Jump to content
Dogomania

O niewydolności trzustki


Holandia

Recommended Posts

Wynik lipazy miala: 75, norma to 268-1769

Jednak teraz po zazyciu dwoch opakowan Amylanu i stopniowym zmniejszaniu dawki moja sucza robi teraz normalne brazowe idealne kupy, przytyla juz jakies 1,5 kilo i nie zazywa ZADNYCH lekow:cool3:, ale zeby potwierdzic dobra nowine musimy jeszcze raz zrobic badania krwi-oby wyniki byl wporzadku
Moim zdaniem to nie byla niedoczynnosc trzustki tylko jakies zapalenie...

Link to comment
Share on other sites

dzieki za odp. wiesz ja karmie mala tez gotowanym ale u mnie chyba jakas pomylka miala miejsce i diagnoza bo nigdy nie miala klopotu z biegunka nigdy nie robila zadkich kupek w tej materi bylo wszystko wnormie,pozatym nie wychudla ma wage w normie i miala zawsze choc to pinczerka mini i wazy 2,7 kg apetut ma nie zarloka ale je 2 razy dziennie nieduzo,ale je,wiec to wskazuje nie te objawy jak przy trzustce, wiec nie wiem moze powtorze badanie krwi, ale jak twoja sunia hasky to chyba te normy sa inne? nie wiem,tez mi sie wydaje ze to nie to.........

Link to comment
Share on other sites

Jesli twoj pies nie ma biegunek i nie chudnie to mysle ze zostala postawiona zla diagnoza... A jak twoj pies reaguje na tluste zarcie? Np na penisy wolowe do gryzienia? Moja miala potem biegunki straszne...
Moze wez te swoje wyniki badan i idz do innego weta?

Oto wyniki mojej Kesi
(pisze tylko te ktore odbiegaly od normy):
krwinki białe: 19,2 [norma do 10]
eozynofile: 9 [norma do 4]
amylaza: 291 [388-1800]
lipaza: 75 [268-1769]

I jesli Twoj pies robi normale kupki i wszystko jest OK to czemu sie martwisz ze jest na co chory? Ma jakies inne dolegliwosci?

Link to comment
Share on other sites

Aha i jeszcze powiem ze sa 2 szkoly:
Jedna strona wetow mowi ze podstawowym badniem na zdiagnozowanie niedoczynnosci trzustki jest morfologia
a druga strona wetow twierdzi ze to moze potwierdzic tylko badanie aktywnosci trypsyny w kale lub badanie TLI(tego ostatniego nie mozna zrobic w Polsce wiec poronionym pomyslem byloby wysylanie probki krwi np do Niemiec bo bylby to koszt pewnie powyzej 200zl:roll:)

My robilysmy tylo morfologie, bylo tez podejrzenie ze moja Kesi ma lamblie ale badanie kalu (choc moim zdaniem powinno byc powtorzone na koszt kliniki bo weci olali sprawe:angryy:-ale to juz inna historia) to wykluczylo...

Link to comment
Share on other sites

wiesz, moja miala badany kal 2 krotnie w odstepach tygodniowych i wyszedl wynik dodatni na lambie, ide w poniedzialek i robie 3 badanie kalu i jak to potwierdzi sie czeka ja metronidazol nie wiem czy to dobry lek bo juz nie ufam mojemu wet. wiesz cos na ten temat? reszta to wyniki ma dobre,je w miare jak na mala pinke,kupki ma super zawsze,wiec pozostaje mi ten wynik na lambie

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Holandia']wiesz, moja miala badany kal 2 krotnie w odstepach tygodniowych i wyszedl wynik dodatni na lambie, ide w poniedzialek i robie 3 badanie kalu i jak to potwierdzi sie czeka ja metronidazol nie wiem czy to dobry lek bo juz nie ufam mojemu wet. wiesz cos na ten temat? reszta to wyniki ma dobre,je w miare jak na mala pinke,kupki ma super zawsze,wiec pozostaje mi ten wynik na lambie[/quote]
Slyszalam ze na lamblie dziala dobrze [B]Aniprazol[/B] podany po jednej dawce (odpowiednio do wagi psa) przez trzy kolejne dni... Mozesz sprobowac-my to zastosowalysmy zapobiegawczo, juz po wynikach... A czemu robicie te badania co tydzien? :cool1: badania z tego co wiem robi sie co np drugi dzien w jednym tygodniu i juz...:roll:
No i po jakiego grzyba powtarzacie badania skoro juz na pierwszym wyszlo, ze lambie jednak sa :/ Moj wet mi mowil ze jak wyjda na pierwszym to juz dalej nei trzeba robic...

