Jump to content
Dogomania

wiek reproduktora


tomo

Recommended Posts

Jak sadzicie jaki powinien byc graniczny wiek reproduktora.Jak wiadomo od jakiegos czasu pies moze kryc bez ograniczenia wiekowego .Czy nie wydaje wam sie to dziwne. Ciekawi mnie jak starymi reproduktorami kryliscie i co z tego wyszlo.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

dlaczego Cię odstrasza ? jest jakiś powód ?

czy pies jest zdrowy ?

czy nie dawno cos krył i urodziło się cos po nim ?

jaka to rasa bo wiadomo, ze dla np lhasa apso 10 lat to pikuś a dog tyle nie przeżyje (średnio)

jeśli pasuje Ci rodowodowo to kryj, a jeśli pies nie może sam to zapłodnij sztucznie, czasami warto... tym bardziej że pies już pewnie długo nie pokryje...

Link to comment
Share on other sites

ja mam 10letniego psa i za nic w swiecie nie kryla bym nim. bylo by to bardzo meczace dla niego. ni emowiac o kryciach 8-9 letnich suk to mnie jeszcze bardziej boli.

o ile mi wiadomo to ograniczenie zawsze bylo do 8 roku zycia co i tak za dlugo moim zdaniem a pies mogl uzyskac prawo do dalszego krycia gdy byl wyjatkowym egzemplarzem.

Link to comment
Share on other sites

to ograniczenie dotyczy tylko i wyłącznie suk... i może dawno temu było ograniczenie dla psa wiekowe ale wtedy tez tylko kilka szczeniąt z miotu dostawało rodowód i inne bzdury obowiązywały...

tak jak ludzie tak i psy teraz zyja w lepszych warunkch i dłużej, więc wiele cennych suk rodzi po 8 roku życia, a póżniej żyje w zdrowiu kolejne lata

męczące ? proszę to uzasadnić...,

nie porównuj krycia gdzie doświadczony pies załatwia to w kilka minut + powiedzmy 15 minut razem a ciąży która trwa 64 dni, porodu i karmienia ok 7 tygodni, jak można to porównać????

Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie 10 letni pies jest mniej wiecej porownywalny do 70-letniego starucha .Czy taki eksponat moze jeszcze zpobic cos dobrego? Przecierz to i zdrowie juz nie to ,a co za tym idzie to i nasienie nie jest pierwszej jakosci.

Oczywiscie sa i wyjatki .

O DUZYCH RASACH JAK DOGOWATE TO MY TUTAJ NIE MOWMY BO NIEKTORE TO I NIEDOZYWAJA TEGO WIEKU!!!

Ja mam staffika.

Link to comment
Share on other sites

Mrozone nasienie nie jest przecierz pobierane od psa ktory lezy na lozu smierci , ale kiedy jest jeszcze w pelni sil witalnych .

A ten dolny wiek , chyba powinien byc troszeczke obnizony [to tez zalezy od rasy] bo to moim zdaniem tez troche pozno , ale przeciez wystarczy miec jakies "" plecy'' i kryjesz kiedy chcesz!!! :evilbat: [znam kilka takich przypadkow] .Co mnie sie akurat bardzo nie podoba. :evilbat:

Link to comment
Share on other sites

Nie do końca tak jest, decyzję podejmują tylko ludzie i nie ma żadnych jasnych regul co jest wystarczajacą motwacją. Znam przypadki odmów kompletnie moim zdaniem nieuzasadnionych. Wiec byloby lepeiej gdyby tego przepisu nie bylo. Z resztą nie rozumiem czemu ma on słuzyć?

Link to comment
Share on other sites

Weż pod uwage, ze jak chcesz kryc mlodym psem to pewnie dlatego, ze go wlasnie gdzies zauwazylas, ze taki ladny. Akurat decyzja o takim kryciu jest podejmowana z reguly krótko przed kryciem a nie z kilkumiesiecznym wyprzedzeniem. Nie ma czasu na pisanie do wszystkich swietych. I tak jak pies jest mlodszy niz 15 mcy to piszesz o warunek ze wzgledu na brak wymaganych ocen tego psa- nastepny bezsens, ja sie zgadzam ze 8-9 miesieczny szczeniak moze jeszcze zbrzydnac jak dorosnie, ale pies w wieku 12 mcy moze sie zmienic tylko na lepsze, dlaczego wiec licza sie oceny powyzej 15 mcy. Moim zdaniem to jest temat bez konca - regulaminy i ich sens, skutek jest taki, ze sie przerejstrowuje psy po takiej odmowie do bardziej liberalnego oddzialu- paranoja.

