Jump to content
Dogomania

Ta sama rasa inna sierść TT


psiapsiula

Recommended Posts

Witam. Mam pytanie odnośnie różnego typu lub gatunku sierści. Dlaczego Teriery Tybetańskie mają różną sierść, jedne mają piękną długą i prostą, a inne kręconą lub pofalowaną. Czy jest to skutek pielęgnacji i kosmetyków czy może raczej jest to sprawa genetyczna. Widziałam na wystawach różne TT każdy inny. Mam 12 miesięcznego TT ma średniej długości włos, chociaż w maju podcinałam go, a włos jeszcze nie odrósł to już widać, że bedzie falowany. Drugie pytanie jak długo odrasta sierść TT do swojej ostatecznej długości. Jeszcze jedno pytanko tym razem nie związane z tematem, czy wszystkie teriery tybetańskie długo są dziecinne że się tak wyrażę czy tylko mój udaje szczeniaka w wieku "1 lat".

Link to comment
Share on other sites

[quote name='psiapsiula']Witam. Mam pytanie odnośnie różnego typu lub gatunku sierści. Dlaczego Teriery Tybetańskie mają różną sierść, jedne mają piękną długą i prostą, a inne kręconą lub pofalowaną. Czy jest to skutek pielęgnacji i kosmetyków czy może raczej jest to sprawa genetyczna. Widziałam na wystawach różne TT każdy inny. Mam 12 miesięcznego TT ma średniej długości włos, chociaż w maju podcinałam go, a włos jeszcze nie odrósł to już widać, że bedzie falowany. Drugie pytanie jak długo odrasta sierść TT do swojej ostatecznej długości. Jeszcze jedno pytanko tym razem nie związane z tematem, czy wszystkie teriery tybetańskie długo są dziecinne że się tak wyrażę czy tylko mój udaje szczeniaka w wieku "1 lat".[/QUOTE]

Odnośnie sierści u psów typu lhasa, terier tybetański czy shih tzu.
Po pierwsze tych psów się nie strzyże - to nie jest pudel (!) Oprócz lekkiego degażowania końcówek żeby się nie rozdwajały zostawiamy pupila w spokoju, ścinanie, a nie daj panie maszynką, powoduje u większości psów zmiękczenie szaty wskutek zachwiania naturalnych proporcji podszerstka do włosów okrywy i trzeba wtedy długo odczekać żeby pojawiła się prawidłowa struktura szaty. No i nie jest to włos który "odrasta" po strzyżeniu jak u pudla. Odnowienie się prawidłowe struktury wymaga czasu, często odrost szaty zajmuje ponad rok a dojście włosa do formy nawet 2 lata -(
TT maja włos często falowany, tak samo jak u cavalierów, lhasa, shih tzu są psy o idealnym włosie ale większość ma włos nie do końca zadowalający.
Na wystawy należy psa przygotować, a więc db dobrać szampon do sztywnej szaty + odżywkę do szaty sztywnej dajacej gęstość i teksturę, Psa należy dokładnie wyszuszyć jednocześnie szczotkując w kierunku układania sie szaty. Bdb sprawdzają się tzw. klipsy do włosów tak aby podpiąć część górna szaty i suszyć idąc od dołu warstwami . Prawidłowe wysuszenie powoduje że włos czysty i nawilżony kosmetykiem nie pilśni się tak , rośnie "szybciej" bo się nie nie niszczy nie wykrusza.
Na co dzień włos na tułowiu można zebrać w kucyki które psu w niczym nie przeszkadzają.
Co do charakteru tak - to są psy późno dojrzewające, dojrzałość osobnicza (psychiczna i fizyczna) przypada około 3 roku życia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...