Jump to content
Dogomania

IV Jesienny Cross - inauguracja sezonu ...


husky-regan

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

O, zaczyna się coś dziać, super. Zamówcie dobrą, wietrzną i zimną pogodę, bo róznie z tym bywa na przełomie wrzesnia.

A ja nie wytrzymałem i wczoraj podpiąłem czwóreczkę straceńców... zagotowanie nastąpiło po 2 km ;-(

powodzenia w organizacji!
Pzdr

Link to comment
Share on other sites

Oj, nieprawda. Wg. regulaminu dotychczasowego zapis brzmiał:

[FONT=Times New Roman][SIZE=3]44.2.5. Wszystkie psy zgłoszone do zawodów, w celu identyfikacji, muszą być oznaczone tatuażem lub mikroczipem.[/SIZE][/FONT]

I na dobrych zawodach było to sprawdzane dokładnie, bądź w duzych wyrywkach. Oznaczało to ze psom z papierami uchodziły "chipy", jak miały tatuaze, natomiast kundle, wszystkie musiały być chipowane i tak naprawdę, a mam bazę wiekszosc zawodników - prawie wszystkie mieszance w Polsce są zachipowane.
To, ze na niektorych zawodach tego nie egzekwowano, to było łamanie regulaminu. Z resztą często nie jedyne. Tak naprawdę, zgłoszenie nie powinno być przyjete, jezeli nie ma mozliwosci idnetyfikacji psa.

Jak juz wielokrotnie mówiono, w ubiegłym sezonie czasem przymykano oko na pojedyncze przypadki braku tatuażu lub chipa zwłaszcza w dyscyplinach z "jednym psem", bo był burdel w wielu sprawach.
Natomiast chipy od tego roku miały i mają być z tego widze w zmianach regulaminu - OBOWIĄZKOWE. I tak jak u nas, w Lublincu czy w Jaku, wystarczą dwa czytniki i mazanie nie jest potrzebne.

Co do obowiązku czipowania chyba większosc maszerów jest raczej zgodna, ze powinno być. I lud miał rok zeby się do tego przygotować.

Z tego co wiem na wzór innych krajów na tej postawie ma w koncu powstać "baza" psów związkowych. Łatwiej o identfikacje i odnaleznie psa, wypełnienie zgloszenia, sprawdzenie na mecie, no i trudnej o przekrety, podstawianie psów etc.

Z tego co dostały kluby z opracowanych propowanych zmian do regulaminu, jest juz zapis:

"Wszystkie psy zgłoszone do zawodów musza być oznaczone mikroczipem".

Link to comment
Share on other sites

Piotr, szczerze mówiąc nie wiem gdzie jest najtaniej...
My sie dogadalismy z jedną z lecznic, ktora chipuje psy i
zachipowalismy się "hurtem" klubowo, kto nie miał. Wyszłko kilkadziesiąt psów, to dali nam zniżkę.
Ale z kolei wiem, ze w takiej cenie jak my mielismy "po
zniżce" to w Bełchatowie chipują normalnie, tzn. po porstu veci marżę mają mniejszą.

Średnia cena chipowania w Łodzi (bez paszpoertu, bo z paszportem to nieco drożej) wynosi średnio 70 zł. Z tego co sie orientowalismy weterynarze mają pewnego rodzaju "zmowę" i nie chcą schodzić poniżej pewnej ceny, bo tak się umówili i juz.
(Czasem oczywiscie zdarza się gdzieś chipowanie za darmo albo taniej ale to dlatego, ze ktoś dopłaca im tę różnice - miasto, sponsor czy organizator czegośtam).

Prywatnie wiem, ze chip Indexelowy kosztuje w hurtowni
ok. 27 zł. Jakbyś miał dojście to mozesz gdzies kupić i pójśc do veta coby ci "wstrzelił" i do bazy wpisał.

Ponoć teraz tych firm produkujacych chipy jest wiele, i w
hurtowni mozna kupic jakies chińskie chipy nawet za 18 zł. Ale osobiscie polecam Indexela, bo czyta go najwiecej czytników. Nawet z Avidem są problemy, przynajmniej ja się z tym spotkałam na zawodach...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ewaka']Piotr, szczerze mówiąc nie wiem gdzie jest najtaniej...
My sie dogadalismy z jedną z lecznic, ktora chipuje psy i
zachipowalismy się "hurtem" klubowo, kto nie miał. Wyszłko kilkadziesiąt psów, to dali nam zniżkę.
Ale z kolei wiem, ze w takiej cenie jak my mielismy "po
zniżce" to w Bełchatowie chipują normalnie, tzn. po porstu veci marżę mają mniejszą.[/QUOTE]Eeee... w Belchatowie zaczipowałam wczesniej 2 psy za 50 zł od jednego (u mojego weta) - tak więc potem dla dwóch suń klubowo było dla mnie nieco taniej ;)

Link to comment
Share on other sites

Widzę że znów wałkujemy temat czipów i tatuaży ...

