-
Posts
7523 -
Joined
-
Last visited
-
Days Won
5
Content Type
Profiles
Forums
Events
Everything posted by filodendron
-
Kopiowanie uszu i ogonów jest zgodne z prawem
filodendron replied to TuathaDea's topic in Kopiowanie
[quote name='j0anka'] Jeśli kopiowanie jest przeprowadzane w warunkach znieczulenia i sterylnym - to niczym nie powinno sie różnić od jakiejkolwiek operacji czy od usunięcia szóstego palca u człowieka. [/QUOTE] A jednak ustawodawca uznał, że się różni. Różni się tym, że nie jest przeprowadzane dla ratowania życia czy zdrowia ale dla szczególnie pojętej "urody". Porównanie z człowiekiem i szóstym palcem jest o tyle chybione, że psy raczej nie posiadają poczucia estetyki czy kanonu piękna. Natomiast porównanie szkody czynionej psu przez obcięcie ogona czy uszu ze szkodami wynikającymi z hodowli o niezdrowych założeniach jest może i słuszne ale zupełnie niepraktyczne. Nie da się tego zakazać ani karać za nadmiernie skróconą kufę czy ilość fałdek, bo sprawa jest względna i niepoliczalna. Ogon albo jest na miejscu albo go nie ma - proste - dlatego mamy ustawę. -
[quote name='alumier25']Polecam “Poradnik Pielęgnacji Psa” Adama Janowskiego. Książka warta jest polecenia i powinien ją mieć każdy, kto chce mieć wypielęgnowanego psa.[/QUOTE] Jakoś trudno mi uwierzyć, że na 64 stronach można zmieścić coś więcej niż podstawy łatwo dostępne w necie. Gdyby to były 64 strony o jednej rasie, to co innego, ale 64 strony na wszystkie rasy to raczej oznacza dość ogólny zarys zagadnienia.
-
Kopiowanie uszu i ogonów jest zgodne z prawem
filodendron replied to TuathaDea's topic in Kopiowanie
[quote name='j0anka'] ale dobermany wyglądają dla mnie dziwnie (kwestia przyzwyczajenia? ) [/QUOTE] Tak, to kwestia przyzwyczajenia. Pudli u nas nie kopiuje się już od dawna ale wizerunek kulki na ogonie tak mocno zapadł w świadomość, że np. kupienie porcelanowej figurki pudla z ogonem stanowi pewien problem. Zapewne dlatego, że projektanci figurek nie wzorują się na żywych pudlach, lecz na rysunkach - a tutaj jest tak samo. [quote name='j0anka']prawda jest taka że jest wiele gorszych rzeczy które sie robi psom niz to, dla mnie pewne rasy nie powinny nigdy powstać - bo samo ich istnienie jest krzywda dla tych psów.[/QUOTE] Idąc tym tokiem rozumowania przestańmy mieć pretensje do ludzi, którzy psy słabo karmią albo trzymają zapchlone - są gorsze rzeczy, które przytrafiają się psom - np. buda i metrowy łańcuch. [quote name='j0anka'] ale co mam zrobic - ludzie sa prózni a tego nikt nie zmieni.[/QUOTE] Niektórzy są po prostu nieświadomi. Dla mnie było szokiem, gdy dowiedziałam się, że ogony obcina się bez znieczulenia. Całkiem niedawno pojawił się na forum nowy forumowicz, który chciał pit bulla i pytał o odmianę rasy "z takimi uszami" - tu było zdjęcie kopiowanego psa. Najwyraźniej nie był świadomy, że te uszy zostały obcięte. -
Wiesz, powinnaś mieć jednak suki. Świat byłby piękniejszy ;)
-
Kopiowanie uszu i ogonów jest zgodne z prawem
filodendron replied to TuathaDea's topic in Kopiowanie
[quote name='Berek'] Ale tak naprawdę problem jest złożony. Pomija się np. kwestię, moim zdaniem istotną, bólów fantomowych. [/QUOTE] Właśnie - ten temat w ogóle się nie pojawia. Zapewne dlatego, że pies się nie poskarży. -
A ogary są bardzo podatne na dysplazję? Wiadomo, że przy wąskiej puli, trudniej wyeliminować problemy zdrowotne ale nadal jakoś nie chwytam, czy chodzi tu o poszerzenie puli ale żeby jednak ogar został ogarem (w sensie, że przebadane coogary w przyszłości zostaną włączone w hodowlę w ramach ogarów) czy raczej o stworzenie zupełnie nowej rasy. Kiedyś czytałam, że w Anglii próbowano poprawić dalmatyńczyka przez dolewkę krwi pointera, nawet chyba na Crufts je pokazano, ale nie wiem, jakie są dalsze losy tego planu hodowlanego.
