Jump to content
Dogomania

Uszy - postawione, niekopiowane?


sugarr

Recommended Posts

Ostatnio nad morzem zobaczyłam pieska.
Czarny był, kudłaty był, sznaucerową "brodę" miał, sznaucerowe "brwi" miał, mały był.

Jedno ucho miał klapnięte jak sznaucerek niekopiowany, a drugie miał... Postawione. To zdecydowanie nie było cięte ucho, piesek miał cztery miesiące.

Moja znajoma ma miniaturkę, bez rodowodu. Mówi mi "o sznaucerek" i pokazuje na tego czarnulka z dziwnymi uszami, a ja zaczęłam się zastanawiać nad jego sznaucerowością, przez to ucho. Podeszłam do właścicielki i powiedziała, że to sznaucer miniatura.

Koleżanka zaczęła mi opowiadać, że to na 100% sznaucer, że im się jakieś czapeczki zakłada, że uszy mogą stać, a wcale nie muszą być kopiowane.

Czy ktoś mi coś powie na ten temat? Pytam z czystej ciekawości, nie znam się na sznaucerach i nigdy się nie interesowałam tą rasą :)
A przy okazji (nie krzyczcie na mnie) czy teraz można legalnie kopiować uszy?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sugarr']A przy okazji (nie krzyczcie na mnie) czy teraz można legalnie kopiować uszy?[/quote]

Polecam opcję SZUKAJ na forum, albo wyszukiwarkę Google :p


USTAWA
z dnia [B]21 sierpnia [COLOR=red]1997[/COLOR][/B] r.
o ochronie zwierząt

Rozdział 8
Zabiegi na zwierzętach
Art. 27.
1. [U]Zabiegi lekarsko-weterynaryjne na zwierzętach są dopuszczalne dla ratowania ich życia lub zdrowia[/U] [U]oraz dla koniecznego ograniczenia populacji[/U] i mogą być przeprowadzane wyłącznie przez osoby uprawnione.


Pozdrawiam
Woo

Link to comment
Share on other sites

[quote]Jedno ucho miał klapnięte jak sznaucerek niekopiowany, a drugie miał... Postawione. To zdecydowanie nie było cięte ucho, piesek miał cztery miesiące.[/quote]
Gdzieś czytałam, w którymś wątku tutaj, jak forumowicze opowiadali o tych uszkach.
W galerii też widziałam zdjęcie takiego "nietoperza".
Uszy weterynarze kopiują, ale jest to zabronione.
Moim zdaniem poprosty sznauciowi się znudziła norma dwóch uszek na sztorc i pozwolił jednemu odpocząć :P

Link to comment
Share on other sites

Pytanie o kopiowanie uszu było akurat najmniej ważne tutaj...

Ważne jest dla mnie czy zgodnie ze wzorcem rasy, [B]szanucer[/B] bez domieszki czegokolwiek innego może mieć naturalnie postawione uszy (ucho...) albo czy są jakieś zabiegi poza kopiowaniem w celu postawienia tych uszu.

Kłóciłam się o to z koleżanką, wyszło na jej po tym jak właścicielka powiedziała, że to był sznaucer miniatura (jak kłóciłam się, że z domieszką być może nie słusznie) i chciałabym się dowiedzieć kto miał rację.

Link to comment
Share on other sites

niektorom psom uszki staja, nie tylko miniaturom ale i sredniakom ( patrz foto) ale nie oznacza to ze jest to zgodne ze wzorcem - ucho nie kopiowane powinno byc zalamane i wewnetrzna krawedzia przylegac do glowy a wiec naturalnie stojace ucho jest wada

[IMG]http://img171.imageshack.us/img171/2755/mimg0028fm7.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sugarr']
A więc nie miałam racji mówiąc, że to nie 100% sznaucera, a koleżanka, że zakłada się specjalne "czapeczki"? do postawienia uszu :)[/quote]

o czapeczkach pierwsze slysze :roll: jesli pies ma ucho kopiowane i ono nie staje samo to klei je sie plastrami przez jakis czas wiec to moze o to jej chodzilo :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='Elitesse']niektorom psom uszki staja, nie tylko miniaturom ale i sredniakom ( patrz foto) ale nie oznacza to ze jest to zgodne ze wzorcem - ucho nie kopiowane powinno byc zalamane i wewnetrzna krawedzia przylegac do glowy a wiec naturalnie stojace ucho jest wada
[/quote]

A ja już nie wiem - znalazłam w internecie dwie wersje :crazyeye: wzorca dotyczącego uszu - jedna zgodna z tym co pisze Elitesse, a druga brzmi następująco [quote] [B][COLOR=navy][FONT=Arial]3.USZY:[/FONT][/COLOR][/B][COLOR=navy][FONT=Arial]Ucho skrócone: wysoko osadzone, symetryczne, noszone pionowo. Ucho naturalne: wysoko osadzone, załamane w kształcie litery "V", lub małe ucho stojące, noszone prosto, symetrycznie [/FONT][/COLOR][/quote][COLOR=navy][FONT=Arial][COLOR=Black] (- jako wzorzec sznaucera miniaturowego.)

Teraz sama się pogubiłam - gdzie można sprawdzić jaki jest aktualny (obwiązujący teraz) wzorzec?:niewiem::hmmmm:
Mam sznaucerkę mini z uchem stojącym - jak do tej pory na wystawach nie stanowiło to większego problemu, ale chciałabym wiedzieć ma wyglądać "wzorcowy sznaucer" :razz: :)[/COLOR][/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...