury:
(...)


[FONT=Times New Roman][COLOR=teal]Sprawy podatkowe i inne obciążenia hodowcy, nabywcy i właściciela czworonoga zarówno z rodowodem ( rasowego) jak i w typie danej rasy( rodzice bez rodowodów)-(29-11-2007; 10-12-2007)[/COLOR][/FONT]
[COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Wiem że jest to bardzo zagmatwany i trudny temat, ale niestety konieczny. Ignorantia iuris nocet, czyli nieznajomość prawa szkodzi, mówi jedna z najbardziej znanych łacińskich sentencji. O jej prawdziwości przekonało się już wielu podatników. Przepisy prawa nakładają na nas jako obywateli wiele obowiązków, o których często po prostu nie wiemy. Ponieważ poddajemy się różnym obowiązkom ewidencyjnym, to urzędy skarbowe wiedzą o nas wystarczająco wiele, aby skutecznie egzekwować podatkowe daniny. A niepodporządkowanie się obowiązującym przepisów może spowodować dolegliwości, w postaci postępowania karnego skarbowego, w wyniku którego nasz portfel może mocno zubożeć. Chciałabym, by każdy był świadomy obowiązków, jakie spoczywają na nabywcy ( przy zakupie samochodu dla wszystkich jest oczywiste, że należy złożyć deklarację i zapłacić podatek- a podstawą jest taki sam rodzaj umowy, tj. umowa sprzedaży); na hodowcy i właścicielu zwierząt. [/FONT][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Spróbuję zatem usystematyzować obowiązki podatkowe hodowców i nabywców oraz właścicieli kociąt, szczeniąt. [B]I niestety wiem że nie jest będzie to przejrzyste. Ale o podatkach w tym kraju się nie da inaczej pisać.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

[U][COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]-HODOWCY (osoby fizyczne):[/FONT][/SIZE][/COLOR][/U]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman][B][COLOR=teal]1. Podatek dochodowy od osób fizycznych ( występują różne warianty[/COLOR][/B][COLOR=teal]) [B]lub podatek rolny[/B] [/COLOR][/FONT][/SIZE]
[COLOR=teal][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE] [/FONT][/COLOR][COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]działalność gospodarcza - np. stosując zasady ogólne rozliczania podatku dochodowego i prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów [B](dotyczy psów i kotów [U]rasowych jak i nierasowych);[/U][/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=teal][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE] [/FONT][/COLOR][COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]dział specjalny produkcji rolnej: podatek w formie ryczałtu; gdzie nie jest wymagana żadna ewidencja [B](dotyczy wyłącznie hodowli psów i kotów [U]rasowych)[/U][/B] lub podatek rozliczany na zasadach ogólnych i prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów [B](dotyczy psów i kotów [U]rasowych jak i nierasowych[/U]);[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=teal][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE] [/FONT][/COLOR][COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]działalność rolnicza.[/FONT][/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman][B][COLOR=teal]2. Podatek lokalny -[/COLOR][/B][COLOR=teal] gmina, w ramach wydanych ustaw i rozporządzeń, określa kwoty obciążeń corocznych dla właścicieli czworonogów.[/COLOR][/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman][B][COLOR=teal]3. podatek pośredni, VAT -[/COLOR][/B][COLOR=teal] Ważne jest by mieć świadomość kto się staje podatnikiem VAT. W tym wypadku można mówić o rolnikach ryczałtowych lub nie.[/COLOR][/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman][B][COLOR=teal]4. składki ZUS- [/COLOR][/B][COLOR=teal]Dodatkowym obowiązkiem przy prowadzeniu hodowli, jest zgłoszenie się do ZUS i opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przepisy o ubezpieczeniu zdrowotnym nakazują opłacanie składki na ten rodzaj ubezpieczenia od każdego źródła przychodu[/COLOR][/FONT][/SIZE]
[U][COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]- NABYWCY:[/FONT][/SIZE][/COLOR][/U]
[COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]1. podatek od czynności cywilno prawnej ( deklaracja PCC-3), gdzie podatek płaci nabywca;[/FONT][/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman][U][COLOR=teal]- WŁAŚCICIELA[/COLOR][/U][COLOR=teal] - nie zawsze pokrywa się to z nabywcą, jeśli się pokrywa, to znaczy że jest to ta sama osoba, to wówczas dochodzi podatek PCC[/COLOR][/FONT][/SIZE]
[COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]1. podatek, opłata lokalna- gmina określa w ramach wydanych ustaw i rozporządzeń kwoty obciążeń corocznych dla właścicieli czworonogów ( na wsi też są te obowiązki, ale zależy ile kto ma psów, czy gminie zależy na dodatkowych źródłach przychodu, czy komukolwiek zależy na respektowaniu prawa).[/FONT][/SIZE][/COLOR]
[B][COLOR=teal][FONT=Times New Roman]Chciałabym jeszcze przybliżyć kilka zagadnień podatkowych, ale tylko w zakresie podstawowym. Poniższy tekst nie stanowi całkowitego opracowania zagadnień podatkowych związanych z hodowlą psów i kotów, i dlatego nie może stanowić podstawy do kompleksowego prawidłowego i rzetelnego rozliczenia obowiązków hodowców wobec organów podatkowych i w zakresie prowadzenia ksiąg.[/FONT][/COLOR][/B]
[FONT=Times New Roman][B][COLOR=teal]A.[/COLOR][COLOR=teal][SIZE=3] Zasady ogólne rozliczania podatku dochodowego[/SIZE][/COLOR][/B][COLOR=teal][SIZE=3] oraz prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów czy dział specjalny produkcji rolnej i rozliczanie podatku w formie ryczałtu lub podatku rozliczanego na zasadach ogólnych wraz z prowadzeniem podatkowej księgi przychodów i rozchodów reguluje Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (publikacja: tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami).[/SIZE][/COLOR][/FONT]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman][B][COLOR=teal]U podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności j[/COLOR][/B][COLOR=teal][B]est różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa. Dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku. Można wybrać formę opodatkowania [B]wg skali podatkowej[/B] (art.27) lub [B]podatek liniowy[/B] ( art.30a).[/B][/COLOR][COLOR=teal] Podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia roku podatkowego.[/COLOR][/FONT][/SIZE]
[COLOR=teal][B][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Zgodnie z art.2.3 [B]działami specjalnymi produkcji rolnej[/B] jest m.in. hodowla i chów innych [B][U]zwierząt (rasowych i nierasowych) poza gospodarstwem rolnym.[/U][/B] Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej hodowla zwierząt w rozmiarach nie przekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy.[/FONT][/SIZE][/B][/COLOR]
[COLOR=teal][B][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej mogą [B]ustalać dochód z tytułu ich prowadzenia w dwojaki sposób[/B]: przy zastosowaniu norm szacunkowych określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów wydanym na podstawie delegacji ustawowej lub w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów.[/FONT][/SIZE][/B][/COLOR]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman][U][COLOR=teal][B]Dochodem (stratą[/B][/COLOR][/U][COLOR=teal][B]) z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początek roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego. Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej[U], [B]jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg,[/B] ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu[/U] z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2 ustawy. Normy szacunkowe dochodu rocznego, stosuje się od jednostek rodzajów produkcji, z tym że w przypadku zwierząt hodowlanych [B][U](psów, kotów wyłącznie rasowych[/U][/B]) od 1 sztuki stada podstawowego, a także jeżeli rozmiary działów specjalnych produkcji rolnej przekraczają wielkości określone w załączniku, opodatkowaniu podlegają dochody uzyskane w roku podatkowym z wszystkich jednostek produkcji. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów [/B][/COLOR][COLOR=teal]z dnia 28 września 2007 r. [B]w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej ; [/B]Na podstawie art. 24 ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) określa się normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej obowiązujące [B]od 01- 01-2008[/B] r.[B] jaką jest hodowla [B]psów rasowych [/B](za 1 sztukę stada podstawowego - 31,73 zł ) i [B]kotów rasowych ([/B]za 1 sztukę stada podstawowego - 12,12 zł). [/B][/COLOR][/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman][U][COLOR=teal][B]Przychód z[/B][/COLOR][/U][COLOR=teal][B] działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych w art. 14, jeżeli podatnik [/B][/COLOR][B][COLOR=teal]jeżeli podatnik prowadzi księgi wykazujące te przychody.[/COLOR][/B][COLOR=teal] O zamiarze założenia ksiąg podatnik jest obowiązany zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego przed rozpoczęciem roku podatkowego albo przed rozpoczęciem prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli nastąpiło ono w ciągu roku.