Jump to content
Dogomania

rodzaje wystaw i klasy wystawowe dla ONkow


ayshe

Recommended Posts

[B]Jeszcze raz powtórzę - [COLOR=Red]ANI WYSTAWY, ANI SZKOLENIA NIE SĄ PRZEZNACZONE WYŁĄCZNIE DLA LUDZI, KTÓRZY CHCĄ SWOJE PSY ROZMNAŻAĆ![/COLOR] Ja wystawiam psa, bo lubię i będę to robić nadal, nawet jeśli zdecyduję się go nie rozmnażać!

[/B] PS. pomimo emocji prosze o nieuzywanie nicenzuralnych slow.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Beata-jeszcze raz powtorze-nie musisz szkolic swojego terwika.bo to nie onek.onka musisz.w samcach wogoel jest taki wymog do hodowli wiec nie mialabys innego wyjscia.terwika nie musisz.to nie on.co ma piernik do wiatraka?:evil_lol:.wystawiac ona niem usisz szkolic do hodowli-tak.suki tez powinny przechodzic ta poprzeczke.nie przenos onow na terwiki bo to bezsensu.ba kupujac ona nie musisz go szkolic[tylko podiabla ci on?,bo ladny?;)]do hodowli musisz,jak wystawiasz-to w uzytkach jak jest dorosly.to nie sa terwiki-to ony.roznica jest jednak.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ayshe']Beata-my piszemy o onkach a ty to przenosisz na belgi-to zupelnie inna bajka.jesli na belgi-to przenies to na...no nie wiem..uzytkowe maliny.dla onka wystawa i zdobywanie laurow nei jest niczym nobilitujacym jesli pies nie jest w stanie przejsc minimum poprzeczki jakim jest ipo1.uzytki sa brzydkie niektore mocno i nikt im hodowli nie zabrania jelsi maja dobry charakter i sazkolone.charakter przede wszystkim.wyglad zewnetrzny jest drugorzedny.[/quote]

Ja nie przenoszę tego na belgi. Jeśli miałabym onka, którego nie zamierzałabym rozmnażać, a nadawałby się na wystawy, to też bym go wystawiała. Tu nie chodzi o to, co jest ważniejsze, dla mnie też najważniejszy jest charakter (i sorry, ale IPO nie jest jego jedynym wyznacznikiem, a nawet nie zawsze jest nim "między innymi", zwłaszcza w wydaniu polskim). Ale jeśli Ty i Hela mówicie "won z wystaw" psom bez wyszkolenia, to coś jest nie tak. Mnie wystawy bawią i takich ludzi jak ja są tysiące!

Link to comment
Share on other sites

kasiu-ja jestem niebywale spokojna:evil_lol: .
popatrzmy na taki rodowod jakiegokolwiek z moich psow.najnizsze wyszkolenie przodkow to schh1.wiekszosc tj.95% ma schh3.napewno wszystkie samce i wieksosc suk.rodowod chity to 100% schh3.schh1 wogole mam w papierach szczatkowe.
inny pulap po prostu wyszkolenia populacji niz w innych rasach[poza malinami uzytkowymi].nie "zdaza sie pies z schh3/ipo3 tylko to w sumie statystyczna ogromna,przytlaczajaca wiekszosc az do dogrzebania sie 100 lat wstecz.i z tego nie mozna,ba nie wolno zejsc.chociaz te egzaminy.chociaz.startowac nie trzeba.szkolic-tak.jak populacja nie bedzie skzolona to bedzie tragedia dla rasy.rasy on.bo o niej tu wylacznie mowa.i tak pewien procent populacji[genetyka]urodzi sie z jakosciowo slabymi popedami-ale niech je ma.tu chodzi o jakosc tych popedow a nie tylko o to zeby byly.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Beata-jeszcze raz powtorze-nie musisz szkolic swojego terwika.bo to nie onek.onka musisz[/QUOTE].

