Jump to content
Dogomania

Zwierze w Polskim prawie?


Maron86

Recommended Posts

Witam
Zastanawia mnie jak to właściwie jest w Polskim prawie. Szukam pewnej informacji na którą nie mogę znaleźć odpowiedzi...
Według Polskiego prawa zwierze jest traktowane jako rzecz i przy zaginięciu/kradzieży można się domagać jego 'zwrotu' w przeciągu określonego czasu. To samo jeśli chodzi o transport zwierząt, w jednym miejscu czytamy że nasz piesek/kotek są traktowane jako 'bagaż podręczny', w innym miejscu zwierze jest zwierzęciem i musi być w kargo itp.
Z drugiej strony natomiast według prawa zwierze jest traktowane jako czująca, żyjąca istota względem której mamy obowiązki i musimy przestrzegać prawa. Dodatkowo nowelizacja też wprowadza pewien zamęt.

Tak więc jak to właściwie jest, czy zwierze według przepisów jest 'towarem' czy nie?

Żeby nie było nie domówień, moje zwierzęta są traktowane jak członkowie rodziny i dla mnie one nie są rzeczami. Interesują mnie konkretne odpowiedzi, chodzi o 'pewien projekt' stąd mój dylemat w tej konkretnej sprawie.
[B][SIZE=1]


SPAM BĘDZIE ZGŁASZANY, OSOBY NIE CZYTAJĄCE POSTÓW I GŁOSZĄCE SWOJĄ HEREZJĘ ORAZ EWIDENTNY BRAK POSZANOWANIA CUDZEGO CZASU RÓWNIEŻ.[/SIZE]
[/B]

Link to comment
Share on other sites

Czyli są dwa sprzeczne ze sobą zapisy? Więc jak będzie w przypadku przewozu zwierząt czy można się odwoływać do 'wygodniejszego' zapisu, czy jest to gdzieś jeszcze regulowane odgórnie? Siedzę już nad tym trochę i wciąż znajduję sprzeczne ze sobą zapisy.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie ostatnio była taka sytuacja że mężczyzna ukradł psa z pod sklepu i ten piesek kosztował ok 100 zł .Groziła mu kara tak jakby ukradł coś o takiej kwocie .Czyli zwierze zostało potraktowane jak rzecz .
A jeśli chodzi o przewóz zwierząt to każdy przewoźnik ma swój taki wewnętrzny regulamin .W pociągach pies ,kot zazwyczaj jest jako bagaż podręczy .Natomiast w tramwajach jako zwierze przynajmniej tak było w Krakowie jak tam mieszkałam 3 lata temu

Link to comment
Share on other sites

No właśnie w szczecinie też jest jako zwierze, w ogóle się za nie nie płaci przy przejazdach. Jednak bardziej mnie interesuje jak zwierze traktować według prawa przy zakładaniu np firmy która wyklucza 'obrót towarem'? Czy pies/kot/ogólnie zwierze domowe jest tym towarem czy też nie?

Link to comment
Share on other sites

Ja rozumiem, że jeśli w ustawie jest konkretny zapis, to do niego się odwołujesz, jeśli takiego nie ma, to dopiero wtedy, stosuje się przepisy, takie jak do rzeczy. Jeśli więc chodzi o sprzedaż psów i kotów np. w sklepach zoologicznych to jest wyraźny zapis "[COLOR=#000000][FONT=Open Sans] Zabrania się:[/FONT][/COLOR] [COLOR=#000000][FONT=Open Sans]wprowadzania do obrotu psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli." [/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Nie mam w planie sprzedaży zwierząt ;)
Jednak rozumiem, czyli jeśli w ustawie nie ma nic o przewozie zwierząt znaczy że będzie to zwierze traktowane jako 'towar' - a nie żywe zwierze?
Dokładniej powinnam brać pod uwagę wyłącznie 'nowelizację ustawy' czy też cały zapis? Znalazłam w necie ustawę z 1997r oraz nowelizację z 2012r, czy jeszcze jakieś powinny mnie interesować?

