Jump to content
Dogomania

wykład Marcina Wierzby o agresji psów


gayka

Recommended Posts

Szczerze polecam wszystkim właścicielom psów , nawet jeśli nasz pies nie jest agresywny to w każdej chwili możemy spotkać na swojej drodze agresora i wtedy trzeba wiedzieć jak się zachować !

[url]https://www.vadecorso.pl/agresja-psow-jak-ja-rozpoznac-i-jak-sobie-z-nia-radzic[/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

dla zainteresowanych wrzucam plan szkolenia :

[B]1. Mowa ciała psów - jak rozpoznać zamiary psa?[/B]
a) Jak odróżnić psa pewnego siebie od szczekającego tchórza?
b) Jakie są konsekwencje błędnego odczytania sygnałów wysyłanych przez zwierzę?

[B]2. Co to jest agresywność i agresja?[/B]
a) Skąd się biorą i jakie mają funkcje zachowania agresywne u psów?
b) Czy istnieje korelacja pomiędzy agresywnością a rasą?
c) Rasy uznawane za szczególnie skłonne do agresji -prawdy i mity.
d) Rodzaje zachowań agresywnych.

[B]3. Zachowanie człowieka w stosunku do psa.[/B]
a) Co zrobić, by nie zostać zaatakowanym lub uniknąć poważnych skutków ataku ze strony psa?
b) Analiza przypadków.

[B]4. Pytania i dyskusja.[/B]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ryss']Wykład [I]zoopsychologa[/I] (cokolwiek to znaczy) po kursach...[/QUOTE]

O Panu Wierzbie , jego doświadczeniu , wykształceniu , miejscu pracy i projektach można poczytać w sieci i na stronach uczelni, w której uczy :) O zawodzie zoopsychologa np. na stronie WUP
[URL]http://wup-krakow.pl/uslugi-rynku-pracy/poradnictwo-zawodowe/informacje-zawodowe-1/o-zawodach-pliki/informacjaozoopsychologu.pdf[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gayka']O Panu Wierzbie , jego doświadczeniu , wykształceniu , miejscu pracy i projektach można poczytać w sieci i na stronach uczelni, w której uczy :smile:[/QUOTE]

Ależ oczywiście, [B]Gayko[/B] - napisałem to, co napisałem, bo poczytałem w sieci - na ten przykład na stronie "vade corso":

[I]Nasi partnerzy: Marcin Wierzba - zoopsycholog. Studiował filozofię przyrody na KUL, ukończył biologię na Uniwersytecie Wrocławskim, kurs "Trener psów według metody naturalnej", "Zoopsycholog" w Europejskim Studium Psychologii Zwierząt i Wiedzy Praktycznej. Założyciel firmy Marcin Wierzba i Ośrodka Terapii i Edukacji w Asyście Zwierząt "Stado"[/I]

Interesuje mnie tu tylko taka rzecz: to Europejskie Studium itd. w Międzyborowie jest uczelnią wyższą? Ukończenie kursu "Zoopsycholog" w tym Studium daje prawo do posługiwania się [B]tytułem zawodowym[/B] zoopsychologa, podobnie jak np. ukończenie akademii medycznej - tytułem lekarza, czy politechniki - tytułem inżyniera? Ja rozumiem, że zdaniem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie - "[I]osoby pragnące wykonywać zawód zoopsychologa powinny ukończyć studia wyższe - mile widziany jest np. zootechnika lub psychologa, a uprawnienia do wykonywania tego zawodu można uzyskać poprzez ukończenie kursu lub studiów podyplomowych[/I]", ale to sobie tylko WUP tak obmyślił. No, ale jeśli pan mgr biologii ukończył studia podyplomowe w zakresie zoopsychologii, to zwracam honor, bo nigdzie tego w sieci nie wyczytałem (o kursie w[I] Europejskim Studium[/I] oczywiście pamiętam).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ryss']
Interesuje mnie tu tylko taka rzecz: to Europejskie Studium itd. w Międzyborowie jest uczelnią wyższą? [/QUOTE]

