Jump to content
Dogomania

Agresja u spaniela. Jak sobie z nia radzic.


charminggirl

Recommended Posts

Witam.

Dostalam 2,5 rocznego cocker spaniela. Pies jest mily i kochany, ale do czasu...
Warczy na mnie i szczeka gdy nie pozwalam mu na cos, nie wiem co mam zrobic.
Na razie konsekwentnie przemawiam do niego podwyzszonym tonem, on wtedy jeszcze bardziej warczy, ale po ktoryms moim powtorzeniu chyba rezygnuje i np. schodzi ze stolu ;).
Nie wiem czy dobrze robie.
Wczoraj np. lezal 3 godz. za tapczanem (tam znalazl sobie miejsce) i warczal, no to zostawilam go w spokoju.

Najbardziej strach mi zaglada w oczy gdy nad ranem wskoczy na wyrko i kaze mu zejsc, bo np. stoi na mnie ;) a mnie to zaboli. Wtety on ma przewage nademna, bo ja wrecz boje sie ruszyc, ale udaje ze jestem twarda, mowie i mowie ze ma zejsc, az w koncu schodzi.

Czy macie dla mnie moze jakies rady??

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ustal zasady gdzie ma spać. A póki tego nie zrobisz klateczka albo osobne pomieszczenie do spania. I koniecznie na szkolenie. Ale staraj sie pozytywnymi metodami, bo niestety ale mocne korekty mogą wywołać wieksza agresję. Niestety angielskie cocer spaniele miały złą sławę i często pokazywały zachowania agresywne, jak widać do dzisiaj jest to problemem. Spróbu szkolenie oparte na duzej ilosci naggród, ale niech musi na wszystko zapracowac. Nawet na michę.

Link to comment
Share on other sites

Prawdopodobni epies sie ciebie boi, narazie zostaw go w spokoju az sie oswoi.

Przede wszystkim nagradzaj psa co robi dobrze, a ukarz go a co nie powinien robic mowiac do niego jak z czlowiekiem (czyli przeprowac z nim dialog) np. jest taka sytuacja ze pies jest na stole 'Nie wolno wchodzić na stół bo to nie ładnie (pokazujac palcem podloge) złaź ze stołu' i powtarzac to do skutku aż zrobi i wtedy mu dać nagrode za wykonaną komende. Treba wszystko wyjaśniać jak z dzieckiem ;).

I przedewszystkim niepozwalaj sie zdominowac, bo jak tak dalej bedzie to bedzie bardzo zle :niedowia: .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA'] Niestety angielskie cocer spaniele miały złą sławę i często pokazywały zachowania agresywne, jak widać do dzisiaj jest to problemem.[/quote]
Jak widać streotypy o cockerach krążą nadal...:angryy:
Problem zachowań agresywnych zdarza się u psów pseudorasowych(zazwyczaj złotych) bądź fatalnie wychowanych (a raczej niewychowanych) przez właścicieli...:mad:

Pomimo,że mam cockery od ponad 18 lat, nigdy nie miałam problemów wychowawczych z moimi psami.

Podstawowa zasada to konsekwencja,ustalenie zasad,których będą przestrzegać wszyscy domownicy.

Link to comment
Share on other sites

"Problem zachowań agresywnych zdarza się u psów pseudorasowych(zazwyczaj złotych) bądź fatalnie wychowanych (a raczej niewychowanych) przez właścicieli..."

Oj, oj... problem z pewnymi zaburzeniami psychicznymi u cockerów pojawił się w Polsce dawno temu (w rezultacie zresztą wpłynęło to na niemal całkowite wygaśnięcie "mody" na cockery:cool3: ) a to dzięki bardzo pięknemu, bardzo utytułowanemu i niestety przenoszącemu chorobę psychiczną reproduktowowi, sprowadzonemu z ówczesnego NRD.

Objawy były zawsze jednakowe, obsesyjne pilnowanie przedmiotów i pojawiająca się na tym tle silna agresja.

:cool1:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Berek']Oj, oj... problem z pewnymi zaburzeniami psychicznymi u cockerów pojawił się w Polsce dawno temu (w rezultacie zresztą wpłynęło to na niemal całkowite wygaśnięcie "mody" na cockery:cool3: ) a to dzięki bardzo pięknemu, bardzo utytułowanemu i niestety przenoszącemu chorobę psychiczną reproduktowowi, sprowadzonemu z ówczesnego NRD.
[/quote]
Któryż to pies,po tym jak okazało się ,że niesie agresję - został wycofany z hodowli.