Link to comment
Share on other sites

Zagłębiłam się w tym i znalazłam coś takiego:
[QUOTE]Rozdział 1
Przepisy ogólne

Art. 1.1.Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.
2.W sprawach nie uregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy.
3.Organy administracji publicznej podejmują działania na rzecz ochrony zwierząt, współdziałając w tym zakresie z odpowiednimi instytucjami i organizacjami krajowymi i międzynarodowymi.

[/QUOTE]
[QUOTE]Rozdział 7
Transport zwierząt

Art. 24.1.Transport zwierząt odbywa się środkami do tego celu przystosowanymi i jest prowadzony w odpowiednich warunkach, a w szczególności:1)zwierzęta muszą być prawidłowo ulokowane, a używane uwięzi nie mogą im krępować leżenia i wstawania w czasie transportu,
2)podłogi pojazdów używanych do transportu powinny mieć odpowiednią nawierzchnię, zapewniającą przyczepność kończyn oraz umożliwiającą utrzymanie higieny,
3)środki transportu zwierząt powinny spełniać warunki utrzymania odpowiedniej temperatury, wentylacji, przestrzeni oraz naturalnej pozycji,
4)w trakcie dłuższego transportu zwierzęta muszą mieć zapewnioną odpowiednio często wodę i karmę oraz odpoczynek,
5)zwierzętom chorym lub rannym zapewnia się niezwłocznie pomoc weterynaryjną,
6)zwierzęta wwożone do kraju oraz wywożone za granicę muszą być wiezione najkrótszą drogą i bez zbędnych postojów, a ich odprawa graniczna odbywa się poza kolejnością.

2.Zabrania się:
1)transportu zwierząt w okresie okołoporodowym oraz młodych zwierząt oddzielonych od matek, niezdolnych do przyjmowania stałych pokarmów,
2)przeładunku zwierząt bez odpowiedniego zabezpieczenia.
3.Zwierzęta padłe oraz zwierzęta nie nadające się do dalszego transportu muszą być usunięte na pierwszym postoju.
4.Odpowiedzialność za nieprzestrzeganie zasad i warunków wykonywania transportu, określonych w ust. 1-3, ponosi przewoźnik.
5.Minister Transportu i Gospodarki Morskiej w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Ministrem Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady i warunki transportu zwierząt oraz maksymalny czas transportu dla danego gatunku i przedziału wiekowego zwierząt oraz sposób postępowania ze zwierzętami chorymi oraz padłymi.
Art. 25.Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb, o których mowa w art. 33 ust. 3.
Art. 26.1.Zabrania się przetrzymywania, obrotu oraz przewożenia przez granicę państwa, bez wymaganego zezwolenia, zwierząt, ich części i produktów pochodnych, podlegających ograniczeniom na podstawie umów międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stroną.
2.Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa ustala, w drodze rozporządzenia, wykaz zwierząt, których przetrzymywanie, obrót i przewożenie podlega ograniczeniom, oraz określi warunki, tryb i sposób wydawania zezwolenia, o którym mowa w ust. 1.


[/QUOTE]
Czy z tego wynika że przy transporcie zwierze jest ... zwierzęciem i nie jest traktowane jako 'towar'?

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem, że w ustawie z 1997 roku nie znalazłaś żadnego zapisu dotyczącego przewozu? Wtedy chyba trzeba się kierować regulaminem przewoźnika. Kupując bilet, zawierasz umowę i zgadzasz się na przedstawione warunki. Przypuszczam, że jest też kwestia wewnętrznych przepisów danego przewoźnika, zachowania w określonej sytuacji, czyli np. maszynista w metrze przycina psa, z tego co wiem, nie ma obowiązku się zatrzymać.

[quote name='Maron86']Zagłębiłam się w tym i znalazłam coś takiego:


Czy z tego wynika że przy transporcie zwierze jest ... zwierzęciem i nie jest traktowane jako 'towar'?[/QUOTE]
Założenie jest, że jest to istota żyjąca i czująca, która nie jest rzeczą.

Edited by mozarcik
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...