-
Już niedługo wiosna - poza pokrzywą można robić sałatki z młodych listków krwawnika, mniszka lekarskiego - wszystko bardzo zdrowe. Jeśli tylko ma się dostęp do czystej, ekologicznej łąki, to nic tylko zbierać :) Niektórzy podają psom kłącza perzu (to ta ostra trawa, którą psy najchętniej skupią) i bardzo chwalą - ja jeszcze nie próbowałam.
-
[quote name='felix_felicis']Podziwiam Was, serio :D Ja bym chyba nie wytrzymała z moją cudowną, radosną, ale trochę dużą i nieco pachnącą psem psiną :D [B]Mieszka na podwórku, sypia w swojej budzie[/B], więc ja nie muszę dzielić się swoim łóżkiem z czworonogiem...[/QUOTE] Nie ma za co podziwiać, bo jak już zostało wyżej ustalone, na ogół do łóżka zapraszane są psy domowe a nie podwórzowe prosto z budy.
-
Kopiowanie uszu i ogonów jest zgodne z prawem
filodendron replied to TuathaDea's topic in Kopiowanie
[quote name='j0anka'] a w temacie - jak można mówić że są psy bystrzejsze czy mądrzejsze - to jak mówic ze rasa ta i ta jest lepsza. Kurde kazdy uważa cos innego - dla mnie wyżły sa najmądrzejsze - od zawsze uczone do pracy intensywnej z człowiekiem - i nie lubię np pewnych ras, no ale litości nigdy nigdzie nie napisze ze np york jest głupi albo labrador jest tłusty i głupi czy inne takie głupoty. Z psami jak z ludźmi - dobrze wykorzystany potencjał może dac mega efekty, a jak ktoś zrobi z psa maszynkę do aportowania piłki to może jedynie naiwnie myśleć że jego pies jest mądrzejszy :)[/QUOTE] Tak gwoli ścisłości to w temacie byłoby, gdybyś zajęła stanowisko w sprawie, czy te najulubieńsze wyżły mogą współcześnie funkcjonować z ogonem czy nie. Ale spoko - tu sami swoi - zmiana tematu jak najbardziej mieści się w stylu dogo :) :) -
No dobrze, ale o co chodzi - co ma na celu krzyżowanie. W pkt. 13 jest mowa o uzębieniu, jądrach i oczach. Rozumiem, że chodzi o ograniczenie występowania entropium wśród ogarów przez dolewkę krwi gończych, tak? A co jest nie tak z jądrami i uzębieniem?
-
Kopiowanie uszu i ogonów jest zgodne z prawem
filodendron replied to TuathaDea's topic in Kopiowanie
[quote name='Diana21']No i co wiedziałam że nie wytrzymacie i i że nie obędzie się bez dalszych komentarzy:mad:[/QUOTE] A miało być tak pięknie... ;) ;) [quote name='Diana21'] Ktoś musi odpuścić, i to bede ja, tak więc pas z mojej strony, już napewno![/QUOTE] -
To jest mix ogara z gończym, tak? A jakie cele stawiają sobie hodowcy? Chodzi o to, że pula ogarów jest za mała?
