Jump to content
Dogomania

reakcja na stres?


palina22

Recommended Posts

Mój pies się drapię i żadne leczenie nie przynosi skutków częściej drapię się i gryzie łapy w domu niż na spacerach, podwórku. Czy takie zachowanie może wynikać ze stresu? Mój pies bardzo nakręca się gdy domownicy jedzą, gdy przyjdą goście, często leży i skomli gdy mu karze odejść jest bardzo dużo sytuacji gdy się bardzo ekscytuje. Wiem ze gdy nie ma mnie w domu to leży i nic go nie rusza (oprócz jedzenia)   czy to mogą być powodu stresu i drapania się? Zwykle jak idę to weta to twierdzi ze to alergia i daje te same zastrzyki ale ostatnio Tofik dostał pokrzywki gdy nie wychodziliśmy na dłuższe spacery  po dwóch dniach a raczej spacerze godzinnym mu pokrzywka zginęła.

Opisuję mój przypadek bo chciała bym poznać inne opinie jak na razie to są tylko moje obserwacje i próby pomocy mojemu psu w ustaleniu co mu dolega.

Link to comment
Share on other sites

Obejrzyj łapy, czy nie ma jakiejś starej ranki, którą rozdrapuje, albo czy nie gryzie pazura - ale wtedy gryzłby raczej 1 łapę.

Zobacz, czy nie ma czarnego nalotu na skórze między palcami, może to grzybica (malasezje albo candidie).

Jeżeli to alergia, to koniecznie zróbcie testy - tak jak pisze mozarcik, uczulać może karma, przysmaki, coś na spacerze a nawet płyn do mycia podłóg, którego używasz.

 

Poczytaj też inne wątki na dogo, np. http://www.dogomania.com/forum/topic/3059-lizanie-%C5%82ap/

Link to comment
Share on other sites

Alergia pokarmowa i wziewna z reguły dają objawy na całym ciele. Kontaktowa częściej w miejscu kontaktu (brzuch od ściętej trawy itp.). Jeśli to wyłącznie łapki to może coś z ręcznikiem do wycierania łapek? Z drugiej strony jeśli faktycznie pies śpi sobie w najlepsze a drapie się tylko przy Was to w grę jak najbardziej wchodzi tło stresowe. Podobno karma calm z RC dobrze działa, ale jest tylko dla małych. Zaszkodzić nie może, no chyba że to alergia na kurczaka.

Link to comment
Share on other sites

A dostaje jakieś smaki czy zabawki, na których może się wyładować? Może faktycznie się ekscytuje i włącza mu się potrzeba gryzienia? Może jak widzisz, że zabiera się za łapy daj mu kość, jakieś ucho czy inne suszone cudo do dziamgania.

Link to comment
Share on other sites

To na pewno nie jest alergia pokarmowa przetestowałam już wiele karm i rybnych i z jagnięciną , gotowałam sama trochę i zachowanie było takie samo chociaż karmy calm z RC nie testowałam. Teraz je opti life light. Szampony też już wszystkie możliwe przetestowałam (pies ma 4 lata wiec miałam czas testować) Wet sądzi ze to na pyłki podaje mu kwasy omega 3 6 i wapno ale efektu nie ma nie mam odwagi podać sterydów.

Ranek na łapach nie ma raczej to nadmierne wylizywanie zaczerwienioną skórę widzę w pachwinach i pod pachami.

Ale zastanawiam się czy jak bym mu środek uspokajający podała profilaktycznie czy by mu nie zaszkodziło? i co polecacie ?

Link to comment
Share on other sites

Profilaktycznie uspokajaczy podawać raczej nie ma sensu. Ogólnie większość środków uspokajających dla psów działa na nie nie kojąco, tylko paraliżująco i psa można wpędzić w jeszcze większe kłopoty (czasem podanie psu takiego środka np. w sylwestra powoduje, że pies nie przestaje się bać, ale nie ma się jak ruszyć i schować i problem się nasila).

Może zafunduj mu więcej ruchu? Zmęczony nie będzie się tak ekscytował przy gościach i innych pobudzających sytuacjach.

Link to comment
Share on other sites

Calm z RC zawiera tryptofan i pochodną kazeiny. Działa wyciszająco i relaksująco, ale nie otumania. Jak chcesz coś na uspokojenie dać to lepsza będzie karma, działa właśnie na nerwice, lęki itp. Unikniesz wtedy tego, co opisuje Monieq, tyle że na efekty trzeba poczekać tydzień dwa. Jeśli liże też pachwiny i pachy to może chemia domowa. Jak szukałam alergii u swojej to miałam przykaz uprać wszystko w szarym mydle, żeby wyeliminować proszek, płyn do płukania. Podłogę musiałam umyć szarym mydłem a potem czystą wodą. Zdarza się też alergia na barwniki w dywanie (moja wetka mówiła mi, że kiedyś jej się trafił pies z alergią na szelki). Próbowałaś? Roboty masa i wetka mnie uprzedzała, żeby nie brać proszku hipoalergicznego dla dzieci, bo też potrafi uczulić tylko właśnie z szarego mydła.

Link to comment
Share on other sites

Ale po co dawać karmę z lekami uspokajającymi, jeśli można dać lepszą i tańszą karmę + te same leki .. Jeśli się już upieramy na wspomaganiu. Typofran to składnik wielu delikatnych uspokajaczy. Swoją drogą, u nas kompletnie nie działał ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...