Moim zdaniem to o czym pisała Ewaka że od tego sezonu wszystkie psy zgłoszonoe do zawodów muszą być oznaczone czipem jest własciwe i konieczne. Tym niemniej jednak zdaje się ze jeszcze nie przegłosowane.

My widzimy to u nas na zawodach tak:

W Lidze Zaprzęgowej oczywiście jesteśmy w stanie pójść ludziom na rękę i w klasach psów bez czystej rasy dopuścimy do startu nie oznakowanego psa.

W Pucharze Polski szczerze mowiac rozmowy trwają - ja jestem za bezwzglednym wymogiem ozakowania psa. Swoją drogą chyba nie znbam ludzi smigających w PP, którzy mają nieoznakowane psy.

Co do kosztów czipa:u mnie cena waha się w granicach 50 - 60 zeta.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Moim zdaniem to o czym pisała Ewaka że od tego sezonu wszystkie psy zgłoszonoe do zawodów muszą być oznaczone czipem jest własciwe i konieczne. Tym niemniej jednak zdaje się ze jeszcze nie przegłosowane.
[/QUOTE]

napisałam:

[QUOTE]
Natomiast chipy od tego roku miały i [B]mają być z tego widze w zmianach regulaminu[/B] - OBOWIĄZKOWE.
[/QUOTE]

Nie napisałam, ze SĄ.

[QUOTE]

Kule albo mnie ta wyrywka umknęła, albo wszystkie zawody na których byłem w tamtym sezonie były nie dobre ...

[/QUOTE]

Wiesz, ze nasze pojecie tego co "dobre" często jest różne.
Ale masz rację, niektore zawody nie były dobre, a sprawdzanie chipów i tatuaży było, a były i dobre zawody, na ktorych zaniechano takiej identyfikacji. Byłam i na takich które były dobre + sprawdzano dokładnie chipy, i zebyś nie miał argumentu przeciw mnie ;-) - wcale nie mam na mysli naszych zawodów, ani nie mam też na mysli krytykowania waszych (bo chyba o to mnie posądzasz, chociaż wiesz, ze na crossie w ub. roku u was nie bylismy, wiec naocznie nie wiem jak było, wiec mozesz napisać jak to wyglądalo u was).

Co do mnie to uważam, ze sprawdzanie czipów + baza psów jest jedyną drogą do wyeliminowania przekrętów np. zw. z podkładaniem psów,
poza tym znacznie usprawnia pracę i ma jeszcze kilka innych zalet, o których pisac mnie muszę.
W dodatku odpada wówczas wpisywanie setek danych do zgoszen, bo wszystko było by w bazie, pwisujesz tylko jakie psa zglasza do biegu i nawet wówczas nie trzeba po pierwszym sprawdzaniu rodowodów sprawdzać, bo drugiego czipa o takim samym numerze wszczepić się (chyba?) nie da.
Chociaż prawdą jest, ze i chipy "wędrują", a niektóre trzeba wczytywać kilka razy. Ale lepszego sposobu, na dziś innego nie widzę.

Link to comment
Share on other sites

Piotr, no z tego co mówi organizator, to tak.

Damian, nie rozumiem tylko tej logiki. Dlaczego idziecie na rękę tylko psom nierodowodowym w LZ. Czyli, że rodowodowe będa musiały mieć czipy?
A przecież de facto one są oznaczone tatuażami, więc jakąs identyfikację mają, i to im ew. moglibyscie "pójśc na rękę" z brakiem chipów.

ps. A czy wiadomo wg. jakiego regulaminu będą się rozgrywały zawody LZ? Bedzie jakiś inny?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ewaka']Piotr, no z tego co mówi organizator, to tak.