Nie, onka też nie muszę szkolić, bo nie muszę go rozmnażać! A jeśli muszę szkolić w tym sensie, że to taka rasa, że szkolić trzeba, to w tym znaczeniu muszę też szkolić terwika i szkolę. Szkolę, dlatego, że lubię i wystawiam, dlatego, że lubię! I tak samo robiłabym z onkiem. A Ty mi chcesz zabrać możliwość wystawiania, po ukończeniu przez psa 24 miesięcy, jeśli nie zrobię z nim egzaminu IPO! Dla mnie paranoja - bo co ma szkolenie do wystaw?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BeataG']Ja nie przenoszę tego na belgi. Jeśli miałabym onka, którego nie zamierzałabym rozmnażać, a nadawałby się na wystawy, to też bym go wystawiała. Tu nie chodzi o to, co jest ważniejsze, dla mnie też najważniejszy jest charakter (i sorry, ale IPO nie jest jego jedynym wyznacznikiem, a nawet nie zawsze jest nim "między innymi", zwłaszcza w wydaniu polskim). Ale jeśli Ty i Hela mówicie "won z wystaw" psom bez wyszkolenia, to coś jest nie tak. Mnie wystawy bawią i takich ludzi jak ja są tysiące![/quote]jesli zdecydowalabys sie na ona i wystaiwala go w klasie otwartej to po prostu tyo byloby....bleee.tym rozni sie swiat onkarzy.onek nie jets po to zeby byc ladny i biegac po ringu.ipo jest wyznacznikiem.minimalnej jakosci popedow,zadawalajacych.bo clamanie rekawa,clamanie aportu,strach przed obciazeniem przez pozoranta,chwyt,praca na sladzie,chec do wspopracy-to jest ipo.i nawet najlepiej zrobiony pies nie wygra z psem gorzej zrobionym ale z wysoka jakoscia poedow bo to po prostu widac.o poziomie egzaminow ipo w polsce wypowiadac sie nie bede bo to inny temat.

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam, że się wtrącę ale wystawy to ocena tylko wyglądu. A zdaje się że w każdej rasie charakter jest równie ( jeśli nie bardziej) ważny. W takich rasach jak onki szczególnie. I uważam, że wystawa powinna pokazywać zarówno eksterier psa jak i charakter. Wystawianie psa ładnego ale bez poprawnego "rasowo" charakteru jest wg mnie pomyłką. Ale to tylko moje zdanie, a o gustach...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pyros-Aga']Przepraszam, że się wtrącę ale wystawy to ocena tylko wyglądu. A zdaje się że w każdej rasie charakter jest równie ( jeśli nie bardziej) ważny. W takich rasach jak onki szczególnie. I uważam, że wystawa powinna pokazywać zarówno eksterier psa jak i charakter. Wystawianie psa ładnego ale bez poprawnego "rasowo" charakteru jest wg mnie pomyłką. Ale to tylko moje zdanie, a o gustach...[/quote]

Zgadza się! I niech wylatują z ringu psy, które próbują upierdzielić sędziego czy wystawiającego, rzucające się do innych psów w ringu, trzymające ogon w zębach etc. Ale charakter a wyszkolenie to dwie różne rzeczy. Miejsce sprawdzania wyszkolenia jest na zawodach i egzaminach. I brak wyszkolenia przy prawidłowym charakterze psa nie ma i nie może mieć nic do jego oceny na wystawie, a tym bardziej do samej możliwości wystawiania go!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BeataG'].

