Jump to content
Dogomania

wygolony seter


Yula

Recommended Posts

Witam.
Bardzo proszę o radę, czy można coś zrobić, żeby uratować wystrzyżoną do skóry sierść setera.
Mój śliczny Jango to mieszaniec setera irlandzkiego z hovowartem, dzięki czemu miał długi ciemny, lśniący włos jak u gordona z rudym spodem i podszerstkiem. Dzięki tej mieszance był też bardziej trochę bardziej puchaty niż zwykły seter. Wybrałam się wczoraj do nowego fryzjera, żeby przetrymował mu podszerstek. Kiedy wróciłam po psa, okazało się, że został "wytrymowany" kamieniem trymerskiem. Jego włos ma półtora centymetra długości, to właściwie sam podszerstek. Wygląda obecnie jak skrzyżowanie kozy z wyblakłym pudlem bo pan fryzjer był tak zajęty trymowaniem, że nie zdążył podciąć łap. Jestem załamana, włos jest bardzo szorstki, wyblakłorudy. Słyszałam, że u spanieli takie strzyżenie jest katastrofalne bo włos już nigdy nie odrasta taki jedwabisty i błyszczący i już zawsze pozostaje taki skołtuniony. Czy to prawda??? Przecież włos setera jest podobny do włosów spaniela... Czy włosy mego pieska jeszcze mogą odrosnąć takie piękne, dwubarwne? Czy mogę jakoś je uratować?

Będę wdzięczna za jakiekolwiek porady...

Ula.

Link to comment
Share on other sites

No tych obciętych już raczej nie uratujesz... Kup psu dobry suplement na wzmocnienie sierści gammolen/laweta/omegan lub inne, dołącz do diety olej z łososia/ siemię lniane/marchew (najlepiej wszystkiego po trochu - siemię i olej wpływa na kondycję włosa a marchew w twoim przypadku powinna podkreślić/wyostrzyć kolor) i czekaj. Musisz uzbroić się w cierpliwość, bo taka sierść nie odrośnie w ciągu miesiąca, czy dwóch. mam nadzieję, że sierść odrośnie.

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że gorzej byłoby, gdyby psiak został rzeczywiście ogolony maszynką. Wtedy możliwe, że włos stałby się taki watowaty i puszący.
Swoją drogą ciekawa jestem jak wygląda taka mieszanka, mogłabyś wrzucić fotkę?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Yula']Wybrałam się wczoraj do nowego fryzjera, żeby przetrymował mu podszerstek.[/QUOTE]

Ale po co, bo za bardzo nie rozumiem ? Zawsze myślałam, ze trymuje się psy szorstkowłose, a ani rudzielec ani hovek do nich nie należy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Brezyl']Ale po co, bo za bardzo nie rozumiem ? Zawsze myślałam, ze trymuje się psy szorstkowłose, a ani rudzielec ani hovek do nich nie należy.[/QUOTE]

;) [url]http://www.arisland.pl/setery10.html[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kyu'];) [URL]http://www.arisland.pl/setery10.html[/URL][/QUOTE]

Ale tego psa się nie wystawia. Podszerstek pełni także funkcję ochronną, zima chroni przed zimnem, latem przed upałem, nie wyobrażam sobie np: wytrymować belga a może powinnam ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Brezyl']Ale tego psa się nie wystawia. Podszerstek pełni także funkcję ochronną, zima chroni przed zimnem, latem przed upałem, nie wyobrażam sobie np: wytrymować belga a może powinnam ?[/QUOTE]

no i co z tego, że tego psa się nie wystawia?
jak ktoś chce psu zrobić krótszą fryzurkę to najlepiej się to zrobi nożyczkami i trymerem, a nie maszynką. to, że ty sobie nie wyobrażasz trymować belga nie oznacza, ze taki pies po wytrymowaniu będzie wyglądał tragicznie, zwłaszcza jeśli jest niewystawiany i właściciel chce żeby wyglądał "lżej" a nie jak kupa futra

Link to comment
Share on other sites

No nie mam pojęcia jak tu się dodaje zdjęcia;(

Mieszanka rudego setera i hovka jest/była przepiękna ... zwłaszcza to umaszczenie jest bardzo nietypowe, to nie jest po prostu podpalana sierść tylko miał cały jakieś 3-5 cm włosa od skóry w kolorze rudym a cała reszta przechodziła w czarny. Mam go od dwóch lat (z ogłoszenia, poprzedni właściciel go oddał) i jeszcze nie zdarzył mi się taki dzień, żeby ktoś nie zwrócił na niego uwagi pytając o rasę i rozpływając się nad wyglądem...

Właśnie już dzwoniłam do kilku "sprawdzonych" groomerów, twierdzą, że jeśli rzeczywiście ten typ tego nie obciął, tylko wyskubał to jest szansa, że da się to odtworzyć. Ale muszę poczekać przynajmniej kilka miesiące i nikt w tej chwili nie jest w stanie mi powiedzieć, czy nie będzie kłaków, puchu, loków i ogólnie puchatego kołtuna....

Jeśli mnie zamknął niedługo obrońcy praw zwierząt za znęcanie się nad moim ślicznym pieskiem, to w będzie on w tej chwili chodzącą antyreklamą tego zakładu. Przynajmniej nikt więcej do niego nie trafi.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Brezyl']Ale tego psa się nie wystawia. Podszerstek pełni także funkcję ochronną, zima chroni przed zimnem, latem przed upałem, nie wyobrażam sobie np: wytrymować belga a może powinnam ?[/QUOTE]
A może lepiej po prostu nie wypowiadać się w sprawach,na których - jak widać - się nie znasz?
Trymuje się nie tylko szorstkowłose psy. Wiesz jak wygląda nie trymowany cocker spaniel angielski?