Odpowiedziałem sobie sam. Dla zainteresowanych, którzy chcieliby podobnie jak Marcin Wierzba zostać zoopsychologiem, podaję jak to się robi w Międzyborowie ([URL]http://www.szkolnictwo.pl/kurs,szkolenie,Międzyborów,B01757,Europejskie+Studium+Psychologii+Zwierząt+i+Wiedzy+Praktycznej):[/URL]


[I]Europejskie Studium Psychologii Zwierząt i Wiedzy Praktycznej [/I](od połowy lipca 2014 obowiązuje nowa nazwa placówki: [I]Europejskie Studium Praktycznego Zielarstwa i Wiedzy Przyrodniczej[/I]) jest niepubliczną placówką kształcenia ustawicznego wpisaną do ewidencji niepublicznych szkół i placówek oświaty pozaszkolnej (kształcenia ustawicznego) w Starostwie Powiatu Grodziskiego pod nr. 28. Placówka jest także wpisana do rejestru instytucji szkoleniowych w Mazowieckim Urzędzie Pracy i bezrobotni mogą się ubiegać o dofinansowanie kursów). Wprowadziliśmy na listę Ministerstwa Pracy dwa nowe zawody: zoopsycholog i zoofizjoterapeuta. Jesteśmy pierwszą placówką oświatową prowadząca kursy zoopsycholog, zoofizjoterapeuta i treser psów.
[COLOR=#000000][SIZE=2]Placówka spełnia następujące zadania:[/SIZE][/COLOR]

[LIST]
[*]Organizacja nauczania w formach pozaszkolnych, w systemie samokształcenia kierowanego na kursach prowadzonych stacjonarnie, zaocznie, korespondencyjnie, wieczorowo i w systemie elearning, w dziedzinie przekazywania wiedzy i rozwijania umiejętności praktycznych w ramach prowadzonych kursów i szkoleń.
[*]Zaspokajanie potrzeb społecznych w zakresie podnoszenia i doskonalenia kwalifikacji zawodowych.
[*]Dbanie o wysoki poziom przekazywanych treści nauczania poprzez staranny dobór kadry nauczycielskiej, posiadającej doświadczenie pedagogiczne i zawodowe.
[*]Szkolenie osób z wolnego naboru oraz udział w przekwalifikowaniu bezrobotnych przy ścisłej współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy.
[*]Wdrażanie do wyżej wymienionych dziedzin kształcenia nowoczesnych interaktywnych form i metod nauczania oraz technik audiowizualnych.
[*]Zadaniem placówki jest przekazanie słuchaczom niezbędnej wiedzy, która umożliwi profesjonalne wykonywanie działalności wymienionych w §2.
[*]Placówka propaguje odpowiedzialny stosunek człowieka do zwierząt, kładzie nacisk na prawidłowe ich wychowanie i utrzymanie, traktuje zwierzęta jako istoty posiadające własną świadomość i psychikę.
[/LIST]
Na kursy zoopsycholog i treser psów można zapisać się w każdej chwili i rozpocząć część korespondencyjną. Zajęcia stacjonarne należy zaliczać zgodnie z kalendarzem zajęć, który jest ustalany na pół roku z góry. W przypadku nie zaliczenia zajęć w najbliższym terminie, można je zaliczyć w terminie kolejnym.

Link to comment
Share on other sites

Ryss Twoja próba dyskredytacji pozostanie jedynie próbą :) na zajęciach Pana Marcina studenci siedzą na podłodze , ponieważ na sali brakuje miejsc :) Może wpadniesz posłuchać , porozmawiamy, pokażemy Ci w jakich projektach i z jakimi efektami pracuje MW ? Może masz czas 11 października - zapraszam Cię na bezpłatny wykład :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gayka']Ryss Twoja próba dyskredytacji pozostanie jedynie próbą :) na zajęciach Pana Marcina studenci siedzą na podłodze , ponieważ na sali brakuje miejsc :) [/QUOTE]