Damian, nie rozumiem tylko tej logiki. Dlaczego idziecie na rękę tylko psom nierodowodowym w LZ. Czyli, że rodowodowe będa musiały mieć czipy?
A przecież de facto one są oznaczone tatuażami, więc jakąs identyfikację mają, i to im ew. moglibyscie "pójśc na rękę" z brakiem chipów.

ps. A czy wiadomo wg. jakiego regulaminu będą się rozgrywały zawody LZ? Bedzie jakiś inny?[/quote]

Troszke zle mnie zrozumialas. Własnie chodzi o to ze tym rasowym idziemy na reke. A w zasadzie to idziemy na reke debiutantom i ich psom. W klasach rasowych oznakowanie psa jest niejako konieczne z natury :-) dla nie rasowców nie bedzie robić problemów i zmuszac ich do czipów. No chyba ze przed 30 wrzesnia jasno okresli to regulamin

Co do regulaminu LZ ja na dzien dzisiejszy nie wiem nic o jakims innym, natomiast osobiscie uważam ze powinien miec lekkie odbiegi od tego pucharowego

Link to comment
Share on other sites

Dalej dla mnie nielogiczne :oops: , ale przyjmuję do wiadomości, chcoiaż trochę się gubię, bo nadal nie wiem dokładnie co z rasowcami...

I jezei się mylę, to popraw - czyli w Lidze Zaprzegowej w klasach "rasowych" - muszą być chipy czy po porstu wystarczą tatuaże?
A w klasach ozn. 0 oraz BJ i CC bedziecie kredkować? o to chodzi?

a co do regulaminu, pytam, bo robicie zawody pierwsi, wiec moze cos wiecej wiecie. A u nas będą chyba konieczne przetasowania, jeden pies nie wiadomo czy bedzie więcej biegał :shake: :shake: i zastanawiamy się czy na rok nie podzielić psów i nie startować razem..

Link to comment
Share on other sites

Na dzień dziesiejszy, jeżeli tatuaż wystarczy, to znaczy, że nie ma sensu chipować psa.

Mam jeszcze pytanie: jak jest z kontrolą antydopingową? Dlaczego nigdzie, na żadnych zawodach nie są pobierane próbki? Przecież możliwe, że połowa biegających psów to nafaszerowane chemią dzikusy. Jest szansa, żeby to zmienić? W rajdach zastosowano prosty system: rozbierane są podzespoły pierwszych trzech samochodów w każdej klasie. Minimnalne odstępstwo - także to spowodowane pracą silnika w ekstremalnych warunkach i wynikającej z tego np. zmianie średnicy grzbków zaworów skutkuje dyskalifikacją. Ile kosztuje zbadanie psa za linia mety?

Pzdr

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ewaka']
jeden pies nie wiadomo czy bedzie więcej biegał :shake: :shake:
[/quote]A co się ktoremu stało ? :(


Co do czipów to ja tam jestem zdania, że na wszelki wypadek lepiej zaczipować, bo prędzej czy później (najdalej na przyszly sezon) będzie to niezbędne. Ja mam już z głowy i mam spokój :eviltong:

Link to comment
Share on other sites

No i taki czip nie tylko na zawodach może się przydać... jak pies da nogę, znajdzie się w schronisku to łatwiej odnaleźć właściciela albo w innej sytuacji - łatwiej udowodnić, że pies jest nasz!

Ja skorzystałam kiedyś z akcji łódzkiego schroniska, które czipowało na Pasażu, na Piotrkowskiej psy w zamian za datki na psiaki schroniskowe.
To była jakaś akcja sponsorowana, ale nie pamiętam przez kogo, czy może Miasto?
Nie miałam wtedy większego pojęcia o czipach, nie robiłam tego z myslą o zawodach, ale po zdarzeniu z trafieniem Szamana do schroniska.
Ale miło okazało się,że czip Szamana jest czytany na zawodach przez czytniki.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ewaka']

I jezei się mylę, to popraw - czyli w Lidze Zaprzegowej w klasach "rasowych" - muszą być chipy czy po porstu wystarczą tatuaże?
A w klasach ozn. 0 oraz BJ i CC bedziecie kredkować? o to chodzi?

[/quote]

Mysle ze w LZ jesi nie okresli tego jasno regulamin wystarcza tatuaze. Tymniemniej polecamy wszystkim czipowanie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='HUSKYTEAM']Ile kosztuje zbadanie psa za linia mety?
[/quote]

Mam wrażenie ze tyle na ile mało kogo stać. Mówisz 3 pierwsze załogi? W klasie C np. to 9 zaprzegów razy 4 psy to wychodzi ... ho ho ... mnie się gdzieś obiło o uszy ze badanie takiej próbki to coś ponad 250 zeta, ale mogę się mylić.

