Jump to content
Dogomania

odrobaczanie nie dziala!


Ca Eivissenc

Recommended Posts

W zeszlym tygodniu odrobaczalismy Korka (3 miesieczny szczeniak) preparatem Telmin, w qoopce pojawialy sie martwe (?) robaki, a dzisiaj znowu sa - zywe :placz:. Weterynarz twierdzil, ze Telmin wybije wszystko, takze jajka robakow... Czy to sie zdarza, ze odrobaczanie nie zadziala? :crazyeye: Wybieramy sie tak czy inaczej do weterynarza, ale chcialabym poznac opinie doswiadczonych psiarzy. Po jakim czasie mozna powtorzyc kuracje?

Link to comment
Share on other sites

Wszystko zależy od rodzaju tabletek.. Są takie, których ponoć nie trzeba powtarzać (zazwyczaj droższe) i takie przy których niestety konieczne jest zaserwowanie drugiej dawki...
Preparat powinien wybić wszystko, ale tak jak wspomniano wcześniej nigdy nie masz 100% gwarancji;) Najlepiej udać się do weta i poprosić o inne tabletki.

Jesteś pewna, że szczeniak przez ten czas nie mógł znowu się zarazić?:roll:

Link to comment
Share on other sites

tabletki zazwyczaj działąja tylko w obrębie przewodu pokarmowego ,jeżeli np.nicienie są w wątrobie lub płucach a taki jest ich cykl zyciowy to wtedy tabletki nie pomoga dlatego odrobaczanie szczeniat preparatami doustnym powinno rozpoczynać sie w 2 tyg. zycia i powinno sie powtarzac co miesiąc aż pies skończy 6 miesiąc zycia.Alternatywa sa preparaty nowej generacji juz dostepne na polskim rynku jak Stronghold lub profender -zapytaj czy szczeniak jest juz w odpowiednim wikeu żeby je podać ,działają one 30 dni a tabletka działa tylko w momenciepodania

Link to comment
Share on other sites

Tak jak pisalam, preparat jakim odrobaczalismy to Telmin.
wet stwierdzil, ze zadne tabletki nie wybija w 100% jajeczek robali, wiec najprawdopodobniej po prostu wykluly sie nowe. polecil zaaplikowac kolejna serie, a jesli nie bedzie efektu, to probki do analizy i bedziemy probowac z czyms silniejszym. martwi mnie to, ze przez to wszystko ucieknie nam termin szczepien (przed szczepieniem powinno sie wybic robaki).

wyglada na to, ze robal z ktorym mamy do czynienia to tasiemiec :( a przynajmniej takiem mam wrazenie po obejrzeniu zdjec w sieci. moze macie jakies szczegolne porady odnosnie tego pasozyta?
nie sadze, zeby Korek zarazil sie w miedzyczasie, bo bardziej go pilnuje i wychodzimy tylko na lince. oczywiscie jakies tam ryzyko zawsze jest, ale staram sie je zminimalizowac. odkazilam poslanie i zabawki, porzadnie umylam caly dom, koce, wszystko... dzisiaj dostal ostatnia tabletke z serii i jutro bedzie kolejne generalne sprzatanie. od dwoch dni nic nie wychodzi w qoopie, ale co druga qoopa jest rzadka (czy to moze byc efekt tabletki? za rada weta dalismy troche silniejsza dawke i wtedy zaczely sie te rzadkie...)

nie wiem, co dalej robic, Korek skonczyl 3 miesiace i powinien zostac zaszczepiony w najblizszym czasie.

Link to comment
Share on other sites

Pamiętaj też o butach - najlepiej chowaj po przyjściu do domu (i szczególnie przy drzwiach dbaj o "odkażanie" :) ), bo mógł ktoś z domowników coś przynieść na butach.

Może w takiej sytacji zrobić badanie koopy i na tej postawie działać "celowo" a nie trochę na oslep.

JA nie wychodziłam na spacer ze swoim szczeniakiem, dopóki nie został zaszczepiony po raz 3, właśnie aby niczego nie złapał (ale i tak nie ma 100 % pewności)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ca Eivissenc']W zeszlym tygodniu odrobaczalismy Korka (3 miesieczny szczeniak) preparatem Telmin, w qoopce pojawialy sie martwe (?) robaki, a dzisiaj znowu sa - zywe :placz:. Weterynarz twierdzil, ze Telmin wybije wszystko, takze jajka robakow... Czy to sie zdarza, ze odrobaczanie nie zadziala? :crazyeye: Wybieramy sie tak czy inaczej do weterynarza, ale chcialabym poznac opinie doswiadczonych psiarzy. Po jakim czasie mozna powtorzyc kuracje?[/quote]


Moim zdaniem powinnaś zrobić i wiedzieć :
- kupić u weta preparat PARATEX, który jako jeden z nielicznych zabija zarówno robaki obłe jak i płaskie. Nie wiem skąd wzięłaś pieska, ale na wszelki wypadek odrobacz go na wszystko.
- odrobaczanie należy powtarzać bezwzględnie co 7-MAX 10 dni aż do skutku.
Aby robaki mogły być w jelitach psa to muszą się rozmnożyć. 7-10 dni jest to czas potrzebny do tego, aby ze złożonych przez glistę jaj rozwinęły się nowe robaki, które po osiągnięciu dorosłości złożą jaja, i tak w kółko. Toteż gdy ponownie odrobaczysz psa po 7-10 dniach to wówczas wytłuczesz nowopowstałe postacie dorosłe, które nie zdążyły jeszcze złozyć jaj.
- absolutnie rzaden preparat nie zabija jaj (!!!). Wszystkie znane mi dotąd niszczą tylko robale a nie ich jaja. I nie wiem nic na temat takiej nowości na rynku weterynaryjnym.
- zastrzyki najczęściej nie działają lub co najwyżej działają wybiórczo