[B]Gayka[/B], ani mi w głowie to co piszesz, bo nie znam Marcina Wierzby i nic do niego nie mam. Zaciekawiło mnie jedynie, jako psiarza, kim jest taki zoopsycholog i jaką uczelnię trzeba ukończyć - jaki kierunek tamże, by zostać zoopsychologiem. A że lubię drążyć tematy, które mnie interesują, to teraz już wiem, w jaki sposób Marcin Wierzba został zoopsychologiem w Międzyborowie. No i dobrze, bo trzeba nam więcej takich fachowców po kursach w Europejskim Studium Praktycznego Zielarstwa i Wiedzy Przyrodniczej. A co do tych wykładów... Marcin Wierzba na swojej stronie - [URL]http://www.marcinwierzba.pl/site/?strona&id=1[/URL] - podaje, że jest[B] wykładowcą[/B] w Europejskim Studium Psychologii Zwierząt i Wiedzy Praktycznej w Międzyborowie oraz w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. O ESPZiWP w Międzyborowie już wiemy. Teraz o SWPS we Wrocławiu. Na stronie tej uczelni - [URL]http://www.swps.pl/wroclaw/wydzial-zamiejscowy-we-wroclawiu/pracownicy-wroclaw[/URL] - na liście [B]pracowników[/B] Wydziału Zamiejscowego SWPS we Wrocławiu nie ma nazwiska Marcina Wierzby. Mgr Marcin Wierzba figuruje natomiast na liście [B]współpracowników[/B] tego Wydziału. Pytanie do Ciebie, jako osoby zorientowanej, jak można mniemać: na czym polega współpraca mgra Marcina Wierzby z uczelnią? Co on tam robi konkretnie - [B]jakie[/B] zajęcia ze studentami prowadzi i[B] kiedy[/B]? Bo słowo "wykładowca" zobowiązuje. I ja będę zobowiązany za odpowiedź.

Edited by Ryss
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

W odpowiedzi na pytania Ryss o szczegóły pracy zawodowej Pana Marcina informuję, że nie jestem upoważniona do udzielania  takich informacji . Wychodząc jednak na przeciw ciekawości proponuję napisanie bezpośrednio do Pana Marcina  lub zadanie pytania osobiście lub telefonicznie. Tutaj napisałam o Panu Marcinie tyle ile mogłam .

Link to comment
Share on other sites

isabelle301 zupełnie niepotrzebnie do mnie kierujesz pytania . Jak zapewne pamiętasz różnimy się w podejściu do tematu swobody wypowiedzi na forach internetowych, więc nie podejmuję z Tobą dyskusji w żadnym temacie. Co więcej jestem przekonana , że w tym jak i każdym innym temacie wiesz wszystko najlepiej a każda próba wymiany zdań kończy się dla Twojego interlokutora nie przyjemnie.

 

Kochani niniejszym zamknijmy ten temat , bo się zupełnie już wyczerpał. Dziękuję za dyskusję , na ewentualne pytania zainteresowanych merytoryką odpowiem prywatnie .

Link to comment
Share on other sites

W odpowiedzi na pytania Ryss o szczegóły pracy zawodowej Pana Marcina informuję, że nie jestem upoważniona do udzielania  takich informacji . Wychodząc jednak na przeciw ciekawości proponuję napisanie bezpośrednio do Pana Marcina  lub zadanie pytania osobiście lub telefonicznie. Tutaj napisałam o Panu Marcinie tyle ile mogłam .

 
Nie, zoopsycholożko (bo Ty - jak sama mówisz - jesteś też, podobnie jak Pan Marcin, po kursach w Międzyborowie), tak łatwo nie ma. Już Ci Isabelle powiedziała co nieco na ten temat, a ja tylko dopowiem. Reklamujesz publicznie, na forum Dogomanii, za friko, komercyjne przedsięwzięcie, więc ja jako użyszkodnik forum i adresat Twej reklamy, oczekuję od Ciebie również publicznego wyjaśnienia mych wątpliwości, przed wydaniem kasy za udział w Twoim biznesie. I jak to zwykle bywa w takich przypadkach, poza ceną szkolenia ważne jest, kto to szkolenie prowadzi - jakie ma kwalifikacje ku temu. I o to pytałem Ciebie. Ponieważ nie uzyskałem odpowiedzi, udałem się do Pana Marcina - a konkretnie na jego stronę, gdzie moja ciekawość została zaspokojona. Może będzie to interesowało też innych użyszkodników Dogo, skuszonych Twoją ofertą, więc podaję uzyskane na stronie  http://www.marcinwierzba.pl/  wszystkie informacje z działu Kwalifikacje tamże:
 
szwr4n.jpg

15cfr7b.jpg
 
2wqzpd2.jpg

2zyynhu.jpg

122g13a.jpg

 

