Jump to content
Dogomania
Sign in to follow this  
agaga21

bieganie z psem. kiedy można pomału zaczynać?

Recommended Posts

kiedy można zacząć biegać z młodym psem dużej rasy? od razu zaznaczę, że osoba biegająca nie ma kompletnie kondycji, więc te biegi na początku byłyby naprawdę spokojne, na małe dystanse ;)

pies ma obecnie 8 miesięcy, czy tak z początkiem wiosny można zaczynać?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prawda jest taka (usłyszeliśmy od Pani weterynarz), że dokąd pies rośnie, nie wolno go forsowac. Z naszym szczeniakiem (owczarek collie) zabroniono nam szarpania, intensywnych wysiłków, skoków  mimo tego, że jest to pies pasterski, który od młodości biega, zapędza itd.

 

Myślę, że spokojny trucht z psem samemu psu nie zaszkodzi, oczywiście jeśli pies ma potrzebę odpoczynku ew. NIE CHCE BIEGAĆ to droga do domu i tyle, aby nie przeforsować kości, stawów które się cały czas rozwijają.

Nasza mała ma 8 miesięcy właśnie i na razie nie biegam z nią ze względu na to, że ona (np. podczas zabawy z psami) dobiera Sobie ile ma siły, ile chce biegać, gdy nie chce, to siada , napije się i za 15min znów bieg z kolegami/koleżankami.

 

Poczekajcie do roku, potruchtajcie, a potem z czasem zwiększajcie dystans...A gdy pies się rozwinie na 100% oraz rozwinie się kondycja osoby biegającej  - można pokusić się o coś więcej ;)

 

Ja z małą mam zamiar zacząć biegać właśnie na wiosnę, po skończeniu roku - na początku krótsze dystanse, potem troszkę dłuższe, ostatecznie eskapady w las :)

Jeśli będziecie biegać - nie zapomnij o daniu psu troszkę więcej karmy jako uzupełnienie, można pomyśleć o witaminach na stawy, aby mieć pewność, że nic się dziać nie będzie i maź stawowa będzie śmigać w stawach az miło oraz o wodzie :))

 

Pozdrawiam i życzę sukcesów w osiąganiu wyników !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od rasy, masy ciała, budowy psa (obecnej i docelowej) oraz od rodzaju wysiłku. Jeśli osoba, która ma z nim biegać nie ma kondycji, to zakładam, że nie będą to biegi z prędkością większą niż 10-12km/h i dłuższe niż 3-5km. 

Jeśli jest to jakiś pies olbrzymi, którego docelowa waga ma przekroczyć 50-60kg, i który będzie rósł, mniej więcej do 24 miesiąca, to polecałabym działać bardzo ostrożnie. 

W przypadku wprowadzenia regularnego wysiłku zachęcam do wspomagania stawów psa. Od kilku dni w Polsce są dostępne najnowszej generacji preparaty chroniące stawy - www.gamedog.eu - w ofercie są 2 preparaty, przeznaczone dla różnych grup psów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

Announcements

×