Link to comment
Share on other sites

tak samo w oddziałach... chodziło głównie o to, że ASko krytykowało ZK czyli nie stało straży dobrego imienia Związku ble, ble, ble... oczywiście ten zakaz tylko pomógł ASko... pal licho z ASko ale innych gazet tez nie można sprzedawać... nigdzie na świecie tak nie ma

nie wiem tylko czy jest to w jakimś regulaminie czy tylko oddziały dostały pismo, najdokładniej wytłumaczą Ci to w oddziale

Link to comment
Share on other sites

To, że w Oddziałach to ja jeszcze mogę zrozumieć chociaz tez nie do końca. Ale że na wystawach to kompletny absurd- wynajmujesz powierzchnie na handel, placisz za nią ciężki szmal i ktoś Ci robi cenzure co wolno sprzedawać a co nie i to w psiarskiej branży. Za chwile jak np szef konkuencyjnego Zwiazku wyda ksiazke to tez jej zakaża bez wzgledu na to czy jest dobra czy nie. Albo moze jakis autor komus na odcisk nadepnie, to go tez skreslą?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Są pewne bzdury, napewno. Ale co do wieku młodego psa, to raczej byłabym ostrożna z takim kryciem. Nie ma pewności, czy on nie zmieni się na gorsze, niestety. Pies jeszcze się rozwija, a złe doświadczenia w tym momencie mogą zepsuć psa na wiele lat, po prostu nie będzie chciał kryc. Tak samo jak młode suki, ktore się jeszcze rozwijają. Nie powinny być kryte, ciąża to bardzo duże obciążenie dla młodego organizmu.

Ale jeśli ponad 8-letni pies jest w doskonałej kondycji, daje dobre i liczne mioty, to dlaczego nie używać go dalej do hodowli? Jeśli jego nasienie nie jest słabe? Zdarzają się psy, które żyją ponad dwadzieścia lat. Czy w tym przypadku też można uważać, ze pies nadaje się do krycia tylko do ósmego roku życia? Myślę, ze o tym bardziej powinien decydować stan zdrowia i kondycja zwierzęcia. A także jakość odchowywanych szczeniąt. Ale tu już pole do popisu dla hodowcy. Szkoda tylko, ze nie wszyscy biorą pod uwagę dobro psa.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Trochę stary temat ale coś tu napisze.

Otóz byłam w Łodzi na wystawie i spotkałam suńkę corgi jedynastoletnią, championkę po pieknym utytułowanym psie - Przyszpuncie Lisiura. Startowała ona oczywiscie w klasie honorowej.A jakie było moje zdziwienie kiedy spotkałam psa po tym samym reproduktorze, ale startujacego w klasie młodzieży :o :o Więc ten pies musiał kryć w wieku około dziesięciu lat. Ale ten psiak z młodziezy był naprawdę bardzo łądny, dostał ocenę doskonałą, piękny opis :wink: Wiec zgadzam sie, ze wiek reproduktora nie ma większego znaczenia :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Paweł.... Odgrywa. Wraz z wiekiem u większości psów plemniki (nazwijmy to) tracą na jakości. Efektem tego mogą być nie tylko mniejsze mioty, ale także niestety pewne niemiłe niespodzianki :roll: Szczeniaki z takiego krycia mogą mieć pewne wady, które wcześniej w miotach się nie zdarzały.

Inna sprawa, że ciężko jest określić kiedy ten moment osłabienia następuje. Są psy, które praktycznie do samej śmierci (w wieku dajmy na to 13 lat) mogą dawać świetne mioty, a są takie, które już w wieku 9 lat się nie nadają. Oczywiście wiele też zależy od rasy i wielkośći.

Pozdrawiam

Goddy

Link to comment
Share on other sites

Ja mówię na przykładzie bokserów nie jestem pewien ale wydaje mi się żę u nich nie odgrywa(w tak dużej mierze chyba) chyba bo bardzo dobre mioty są po tych najlepszych reproduktorach nawet gdy one są juz w podeszłym wieku. Więc nie wie mówię tylko co zaobserwowałęm . Ale ja sem normalny człowiek i nie siedzę w tym więc mogę się mylić to są poprostu moje spostrzeżenia i wnioski:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...