[B] A zatem [U]za przychód[/U] uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Za datę powstania przychodu, uważa się generalnie dzień wydania psa, kota, zbycia prawa majątkowego nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. [/B][/COLOR][/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman][COLOR=teal]Podatnicy, którzy osiągają dochody z działów specjalnych produkcji rolnej, są obowiązani składać w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy urzędowi skarbowemu [B]deklaracje według ustalonego wzoru[/B] [B]PIT-6[/B] o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym. Podatnicy są obowiązani zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni o zaistnieniu zmian w prowadzonej produkcji w stosunku do podanej w deklaracji, zaprzestaniu lub rozpoczęciu w ciągu roku eksploatacji obiektów umożliwiających całoroczny cykl produkcji, rozpoczęciu w ciągu roku podatkowego prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej; w tym wypadku podatnicy ci składają [B]również PIT-6 z informacją[/B] o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w tym roku. Podatnicy ci są również obowiązani wpłacać do kasy lub na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości ustalonej decyzją naczelnika tego urzędu skarbowego obniżone, z zgodnie z przepisami, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w tym miesiącu zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w terminach określonych w art. 44 ust. 6, tj.[/COLOR] z[COLOR=teal]aliczki miesięczne od dochodów za okres od stycznia do listopada, uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia roku podatkowego. Jeżeli dochód z działów specjalnych produkcji rolnej jest ustalany na podstawie ksiąg, podatnicy składają ponadto urzędowi skarbowemu do 30 listopada deklarację o wysokości przewidywanego dochodu w roku następnym. [/COLOR][/FONT][/SIZE]
[COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych w sposób liniowy nie łączy się z dochodami opodatkowanymi wg skali podatkowej. Również jeżeli podatnicy osiągają poza dochodem z działów specjalnych produkcji rolnej określonej wg norm szacunkowych inne dochody, od dochodów tych opłacają zaliczki według skali podatkowej bez łączenia tych dochodów z dochodem z działów specjalnych produkcji rolnej. [/FONT][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym [B]roczne zeznanie według ustalonego wzoru[/B], o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych liniowo lub wg skali podatkowej.[/FONT][/SIZE][/COLOR]
[B][COLOR=teal][FONT=Times New Roman]B . Podatek Rolny (30-11-2007)[/FONT][/COLOR][/B]
[COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Będzie z pewnością dotyczył niewielu osób, ale jednak może dotyczyć. Zgodnie z Ustawą z dnia 15.11.1984 r. o podatku rolnym (publikacja: tekst jednolity Dz. U. z 2006 r. nr 136, poz. 969, opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. A za [U]gospodarstwo rolne uważa się[/U] obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej. Natomiast za działalność rolniczą uważa się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowlę ryb.[/FONT][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Ustala się 4 okręgi podatkowe, do których zalicza się gminy oraz miasta w zależności od warunków ekonomicznych i produkcyjno-klimatycznych. Podstawę opodatkowania podatkiem rolnym stanowi dla gruntów gospodarstw rolnych - liczba hektarów przeliczeniowych ustalana na podstawie powierzchni, rodzajów i klas użytków rolnych wynikających z ewidencji gruntów i budynków oraz zaliczenia do okręgu podatkowego; dla pozostałych gruntów - liczba hektarów wynikająca z ewidencji gruntów i budynków.[/FONT][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Podatek rolny za rok podatkowy wynosi adekwatnie od 1 ha przeliczeniowego gruntów, równowartość pieniężną 2,5 q żyta i od 1 ha gruntów, równowartość pieniężną 5 q żyta; obliczone według średniej ceny skupu żyta za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy. Średnią cenę skupu, ustala się na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" w terminie 20 dni po upływie trzeciego kwartału. Rady gmin są uprawnione do obniżenia cen skupu, przyjmowanych jako podstawa obliczania podatku rolnego na obszarze gminy. A zatem ten podatek jest w gestii Gmin.[/FONT][/SIZE][/COLOR]
[FONT=Times New Roman][B][COLOR=teal]C.[/COLOR][COLOR=teal][SIZE=3] Podatek, opłata lokalna-[/SIZE][/COLOR][/B][COLOR=teal][SIZE=3] gmina, w ramach wydanych ustaw i rozporządzeń, określa kwoty obciążeń corocznych dla właścicieli czworonogów[/SIZE][/COLOR][/FONT]
[COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Art. 1. Ustawy z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (publikacja: tekst jednolity Dz. U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późniejszymi zmianami) normuje m. in. [B]podatek od posiadania psów[/B]. [/FONT][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Zgodnie z art. 13.1 podatnikami podatku od posiadania psów są osoby fizyczne posiadające psy. Podatku od posiadania psów nie pobiera się :[/FONT][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=teal][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE] [/FONT][/COLOR][COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]od członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i zgodnie z zasadą wzajemności; [/FONT][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=teal][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE] [/FONT][/COLOR][COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]z tytułu posiadania psów będących pomocą dla osób niepełnosprawnych (niewidomych, głuchoniemych, niedołężnych); [/FONT][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=teal][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE] [/FONT][/COLOR][COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]od osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - od jednego psa; [/FONT][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=teal][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE] [/FONT][/COLOR][COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]z tytułu posiadania psów utrzymywanych w celu pilnowania gospodarstw rolnych - po dwa na każde gospodarstwo.[/FONT][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Rada gminy w oparciu o obwieszczenie Ministra Finansów z 25.10.2006 r. w sprawie wysokości [B]górnych [/B]granic stawek kwotowych w podatkach i opłatach lokalnych (Mon. Pol. z 2006 r. nr 75, poz. 758) ustala wysokość stawek podatku od posiadania psów, z tym że podatek od jednego psa nie może przekraczać [B]53,69 zł rocznie[/B]. Określa również zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności tego podatku oraz może wprowadzić, w drodze uchwały, inne niż wymienione w ustawie zwolnienia przedmiotowe z podatku od posiadania psów.[/FONT][/SIZE][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Times New Roman][B][COLOR=teal]D.[/COLOR][/B][SIZE=3][COLOR=teal] [B]Od 01-01-2007 pojawił się[/B] [B]nowy druk PCC-3 (deklaracja podatku od czynności cywilnoprawnych[/B]); Druk ten wypełniają tylko i wyłącznie nabywcy psiaków, bez względu czy zakupili zwierzaka w Polsce, czy poza nią, o ile wartość przekracza 1000,00 zł Istotną zmianą jest fakt, iż formularz PCC-3 nie musi być podpisany przez sprzedającego, co było znacznym utrudnieniem w przypadku PCC-1(druk obowiązujący do 31-12-2006). Obecnie wypełnia go i podpisuje tylko nabywca. Złożenie deklaracji i zapłata podatku ciążą wyłącznie na kupującym i żadna umowa pomiędzy kupującym i sprzedającym nie może tego zmienić. Jeśli się zdarzy nieterminowa wpłata podatku, to skutkuje ona jedynie odsetkami czy kosztami egzekucji. Natomiast zwłoka w złożeniu deklaracji skutkuje karą grzywny za wykroczenie skarbowe ( Kodeks Karny Skarbowy), z reguły może to być kilkaset złotych, nie mniej niż 84,90 zł (2007 rok). Jeżeli jednak druga strona umowy zobowiązała się do złożenia deklaracji (sprzedawca), należy się upewnić , że faktycznie zrobiła to w terminie, należy dopilnować wykonania obowiązku podatkowego. O ile jest więcej kupujących ( nabycie na współwłasność), to należy wypełnić dodatkowo druk PCC-3A Deklarację składamy w "swoim" Urzędzie Skarbowym i również w ciągu 14 dni wpłacamy kwotę zobowiązania podatkowego. [B]Stawka podatku od umowy sprzedaży rzeczy ruchomych wynosi 2% ceny sprzedaży zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy[/B][/COLOR] [COLOR=teal][B]z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (publikacja: tekst jednolity Dz. U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 o PCC z późniejszymi zmianami). [/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
[COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]UWAGA! Może się zdarzyć że US wezwie do podwyższenia ceny podanej w formularzu PCC-3. Jeżeli urząd skarbowy uzna, że cena podana w deklaracji odbiega od wartości rynkowej, wówczas wezwie kupującego do podwyższenia albo do obniżenia wartości rynkowej towaru. W tym samym piśmie urząd poda wartość rynkową oszacowaną wstępnie przez siebie. Urząd zażąda reakcji w terminie nie krótszym, niż 14 dni. Jeżeli strony na wezwanie urzędu: nie dokonają zmiany wartości i nie przekonają urzędu do swojej racji, albo dokonają zmiany, ale na kwotę inna, niż sugerowana przez urząd, i nie przekonają urzędu do swojej racji, wówczas urząd skarbowy dokona jej określenia na podstawie opinii biegłego lub przedłożonej przez podatnika wyceny rzeczoznawcy. Jeżeli urząd powoła swojego biegłego, a wartość określona przez niego różni się o 33% od wartości podanej przez kupującego czy jego biegłego, koszty opinii biegłego urzędowego ponosi kupujący. Dowodząc niskiej wartości rynkowej można przedstawić fotografie, przynieść nawet "przedmiot" do urzędu skarbowego, można też przygotować zestawienia transakcji, ze zbliżoną cenę. Może to być też wycena biegłego. [/FONT][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Nieco inaczej przedstawia się sprawa jeśli sprzedającym jest czynny podatnik VAT. Wtedy nabywca nie ma obowiązku składania druku PCC i odprowadzania podatku od czynności cywilno-prawnej. Jeśli sprzedawca jest czynnym podatnikiem VAT, to na wniosek nabywcy jest on zobowiązany wystawić fakturę VAT.[/FONT][/SIZE][/COLOR]
[B][COLOR=teal][FONT=Times New Roman]E. Podatek Pośredni VAT (10-12-2007)[/FONT][/COLOR][/B]
[FONT=Times New Roman][COLOR=teal]Zgodnie z[/COLOR][COLOR=teal][SIZE=3]Art.2. ustawy o PTU za działalność rolniczą - rozumie się m.in. produkcję zwierzęcą, produkcję materiału, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, chów i hodowlę innych [U]zwierząt poza gospodarstwem rolnym[/U] a także świadczenie usług rolniczych. Nie istnieje pojęcie specjalny dział produkcji rolnej. Gospodarstwem rolnym określone zostało gospodarstwo, tak jak w ustawie o podatku rolnym. [/SIZE][/COLOR][/FONT]
[COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Występuje tu pojęcie - rolnika ryczałtowego. Jest to rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych [U]przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych ( tu są zasady ogólne podatku VAT).[/U] Zgodnie z artykułem 43.1.3 rolnicy ryczałtowi są zwolnieni podmiotowo ( zwolnienie ustawowe) od podatku VAT o ile sprzedają produkty rolne pochodzące z własnej działalności rolniczej lub świadczą usługi rolnicze. Rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem: dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20.000 zł oraz dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, oraz prowadzenia określonej ewidencji. Jeżeli rolnik ryczałtowy, który zamierza zrezygnować z ustawowego zwolnienia jest obowiązany prowadzić ewidencję przez okres co najmniej 3 kolejnych miesięcy poprzedzających bezpośrednio miesiąc, od którego rolnik ten rezygnuje ze zwolnienia. Podatnicy, którzy zrezygnowali ze zwolnienia od podatku, mogą po upływie 3 lat od daty rezygnacji ze zwolnienia ponownie skorzystać ze zwolnienia. Zwolnienie, to którym mowa w zdaniu pierwszym, obowiązuje pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca (kwartału), od którego podatnicy ci ponownie chcą skorzystać ze zwolnienia.[/FONT][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Nie należy też zapominać o obowiązku rejestrowania sprzedaży przez kasę fiskalną. Zgodnie z art. 111. 1. Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jednak zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Od 01-01-2008 kwoty 50.000 zł. [/FONT][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Ważne jest że w przypadku prowadzenia przez rolnika ryczałtowego korzystającego ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 także działalności innej niż działalność rolnicza do wartości sprzedaży, stanowiącej limit nie wlicza się sprzedaży produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez niego działalności rolniczej.[/FONT][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=teal][SIZE=3][FONT=Times New Roman] Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych omawia art. 115. Rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych. Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o którym mowa w ust. 1, wynosi 5% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku. [/FONT][/SIZE][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

A ja mam pytanie jeszcze do tego tematu. Mam swoje powody, żeby przygwoździć ludzików od krórych mam swoją sunię. To nawet nie jest pseudohodowla a fabryka zwierząt i nie wiem w jakich warunkach przebywają zwierzaki... Lepiej wysyłać donos do US czy interweniowac TOZem??

