Jump to content
Dogomania

orijen vs. barf


ola-haran

Recommended Posts

Mam pytanie. Jestem szczęśliwą posiadaczką małego kundelka, 7 tyg, przypominającego trochę owczarka niemieckiego. Chciałabym aby rozwijał się i cieszył jak najlepszym zdrowiem, stąd moje pytanie. Czy lepiej karmić jest np. Orijenem (który nie zawiera zbóż, ma w składzie dużo mięsa, ryb, trochę warzyw, owoców, ziół, brak wypełniaczy) czy może zdrowiej będzie przejść na BARF ?

Wiem, że zwolennicy Barfu zarzucają karmom właśnie sztuczne dodatki, zboża, wypełniacze, które nie służą psu, jednak orijen tych składników nie zawiera za to ma dużo mięsa, więc sama nie wiem czy nie będzie lepiej zbilansowanym posiłkiem. Będę wdzięczna za wszelkie uwagi.

Link to comment
Share on other sites

O BARFie słyszy się bardzo dużo dobrego. Nie chcę na forum wywoływać burzy gdyż sam BARF'a nie stosuje u swoich psów, ale zdarzało mi się słyszeć od tych co stosują, że na dłuższy (ponad 5 lat) czas nie jest jednak bardzo zdrowy. W dodatku jest dosyć pracochłonny, a BARF'owe gotowce pozostawiają wiele do życzenia. Jednak tak jak pisałem, specjalistą od tego rodzaju żywienia nie jestem, więc skreślić tego rodzaju karmienia nie mogę.

 

Co innego jeśli chodzi o karmy suche. Karmy gotowe niestety często zawierają mnóstwo dziwnych składników, to fakt. Jednak polski rynek ma to do siebie (możliwe, że zagraniczny również), że reklamują to co najgorsze. W związku z tym, każda karma, która jest reklamowana jest warta tyle co nic. O karmach można by mówić bardzo długo, a to nie czas i nie miejsce, żeby wykład przeprowadzać, więc streszczę.

 

Każda karma, która posiada ponad 30% białka, nie jest karmą, której można używać regularnie (jak dieta Dukana u ludzi, wykańcza nerki). Orijen czy Acana (2 najbardziej znany wysokopółkowe karmy na polskim rynku) są karmami dobrymi, ale przez wysoką zawartość białka nadają się raczej do psów pracujących. Tak więc, jeśli Twój pies będzie regularnie pracował (tropił, szukał narkotyków, brał udział w Agility) karma może być. Jeśli jednak to pies domowy, stosowanie takiej karmy przez dłużej niż rok mocno obciąży nerki. Optymalny poziom białka dla psów o normalnej aktywności to około 24-26%. 

 

Domyślam się, że jeśli wybierasz Orijen to nie specjalnie interesuje Cię przedział cenowy. Spróbuj poczytać o takich karmach jak: Fromm Family Gold, Dr. Dog, Nutram, Guabi, Natural Balance, Artemis. Są to karmy dostępne na polskim rynku, jednak mało kto je reklamuje, a jednak są bardzo dobre. Jeśli zależy Ci na karmach z małą ilością składników zainteresuj się Natural Balance. Mają specjalną linie karm składających się tylko z 9 produktów.

 

I jeszcze jedno. Jeśli karma na pierwszym miejscu w składzie ma napisane "mieso z czegośtam". to wcale nie znaczy, że ma dużo mięsa :) 

 

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem. Powodzenia w karmieniu. 

Link to comment
Share on other sites

Mój pies od ponad 6 lat na Barfie... ostatnie wyniki badań wskazują ze jest to jednak najlepsza dieta jaką mogę podać psu. Długofalowo dopiero widać jak jest bardzo własciwa.

Barf pracochłonny?

A co w nim jest pracochłonnego?

Idę do sklepu, kupuję mięso, w domu pakuję je w porcje i wkładam do zamrażarki. Codziennie wieczorem wyjmuję kolejną paczuszkę, rozmraża się i wrzucam do miski.

Czy to jest pracochłonne????

 

Dla barfa nie ma alternatywy w suchych karmach... tego się po prostu nie da porównać. To tak jakbyś próbowała zupę pomidorową na świezych pomidorach, kurze rosołowej i warzywach porównac z jakimkolwiek słoikiem czy zupką z proszku ze sklepu. Nie da się

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...