I tak trzeba było, moja droga zoopsycholożko, od razu do sprawy podejść - proste pytanie, prosta odpowiedź - a nie "wychodzić na przeciw" (pisownia oryginalna] tak, by "każda próba wymiany zdań kończyła się dla Twojego interlokutora nie przyjemnie" (pisownia oryginalna).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

I po szkoleniu :)  Dla mnie najcenniejsze okazały się biologiczno-chemiczne aspekty zachowania psów , mało o tym wiedziałam a to ma ogromne znaczenie ! 

Kiedyś podejrzewaliśmy, że moja jamniczka cierpi na niedoczynność tarczycy i tu wiedziałam, że może to wpływać na jej zachowanie , ale o całej reszcie hormonalnych wyzwalaczy już nie wiedziałam .

Nieoceniona była też obecność psów Pana Marcina ! Sama patrzenie na ich komunikację jest inspiracją :) Dużo cennych informacji , dużo porad i ciekawych przypadków. Niezwykle otwarta grupa uczestników , co mnie bardzo mile zaskoczyło.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Gayka, ani mi w głowie to co piszesz, bo nie znam Marcina Wierzby i nic do niego nie mam. Zaciekawiło mnie jedynie, jako psiarza, kim jest taki zoopsycholog i jaką uczelnię trzeba ukończyć - jaki kierunek tamże, by zostać zoopsychologiem. A że lubię drążyć tematy, które mnie interesują, to teraz już wiem, w jaki sposób Marcin Wierzba został zoopsychologiem w Międzyborowie. No i dobrze, bo trzeba nam więcej takich fachowców po kursach w Europejskim Studium Praktycznego Zielarstwa i Wiedzy Przyrodniczej. A co do tych wykładów... Marcin Wierzba na swojej stronie - http://www.marcinwierzba.pl/site/?strona&id=1 - podaje, że jest wykładowcą w Europejskim Studium Psychologii Zwierząt i Wiedzy Praktycznej w Międzyborowie oraz w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. O ESPZiWP w Międzyborowie już wiemy. Teraz o SWPS we Wrocławiu. Na stronie tej uczelni - http://www.swps.pl/wroclaw/wydzial-zamiejscowy-we-wroclawiu/pracownicy-wroclaw - na liście pracowników Wydziału Zamiejscowego SWPS we Wrocławiu nie ma nazwiska Marcina Wierzby. Mgr Marcin Wierzba figuruje natomiast na liście współpracowników tego Wydziału. Pytanie do Ciebie, jako osoby zorientowanej, jak można mniemać: na czym polega współpraca mgra Marcina Wierzby z uczelnią? Co on tam robi konkretnie - jakie zajęcia ze studentami prowadzi i kiedy? Bo słowo "wykładowca" zobowiązuje. I ja będę zobowiązany za odpowiedź.

Wykładowca to ktoś kto jest z uczelnią ziązany za pomoca umowy o pracę i jest pracownikiem tejże, współpracownik to ktoś kto np. wykłada na studiach podyplomowych w ramach umowy zlecenie. nie jest wtedy żadnym wykładowca tejże uczelni a jedynie podwykonawca. Pisanie zatem : wykładowca Wydziału blablabla. jest nieprawdą i naruszeniem prawnym.

Link to comment
Share on other sites

Weszłam z ciekawości na stronkę bohatera niniejszego wątku. Ponieważ wątek kwalifikacji Ryss zreferował w stopniu w zupełności jednoznacznym i wystarczającym, od razu skierowałam się do: "czego nauczy się twój pies", "metody" i "galeria", bo fotki to jednak jakieś świadectwo obrazu pracy. Jasny gwint! Dawno nie zaznałam takiego pomieszania z poplątaniem!

