Jump to content
Dogomania

Problem ze szczeniakiem


xtunax

Recommended Posts

Witam,
mam problem z moim 5-cio miesięcznym malamutem. Mianowicie szczeniak gryzie po rękach, ale nie nas, tylko obcych którzy chcą go pogłaskać. Miałam dziś dość nie przyjemną sytuację. Podszedł do nas chłopczyk pytając czy może pogłaskać pieska. Pozwoliłam i wtedy nasz Cezar zaczoł go łapać za ręce. Nie mocno ale dziecko się przestraszyło...
Co mam robić? Czy już nigdy nie będę mogła pozwolić żeby obcy głaskał psa? Dodam że zaczoł tak robić w ciągu ostatniego miesiąca...

Link to comment
Share on other sites

Pies jest 'malamutem'. Bez rodowodu więc w typie. Nie wydaje mi się żeby to była nieufność bo jak typowy przedstawiciel rasy wręcz lgnie do ludzi. To wyglądało jak by się bawić chciał ale nie zbyt delikatnie. Jak go nauczyć delikatności? Szczególnie że nas w domu nie gryzie...

Link to comment
Share on other sites

Na całym moim osiedlu jest jedna osoba, która może pogłaskać Happy :D dlaczego? Robi to spokojnie, powoli, takim delikatnym i spokojnym ruchem, że wielu treserów by się nie powstydziło takiego wyczucia - nieświadomie, ale Happy to wystarcza. Przede wszystkim psy wolą głaskanie pod szyją (aczkolwiek Happy preferuje tradycyjne głaskanie, pod szyją nie, żeby jej specjalnie przeszkadzało, ale troszkę się spina). Happy też bardzo lubi kontakt z człowiekiem pod warunkiem, że się jej nie dotyka ;) w dużych emocjach musi mieć coś w pysku, by nas nie pogryźć ze szczęścia, np. przy witaniu się, może też tak spróbuj? A przede wszystkim chroń psa przed obcymi. Niech dziecko najpierw zapyta się rodzica, potem Ciebie, a następnie spyta psa. Nie zrozumie jego sygnałów, to Ty musisz ocenić, czy pies jest na to gotowy, a nie chcieć sprawić przyjemność dziecku. Polecam: [URL]http://dogsandbabies.wordpress.com/[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xtunax']Witam,
mam problem z moim 5-cio miesięcznym malamutem. Mianowicie szczeniak gryzie po rękach, ale nie nas, tylko obcych którzy chcą go pogłaskać. Miałam dziś dość nie przyjemną sytuację. Podszedł do nas chłopczyk pytając czy może pogłaskać pieska. Pozwoliłam i wtedy nasz Cezar zaczoł go łapać za ręce. Nie mocno ale dziecko się przestraszyło...
Co mam robić? Czy już nigdy nie będę mogła pozwolić żeby obcy głaskał psa? Dodam że zaczoł tak robić w ciągu ostatniego miesiąca...[/QUOTE]
Mnie się wydaje, że w tym wieku pies po prostu chce się bawić i każdy ruch ręki w jego stronę może być prowokacja do zabawy. Bo z tego co piszesz rozumiem, że złapał go lekko zębami, więc to nie była agresja. Mój też tak czasami robi. Albo trzeba wtedy czymś zająć uwagę psa albo poczekać na moment aż będzie mniej rozbawiony. A osobę która chce pogłaskać spa trzeba uświadomić, że to jeszcze szczeniak i pewnie będzie chciała się bawić i łapać ząbkami za rękę. Jeśli głaskający jest na to przygotowany nie będzie problemu.

Link to comment
Share on other sites

Kiedyś czytałam w gazecie artykuł właśnie na temat łapania zębami przez psa podczas zabawy. Było napisane jak szczeniaka tego oduczyć, a mianowicie kiedy podczas zabawy nas ugryzie
to lekko pisnąć ( tak jak szczeniak :D) i się od niego odwrócić na chwile, po czym znowu powrócić do zabawy. Po kilku takich zabawach powinien zacząć rozumieć o co chodzi ;).
Jeśli gryzie tylko obcych, to najlepiej poproś o pomoc jakiegoś zaufanego znajomego którego pies nie zna. Mam nadzieje, że pomogłam ;)

Link to comment
Share on other sites

Kiedy ugryzie powiedzieć nie lub pisknąć i kiedy przestanie nagrodzić szarpaniem zabawką. Ew. można ignorować psiaka, a kiedy puści lub przestanie kąsać nagrodzić to zabawą. Myślę, że to powinno nauczyć psiaka, że bawimy się tylko zabawkami i że gryzienie po rękach jest nieopłacalne :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...