Link to comment
Share on other sites

Zdaje się , że swego czasu wywołałam burzę ! Ale takie niestety jest prawo dla niektórych bardzo restrykcyjne a na innych zdaje się nie mieć bata . Ja też miałabym ochotę zrobić zadymę ludziom . którzy pod płaszczykiem rejestrowanej hodowli i osiągnięć wystawowych rozmnażają psy różnych ras .
Moja koleżanka kupiła z takiej hodowli buldoga angielskiego ( hodowla buldogów ) bez rodowodu ale za to chorego i zwadziałego . Kocha go bardzo : leczy , operuje , kocha , operuje ..... i tak w nieskończoność . Pies ma 2 lata i 7 operacji za sobą . Ci sami ludzie sprzedają też berneńczyki , którym zapominają "dosłać" rodowód i co ? Generalnie nic proceder trwa nadal . Gruby miał ogromne szczęście , że trafił do takiej osoby bo mógł już dogorywać w schronisku .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='G.Lindenberg']Zgodnie z przepisami, hodowanie psów, jak w zasadzie każde działanie, na którym się zarabia, jest opodatkowane podatkiem dochodowym, którego pseudohodowle przypuszczalnie nie płacą. Poniżej znajdziecie przygotowany przez prawnika wzór pisma do lokalnego Urzędu Skarbowego, który każde stowarzyszenie czy fundacja zajmujące się zwierzętami może wysłać - z odpowiednimi pieczątkami i podpisami osób upoważnionych (Zarząd itp.). Pismo raczej należy wysyłać listem poleconym a jeśli brak będzie odpowiedzi - dzwonić ponaglająco albo wysyłać kolejne pisma ze skargami. Jeśli będzie trzeba, wzór skargi przygotujemy.


[B]Urząd Skarbowy
w ......................

Zawiadamiający: ..............................................................................................

Zawiadomienie
o podejrzeniu popełnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego.

Zawiadamiający informuje, że w toku wykonywania zadań statutowych ustalono, że zachodzi uzasadnione podejrzenie iż Pan/Pani.............. zam. ........................ prowadzi niezarejestrowaną zgodnie z obowiązującymi przepisami działalność gospodarczą w formie hodowli psów. Hodowla znajduje się w .................................
Z uzyskanych informacji wynika, że działalność ta prowadzona jest stale i nieprzerwanie co najmniej od ....... roku.
Istnieje prawdopodobieństwo, że wymieniona/y nie ujawnia właściwemu organowi skarbowemu przedmiotu i podstawy opodatkowania oraz nie składa deklaracji w odniesieniu do dochodów osiąganych z wyżej wymienionej działalności.
Powyższe może stanowić przestępstwo skarbowe określone w art. 54 § 1 lub wykroczenie skarbowe określone w art. 54 § 3 Kodeksu karnego skarbowego.
Mając na uwadze powyższe Zawiadamiający wnosi o:
1.przeprowadzenie stosownego postępowania wyjaśniającego,
2.Informowanie Zawiadamiającego o podjętych działaniach i ustaleniach.
Data, /podpis...../[/B]

Dawajcie znać, jak Wam idzie![/quote]hehe dobre .równie dobrze możesz założyć peleryne i udawać supermena :evil_lol::evil_lol::evil_lol::evil_lol::evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='G.Lindenberg']Tu nie chodzi o przepisy związków hodowców psów. Ustawa o podatku dochodowym nie rozróżnia hodowli psów rasowych i nierasowych. Hodowla to hodowla - chodzi o płacenie podatku od dochodu, niezależnie od rasy czy braku rasy, psa. I taki przepis istnieje: art. 2 ustawy o podatku dochodowym. Dlatego Urząd Skarbowy powinien zostać o tym poinformowany.[/quote]
w takim razie każdy właściciel suczki która by się oszczeniła musiał by płacić podatek ,bez znaczenia czy to piesek bury czy inny :megagrin::megagrin::megagrin::megagrin:ale wymyśliłaś:shake::thumbs:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...