Jump to content
Dogomania

Jak zostać weterynarzem ?


anndzia

Recommended Posts

Interesuje mnie weterynaria . Jestem jeszcze młoda , ale chciałam już zacząc się uczyć . Kłopot w tym , że nie mam żadnego podręcznika , nie mogę znaleść żadnej strony internetowej . Znalazłam tutaj już pare tematów na temat różnych chorób itp . Jednak chciałabym wiedzieć cos wiecej np. jakieś taktyki . Gdy pies się zdenerwuje , będzie nadpobudniwy co wtedy robić . Wiem , że tu na DGM mi pomorzecie . Oczekuje na odpowieć !

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Witam! O studiach weterynaryjnych możesz poczytać troszkę na tym wątku:
[URL]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=44407[/URL]

Jeśli tak bardzo interesuje Cię ten zawód to powinnaś w tej chwili poświęcić dużo czasu na naukę biologii i chemii w szkole. Nie wiem w jakim jesteś wieku ale trzeba zacząć od podstaw ;) . Jednego podręcznika do weterynarii niestety nie znajdziesz. Wiedzę jaką powinien posiadać lekarz weterynarii zdobywa się przez 6 lat studiów i z mnóstwa podręczników. Możesz zacząć od podręcznika z fizjologii zwierząt (powinnaś taki dostać w każdej bibliotece, najlepiej żeby był jak najnowszy). Najpierw trzeba przecież poznać jak prawidłowo funkcjonuje organizm, żeby później można było rozpoznać zjawiska patologiczne.

Natomiast przykłady zagadnień, o jakie pytasz dotyczą przede wszystkim behawioru i nie wiem o jaką taktykę Ci chodzi.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='anndzia']Zansz może jakąś stronę internetową na ten temat oprócz na DGM ?[/quote]
W dziale Weterynaria na Dogomanii znajduje się przyklejony temat: "Linki do stron o tematach weterynaryjnych". Może tam znajdziesz coś interesującego?

Link to comment
Share on other sites

Wiem , ale jednak podoba mi się ten zawód i znalazłam pare weterynarzy ( chodzi o budynek ) , w których na przyszlość można było by się zatrudnić .

A jeszcze pytanko do weterynarzy , albo tych , którzy znają odpowiedz na to pytanie :
- Po czym poznać przeziębienie ?
- Po czym poznać cieczkę ?

Pytania dla moje przyjaciółki i dla mnie na przyszłość . Proszę o szybka odpowiedź !

Link to comment
Share on other sites

[B]Cieczka[/B] u suki rozpoczyna się krwawieniem (cieczeniem krwi, stąd nazwa cieczka). Krwawienie trwa około 9 dni i jest to tzw. okres przedrujowy, po którym zaczyna się ruja właściwa, czyli okres płodny, który trwa też około 9 dni. Zwykle za suką w rui biega stado różnej wielkości psów z całej okolicy, co dla właściciela suki jest raczej dokuczliwe i grozi nie chcianą ciążą u suki:razz: .
[B]Przeziębienie[/B] u zwierząt przebiega podobnie do ludzkiego. Zaczyna się kichaniem, czasami zmniejszonym apetytem i podwyższoną temperaturą. Psy więcej śpią, są mniej aktywne.
Gorączka u zwierząt, podobnie jak u ludzi, sygnalizuje walkę z infekcją wirusową, bakteryjną albo stanem zapalnym. Łatwo wyczujemy, gdy nasz pies gorączkuje, bo będzie miał mniejszy apetyt, suchy lub ciepły nos. Normalna temperatura psa to 38-39 stopni Celsjusza. Stan podgorączkowy oznacza ciepłotę do 39,3 kresek. Jeśli zwierzak gorączkuje, konieczna jest wizyta u weterynarza.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Chefrenek']To zależy gdzie kto zdaje na Sggw przyjmują mało osób coś trochę ponad sto. W Olsztynie np. ponad 200[/quote]

Masz ciut przestarzale informacje, poza tym mniej istotna jest ilosc miejsc, a ilosc chetnych na jedno miejsce. Gdy ja zdawalam bylo ok 8/1, w tym roku bylo chyba 11/1.

Link to comment
Share on other sites

W Olsztynie jest konkurs swiadectw, a w Warszawie takze egzaminy. W olsztynie przyjeli cos troche ponad 100 osob, wiec nie wiem skad masz informacje, ze 200.
Znam osoby, ktore dosaly sie do Wawy, a nie dostaly sie do Olsztyna (nie z ostatniego rocznika), wszytsko zalezy od roku, ilosci chetnch i wolnych miejsc. I "jakosci" siwadectwa osob, ktore przychodza do danego miejsca. Co kilka lat jest rotacja w tym wzgledzie.
A tak naprawde, nie sztuka sie dostac na te studia, sztuka je skonczyc (a potem znalezc fajna prace).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='saJo']A tak naprawde, nie sztuka sie dostac na te studia, sztuka je skonczyc (a potem znalezc fajna prace).[/quote]

Święta prawda.

W Wawie są egzaminy dla starych maturzystów lub tych, którzy na nowej maturze nie zdawali biologii lub chemii. Dla "Nowych" konkurs świadectw. A w innych miastach to już chyba egzaminów nie ma :shake:

Dla ciekawskich w zeszłym roku próg na weterynarię na sggw wynosił 165 pkt, po rotacji 160.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Chefrenek']
W Wawie są egzaminy dla starych maturzystów lub tych, którzy na nowej maturze nie zdawali biologii lub chemii. Dla "Nowych" konkurs świadectw. A w innych miastach to już chyba egzaminów nie ma :shake: [/quote]

Niestety nie ma, a przelicznik starej matury na nowa jest niestety bardzo niekorzystny i praktycznie starzy maturzysci nie maja sznas sie dostac na studia (poza wawa, gdzie sa egzaminy).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...