Link to comment
Share on other sites

zapobiegawczo? przeciez kazdy tego typu lek min metronidazol to toksyczne tabletki, nie zdecyduje sie profilaktycznie poki nie bede pewna,ale fajnie ze napisalas choc czytalam ze te tabl.o ktorych piszesz sa dla kotow a na lambie nie dzialaja w 100%, wiec nie wiem do konca
ps.wymiziaj swoja kaje

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Holandia']zapobiegawczo? przeciez kazdy tego typu lek min metronidazol to toksyczne tabletki, nie zdecyduje sie profilaktycznie poki nie bede pewna,ale fajnie ze napisalas choc czytalam ze te tabl.o ktorych piszesz sa dla kotow a na lambie nie dzialaja w 100%, wiec nie wiem do konca
ps.wymiziaj swoja kaje[/quote]

Ale one nei przenikaja przez jelita, dzialaja tylko w przewodzie pokarmowym...
Aniprazol na 100% dziala na labie u psow-potwierdzilo mi to 2 wetow i pare osob z forum...

Link to comment
Share on other sites

zacznijmy od lekow. Przede wszystkim moze spojrzmy do czego sluzy [U]Aniprazol [/U]w ktorym substancją czynną jest prazikwantel (czynnik obecny w wielu srodkach odrobaczajacych:anipracit,drontal,droncit, endopar) działa na przywry i tasiemce.
[U]Metronidazol [/U]jest specjalistycznym lekiem (substancja czynna pochodna nitrimidazolu) ktorego dzialanie jest ukierunkowane na trudne do zwalczenia inwazje pierwotniaków oraz bakteriobójczo.
Jeżeli twój lekarz stwierdził i potwierdził (KAŻDY WYNIK NIEPOKOJĄCY MUSI BYĆ POTWIERDZONY przynajmniej raz) obecność Lamblii to chyba wypadałoby jemu zaufać, tym bardziej że zalecił Twojemu psu konkretny preparat kierunkowo zwalczający tego pasożyta.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='chicken']Wynik lipazy miala: 75, norma to 268-1769

Jednak teraz po zazyciu dwoch opakowan Amylanu i stopniowym zmniejszaniu dawki moja sucza robi teraz normalne brazowe idealne kupy, przytyla juz jakies 1,5 kilo i nie zazywa ZADNYCH lekow:cool3:, ale zeby potwierdzic dobra nowine musimy jeszcze raz zrobic badania krwi-oby wyniki byl wporzadku
Moim zdaniem to nie byla niedoczynnosc trzustki tylko jakies zapalenie...[/quote]

Amylanu nie stosuje się przy żadnych a napewno nie "jakiś" zapaleniach trzustki, które zostałyby zresztą "jakoś" zdiagnozowane przez Twojego lekarza weterynarii....Zapalenie różni się od niedoczynności.

[B]Działanie amylanu[/B] pozwala temu zwierzęciu na WYKORZYSTYWANIE pokarmu, który wcześniej przez niego przelatywał. Krótko mówiąc: wszystkie grupy składników pokarmowych o których tu piszemy tworzą w pokarmie złożone struktury, które trzeba "pociąć" na mniejsze kawałki w dwunastnicy przy udziale enzymów trzustkowych takich jak amylaza, lipaza,proteaza. Do tego właśnie służą enzymy - do cięcia, np. amylaza do cięcia skrobii (obecnej zarówno w ryżu, jak i bananach czy innych źródłach węglowodanów strukturalnych) na mniejsze składniki jak dekstryny,maltoza i glukoza; które mogą być dalej rozłożone w jelitach przy udziale enzymów jelitowych i wchłonięte. Kolejny enzym którego Twoj pies nie produkuje to lipaza-konieczna do rozkładu tłuszczy na kwasy tłuszczowe - budujące organizm Twojego psa...