 

1. Czego się nauczy twój pies - posłuszeństwo podstawowe na co dzień + podobieństwo do kilku ćwiczeń z regulaminu Obedience, przy czym totalnie nie potrzebnych w życiu codziennym oraz bez podstawowego, tj. chodzenia przy nodze na kontakcie.

2. Galeria, to w większości kurs z podstawowego posłuszeństwa w warunkach miejskich, który do rzeczonych ćwiczeń a'la OBI ma się nijak; kilka dosłownie fotek z placu, przy czym zamiast regulaminowych: kwadratu, przeszkody, koziołka - jakaś dziwna "hopka" i tunel a'la Agility.

3. Metody: txt o metodzie polegającej na komunikowaniu się z psem na wilczy sposób, opracowanej na podstawie obserwacji wilków wprawił mnie w stan głupawki. Szukając wspólnego mianownika z przytoczonym wyżej warunkowaniem instrumentalnym, oczami wyobraźni zobaczyłam wilczego samca alfa, komunikującego się ze swoim stadem za pomocą ... klikera ;) Dajmy tym biednym wilkom wieść spokojny żywot w lesie i skupmy się na psach ;)

4. Gdzieś tam info o pozytywizmie i metodach bez przemocy, a na kilku fotkach - labek w kantarku. Nota bene fascynuje mnie to, jak chętnie wyznawcy pozytywnych metod sięgają po kantar. (sama nie jestem "regulaminową pozytywistką", tj. działającą zgodnie z definicją "ZERO awersji", ale jak ktoś mnie pyta o moje metody to przynajmniej nie udaję wielbłąda; awersja choć znikomo - to jednak się pojawia, jako wyraz "czytelnej komunikacji" - tytułem wyjaśnienia, aby się offtop nie rozpętał, tudzież burza w szklance wody). 

5. Do tego wszystkiego - zgodnie z tematem wątku - wykład o agresji. Ja się zastanawiam, skąd ten pan może mieć wiedzę (popartą praktyką, rzecz jasna) nt agresji. Szkolił czołowych zawodników IPO? Pozorował na WUSV albo FMBB i zapomniał się pochwalić ? ;)  Bo sorry, ale to z czym przychodzi przeciętny zjadacz chleba do behawiorysty, to najczęściej jakaś kpina, ewentualnie namiastka, a nie agresja.

6. Na to wszystko, info o kursie "pies dobry mieszkaniec", do którego zapewne odwołuje się większość zdjęć z galerii.

 

Podsumowując: proponuję się określić, a tym samym skoncentrować się na na pkt 6, bo szkolenie w tym zakresie, nie da się ukryć, jest potrzebne. Na fotkach wygląda nawet w miarę i nie sądzę aby miało komuś zrobić krzywdę (no może poza labkiem w kantarku). Do powyższego dodałabym jeszcze punkt "zabawa socjalna" z przewodnikiem, bo to ważne, a często pomijane. Jednocześnie sugeruję zrobić sobie porządek na www (czyt. skasować większość) oraz wyrzucić kantar. Sądzę, że takiemu labkowi czy też goldenowi wystarczy zdecydowane prowadzenie na smyczy, tj. tam gdzie człowiek chce, a nie tam gdzie pies ciągnie, ew. lekka korekta na miękkiej obroży.

Link to comment
Share on other sites

Furie przecież nie weszłaś "z ciekawości" tylko z całkiem innych pobudek . Nie łatwiej byłoby zwyczajnie robić swoje , niż marnować energię na dokopanie innym?  Jeśli jesteś specem organizuj szkolenia lepsze niż inni , są bardzo potrzebne . Podpisz się imieniem i nazwiskiem , żeby czytelnicy tego wątku wiedzieli z kim piszą .  Pisanie krytycznych uwag pod Nickiem jest nic nie warte !

Link to comment
Share on other sites

Gayko,

po pierwsze: nie oceniaj cudzych pobudek, bo nie znasz, więc nie wiesz. Czasem na forum można znaleźć coś ciekawego, ot choćby w innym wątku inny forumowicz podsunął nazwisko zagranicznej behawiorystki. Informacja warta sprawdzenia i poczytania, z dużym prawdopodobieństwem, że wniesie coś rozwijającego. Tak samo i w tym przypadku - liczyłam że może akurat coś ciekawego, zwłaszcza że agresja jest interesującym tematem. Nota bene link, który wkleiłaś w 1 poście mi nie zadziałał.

