Jump to content
Dogomania

chow-chow


Agappe

Recommended Posts

Są tu jacyś właściciele chow-chowów?

Moja koleżanka zastanawia sie nad kupnem tego pieska, ale prosiła mnie, zebym sie dowiedziała najistotniejszych rzeczy na temat tej tasy. Jak to jest z pielęgnacją, dominacją, srosunkiem do człowieka, ruchem, czy może mieszkać w domu? Na co trzeba zwrócić uwage wybierając szczeniaka, jakie hodowle w Polsce są godne polecenia

JEdnym słowem wszystkie ważne informacje któe powinien znać przyszły właściciel chow-chowa

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Agappe jesli chcesz podam Ci namiary na moja kolezanke hodowczynie znawczynie i wielka milosniczke rasy... co prawda z wrocka ale to akurat nie jest odleglosc... z pewnoscia chetnie odpowie na wszystkie pytania

ma 2 czarne suczki ( w tym imp z holandii .. chyba) i rudego psa... interchampiona .. tez importa

a & malamuty

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Znanym miłośnikiem i zawcą rasy chow-chow jest Przewodniczący Klubu Szpica, sędzia międzynarodowy, Zygmunt Jakubowski.

Warto by było zwrócić sie do niego np. listownie z prośbą o zestaw literatury i ewentualne wskazówki co do źródła zakupu chowka.

Z tego co wiem to robi to dość chętnie, bo naprawdę jest entuzjastą tej rasy.

Link to comment
Share on other sites

Pani Gabrysia jest sędziną o specjalności "owczarek niemiecki" :lol:

Ale na chowach zna sie bardzo dobrze, to fakt.

Karen, najbardziej utytułowana suka tej rasy w Polsce, niestety już nie żyje. Odeszła minionej zimy :(

Link to comment
Share on other sites

No, to mam wyraźne braki w informacjach.

Karen pamiętam jeszcze szczenięciem, gdy z Gabrysią i Basią Czasławską mieliśmy sekcje w tym samym dniu.

Potem śledziłam losy suki i ogromnie żal mi było tak małego potomstwa po niej.

A co do Jakubowskiego - to autorytet niezaprzeczalny.

Link to comment
Share on other sites

p. M. Szymandera (hod. Szymanderow) chyba jednak bardziej specjalizowal sie w chow chowach....o ile sie nie myle to byl jednym z pionierow rasy, do niego nalezal znany milosnikom chow'ow DONG KOJONG v .d.Ganzetapper( czy jakos tam) ur w 1976r

a & malamuty

Link to comment
Share on other sites

Znanym miłośnikiem i zawcą rasy chow-chow jest Przewodniczący Klubu Szpica, sędzia międzynarodowy, Zygmunt Jakubowski.

Warto by było zwrócić sie do niego np. listownie z prośbą o zestaw literatury i ewentualne wskazówki co do źródła zakupu chowka.

Z tego co wiem to robi to dość chętnie, bo naprawdę jest entuzjastą tej rasy.

oj w moim wypadku to nie trzeba listownie, tylko skoczyć w piątek do warszawskiego oddziału i postać w kolejce do Pana Jakubowskiego :)

A jakie sa wogole wasze wrazenia po kontaktach z psami tej rasy|?

Link to comment
Share on other sites

Chowy to chyba najsłodsze szczenięta, choć oczywiście wszystkie maluszki są niezwykle milutkie. Jednak maly chow-chow to cudowna kula futra z naburmuszoną minką :loveu:

Jako dorosły pies chow-chow jest raczej typem samotnika; niezbyt lubi towarzystwo innych psów, ponad psie harce przedkłada spacery dystyngowanym krokiem u boku ukochanego Pana/Pani.

Jego szata wymaga systematycznej pielęgnacji, w przeciwnym razie pies miewa poważne problemy ze skórą.

Chow to taki trochę kot w psim ciele - po prostu jest gdzieś obok i z dystansu obserwuje to co się wokół dzieje. Jeżeli coś go zaintryguje to podejmuje próbę kontaktu. Jednak w stosunku do obcych zawsze zachowuje rezerwę. Zazwyczaj bardzo rzadko szczeka, ale jest czujnym stróżem.

Agappe-->koniecznie wybierz sie na spotkanie z Panem Jakubowskim. Na prawdę warto!

Link to comment
Share on other sites

Z problemów zdrowotnych najbardziej typowe dla tej rasy ( związane z ich budową ) są wady ustawienia powiek, a zwłaszcza entropium oraz wady kończyn , a dokładniej tzw. przeprost kończyn tylnych, polegający na tym, że kończyna ta jest ruchoma w stawie skokowym w obie strony. Oczywiście wyginanie w stronę nienaturalną jest dużo mniejsze.

Przypadłość ta jest związana z niemal pinowym ustawieniem kości udowej, podudzia i stopy co jest cechą rasową i decyduje o typowym "szczudłowatym" chodzie.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o wychowanie i socjalizację to na pewno wymagają one bardzo starannego podejścia do tych kwestii. Chowy są nieufne, do innych psów oraz zwierząt podchodza z dużym dystansem. Są podobno również uparte a przy tym nie tolerują przemocy, wiec ich właściciel musi metodami "pokojowymi" stać sie dla swojego psa prawdziwym szefem.

Mówi sie też, że jest to typowy pies jednego pana.

O szczegóły jednak najlepiej było by zapytać dobrego hodowcę lub wlaśnie Pana Jakubowskiego.

Link to comment
Share on other sites

Raczej nie jest to zbyt częsty rodzaj umaszczenia i to nie tylko w Polsce.

Mnie się takie rozjaśnione chowy niezbyt podobają, bo mają "nieapetyczne" cieliste noski i jasne obwódki oczu.

Ale to oczywiście kwestia gustu, a nim sie nie dyskutuje :)

Link to comment
Share on other sites

A czy te hodowle mają jakieś stronki www albo przynajmniej galerie internetowe?

Badzo lubię oglądać fotki pięknych psiaków, a zwłaszcza szpiców :D

Na fotce można się psu dokładnie poprzyglądać , a na wystawach zwykle nie ma na to dość czasu - potem mam takie sytuacje, że znam psa ze świetnego ruchu ringowego, bo miga gdzieś stale między plecami widzów, ale nie mam pojęcia jak na prawdę wygląda.

A ja już taka jestem , że lubię wiedzieć duuużo o czyms co mnie kręci :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...