-
[quote name='Kyu']Ale, że taką normalną, rosnącą na łące pokrzywą? Kurcze, w życiu o tym nie słyszałam. Możesz rozwinąć, tzn. jak dobroczynnie przyczynia się to psu? jak podajesz? takie surowe i zmielone, przecież to kuje :evil_lol:[/QUOTE] Mam taki zielnik z peerelowskich czasów (które wydawniczo były dość solidne), który uwzględnia zastosowanie ziół nie tylko w leczeniu człowieka, ale także w domu i gospodarstwie. Piszą tam, że pokrzywę podaje się zwierzętom futerkowym na poprawę futra. Inne newsy na temat pokrzywy można znaleźć na forum krakvetu - tam udziela się zielarz i jak się ładnie poprosi, to ustali dawkę. Pokrzywa jest bardzo bogata w witaminy i sole mineralne. U ludzi stosuje się ją w terapiach rewitalizujących, oczyszczających, wzmacniających. Psu można podać młodą (pokrzywę zbiera się przed kwitnieniem) siekaną i krótko zagotowaną (wtedy przestaje kłuć) tak samo, jak podaje się np. szpinak. A w charakterze suplementu witaminowego podaje się suszoną mieloną. Kupuję zwykłą z herbapolu (w liściach, nie torebkach ekspresowych) i mielę w młynku do kawy na pył. Podaję trzy miesiące algi morskie, trzy miesiące pokrzywę, i tak w kółko. Pokrzywa ma działanie lekko moczopędne, więc niekoniecznie nadaje się dla psów, u których takie działanie nie jest wskazane.
-
Jak karmisz domowym jedzeniem to trzeba urozmaicać, właśnie po to, żeby organizm miał szansę uzyskać wszystkie potrzebne składniki - jak mu w jednym czegoś zabraknie, to weźmie z drugiego. W przypadku psa najważniejsze jest urozmaicenie źródeł białka - różne gatunki mięsa, ryba, nabiał. Przy czym to naprawdę nie musi być pierś z kurczaka - dla psa zdrowo jeśli dostanie pośledniejsze gatunki mięsa, przerośnięte żyłkami, ścięgnami, tłuszczykiem, chrząstką. Źródła węglowodanów są mniej istotne. Co do warzyw i owoców to można prawie wszystko poza winogronami/rodzynkami, cebulą, z kapustnymi ostrożnie z wiadomych względów. Ważne, żeby warzywa były maksymalnie rozdrobnione - gotowane rozgniecione na papkę, surowe najlepiej przepuszczone przez sokowirówkę lub utarte na tarce o drobnych oczkach.
-
Kopiowanie uszu i ogonów jest zgodne z prawem
filodendron replied to TuathaDea's topic in Kopiowanie
[quote name='Karilka']Psy są twarde.Mój pies "na własne życzenie" 2 razy przykopiował sobie uszy wdając się w bójki z głupimi psami.[/QUOTE] Co innego samiec na adrenalinie w trybie walki, a co innego bezbronne szczeniątko kontra hodowca "z gustem". -
Kopiowanie uszu i ogonów jest zgodne z prawem
filodendron replied to TuathaDea's topic in Kopiowanie
A mnie chodzi także o sam fakt bólu. Ogony tnie się na żywca - śmiało, niech ktoś poświęci mały palec i sprawdzi czy idzie przetrwać. Pewnie idzie - mój dziadek kiedyś machnął sobie nawet dwa na raz na pile tarczowej i przeżył. Uszy w znieczuleniu, za to chrząstka goi się długo i boleśnie. Po prostu nie rozumiem, co to za "miłośnicy" psów. No ale nie od dziś wiadomo, że miłość niejedno ma imię. -
O kurde, a który ma krótkie uszy?? Ten ostatni? Ja to niekumata całkiem...