Link to comment
Share on other sites

masz racje. czego człowiek nie zrobi zeby jego pies byl jeszcze szybszy...

mysle ze potrzeba troszke czasu, rozwiniecia sytuacji i cos zacznie sie dziac w tej materii. Jak na dzien dzisiejszy sprobuj wypytac najblizsza okolice o zaprzegi o zwiazek sportowy majacy cos wspolnego z psami ...

mysle że za reklamą zwiazku, za uswiadomieniem ludziom ze taki twor istnieje, moga pojsc pieniadze, a niestety one sa wyznacznikiem tego na co mozna sobie pozwolic.

tymczasem chyba w kwestii marzeń jest ze przyjedziemy na jakies zawody, a tu po startach surprise - badania !

mysle ze warto zaczac na zawodach szczegolowo sprawdzac tez inne rzeczy - np. sprzet.

Link to comment
Share on other sites

Z tymi badaniami, to jest chyba nieco inaczej. Pytałam o ot juz kilka razy. Wygląda to tak, ze regulamin mówi.

[FONT='Times New Roman']4. Środki medyczne
Na wszystkich zawodach rozgrywanych zgodnie z niniejszym regulaminem stosowane są przepisy międzynarodowe, dotyczące kontroli antydopingowej oraz lista środków zabronionych, ogłaszana przez federacje międzynarodowe.

I spoko, tyle ze to dotyczy ludzi. problem w tym, że nie [/FONT]ma wytycznych w naszym związku co do badania psów. Jakie to badania? na jakie środki? w jakich dawkach? Czy brac pod ywagę jakies polskie uregulowanie, czy oiprzec się na regulacjach innych organizacji, jezeli takowe mają. Jak tak to na ktorych?

W Łodzi na zawodach, była możliwość, ze zawodnikom będa robione badania antydopingowe. Była firma, ktora chciała zasponsorować nie pamiętam, juz - kilkadziesiąt badań.
Ówczesny zarząd nie zgodził się, bo "nie było regulacji związkowych".
Akurat jezeli chodzi o ludzi, to regulamin mówi co jest zabronione co nie, no ale rzeczywiscie poza tym zapisem nigdzie o tym nic nie powstało.

Po tym miano zlecić grupie chyba Animal Welphare opracowania wytycznych, ale z tego co słyszałam na zebraniu klubów 1 lipca, bo pytalismy o to, nic dotąd nie powstało.

Z reszta nawet jak powstaną, to obawiam się, ze poza imprezami rangfi mistrzowskiej, nie ma na to szans. Bo kto miałby płacić za te badania? To kupa forsy, a związek nie ma prawie zadnych dochodów, i bida aż piszczy....

Moim zdaniem, powinny być, ale do tego długa droga jeszcze chyba. Co do ilości, to moim zdaniem wyrywkowe badania bylyby bardziej zaskakujące dla zawodników ;)

Kontrole antydopingowe psów są już w światowych organizacjach. Więc można by się oprzeć na ich doświadczeniach. Wiem, że psy Mateusza czy Andrzeja niejednokrotonie były sprawdzane (najlepsi idą na pierwszy ogien :diabloti: ), zawsze było ok.

Trzeba się zapytać jak to wygląda, na co były badania, czy sprawdzali wszystkie psy, czy wyrywkowo...

ps. Jacek, ale co to ma do Crossu w Dziergowicach? :p Zaoffowałeś Damianowi topik :mad: ;)

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE] ps. Jacek, ale co to ma do Crossu w Dziergowicach? :p Zaoffowałeś Damianowi topik[/QUOTE]

Haha, bardzo śmieszne :-) Nic nie mam poza tym, że chętnie bym się sam przejechał z bydlakami, bo mi teren z braku zajęć przemodelowują. W zeszłym roku chyba była tez jakaś akcja, bo Damian dostał baty od wszystkich, że pogoda nie taka ;-)

Ale z tymi badaniami antydopingowymi psów to coś nie tak jest (chodzi mi o koszty). Jeżeli przychodząc "z ulicy" do lecznicy weterynaryjnej lekarz kasuje 80 zł za drobienie pełnej morfologii, co mało prawdopodobne, żeby badanie mające na celu znaleźć w krwi coś, czego się szuka, kosztowało więcej.

Dobra, nie ma co może tu prowadzić dywagacji, dowiem sie co i jak, bo nasze psy mają w tym sezonie być obiektem badań wydajnościowych na SGGW. To będę miał info z pierwszej ręki.

Pzdr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...