Hodowcy psów rasowych przykładają wielką wagę do charakteru - w przeciwieństwie do pseudohodowców,gdzie liczy się sprzedana sztuka,a co z niej wyrośnie i z jakim charakterem,to jużdla nich nieważne...:shake:

Link to comment
Share on other sites

Hm, tyle, ze zanim go wycofano z rozrodu, zdążył pokryć wszystko, co na drzewa nie uciekało... :razz: - i geny niestety pozostały w populacji.

Z tym hodowaniem pod charakter niestety nie mogę się zgodzić - tzn. w deklaracjach hodowców i owszem, rzeczywistość, niestety, skrzeczy... :-(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Berek']Hm, tyle, ze zanim go wycofano z rozrodu, zdążył pokryć wszystko, co na drzewa nie uciekało... :razz: - i geny niestety pozostały w populacji.[/quote]
Tak - w populacji pseudorasowców,a nie psów rasowych - a to duza różnica.:angryy:
[quote name='Berek']Z tym hodowaniem pod charakter niestety nie mogę się zgodzić - tzn. w deklaracjach hodowców i owszem, rzeczywistość, niestety, skrzeczy... :-([/quote]
Chyba masz jakieś nieaktualne dane...:crazyeye::mad:

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Charmingirl, poszukaj konieicznie blisko jakiejs dobrej szkolki. Cocker powinien pracowac - to pies mysliwski. Tylko podczas wspolnej pracy, wspolnych treningow, gdzie bedziesz nagradzac prawidlowe reagowanie na polecenia, zdobedziesz autorytet w psich oczach, naprawde nie ma lepszego sposobu. I nie ma czulosci za darmo, nie ma nagradzania za nic, ucz, ze zarcie dostanie tylko za wykonanie jakiegos polecenia. Nie ma nic za darmo w zyciu.
Czego nauczyl psa poprzedni wlasciciel?

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Tak - w populacji pseudorasowców,a nie psów rasowych - a to duza różnica.:angryy:[/QUOTE]

Dom obok dawno temu mieszkał piekny spaniel złoty rodowodowy. Sasiadka do dzisiaj ma po nim pamiątkę. Spaniel wyjatkowo nie lubił jak się mu kazało schodzic z kanapy. Niestety blizna i ubytek na nosie został. Od tamtego czasu dosć bacznie przygladałam sie spanielom. Właśnie złotym to u nich dosć często te problemy były i nie mówię o tych bezrodowodu. 2 lata temu druga sąsiadka pożegnała swojego złoteg spaniela. Udało im się w miarę bezkolizyjnie przezyć wspólne lata na zasadach duzego dystansu, dużo pracowała, miała ogródek. Spanielek lubił od czasu do czasu pokazywac ząbkami co mu się nie podoba.
Jednego i drugiego spanielka dzieliło ze 25 lat. Chociaż rodowód miały obydwa

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cockermanka']Nie można generalizować na podstawie jednostkowych przypadków - to raz.
Nie wiemy,czy nie zostały popełnione błędy wychowacze (a cockery-szczególnie złote-wymagają żelaznej konsekwencji od początku) - to dwa.
Zdarzają się wyjątki - jak w każdej rasie - to trzy...[/quote]
To nie były jednostkowe przypadki. Lubiłam wyprowadzac tego pierwszego spaniela na spacery, wiec od tego czasu bardzo mnie interesowały te przypadki.
A skoro jak piszesz że wymagaja zelaznej konsekwencji, to już jakoś to źle wróży, bo na ogół mało który przeciętny własciciel ma żelazną konsekwencje. Ale to nie powód aby pies od razu rzucał sie z zębami, gdy ktoś konsekwentnie wymaga aby pies nie ładował sie na kanapę, a ten konsekwentnie pokazuje ząbki.

Z kolei bardzo fajnie opisał w swojej ksiażce Coren pewne badania nad agreswynymi springer spanielami, ich przypadki były badane na Uniwersytecie Wet. w Pensylwanii. Doszli do bardzo ciekawych wniosków

Link to comment
Share on other sites

Moja ciocia miała spaniela złotego, z rodowodem. Było to jakieś 15 lat temu. Pies był do rany przyłóż:lol: Zawsze chodził swoimi drogami, ale w gruncie podążał w kierunku w którym przemieszczała sie ciocia, nigdy nie miał zadnych ostrych zatargów z innymi psami, a do ludzi był olewający. Można było z nim zrobić wszystko co tylko sie chciało. Nigdy nawet nie warknoł. Niestety ciocia ani razu go nie wystawiła i nigdy nie krył żadnej suki. Ciocia z takich co kupuje sobie psa dla siebie i nie obchodzą jej jakieś tam wystawy i szkolenia:roll:
Jak dla mnie (nie znam się na spanielach) był bardzo fajny tylko jakiś taki potężniejszy niz te co teraz się widuje. Piękny złoty kolor i naprawde zrównoważona psychika. Bardzo miło go wspominam do dzisiejszego dnia:loveu:

