Jump to content
Dogomania

Agresja z powodu neurologicznego?


Cockermaniaczka

Recommended Posts

Zastanawiam sie czy w dobrym dziale pisze ale nic innego mi nie przychodzi do glowy:shake:
Mam problem z moim spanielastym.
Pies bez papierow.
Problem jest w narastajacej agresji:-(
Podejzewam jakis problem neurologiczny bo wszystkie rady behawiorystow nic nie daja i mimo pracy i czasu wlozonego w psa jest jak bylo:shake:Byl juz szkoleniowiec,pisalam z roznymi ludzi pracujacymi z agresja i nadal jest tak samo:-(
Czasem jest ok a nagle psu cos odwala,zaczyna sie spinac,sztywnieje,oczy mu zachodza mgla,warczy,zjeza sie,obsesyjnie zaczyna pilnowac wszystkiego...
Nieraz dochodzi do ataku:-(
On nie gryzie ostrzegawczo,gryzie by ugryzc...
To sa takie jak by ataki,nagle jest cos takiego a bedzie np silniejszy bodziec i pies sie zmienia:cool1:
Po swietach idziemy do weta bo ja o wszystcy w domu mamy dosc.Zycie z takim psem jest strasznie ciezkie,nie jest przewidywalny:-(
No i nieraz jest wprost niebezpiecznie...
Dodam ze jest wykastrowany.
Dwa lata temu mial wypadek,nic mu niby nie bylo ale po nim problemy sie nasilaja:-(
Nie wiem czy to moze miec wplyw na jego zachowanie?
Jakie badania zrobic i o co pytac weta??:placz:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cockermaniaczka']

Dwa lata temu mial wypadek,nic mu niby nie bylo ale po nim problemy sie nasilaja:-(
Nie wiem czy to moze miec wplyw na jego zachowanie?
Jakie badania zrobic i o co pytac weta??:placz:[/QUOTE]

Wet sam Ci powie jakie badania trzeba zrobić. Opisz mu tylko dokładnie zachowanie psa, i to co Cię niepokoi. Może tomografię trzeba będzie zrobić? Ten wypadek na czym polegał? Samochód go potrącił, czy jeszcze coś innego?

Link to comment
Share on other sites

Tak,samochod to potrafil a raczej przetargal po podwoziu....
Na szczescie nic sie psu cudem nie stalo,oprocz psychiki;/
Pogorszylo sie po wypadku znacznie,wczesniej az taki nie byl...
Slyszalam tez ze moze zle wykonana kastracja moze pogorszyc agresje?Slyszal ktos o czys takim?Bo ja nic na ten temat nie znajduje na necie a osoba ktora mi to mowila upierala sie ze tak moze byc;/

Link to comment
Share on other sites

Jakie umaszczenie ma pies? Jest niestety choroba zwana rage syndrom, występująca szczególnie u jednobarwnych spanieli, najczęściej złotych i objawia się ona właśnie niczym nieuzasadnionymi atakami agresji. Jest to problem neurologiczny. Sporo znajdziesz o tym w necie.

Bardzo polecam książke Nicholasa Dodmana "Pies który kochał zbyt mocno" - cały jej rozdział drugi jest poświęcony temu "syndromowi szaleństwa" oraz agresji na tle padaczkowym, której charakterystyczne objawy ma właśnie Twój pies. Behawiorysta i szkolenie wiele tu nie pomoże; zazwyczaj jedynym wyjściem jest leczenie farmakologiczne środkami przeciwpadaczkowymi, czesto fenobarbituranami. Leki często dają ogromną poprawę, ale muszą być podawane stale do końca życia psa. Przeciętny wet zwykle nie ma w takim zakresie dużej wiedzy, najlepiej udać się do specjalisty - neurologa.
Na takiego psa trzeba bardzo uważać, bo ataki agresji są często nie do przewidzenia; jeśli w domu są małe dzieci albo starsze osoby, a pies potrafi mocno ugryźć, lepiej rozważyć eutanazję, ewentualnie oddanie psa (ciężka sprawa przy takich problemach).
Dodam że miałam psa właśnie z takim problemem, i bardzo współczuję; u nas niestety skończyło się to uśpieniem, jako że było wiele lat temu i wiedza na temat farmakologicznego leczenia tej przypadłości dopiero w Polsce raczkowała, a pies był coraz bardziej nieprzewidywalny, a jego ugryzienie potrafiło skończyć się szyciem.
Z praktyki mogę powiedzieć, że w razie ataku agresji dobrze robi odizolowanie psa i poczekanie aż się uspokoi (choć trudno to zrobić, kiedy atak pojawia się znienacka i trwa krótko); szczególnie trzeba uważać kiedy pies śpi, leży gdzieś, a my mamy się zbliżyć - dobrze wtedy powiedzieć coś do niego, upewnić się że nas rozpoznał, że zareagował na nas przyjaźnie; najlepiej w ogóle jak najmniej podchodzić do psa, tylko wołać go do siebie. Największy problem jest w tym z dziecmi i osobami starszymi...

Co do wpływu wypadku na pogorszenie zachowania - to możliwe, bo urazy głowy i silny stres też nasilają występowanie klasycznych ataków padaczkowych - podobnie jest z atakami takiej agresji.
Podobny efekt może wywołać operacja, ale to raczej kwestia wpływu samej narkozy i stresu; to czy jajka dobrze wycięto czy sam faktkastracji ma tu niewiele do rzeczy.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='Martens']Jakie umaszczenie ma pies? Jest niestety choroba zwana rage syndrom, występująca szczególnie u jednobarwnych spanieli, najczęściej złotych i objawia się ona właśnie niczym nieuzasadnionymi atakami agresji. Jest to problem neurologiczny. [/QUOTE]
Czy rage syndrom występuje głównie wśród spanieli, czy inne rasy też dotyka - konkretnie chodzi mi o setera irlandzkiego?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...