Nie, onka też nie muszę szkolić, bo nie muszę go rozmnażać! A jeśli muszę szkolić w tym sensie, że to taka rasa, że szkolić trzeba, to w tym znaczeniu muszę też szkolić terwika i szkolę. Szkolę, dlatego, że lubię i wystawiam, dlatego, że lubię! I tak samo robiłabym z onkiem. A Ty mi chcesz zabrać możliwość wystawiania, po ukończeniu przez psa 24 miesięcy, jeśli nie zrobię z nim egzaminu IPO! Dla mnie paranoja - bo co ma szkolenie do wystaw?[/quote]ma.beata-jeszcze raz-dla onka jest obowiazek[i dla suk poza polska]zrobienia ipodo hodowlanki.wiec jaka masz mozliwosc wystawiania ona na najwazniejszych wystawach np w niemczech?zadna.to nie jet paranoja.to wymog dla rasy.jak wymog nie odpowiada to po co brac ona?to tak jakbys miala dlugowlosego psa a bys go strzygla.no niby mozna tylko po co kupowalas dlugowlosego?:evil_lol: .po prostu to bezsensu.wymogiem dla rasy jest ipo1/schh1 rozumiesz?tak jak przeswietlenie ed i hd.to wymog nie twoje widzimisie.mozna oczywiscie szukac luki jaka jest klasa otwarta ale to raczej ani tobie ani psu honoru w zdobywaniu medali nie przysporzy:evil_lol: .nie ma mozliwosci wystaiwania onka po skonczeniu 24 miesiecy na wystawach onkarkich bez wyszkolenia.poza polska.na wystawach fci?a po co?:evil_lol: .dla medali chcesz biegac po ringu jak gooopia?:evil_lol: :evil_lol: :evil_lol: .chwaly to ci nie przysporzy-wrecz przeciwnie.a jak niel ubisz szkolic tylko wystawiac to polecam donki:evil_lol: .i luzik.albo wystawy w pkpr.tez luzik.po co ci medalista champion onek?bez wyszkolenia?:crazyeye: .nwaet jak nie chcesz rozmnazac[bo nie mozesz bez ipo]to po co?zeby se na ringu pobiegac?:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

BeataG, przepraszam ale pokazanie wyszkolenia psa najlepiej pokazuje jego charakter. pokazanie jego wspólpracy z przewodnikiem najlepiej pokazuje jego kontakty z człowiekiem. to, że pies się nie rzuca na ludzi i psy nie jest wyznacznikiem czy ma dobry charakter... Znam psy ładne i poprawnie zachowujące się, ale nie mają tego czegoś co dla danej rasy jest istotne... Kupienie onka i dbanie jedynie o wygląd to tak jak kupienie psa myśliwskiego i trzymanie go na kanapie...Bez sensu :shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BeataG']Zgadza się! I niech wylatują z ringu psy, które próbują upierdzielić sędziego czy wystawiającego, rzucające się do innych psów w ringu, trzymające ogon w zębach etc. Ale charakter a wyszkolenie to dwie różne rzeczy. Miejsce sprawdzania wyszkolenia jest na zawodach i egzaminach. I brak wyszkolenia przy prawidłowym charakterze psa nie ma i nie może mieć nic do jego oceny na wystawie, a tym bardziej do samej możliwości wystawiania go![/quote]nie.wyszkolenie sprawdza charakter.mozesz uwazac ze masz ladnego psa ale dowiesz sie czy tak jest naprawde od sedziego eksterieru na wystawie prawda?to rewizja towjego widzenia psa.zdanie egzaminu ipo przez psa na normalnych warunkach to taka rewizja twjego widzenia czy twoj pies ma charakter psa uzytkowego.mozesz myslec ze masz ladnego psa,wzorcowego ale ocene zostawiasz specjaliscie od rasy.tak samo charakter psa pozostaw do ocenysedziemu prob pracy w warunkach powttarzalnych tj regulaminowych.bo one sa wymierne.bo sa takie same.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ayshe']jesli zdecydowalabys sie na ona i wystaiwala go w klasie otwartej to po prostu tyo byloby....bleee.[/quote]