ps
przepraszam za of topic, ale tak mi się przypomniało jak przeczytałam ten temat:oops:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']
A skoro jak piszesz że wymagaja zelaznej konsekwencji, to już jakoś to źle wróży, bo na ogół mało który przeciętny własciciel ma żelazną konsekwencje. Ale to nie powód aby pies od razu rzucał sie z zębami, gdy ktoś konsekwentnie wymaga aby pies nie ładował sie na kanapę, a ten konsekwentnie pokazuje ząbki.
[/QUOTE]
Prawie kazda rasa "przeznaczona do myślistwa" wymaga zelaznej konsekwencji.
Ostatnio w bardzo modnej ( :roll: )rasie beagle, łagodnej, kochanej itp. zdarzają sie pogryzienia przez szczeniaki 3-4 miesięczne (oczywiscie przez starsze psy tez) :shake: Mysle, ze złe prowadzenie ma duzo wspólnego z np. niewybieganiem psa co u beagle(takze cockera) ma duze znaczenie. Większośc przeciętnych właścicieli nawet nie odpina ich ze smyczy na 5 minut.

Około 10 lat temu mój ojciec miał dwie cockerki złote i były super ułożone, nigdy nie pokazały zębow ani przejwów agresji. W sezonie dzielnie spisywały się na polowaniach i nie było żadnych problemów.

Myslę, ze czas spędzony z psem ma bardzo duze znaczenie w kontakcie z właścicielem ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']A skoro jak piszesz że wymagaja zelaznej konsekwencji, to już jakoś to źle wróży, bo na ogół mało który przeciętny własciciel ma żelazną konsekwencje. [/quote]
Dlaczego źle wróży?
To nie jest rasa dla każdego:shake:,a niestety często ludzie kupują cockery ze względu na ich urodę - nie mając zielonego pojęcia o rasie...a potem skutki bywają różne...

Znam naprawdę sporo złotych cockerów - ich charaktery są jaknajbardziej w porządku.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Dlaczego źle wróży?
To nie jest rasa dla każdego:shake:,a niestety często ludzie kupują cockery ze względu na ich urodę - nie mając zielonego pojęcia o rasie...a potem skutki bywają różne...

Znam naprawdę sporo złotych cockerów - ich charaktery są jaknajbardziej w porządku.[/QUOTE]
Wychodzac z takiego założenia, to większość ras bedzie nie dla każdego. Jednak nie wszystko da radę zwalić na wychowanie. W Pensylwanii zdefiniowano agresje springer spanieli jako syndrom napadowej furii u psów. Jest to syndrom braku kontroli nad popędami. Podłoze tych napadów było zdiagnozowane.
Niestety ja dosć czesto sie spotykam z róznymi przypadkami, dlatego ze do mnie przychodzą po pomoc.
Znajomi wcześniej mieli różne psy, po tym spanielu który tak był grzeczny, ale miał napady, mieli foksteriera szorstkowłosego, jaminiki i z żadnym psem przed ani po nie mieli probolemów z agresja a psy na spacerach były grzeczne i dobrze ułożone. A w końcu to też rasy myśliwskie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Dodaj molosa, strózujacego, zaganiajacego, mysliwskiego, pierwotnego i wiele wiele innych;)[/quote]
Ależ oczywiście,ale nie zamierzam wstawiać tu całej systematyki ras.

Generalnie chodzi mi o to,że nie każdy nadaje się na opiekuna psa danej rasy (ba! czasem nawet w ogóle nie nadaje sie na opiekuna psa) - i nawet z psa łagodnego z natury swoimi błędami może zrobić psa ze skrzywioną psychiką...

Uważam,że gegeralizowanie,iż cocker spaniele (angielskie) są psami agresywnymi z natury, jest conajmniej krzywdzące dla rasy - i absotulnie się z tym nie zgadzam.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Uważam,że gegeralizowanie,iż cocker spaniele (angielskie) są psami agresywnymi z natury, jest conajmniej krzywdzące dla rasy - i absotulnie się z tym nie zgadzam.[/QUOTE]
Z natury nie, ale niestety w obrębie pewnych linii moze to występować. Dlatego podałam Ci źródło jak i potwierdzone badania weterynaryjne żródła tego problemu, dlatego polecam Ci przeczytać wyniki badań. I tu nie ma nic do zgadzania albo nie zgadzania, sa to fakty i potwierdzone badania.
I na tyle cenne że mogą byc pomocne w rozwiazywaniu problemów z agresją

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Ale moze niech Charminggirl napisze nam, gdzie mieszka - bo ma konkretnego problematycznego psa i oczekuje pomocy. Moze w okolicy znamy jakiegos dobrego trenera czy hodowce - pasjonata rasy, szkolacego swoje psy?

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...