[U]Podawanie diet weterynaryjnych[/U] w których zamiast standardowej skrobii masz dekstryny i glukozę, a zamiast tłuszczy - glicerol i kwasy tłuszczowe (czyli substancje dostępne psu z niedoczynnością trzustki), a białko w postaci hydrolizatu białkowego - peptydów i czystych aminokwasów gotowych bezpośrednio do wchłonięcia przez jelita. Jeżeli nie chcesz stosować lub stosować minimalne ilości Amylanu (czy innego środka z enzymami trzustkowymi) to powinnaś stosować dobrą gotową dietę.

Jeżeli nadal chcesz podawać pokarm "naturalny" (bardziej pasuje gotowany w domu) [B]którego w żaden sposób nie bilansujesz tylko patrzysz na oko i to ci się wydaje że działa czy może działać podajesz psu[/B], po prostu na nim eksperymentując, to zdaj sobie sprawe że ty robisz zamieszanie w brzuchu psa!

Można sprowadzić z USA enzymy trawienne które stosuje się na pokarmie a potem pokarm nadtrwaiony podaje się zwierzęciu. Z tego co słyszłam są potwornie drogie i trudnodostępne.

POtwierdź dla dobra psa wyniki i zastanów się jak długo możesz nadwyrężać jego organizm. Póki jest młody kompensuje braki tym co już zbudował - [B]krótko mówiąc "trawi się" od środka.[/B]

A jeżeli nie masz wykształcenia weterynaryjnego ani pokrewnego, to opanuj się trochę z tymi krytycznymi uwagami. Ja wiem że są lepsi i gorsi weci ale naprawdę nie zakładaj z góry że ktoś chce ciebie naciągnąć czy oszukać. [B]Oni starają się pomóc.[/B]

Jak masz wątpliwości co do diagnozy to
1)powtórz badanie
2)weż wyniki i psa i skonsultuj z innym lekarzem w innej klinice
3)pamiętaj: nie leczy się wyników a psa....

Link to comment
Share on other sites

[quote] Jeżeli nadal chcesz podawać pokarm "naturalny" (bardziej pasuje gotowany w domu) [B]którego w żaden sposób nie bilansujesz tylko patrzysz na oko i to ci się wydaje że działa czy może działać podajesz psu[/B], po prostu na nim eksperymentując, to zdaj sobie sprawe że ty robisz zamieszanie w brzuchu psa![/quote]Kazdy ma inne zdanie co do karm, jedni wola suche (bo zbilansowane :roll:) a drudzy wola karmic psa po domowemu (bez konserwantow i jakis innych sztucznych sklanikow) Daje mojemu psu to co jemu nie szkodzi...Moj pies nie jest juz na lekach! Robi normalne kupy i tyje...
Wybacz ale nie jestem zwolenniczka karm suchych-wole wiedziec co daje psu i jakos wychodzi jej to na dobre...
Poza tym ja wcale nie napisalam nigdzie ze juz nie chce dawac jej Amylanu :-o Po prostu jest to zbedne gdy moj pies robi normalne, brazowe zwarte kupy bez tego...
[quote] A jeżeli nie masz wykształcenia weterynaryjnego ani pokrewnego, to opanuj się trochę z tymi krytycznymi uwagami.[/quote]Poza tym to forum jest po to aby wlasnie omawiac swoje opinie i porady jakie nasszym zdaniem sa dobre...
[quote]Ja wiem że są lepsi i gorsi weci ale naprawdę nie zakładaj z góry że ktoś chce ciebie naciągnąć czy oszukać.[/quote]Wybacz ale to ze wyniki psa dostaje prawie tydzien po terminie nie jest chyba odpowiedzialne? :crazyeye: Przez ten czas inny bardziej chory pies moglby umrzec!! :shake:

Link to comment
Share on other sites

Nawiązywałam raczej do Twojego pytania o banany i inne źródła węglowodanów jak pytałaś o to na czym trzustkowiec moźe utyć.....