Wiesz, na tej zasadzie skoro Wermut jest championem, to nie powinnam wystawiać go w klasie otwartej, bo to jest bleee. Tylko w championach. Jeśli zrobi IPO, to tylko w użytkach. Bzdura! A może ja nie chcę, żeby szedł w tej samej klasie z jakimś psem i musimy się tymi klasami podzielić? Niekoniecznie dlatego, że mógłby przegrać, czasem również dlatego, że właśnie mógłby wygrać, a tym samym ja zrobiłabym przykrość jego właścicielowi, którego lubię? I nie wmówisz mi, że w onkach takich sytuacji nie ma, ba - nawet jest ich więcej, bo onków jest więcej i siłą rzeczy więcej się ich wystawia. Np. ojciec z synem czy dwaj bracia. A są też takie sytuacje, kiedy zgłasza się do określonej klasy właśnie dlatego, żeby komuś też idącemu w tej klasie dokopać. Mało chwalebne, ale się zdarza. I też zapewne u onków częściej niż u belgów.

Link to comment
Share on other sites

wystawianie wermuta nie ma tu nic do rzeczy.tego sie po prostu nie da porownac.pozostala czesc posta tez nie ma odniesienia do onkow bo...najlepsze psy chodza w....uzytkach.bo to jest najwazniejsza klasa.to co piszez nie ma zadnego przelozenia do onow.jak chcesz komus dokopac to w uzytkach.w otwartej?a po co?przeciez tam nie ma reproduktorow:evil_lol: ,najlepszych psow..nie probuje ci niczego wmowic-po prostu twoj post wogole nie ma odniesienia do onow.jesli chcesz zawalczyc to w uzytkowej.i to w duzej stawce.jaki sens jest w malej?przeicez to w onach byloby zabawne.:evil_lol: .po co?kompletnie nie ma to sensu na ringu onow :cool1: .ale to wogole:evil_lol: .przeciez nawet va dostaniesz tylko w uzytkach:).

Link to comment
Share on other sites

Aysha i ta jest klasa użytkowa jest najbardziej prestiżowa na wystawach onkowych..wystawe w Niemczech bez żadnego porównywania wygrywa pies i suka które wzieły użytek..w Polsce tez tak chcemy(choć są z tym problemy..bo regulamin wystaww Polsce..nie został o ironio zatwierdzony w wersji dla onków)i na większości wystaw tak jest bo owczarek żeby był psem doskonałym w swojej rasie jak to powiedział sędzia M.Czerniakowski musi być doskonale zbudowany,wyszkolony i wykazac się potomstwem..wtedy jest doskonałym egzemplażem rasy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ayshe']nie.wyszkolenie sprawdza charakter.mozesz uwazac ze masz ladnego psa ale dowiesz sie czy tak jest naprawde od sedziego eksterieru na wystawie prawda?to rewizja towjego widzenia psa.zdanie egzaminu ipo przez psa na normalnych warunkach to taka rewizja twjego widzenia czy twoj pies ma charakter psa uzytkowego.mozesz myslec ze masz ladnego psa,wzorcowego ale ocene zostawiasz specjaliscie od rasy.tak samo charakter psa pozostaw do ocenysedziemu prob pracy w warunkach powttarzalnych tj regulaminowych.bo one sa wymierne.bo sa takie same.[/quote]