 

Po drugie: moim działem do krytykowania są "szkoły i kursy" - "kursy na behawiorystę/ trenera", czy coś w tym stylu. I tu faktycznie, realizuję swoją wewnętrzną misję niesienia kaganka oświaty i uświadamiania ludziom, że kilku weekendowe kursy, czasem z elementami e-learningu, polegające na "srutututu i pitupitu o pieskach" + przerobienie na własnym piesku elementów kursu z podstawowego posłuszeństwa, nie dadzą im zawodu i nie uczynią z nich tresera / behawiorysty. No sorry, cuda to ponoć były w Erze, póki nie została T-Mobile'm (czyt. widać nawet w Erze nie działały) ;) Jeśli Cię interesuje dlaczego, to poczytaj. Ludzie mają prawo tego nie wiedzieć i liczą że jest inaczej, zwłaszcza jak im się taką ciemnotę wciska, nota bene za niemałe pieniądze. Gdybyś była choć trochę dociekliwa, to byś doczytała, że po pierwsze nie biję piany dla samego faktu, tylko przytaczam konkretne argumenty, których celem jest podnoszenie świadomości społ. oraz poziomu szkoleń a po drugie, nawet w takim wątku jak "kursy na behawiorystę" , jak znajdę u kogoś jakieś plusy, to wyraźnie o tym piszę. Poza tym, jest to jedyny dział w którym krytykuję, spośród wielu w których piszę.

 

Po trzecie: nie trudnię się nauczaniem innych, więc jeśli taki był podtekst, to strzał kulą w płot. Dlaczego? Choćby dlatego, że nie mam stosownych uprawnień Związku Kynologicznego, a więc m.in. nie wykazałam się KILKULETNIĄ pracą wolontariusza przy prowadzeniu kursów i organizacji imprez kynologicznych ZKwP i nie wyszkoliłam swojego psa do stopnia określonego w stosownych regulaminach tegoż związku. Całokształt wymagań jest na tyle wyśrubowany, że traktuję je jako punkt odniesienia, pomimo tego, że wielu związkowych instruktorów "starej daty" swoją postawą robi tej instytucji antyreklamę.

 

Po czwarte: robię swoje. Kynologicznie - realizuję się w pracy z własnym psem. Zawodowo także, ale to nie m-ce na wynurzenia w tym temacie. Tak czy siak, w żadnej z tych dziedzin nie przewiduję zmian :D Forum to też swego rodzaju "robienie swojego". Fantastycznie pomaga mi zasnąć :)

 

Po piąte: zważywszy na dużą ilość spamerów, wszelkiej innej szumowiny i ust. o ochronie danych osobowych, nie mam zamiaru publicznie epatować personaliami. Jednocześnie, jestem jedną z mniej anonimowych osób na forum, ale żeby to zweryfikować, należy się wykazać odrobiną wnikliwości i sprytu ;)

 

Po szóste: o wartości uwag bardziej przesądza merytoryka argumentacji, aniżeli podpis autora. W Twoich wypowiedziach jej niestety brakuje.

 

Po siódme: nie dziw się, że reklamując dany produkt / usługę w miejscu publicznym, z założenia nastawionym na dyskusję, wystawiasz się się na komentarze innych użytkowników. Jeśli Ci to nie odpowiada (Twoje prawo) - nie promuj. Zauważ, że inni forumowicze także wyrazili wątpliwości.

 

Po ósme: wydawało mi się, że w podsumowaniu wyraziłam się wystarczająco jasno: kurs "pies obywatel miasta" , poza przypadkiem zastosowania kantarka wygląda fajnie, więc dlaczego zamiast wdawać się w dyskusję , nie spożytkujesz energii na rozwijanie tej szczytnej, przydatnej i pożytecznej inicjatywy? Nie oczekuję odpowiedzi - pytanie bardziej do własnych przemyśleń, albo założenia nowego wątku, poświęconego temu kursowi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...