Nie panikuj. Będzie dobrze. Z glistami tak to już jest, ze choćby suka była nie wiem jak odrobaczana to maluchy i tak zawsze coś tam mają. Choćby pół robala. Z tego względu, że larwy tkwią w suce (zakładając, że suka była kiedyś zarobaczona, a więc owo błędne koło się zamyka i wciąż kręci bez celu) w postaci uśpionej nawet całe sucze życie. W momencie, gdy suka zachodzi w ciążę (burza hormonów, itd) larwy uaktywniają się i rozwijają w postać dorosłą, przenikając przez łożysko płodów czy przez pokarm matki. Także, na prawdę mało który maluch nie ma robaków i nie musi to swiadczyc o złych warunkiem z jakich wyszedł. Mam tu na myśli dwa-trzy robaki a nie np. całe ich kłęby, bo te są już rażącym zaniedbaniem hodowcy!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Linka']Wszystko zależy od rodzaju tabletek.. Są takie, których ponoć nie trzeba powtarzać (zazwyczaj droższe) i takie przy których niestety konieczne jest zaserwowanie drugiej dawki...
Preparat powinien wybić wszystko, ale tak jak wspomniano wcześniej nigdy nie masz 100% gwarancji;) Najlepiej udać się do weta i poprosić o inne tabletki.

Jesteś pewna, że szczeniak przez ten czas nie mógł znowu się zarazić?:roll:[/quote]

Gwarancja 100 % jest jak najbardziej!!! Pod warunkiem, że odrobacza się psa dwa razy z rzędu tydzień po tygodniu dopóty dopóki juz nic nie będzie wychodziło. Ale jak nic przez cały tydzień po ostatnim odrobaczeniu nie wyjdzie to powinnaś odrobaczyć jeszcze raz po tygodniu mimo wszystko. Bo tak należy odrobaczać prawidłowo, aby mieć pewność, że nie będą się rozmnażać. I cena tabletek nie ma tu nic do gadania, to jakaś bzdura..... Wszystkei działają na takiej samej zasadzie. Ich składniekiem jest PYRANTELUM. Tylko różnica polega na tym, że jedne tłuką tylko niecienie a tylko niektóre nicienie i płazińce. Czyli wsio. Poza pierwotniakami oczywiście.
ja tak odrobaczam od zawsze i jeszcze nigdy u mojego psa nie stwietrdzono nawet śladu jego trampek....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Tasiemce :
Żywicielem ostatecznym (czyli takim w którym dojrzewają, żyją a następnie rozmnażają się postacie dorosłe) jest pies.
Żywicielem pośrednim może być : pchła, mysz, owca, świnia, bydło.
Rodzaje tasiemców, którymi może zarazić się pies :
[I][B]Echinococcus mulliocularis[/B] [/I]
Żywicielem pośrednim jest mysz.
Pies może się zarazić zjadając odchody lub zwierzę.
Okres potrzebny do osiągnięcia dojrzałości (czyli od momentu zarażenia do momentu rozmnażania/wydalania widocznych dla nas w psim kale jego członów) - 35 dni
[B][I]Echinococcus granulosus [/I][/B]
Żywicielem posrednim jest owca, świnia, bydło.
Pies może się zarazić zjadając surowe mięso z niepewnego źródła. Np. padlinę czy inne niebadane mięso.
Okres onkubacji - 2 do 3,5 miesiąca
[B][I]Dypylidium caninum[/I][/B]
Żywicielem pośrednim są pchły. Jest najpospolitszym wśród tasiemców.
kres inkubacji - 2 do 3 tygodni.
Tak więc Twój pies "ma szanse" na pierwszego i ostatniego tasiemca, ponieważ ma 3 miesiące a samodzielny pokarm je dopiero od ponad 2.
Podobnie jest z dzikimi ptakami. Zjadanie ich odchodów czy ptaków grozi więcej psu zarażeniem więcej niż jednym tasiemcem (tak jak w przypadku myszy, szczurów, itp...) choćby przez wzgląd na to, że łażą po nich PCHŁY. Błe......

Link to comment
Share on other sites

wielkie dzieki za odpowiedzi i wyczerpujace informacje.

[quote name='Juta']
- absolutnie rzaden preparat nie zabija jaj (!!!).
[/quote]

uf, to ja musialam cos zle zrozumiec... :oops: zapytalam jeszcze raz tego samego weterynarza, i faktycznie potwierdzil, ze zaden preparat nie zabija jaj. czyli cos sie za pierwszym razem przeslyszalam.

zastosowalismy inny, silniejszy preparat i na razie robaki zniknely. mamy powtorzyc dawke za 10 dni.

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem bezwzględnie TAK. Nawet jeśli teraz nic już z psiaka nie wychodzi. Dzięki temu będziesz miała 100 % pewności, że nawet jesli został jakiś robaczysko i zdążył złożyć jaja to najprawdopododbniej wytruł się tym razem. A po 10 dniach to będzie taka kropka nad "i", w razie gdyby jednak coś się jednak wykluło później. Uważam także, że w Twoim /czy raczej psiaka/ przypadku powinnaś zrobić badanie kału za niedługi czas.
Oczywiście, jak rozumiem cała Twoja rodzina też się jednocześnie odrobacza???

Link to comment
Share on other sites

P.S.
Oczywiście nie ma za co dziękować. Cała przyjemność po mojej stronie. :loveu: Może kiedyś ja będę potrzebowała jakiejś pomocy. :roll: Oby nigdy nie, ale...
No i dopiero teraz zobaczyłam ile błędów narobiłam pisząc swoje posty.... WSTYD normalnie:mad: . Wracam do przedszkola:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...