Nie, na egzaminie sędzia sprawdza wyszkolenie, nie charakter. Nie powiesz mi chyba, że pies zdający dopiero IPO 1 ma gorszy charakter od tego, który zdaje IPO 3? A jeśli tak sądzisz, to przypominam Ci, że ten zdający IPO 3 też kiedyś to IPO 1 zdawał. :evil_lol: To raz. A dwa - Ty jako szkoleniowiec doskonale wiesz, że IPO nie jest jedynym szkoleniem potwierdzającym użytkowość psa. Są różne rodzaje użytkowości. Po trzecie, dobry lub zły charakter mają też psy, które w ogóle nie podlegają próbom pracy. I jakoś jednak się ten charakter ocenia. Zdany egzamin świadczy o wyszkoleniu (choć w warunkach polskich też nie zawsze), o charakterze psa mówi on bardzo niewiele. IPO nie jest czarodziejską różdżką poprawiającą charakter.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='nenemuscha']Aysha i ta jest klasa użytkowa jest najbardziej prestiżowa na wystawach onkowych..wystawe w Niemczech bez żadnego porównywania wygrywa pies i suka które wzieły użytek..w Polsce tez tak chcemy(choć są z tym problemy..bo regulamin wystaww Polsce..nie został o ironio zatwierdzony w wersji dla onków)i na większości wystaw tak jest bo owczarek żeby był psem doskonałym w swojej rasie jak to powiedział sędzia M.Czerniakowski musi być doskonale zbudowany,wyszkolony i wykazac się potomstwem..wtedy jest doskonałym egzemplażem rasy.[/quote]
i trzymam kciuki zeby polskim onkarzom udalo sie dobic do reszty swiata.bo to co sie stalo po zniesieniu obowiazku ipo dla suk to farsa.zrobic hodowlanke i niech rodza w kojcach.na diabla przesiewac niewypaly.co do psow-kryteria czerniakowskiego sa normalne.odstepstwa od nich to parodia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BeataG']Nie, na egzaminie sędzia sprawdza wyszkolenie, nie charakter. Nie powiesz mi chyba, że pies zdający dopiero IPO 1 ma gorszy charakter od tego, który zdaje IPO 3? A jeśli tak sądzisz, to przypominam Ci, że ten zdający IPO 3 też kiedyś to IPO 1 zdawał. :evil_lol: To raz. A dwa - Ty jako szkoleniowiec doskonale wiesz, że IPO nie jest jedynym szkoleniem potwierdzającym użytkowość psa. Są różne rodzaje użytkowości. Po trzecie, dobry lub zły charakter mają też psy, które w ogóle nie podlegają próbom pracy. I jakoś jednak się ten charakter ocenia. Zdany egzamin świadczy o wyszkoleniu (choć w warunkach polskich też nie zawsze), o charakterze psa mówi on bardzo niewiele. IPO nie jest czarodziejską różdżką poprawiającą charakter.[/quote]
1.praca psa na plycie jest efektem jego charakteru bo z ciula nikt geniusza nei zrobi.
2.tak moze miec gorszy bo na ipo1 nie ma takich obciazen.na ipo3 sa i to spore.
3.onki moga byc dopuszczone na podstaiwe hgh.ale i tak wiekszosc z hgh robi ipo.bo ipo jest panoramiczne co do popedow
4.nie poprawia charakteru ale wiele o nim mowi.mozesz myslec ze twoj pies zda ipo ale czy rzeczywiscie temu podola to dowiadujesz sie dopiero wtedy kiedy wejdzie na obcy plac,obcego pozoranta i zdaje...poza polska:evil_lol: np w czechach gdzie maja w...pie czy masz eksteriera czy uzytka.regulamin jest jeden.
przeciez skzolenei sie nie dizedziczy jak ma poprawiac charakter?:crazyeye: .ale predyspozycje,jakosc popedow sie dziedziczy.jesli peis zda ipo[normalnie nie bo musi:evil_lol: ]to jak najbardizej daje to przesiew.to podstawy genetyki.po prostu to jest bardzo madry wymog hodowlany i tyle.

Link to comment
Share on other sites

KasiuR-zeus nie jest moj, on jest chyba z Łodzi :)
Beaot-nie chodzi o to, ze ja bede ci mowic czy mozsz wystawiac swojego psa czy nie. Jezeli masz na to ochote to baw sie jak i ja to robie. Mi caly czas chodzi o rozwoj hodowli a w szczegolnosci rasy owcazrek niemiecki. Jest to rasa psów prcujacych a ludzie "u wladzy" w celu zwiekszenia zysków zmieniaja to aby szybciej i po nizszych kosztach produkowac. Co do psów z IPO3 to nie nalezy porownywac workingline z showline bo to jak do jednego konkursu postawic Pudziana i Mistera Polski............