-
Ależ ja Cię do niczego nie przekonuję ;) Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości ewentualne dziecko poradzi sobie z faktem, że znaczy dla mamy tyle samo co pies albo odwrotnie - jak kto woli ;)
-
[quote name='omry']Z tego, co pisałaś już kiedyś, to jakoś nigdy Cię do zwierząt nie ciągnęło, więc to raczej nie to samo ;)[/QUOTE] Do dzieci też nie tak ogólnie. Swoje to co innego :evil_lol:
-
[quote name='Jara']Mała ilość zbóż, chociaż w tym przypadku wcale nie taka mała, bo kukurydza jest na 3 miejscu więc to dużo, to jednak nadal zbożowa.[/QUOTE] Ano nie mała, bo na pierwszym miejscu jest kurczak i wątróbka - nie suszony/dehydratyzowany kurczak, nie mączka z kurczaka, tylko po prostu kurczak. Po odparowaniu zostaje go 20% z masy wyjściowej - to na które miejsce wtedy by się przesunął? Ziemniaki jak wyżej. Kukurydza jest najmniej wilgotna z tych składników więc nie jest wykluczone, że po odparowaniu wysunęła by się na bardziej wiodącą pozycję. Ale to trzeba by sprawdzić skład na worku w języku producenta, bo czasem tłumaczenie jest skaszanione.
-
Kopiowanie uszu i ogonów jest zgodne z prawem
filodendron replied to TuathaDea's topic in Kopiowanie
No, to rżnie jak rżnęło, czy zaczęło? Obie doskonale wiemy - rżnie jak rżnęło, bo tak rżnęli hodowcy. Jak mówi przysłowie - ryba śmierdzi od głowy. Biedni, uczciwi hodowcy :evil_lol: -
Ja gotuję i nie używam syntetycznych suplementów poza chodroprotetykiem. Staram się gotować urozmaicenie (rózne gatunki mięsa - kurczak, indyk, wołowina, wieprzowina, podroby z w/w, ryba, kaczka jak się trafi, różne warzywa i owoce). Daję surowe żółtko 2 razy w tygodniu, algi morskie na przemian z mieloną pokrzywą, oleje (z łososia, oliwę z oliwek, olej z pestek winogron), mielone skorupki jajek jako źródło wapnia. Na razie jest ok - sierść, skóra, odporność - ale na gotowanym jesteśmy dopiero od paru miesięcy. Wcześniej karmiłam barfem.
-
No a mnie nie ma na FB, więc z coogarów nici. Ogr na fotach fajny, ale wszędzie od strony ogona :D Czaprak można podziwiać - czaprak? tak to się nazywa?
-
[quote name='zmierzchnica']Też tak mam, ale to może kwestia tego, że nie mam dzieci :cool3: [/QUOTE] Owszem. To właśnie ta kwestia. Mówię z własnego doświadczenia ;)
-
Kopiowanie uszu i ogonów jest zgodne z prawem
filodendron replied to TuathaDea's topic in Kopiowanie
[quote name='Amber']Tak, mala pula genetyczna jest bardzo dobra dla rasy. Zreszta jak widac [B]skoro pseudo zaczelo kopiowac mimo zakazu[/B], to juz widze jak Kowalski wyda 3x wiecej na psa z rodo, ktory wyglada jak gonczy, skoro moze miec "dobermana". [/QUOTE] No jak zaczęło? A kiedy skończyło w takim razie, że teraz zaczęło? No sorry :D Jak tak do tego podejść, to może rasa skazana jest na wyginięcie? Skoro problem wyglądu jest aż tak absolutny i ontologiczny... Świat się od tego nie zawali raczej. A czemu to pseudo ZACZĘŁO kopiować ogony, a przestało uszy? Czy uszy są mniej znaczące dla wizerunku? Czy po prostu ogon łatwiej urżnąć bez pomocy weta? A dlaczego akurat w PL TRZEBA by mieć ew. możliwość kupienia dobrego dalmatyńczyka? Czy to jest chleb albo majtki, że dobrze by było, żeby było łatwo kupić? Czy to polska rasa? Cindy Crawford dla każdego? To zróbmy modę na każdą rasę. Moda pomoże psom - będzie im tak super jak yoreczkom.