A wracając do tematu - przypuszczam,że rodzaj włosa,jaki ma Twój pies nie powinien być trymowany kamieniem. Wystarczyłoby wyczesać nadmiar podszerstka trymerem hakowym. Jeśli włos nie był strzyżony maszynką (co sugeruje tytuł wątku) a tylko źle wytrymowany,to powinien odrosnąć bez większego uszczerbku na wyglądzie. Ale na to trzeba trochę zaczekać. Tak jak już ktoś pisał,można podawać suplementy na sierść.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cockermanka']A może lepiej po prostu nie wypowiadać się w sprawach,na których - jak widać - się nie znasz?
Trymuje się nie tylko szorstkowłose psy. Wiesz jak wygląda nie trymowany cocker spaniel angielski? [/QUOTE]

Wiem, ale mówimy o mieszance setera z hovkiem. Powiem szczerze, ze wolałam dawny sposób wystawiania seterów, gdzie te psy były bardzo naturalne, bo dziś zaczynają wyglądać jak ozdóbki. A hovek to już wogóle zwykły pies podwórzowy, któremu podobnie jak belgowi można wyczesać podszerstek w sposób naturalny i trymowanie jest niepotrzebne.
Oczywiście, że mało znam się na psach myśliwskich, a już nigdy nie wybrałabym rasy wymagającej trymowania. Zastanawiam się jednak, czy rzeczywicie obcięcie czy wytrymowanie psa pomaga mu latem, czy też jest jedynie wynikiem mody lub niechęci do czesania psa.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Brezyl']Wiem, ale mówimy o mieszance setera z hovkiem. Powiem szczerze, ze wolałam dawny sposób wystawiania seterów, gdzie te psy były bardzo naturalne, bo dziś zaczynają wyglądać jak ozdóbki. A hovek to już wogóle zwykły pies podwórzowy, któremu podobnie jak belgowi można wyczesać podszerstek w sposób naturalny i trymowanie jest niepotrzebne. [/QUOTE]
Zaczynam mieć wątpliwości,czy w ogóle wiesz,co to jest trymowanie....
[quote name='Brezyl']Oczywiście, że mało znam się na psach myśliwskich, a już nigdy nie wybrałabym rasy wymagającej trymowania. Zastanawiam się jednak, czy rzeczywicie obcięcie czy wytrymowanie psa pomaga mu latem, czy też jest jedynie wynikiem mody lub niechęci do czesania psa.[/QUOTE]
Obcięcie (czyli jak rozumiem zgolenie),szczególnie zbyt krótko raczej nie pomaga (poza tym,że może być psu wygodniej),a właścicielowi łatwiej pielęgnować (ale przy założeniu,że jest to rasa,której ścięcie nie niszczy włosa).
Trymowanie zadecydowanie pomaga,bo po usunięciu martwego włosa skóra może oddychać i jest miejsce do wzrostu nowego włosa.

Link to comment
Share on other sites

Między innymi wypowiedziałam się w tym wątku, [B]a[B]by [/B]zrozumieć,[/B] po co trymować mieszankę setera z hovkiem, a nie po to aby najeżdzać na osobę, która dała psa do wytrymowania.

[quote name='cockermanka']Zaczynam mieć wątpliwości,czy w ogóle wiesz,co to jest trymowanie....[/QUOTE]

Oczywiscie wiem mniej więcej na czym polega trymowanie, więcej, na zajęciach z gromingu na Kynologii, kazdy z nas miał jakieś pół godzinki na trymowanie w praktyce, więc robiłam to u trzech ras, aby zobaczyć różnicę w struktórze włosa, tylko, że to wszystko były szorstkowłose teriery. Mam całoroczny kontakt tylko z dwoma irlandami, które są jedynie wyczesywane, zresztą nie mają bujnego włosa, z 3 hovkami wystawowymi, no gdybym zaproponowała ich włascicielom trymowanie, to pewnie wysłali by mnie do poradni zdrowia psychicznego lub na drzewo. Na pewno mój kaukaz miał znacznie bujniejszą sierć niż ten pies i wystarczało wyczesywanie, zwłaszcza w okresie wymiany włosa, choć były to dosłownie wory na śmieci pełne podszerstka, aż ciężko było uwierzyć, skąd tyle tego pies ma na sobie, a wystarczyły zwykłe grzebienie - szczotki.

Pies nie ma tak rozmieszczonych gruczołów potowych jak człowiek, więc nie ma aż takiej różnicy w utrzymaniu czystosci sierści w zależności od tego czy jest krótka czy długa. Do długiej oczywiście łatwiej przyczepiają się rzepy czy trawy, gałązki z podłoża, ale od góry (mocne słońce, upał) podszerstek raczej u psów długowłosych pełni funkcję ochronną, nie powoduje przegrzania. Gdyby bowiem tak było większość psów pasterkich golono by na lato, tymczasem ich struktura sierśći bardzo się różni latem i ziomą, a wiosenne (letnie) zrzucanie podszerstka jest bardzo skorelowane z temperaturą, czyli natura daje sobie radę sama (w przeciwieństwie do ozdóbek).
[URL]http://albertnorthvetclinic.wordpress.com/2013/05/30/shaving-your-dogs-coat-should-you-or-shouldnt-you/[/URL]

Edited by Brezyl
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...