Link to comment
Share on other sites

dodam bo mnie rozbaiwlas do lez....:evil_lol: :evil_lol:
jelsli charakter ma sie nijak do egzaminu ipo to dlaczego psy pejoratywnie go nie zdaja?przeca jak ma dobry charakter to ipo zda:lol: :cool3: :lol: .wg kogo ma na tyle dobry charakter ze widac ze zda?a wiadomo?a moze bedzie spadal se radosnie z rekawa albo jak oberwie pala to mu sie zpal skoncyz i odpadnie?beata to nie jest takie proste.:evil_lol: .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Hela']KasiuR-zeus nie jest moj, on jest chyba z Łodzi :)
Beaot-nie chodzi o to, ze ja bede ci mowic czy mozsz wystawiac swojego psa czy nie. Jezeli masz na to ochote to baw sie jak i ja to robie. Mi caly czas chodzi o rozwoj hodowli a w szczegolnosci rasy owcazrek niemiecki. Jest to rasa psów prcujacych a ludzie "u wladzy" w celu zwiekszenia zysków zmieniaja to aby szybciej i po nizszych kosztach produkowac. Co do psów z IPO3 to nie nalezy porownywac workingline z showline bo to jak do jednego konkursu postawic Pudziana i Mistera Polski............[/quote]
i w sumie ostatnie zdanei jest smutne.i chociaz niech te eksteriery maja taki charakter zeby zachowaly zdolnosc do podstawowej pracy an ie tylko biegania po ringu:cool1: .oczywiscie ze nie ma porownania w pracy ale jednak przeszly ipo3.to tez dobrze nie?psy z linii uzytkowej sa rozmnazane na podstwie charakteru do sportu.dlatego jest roznica.ale eksterierow nikt powinien zwalniac z porzadnej pracy.nie na zawody ipo3 czy ms wusv czy bsp[chociaz zdazaly sie na bps eksteriery]ale po prostu rzetelnej pracy w zakresie ipo.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ayshe']ma.beata-jeszcze raz-dla onka jest obowiazek[i dla suk poza polska]zrobienia ipodo hodowlanki.wiec jaka masz mozliwosc wystawiania ona na najwazniejszych wystawach np w niemczech?zadna.to nie jet paranoja.to wymog dla rasy.jak wymog nie odpowiada to po co brac ona?to tak jakbys miala dlugowlosego psa a bys go strzygla.no niby mozna tylko po co kupowalas dlugowlosego?:evil_lol: .po prostu to bezsensu.wymogiem dla rasy jest ipo1/schh1 rozumiesz?tak jak przeswietlenie ed i hd.to wymog nie twoje widzimisie.mozna oczywiscie szukac luki jaka jest klasa otwarta ale to raczej ani tobie ani psu honoru w zdobywaniu medali nie przysporzy:evil_lol: .nie ma mozliwosci wystaiwania onka po skonczeniu 24 miesiecy na wystawach onkarkich bez wyszkolenia.poza polska.na wystawach fci?a po co?:evil_lol: .dla medali chcesz biegac po ringu jak gooopia?:evil_lol: :evil_lol: :evil_lol: .chwaly to ci nie przysporzy-wrecz przeciwnie.a jak niel ubisz szkolic tylko wystawiac to polecam donki:evil_lol: .i luzik.albo wystawy w pkpr.tez luzik.po co ci medalista champion onek?bez wyszkolenia?:crazyeye: .nwaet jak nie chcesz rozmnazac[bo nie mozesz bez ipo]to po co?zeby se na ringu pobiegac?:evil_lol:[/quote]

Po to samo, po co Tobie pies z wyszkoleniem, którego nie zamierzasz rozmnażać - vide Chita czy Shado - po prostu dlatego, że lubię wystawy, tak jak Ty lubisz egzaminy. Tak trudno to zrozumieć?

Pyros-Aga, sorry, za dużo znam psów ze zdanymi (i to na najwyższe oceny) egzaminami, które charakter mają koszmarny, a przewodnika na spacerach mają w d... Po prostu zostały "zrobione" do egzaminu i tyle.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...