Jump to content
Dogomania

Jak przebiegają badania na dysplazję?


Goldek

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Zdjęcie musi wykonac specjalista. Zdjęcie jest wykonywane w premedykacji gdyż piesek nie pozwoli sie ułozyc w odpowiedniej pozyciji i naprawde wykonac zdjecie moze tylko lekarz który się na tym zna. Pieska trzeba przegłodzić 12h przed zdjeciem i jesli ma problemy zdrowotne wykonac bad krwi i Ekg.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Goldek,
zdjęcie może zrobić Ci każdy weterynarz, który "współpracuje" z weterynarzami, którzy mogą opisywać zdjęcia i wpisywać do rodowodu (w Polsce chyba 8 czy jakoś tak, nie wiem dokładnie).
Jednak najlepiej jest się wybrać do specjalisty, bo to od ułożenia psa i od jakości zdjęcia zależy wynik.
No i tak jak napisał (napisała?) belmonti, pies musi być przegłodzony, bo dostaje głupiego jasia. Nie znam psa, który nieruchomo wyleżałby na plecach z wyciągniętymi i przytrzymanymi łapami do zdjęcia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='panienkabubu']
No i tak jak napisał (napisała?) belmonti, pies musi być przegłodzony, bo dostaje głupiego jasia. Nie znam psa, który nieruchomo wyleżałby na plecach z wyciągniętymi i przytrzymanymi łapami do zdjęcia.[/QUOTE]
Hej :)
Moje dwa psy byly przeswietlane bez zadnych srodków farmakologicznych ("na żywca") i nie było z tym problemu! Potrzebne tylko były dwie osoby do przytrzymania psa :eviltong: ;) Obydwa psiaki mają HD-A :loveu:
achaa i znam jeszcze kilka innych psów, które też przeżyły badanie bez głupiego jasia czy narkozy ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='panienkabubu']Jakiej wielkości są te psy? Czyżby 80kilowe bernardyny?:cool3:[/QUOTE]
Czytaj ze zrozumieniem ;)
napisalas:"[b]Nie znam psa, który nieruchomo wyleżałby na plecach z wyciągniętymi i przytrzymanymi łapami do zdjęcia[/b]."
to Ci odpisałam, ze sa psy, ktore mozna przeswietlic "na zywca";) (mój wet 99% rtg stawów wykonuje na zywca)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='Jolly']Czytaj ze zrozumieniem ;)
napisalas:"[B]Nie znam psa, który nieruchomo wyleżałby na plecach z wyciągniętymi i przytrzymanymi łapami do zdjęcia[/B]."
to Ci odpisałam, ze sa psy, ktore mozna przeswietlic "na zywca";) (mój wet 99% rtg stawów wykonuje na zywca)[/quote]

Takie badanie przez wiekszosc wetow na swiecie (a przynajmniej w Europie) jest uwazane za niemiarodajne.

Link to comment
Share on other sites

Nie jestem wprawdzie z Krakowa, ale wróce do tematu narkozy przy RTG - TYLKO i WYŁĄCZNIE !!!- badanie z narkozą!!! , bo w innym przypadku jest niemiarodajne, a do tego przeprowadzone ,,na siłę,, może psu wyrzadzić więcej szkod!!!Do tego badania pies powinien miec ,,wyluzowane,, stawy, tak, aby mozna go było prześwietlić w kazdej potrzebnej pozycji. Najlepiej lokalnie zrobić wywiad, gdzie RTG robią najbardziej fachowo i czy dana klinika wspołpracuje z krajowym konsultantem d/s dysplazji- dopiero on jest uprawniony do zrobienia wpisu do papierów.Mozesz zrobić RTG gdzie inndziej, a zdjęcie zawieżć również samemu do konsultanta, lub wysłać.W Posce jest kilku uprwnionych konsultantow i z tego co wiem to ,,namiary lokalnie powinny posiadać kliniki a też oddział ZK.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='panienkabubu']Nie znam psa, który nieruchomo wyleżałby na plecach z wyciągniętymi i przytrzymanymi łapami do zdjęcia.[/quote]
Bo nie poznałaś mojej Carmelki :evil_lol: - prześwietlałam ją na klinice we Wrocławiu - wszyscy się zbiegli,żeby zobaczyć jak przytomny pies potrafi tak spokojnie leżeć. Cóż...trochę ćwiczeń i już ;)
Moja znajoma nauczyła swoje dwie cockerki leżenia do zdjęcia i też się udało.
Z dużym psem na pewno jest trudniej...:roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Goldek']To ja wracam do wątku (oczywiście cały czas go obserwuję;))
i zapytam:
Czy ktoś z Was robił zdjęcia w Krakowie w siedzibie Krakvetu? Nasza wetka poleciła nam tam zrobić zdjęcie i wysłać pocztą. Robią tam dobre zdjęcia?[/quote]


Krakvet chyba jako jedyna prywatna klinika w pl ma rtg cyfrowe, i co najwazniejsze wetow i technikow z wyobraznią i wiedza. Kazde rtg jakie robili moim psom było takie jak nalezy, nie przesadzaja z dawkami promieniowania i medykamentów, pies oglupiony do zdjecia dochodzi do siebie zanim na dobre wyjdzie sie z kliniki, ja polecam.
Dodatkowo co wazne zdjecia dostaje sie i na kliszy i na cd, a to bardzo usprawnia wszelakie przesyłania itd.

Link to comment
Share on other sites

My podjechaliśmy do Siembiedy, i muszę powiedzieć ze z kolejnymi psami zrobię tak samo. Raz że psiak wyszedł o własnych siłach z lecznicy, dwa, że byliśmy przy badaniu, trzy, że dr sympatyczny, cztery że wpisał nam co trzeba od razu w rodowód (nie musiałam słać pocztą), pięć, miałam od razu wynik i nie musiałam się denerwować :razz:, no i po ostatnie nawet jakby się okazało że trzeba RTG powtórzyć to od razu - a nie że robię w Krakowie, a potem wet oceniający stwierdzi że trzeba powtórzyć (znajoma tak miała) i znowu premedykować.
Koszt to 300 PLN za HD i ED.

Link to comment
Share on other sites

Też się przymierzam do badania u dra Siembiedy, między innymi dlatego że przeprowadza on to badanie właśnie w premedykacji a nie w narkozie.
Co do robienia zdjęć na żywca, owszem pewnie i można, ale tu nie chodzi o to czy pies leży spokojnie czy też nie. Chodzi właśnie o to żeby zwiotczyć mięśnie, żeby ich siłą nie spinał się itd... bo wtedy badanie jest niemiarodajne i dlatego też niektórzy lekarze u dośc temperamentnych psów, mocno umięśnionych, stosują nawet narkoze. A raczej nie wyćwiczysz psa żeby rozlużnił mięśnie czy tym bardziej zwiotczył się na komende :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...