Co do wyników po tygodniu. Jeżeli rzeczywiście masz klinikę która daje badania do kiepskiego labu (albo co któryś dzień-tak mi to wygląda) to może rób je lepiej gdzie indziej-najlepiej w klince któa ma własny lab. Przeważnie jest taniej i bez problemów z powtórzeniami w razie wątpliwości.

A gwoli wyjaśnienia - emotikon który umieściłaś przy amylanie sugerował że odstawiłaś enzymy (to nie są leki tylko wsparcie zewnątrzwydzielnicze) na własną rękę, a tak może być odczytany....

Ja nie sugerowałam że suche karmy są lepsze tylko wyjaśniałam na czym polegają diety weterynaryjne - bo co do tego też były wątpliwości.

Przede wszystkim monitoruj krew psa-to ważne, aby uniknąć samoniszczenia bo to później jest nie do odbudowania i pies szybcij się też zestarzeje i poźniej będzie łatwiej podupadał na zdrowiu.

Niedoczynność mogła być chwilowa. Jedna to może być symptomem poważniejszych problemów i powinnaś skontaktować się z endokrynologiem weterynaryjnym, nawet jeśli wg Ciebie "wszystko jest w normie bo kupy są zwarte i brązowe".

Mamy pod opieką jamnika który ma 20krotnie przekroczone wyniki wątrobowe, jest na zbilansowanym (PRZEZ DIETETYKA ZWIERZĘCEGO) jedzeniu gotowanym i hepatilu i żyje i kupy ma super. A wyniki ma takie że żaden wet nie chce mu podać nawet preparatów odrobaczających bo uważają że pies nie powinien już żyć.

To tak jak ocenianie temperatury psa po nosie. Zabobon a nie prawda naukowa. A jedzenie gotowane w domu-niestety często jest dużo słabsze -raz wpadnie ci udko, raz wpadnie marchewka, ryż pewnie parboiled czy długoziarnisty (dużo słabszy niż brązowy czy basmati)....
można je zbilansować mniej lub bardziej, ale trzeba wiedzieć jak. I nie jest to proste. Sam fakt że większość wetów nie potrafi nic poradzić poza bzdurnym 1/3 +1/3+1/3 świadczy o skomplikowaniu tego zagadnienia....

A poki co pozdrawiam i daj znac jak z wynikami. Moze zrob je rzeczywiscie w innym labie?

Link to comment
Share on other sites

Wiesz, w tym wszystkim najgorsze jest to ze ta klinika ma opinie jednej z najlepszych w Łodzi :roll: Ja tez tam pojechalam-a tluklam sie przez cale miasto 2 godziny ( wjedna strone), na drugi koniec Łodzi z mysla ze tam sa naprawde sumienni lekarze-no i niestety... Zawiodlam sie

Link to comment
Share on other sites

Pogadam z którąś z moich znajomych (razem robiliśmy doktorat na med wet). Może załatwie Ci konsultację e-mailową jak się zgodzą. Opiszesz dokładnie przebieg co i jak się działo i po kolei wyniki. Nie obiecuję ale zapytam osób które znam i wiem że nie ferują wyroków za to sensownie radzą czy nie zgodziłyby się rzucić okiem na wyniki Kesi. W razie czego kontakt wyślę na priva.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='MaxSta']Mamy pod opieką jamnika który ma 20krotnie przekroczone wyniki wątrobowe, jest na zbilansowanym (PRZEZ DIETETYKA ZWIERZĘCEGO) jedzeniu gotowanym i hepatilu i żyje i kupy ma super. A wyniki ma takie że żaden wet nie chce mu podać nawet preparatów odrobaczających bo uważają że pies nie powinien już żyć.
[/quote]
blagam, napisz tą dietę, tu jezeli mozesz albo najlepiej do prywatu, będę ogromnie wdzięczna

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...